Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Blondynki często przyciemniają kosmyki swoich włosów, z kolei brunetki i szatynki chętnie je rozjaśniają. Nie da się ukryć, że właścicielki ciemnych włosów mają nieco trudniejsze zadanie. Na szczęście bezpieczna zmiana koloru jest możliwa. Poznaj nasze porady!

Ciemne włosy – jak je rozjaśnić?

Rozjaśnianie włosów z ciemnych na blond można wykonać na różne sposoby. Jeden z nich to zmiana fryzury na jednolity, jasny kolor. Jak rozjaśnić ciemne włosy w takim przypadku? To przedsięwzięcie, które należy przeprowadzić z użyciem rozjaśniacza w 2-3 etapach. Nieco inaczej wygląda sposób na to, jak rozjaśnić zbyt ciemne włosy po farbowaniu. Jeśli chcesz uzyskać odcień zaledwie odrobinę jaśniejszy, naturalne środki wystarczą. Ale gdy chodzi o większe zmiany czy powrót do naturalnego koloru włosów np. z czerni, bez dekoloryzacji się nie obędzie. Jak rozjaśnić brązowe włosy inną techniką? Dobry pomysł to pasemka czy farbowanie końcówek.

 

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje dotyczące tego, jak rozjaśnić ciemne włosy farbowane i naturalne u fryzjera bądź samodzielnie. Przejście z ciemnych włosów na blond lub nadanie im jaśniejszego odcienia wymaga przemyślanego działania.

Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Rozjaśnianie ciemnych włosów u fryzjera

Najprostsza droga do uzyskania jasnego koloru to rozjaśnianie ciemnych włosów u fryzjera. Poradzi on sobie zarówno z naturalnymi, jak i farbowanymi kosmykami. Dobierze też metodę oraz produkty, które w najmniejszym stopniu zaszkodzą strukturze włosa. Czego spodziewać się podczas wizyty w salonie? To zależy od Twoich oczekiwań i wyjściowego stanu włosów.

 

Czasami wystarcza rozjaśnianie ciemnych włosów farbą. Jednak dotyczy to wyłącznie włosów jasnobrązowych. To najmniej inwazyjny zabieg, który od razu daje oczekiwany rezultat. Z kolei rozjaśnianie włosów ciemny brąz lub czarnych farbą z pewnością się nie powiedzie. W ruch musi pójść rozjaśniacz, a dopiero potem farba. Bardzo ciemne włosy potrzebują kilku sesji rozjaśniających. Przygotuj się na to, że po pierwszym zabiegu zyskają czerwony lub rudy odcień, który pożegnasz dopiero podczas kolejnej wizyty.

 

Sprawy mają się inaczej w przypadku włosów farbowanych na ciemny brąz lub czerń. Tutaj pierwszy krok to dekoloryzacja, czyli ściąganie koloru. Polega ona na usunięciu ciemnych, a także czerwonych barwników zawartych w farbie. Wykonuje się ją rozjaśniaczem lub nieco łagodniejszymi produktami typu color peel. Jeśli do tej pory farbowałaś włosy profesjonalnymi kosmetykami w salonie, czas dekoloryzacji powinien zamknąć się w 2 godzinach. Po samodzielnym farbowaniu produktami drogeryjnymi musisz liczyć się nawet z kilkoma zabiegami. Dopiero po ściągnięciu koloru, profesjonalista dobierze farbę o pożądanym odcieniu.

 

Łagodna forma zmiany koloru to również rozjaśnianie ciemnych włosów pasemkami. W taki sposób uzyskasz imponujący efekt bez dużych zniszczeń. Uwzględnij też, że jeśli do tej pory na Twojej głowie gościły jedynie ciemne kolory, natychmiastowa przemiana w blondynkę okaże się nie lada szokiem. Sombre, ombre i wszelkie pasemka oszczędzą Ci tak drastycznej przemiany. To niezmiennie aktualne trendy w farbowaniu włosów! Ponadto to doskonały punkt wyjściowy do dalszych zmian.

Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Rozjaśnianie ciemnych włosów naturalnie

Istnieją też metody na to, jak rozjaśnić ciemne włosy naturalnie. W tym wypadku w grę wchodzi subtelna zmiana o maksymalnie 2 tony. Rozjaśnianie ciemnych włosów uda Ci się dzięki płukance rumiankowej. W tym celu 4 saszetki rumianku zalej litrem gorącej wody. Zaczekaj, aż woda ostygnie. Takim naparem przepłucz włosy po myciu, a następnie owiń je ręcznikiem na 20 minut. Po tym czasie ponownie wypłucz włosy, ale tym razem czystą wodą. Stosując rumianek po każdym myciu, zawsze sięgaj po odżywcze kosmetyki do pielęgnacji włosów. Inaczej doprowadzisz do przesuszenia kosmyków. Poza tym to naprawdę dobry przepis na naturalne rozjaśnianie ciemnych włosów.

 

W stopniowym rozjaśnianiu ciemnych włosów przyda Ci się też sok z cytryny. Wyciśnij sok z jednego owocu i zmieszaj go z wodą. W takiej mieszance zamocz włosy, delikatnie je odsącz, a następnie pozostaw pod ręcznikiem na około pół godziny. Następnie spłucz włosy letnią wodą. Bezpieczne rozjaśnianie włosów ciemnych wykonasz również z użyciem miodu. Wymieszaj 2 łyżki miodu z 3 łyżkami oliwy i ½ szklanki wody. Taką maskę trzymaj na włosach przez mniej więcej 30 minut. Dla optymalnych rezultatów aplikuj ją 2 razy w tygodniu. Jak widać, naturalne sposoby na rozjaśnianie ciemnych włosów nie są skomplikowane, dlatego warto spróbować.

Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Jak rozjaśnić ciemne włosy samodzielnie w domu?

Jeśli rozjaśnianie ciemnych włosów domowymi sposobami nie jest dla Ciebie, bo zależy Ci na szybszym, wyrazistym efekcie, wybierz odpowiednie produkty kosmetyczne do użytku domowego. Co ważne – właścicielki farbowanych włosów, powinny zaczekać, aż farba maksymalnie się zmyje i dopiero wtedy przejść do działania. Przydatny kosmetyk to niewątpliwie dekoloryzator. Jak rozjaśnić ciemne włosy w domu z jego pomocą? Preparat nakładaj na pasma, zaczynając od tyłu głowy i dołu, stopniowo kierując się ku górze i przodowi. Po czasie określonym przez producenta zmyj mieszankę.

 

Rozjaśnianie ciemnych włosów w domu o 1-2 tony (zarówno naturalnych, jak i farbowanych) uda Ci się także podczas kąpieli rozjaśniającej. To stosunkowo łagodna metoda rozjaśniania. Aby ją przygotować, potrzebujesz szamponu, odżywki i oczywiście rozjaśniacza. Mieszankę nałóż na włosy na około pół godziny, a następnie dokładnie zmyj.

 

Jak samemu rozjaśnić ciemne włosy inną metodą? Możesz sięgnąć po rozjaśniacz. Preparaty proszkowe pozwalają na zmianę koloru od 4 do 6 tonów. Rozjaśnienie do 6 tonów przeprowadzisz też rozjaśniaczem emulsyjnym z nadsiarczanem potasu i wapnia. Jeśli masz wprawę, samodzielnie wykonasz nawet rozjaśnianie końcówek ciemnych włosów w stylu ombre.

 

Pamiętaj, że rozjaśniane włosy potrzebują intensywnej pielęgnacji. Stosuj odpowiednie szampony do włosów i zawsze używaj odżywki do włosów. Proponujemy delikatne szampony micelarne stworzone do kosmyków farbowanych jak np. Micelarny Szampon NIVEA Pure Color i pasującą do niego Odżywkę NIVEA Pure Color Micellar. Inna opcja to kosmetyki do włosów zniszczonych jak Szampon NIVEA Repair & Targeted Care oraz Odżywka Repair & Targeted Care z tej samej linii.

 

Więcej o pielęgnacji włosów farbowanych przeczytasz w artykule: Jak dobrać kolor włosów i dbać o włosy farbowane?




Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Wiesz już, jak rozjaśnić ciemne włosy domowym sposobem, u fryzjera oraz samodzielnie. Przy odrobinie cierpliwości z pewnością się to uda. Nie działaj pochopnie, szczególnie gdy chodzi o duże zmiany koloru. I dbaj o właściwą pielęgnację!

Porady dla Ciebie