Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

artykuł eksperta
Nadmierne wypadanie włosów to częsty problem w mojej codziennej praktyce lekarskiej i dotyczy kobiet w różnym wieku.

Wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to częsty problem w mojej codziennej praktyce lekarskiej i dotyczy kobiet w różnym wieku. Część z nich boryka się tylko z przejściowym, najczęściej sezonowym wypadaniem włosów, ale u niektórych problem trwa latami i wyraźnie odbija się na ich samoocenie i jakości życia.

REGENERACJA

Musimy pamiętać, że nasze włosy, tak jak u innych ssaków, ulegają ciągłej wymianie i regeneracji. U człowieka jednak zachodzi to w sposób niesynchronizowany i nie jest ściśle związany z porą roku. Oznacza to, że fizjologicznie tracimy włosy przez cały rok (może ich wypaść nawet do 100—150 dziennie!), a nasz organizm sam odbudowuje ich zaprogramowana genetycznie ilość. Włosy u człowieka wypadają przypadkowo, nie tracimy włosów w tak widoczny jak u innych ssaków, czyli nie zmieniamy od razu ich całego garnituru. Po osiągnięciu określonego wieku poszczególne włosy ulegają fizjologicznej eliminacji, a na ich miejsce po pewnym czasie odrasta nowy włos. I tak każdy z nich żyje własnym życiem i we własnym tempie. Niestety zdolności regeneracji zmniejszają się wraz z wiekiem, dlatego im jesteśmy starsi tym coraz mniej włosów pojawia się na naszych głowach. 

Oczywiście o jakości i ilości włosów decydują:
  • predyspozycje genetyczne
  • pora roku
  • działanie czynników zewnętrznych
  • problemy zdrowotne.

Jeśli zatem zaniepokoi Cię nadmierne wypadanie...

ODPOWIEDZ SOBIE NA PYTANIA I WEŹ POD UWAGĘ MOJE PODPOWIEDZI:

JAKIE WŁOSY MAJĄ MOI RODZICE?

Pamiętaj, nie przechytrzymy genów. Jeżeli w Twojej rodzinie nikt nie ma bujnej czupryny, to nie oczekuj tego od swoich włosów. Także jeśli Twoja mama lub tato zaczęli wcześnie tracić włosy - to niestety możesz odziedziczyć tę skłonność także i Ty. Oczywiście są pewne sposoby, żeby poprawić kondycję włosów (kuracje dermatologiczne), ale należy być w tym przypadku bardzo rozsądnym w oczekiwaniach.

O JAKIEJ PORZE ROKU OBSERWUJĘ NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW?

Pamiętaj, że możesz obserwować tzw. okresowe, fizjologiczne wypadanie włosów, które najczęściej przypada na okres …jesieni, rzadziej wiosny. Wystarczy wtedy systematyczna suplementacja odpowiednich składników (przede wszystkim biotyny i innych witamin) przez 2-3 miesiące i wszystko samo powinno wrócić do normy.

 Wypadanie włosów

JAK TRAKTUJĘ SWOJE WŁOSY?

Jeżeli jesteś amatorką częstego farbowania włosów, ondulowania i ich przesuszania (suszarką, lokówką czy prostownicą) to Twoje włosy mogą się zbuntować. Tego typu zabiegi osłabiają przede wszystkim łodygę włosa, czyli tę jego część, którą widzimy. W tym przypadku włosów może nie być rzeczywiście mniej, ale możesz zaobserwować spadek ich objętości. Zatem, kiedy widzisz, że Twoje włosy wolno rosną, są kruche, nie możesz ich zapuścić, to zastanów się czy nie stosujesz zbyt intensywnie wspomnianych zabiegów.

JAKA JEST KONDYCJA MOJEGO ZDROWIA?

Jeżeli wypadanie włosów jest rzeczywiście intensywne, inne niż dotychczas, należy się zastanowić czy zmieniło się coś w moim stanie zdrowia w ciągu ostatnich kilku miesięcy? Warto wtedy przeanalizować: - czy pobieram systematycznie lub często jakiekolwiek leki ? – przeanalizuj ich ulotki! - czy w ostatnim czasie przechodziłam zabiegi operacyjne w narkozie? - czy mam regularne cykle menstruacyjne? – jeśli nie, możesz mieć zaburzenia hormonalne, które wpływają także na stan włosów! - czy choruję na tarczycę? – choroby tarczycy bardzo osłabiają włosy! Jak widzicie, problem nadmiernego wypadania włosów jest bardzo złożonym procesem i należy brać pod uwagę wiele czynników, które mogą mieć na niego wpływ. Jeżeli po samodzielnych próbach walki z nim nie widzisz efektu – zgłoś się po pomoc do dermatologa.

CZY DZIAŁAJĄ NA MNIE NIEKORZYSTNE CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE... W TYM STRES?

Niestety całe życie jesteśmy poddawani czynnikom zewnętrznym, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze włosy. Należą do nich nadmiar promieniowania słonecznego, zanieczyszczenie środowiska, twarda wysuszająca woda. W obronie przed ich niekorzystnym działaniem mogą pomóc nam dobre kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów, które zawierają m.in. filtry przeciwsłoneczne, czynniki odżywcze i regenerujące oraz antyoksydanty. Pamiętaj także, że jednym z najbardziej niekorzystnych czynników wpływających na włosy jest …stres.

Zdarza się, że z powodu silnego stresu niektóre osoby siwieją w przeciągu kilku dni lub dramatycznie szybko tracą włosy. Dlatego, jeżeli jesteś w ciągłym napięciu i stresie powinnaś znaleźć sposób na jego rozładowanie, dla każdego z nas będzie to coś innego (sport, rozmowa, wyciszenie lub zabawa). Jeśli jednak nie radzisz sobie z piętrzącymi się problemami, a nadmiernie wypadające wtedy włosy jeszcze dodatkowo nasilają Twój stres i lęk… skorzystaj z pomocy psychologa, by zamknąć to błędne koło.

Nasze rekomendacje dla Ciebie