TESTUJ NOWE PRODUKTY NIVEA! Dzięki newsletterowi NIVEA dowiesz się o najnowszych testowaniach, konkursach i promocjach!

Wypadanie włosów

Sposoby na nadmierne wypadanie włosów

artykuł eksperta

Wypadanie włosów to częsty problem i dotyczy kobiet w różnym wieku. Ważne, by znaleźć przyczynę oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację wzmacniającą włosy.

Wypadanie włosów

Nadmierne łysienie dotyczy kobiet w różnym wieku. Część z nich boryka się tylko z przejściowym, najczęściej sezonowym wypadaniem włosów. U niektórych problem trwa latami i wyraźnie odbija się na ich samoocenie oraz jakości życia.

REGENERACJA

Wypadanie włosów regeneracja

Musimy pamiętać, że nasze włosy, tak jak u innych ssaków, ulegają ciągłej wymianie i regeneracji. U człowieka jednak zachodzi to w sposób niesynchronizowany i nie jest ściśle związany z porą roku. Oznacza to, że fizjologicznie tracimy włosy przez cały rok. Może ich wypaść nawet do 100—150 dziennie, a nasz organizm sam odbudowuje ich ilość.

Włosy u człowieka wypadają przypadkowo. Nie tracimy włosów jak u innych ssaków, czyli nie zmieniamy od razu ich całego garnituru. Po osiągnięciu określonego wieku włosy ulegają fizjologicznej eliminacji, a na ich miejsce odrasta nowy włos. I tak każdy z nich żyje własnym życiem i we własnym tempie. Niestety zdolności regeneracji zmniejszają się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi tym mniej włosów pojawia się na naszych głowach.


Oczywiście o jakości i ilości włosów decydują:
  • predyspozycje genetyczne
  • pora roku
  • działanie czynników zewnętrznych
  • problemy zdrowotne.

JEŚLI TWOJE WŁOSY WYPADAJĄ...

ODPOWIEDZ SOBIE NA PYTANIA I WEŹ POD UWAGĘ MOJE PODPOWIEDZI:

JAKIE WŁOSY MAJĄ MOI RODZICE?

Przyczyny wypadania włosów są różne jednak pamiętaj, genów nie przechytrzysz. Jeżeli w Twojej rodzinie nikt nie ma bujnej czupryny, to nie oczekuj tego od swoich włosów. Także jeśli Twoja mama lub tato zaczęli wcześnie tracić włosy – to dziedziczne. Oczywiście są sposoby na wzmocnienie włosów, ale genetyka jest na pierwszym miejscu.

Wypadanie włosów 2

Wypadanie włosów

O JAKIEJ PORZE ROKU WYPADAJĄ MI WŁOSY?

Pamiętaj, że możesz obserwować tzw. okresowe, fizjologiczne łysienie, które najczęściej przypada na okres jesieni. Wystarczy wtedy systematyczna suplementacja odpowiednich składników. Należą do nich biotyny i inne witaminy. Stosuj je przez 2-3 miesiące i wszystko samo powinno wrócić do normy.

 Wypadanie włosów

JAK TRAKTUJĘ SWOJE WŁOSY?

Jeżeli jesteś amatorką częstego farbowania włosów i używania suszarki lub lokówki, Twoje włosy mogą się zbuntować. Tego typu zabiegi osłabiają przede wszystkim łodygę włosa, czyli tę jego część, którą widzimy. W tym przypadku włosów może nie być rzeczywiście mniej, ale możesz zaobserwować spadek ich objętości. Zatem zastanów się czy nie stosujesz zbyt intensywnie wspomnianych zabiegów. Mogą one negatywnie wpływać na porost włosów.

JAKA JEST KONDYCJA MOJEGO ZDROWIA?

Jeżeli wypadanie włosów jest rzeczywiście intensywne, należy się zastanowić, czy zmieniło się coś w zdrowiu. Warto przeanalizować: czy pobieram systematycznie lub często jakiekolwiek leki? Czy sprawdzam ich ulotki? Czy w ostatnim czasie przechodziłam zabiegi operacyjne w narkozie? Czy mam regularne cykle menstruacyjne? Czy choruję na tarczycę?

Zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy bardzo osłabiają włosy! Jak widzicie, problem nadmiernego wypadania włosów jest bardzo złożonym procesem. Należy brać pod uwagę wiele czynników, które mogą mieć na niego wpływ. Jeżeli po samodzielnych próbach walki z nim nie widzisz efektu – zgłoś się po pomoc do dermatologa.

CZY DZIAŁAJĄ NA MNIE NIEKORZYSTNE CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE... W TYM STRES?

Niestety całe życie jesteśmy poddawani czynnikom zewnętrznym, które niekorzystnie wpływają na nasze włosy. Należą do nich nadmiar promieniowania słonecznego, zanieczyszczenie środowiska, twarda wysuszająca woda. W obronie mogą pomóc nam dobre kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów. Powinny one zawierać m.in. filtry UV, czynniki odżywcze i regenerujące oraz antyoksydanty. Pamiętaj także, że jednym z najbardziej niekorzystnych czynników wpływających na włosy jest stres.

Zdarza się, że z powodu silnego stresu niektóre osoby siwieją w przeciągu kilku dni lub szybko tracą włosy. Dlatego, jeżeli jesteś w ciągłym napięciu i stresie, powinnaś znaleźć sposób na jego rozładowanie. Dla każdego z nas będzie to coś innego - sport, rozmowa, wyciszenie, zabawa. Jeśli jednak nie radzisz sobie z problemami, nadmiernie wypadające mogą dodatkowo potęgować stres. Wtedy skorzystaj z pomocy psychologa, by zamknąć to błędne koło.