Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Prawdziwie kobiece są tylko długie włosy? Nic podobnego! Nasze propozycje krótkich fryzur udowodnią Ci, że właściwe dobranie fryzury do swojej urody, odpowiednie cięcie i stylizacja mogą odmienić Twój wizerunek wyłącznie na korzyść. Mamy fryzurę dla każdej kobiety!

Fryzury na krótkie włosy – dla kogo?

Wokół krótkich włosów narosło sporo mitów. Niektórzy twierdzą, że ścinanie włosów na krótko jest obowiązkowe w „pewnym wieku”, przede wszystkim ze względu na pogarszający się stan kosmyków. Niektórzy są też zdania, że na krótkie damskie fryzury mogą sobie pozwolić tylko te panie, które mają czas na codzienną stylizację albo… które nie czują się przymuszone do stylizacji, jednocześnie nie czując się źle z fryzurą, której daleko do efektu „jak po wyjściu od fryzjera”. To wszystko może być prawdą, ale nie musi. Jeśli problemem jest dla Ciebie codzienna stylizacja, możesz wybrać cięcie, które nie będzie jej wymagało. Dobry fryzjer będzie potrafił takie wykonać. Jeśli natomiast jesteś młoda i martwisz się, że fryzury z włosów krótkich będą Cię postarzać – na to również można znaleźć rozwiązanie. Może fryzura z zaczesywaną do góry grzywką i rockowym pazurem? Może nietypowa koloryzacja? Istnieje wiele technik, dzięki którym krótkie fryzury nie tylko nie postarzają, ale wręcz odmładzają!

No dobrze, ale czy są jakieś typy urody, którym fryzury na krótkie włosy zupełnie nie pasują? Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego rodzaju cięcia i konkretnej fryzury. Ogółem uznaje się, że krótkie włosy nie pasują kobietom z włosami grubymi, bo skracanie włosów optycznie dodaje im objętości. Tak naprawdę jest to zbyt duże uproszczenie. Ścięty na prosto bob może i dodaje objętości, ale już cięcie z mocnym cieniowaniem da zupełnie odwrotny efekt. Podobnie jest ze stereotypem dotyczącym kształtu twarzy. Fryzury z włosów krótkich postrzega się jako zaokrąglające twarz i tym samym nienadające się dla kobiet o naturalnie okrągłej twarzy. Tak naprawdę ponownie wszystko zależy od rodzaju cięcia. Prosta linia cięcia do linii szczęki, gęsta grzywka i zwarta kopuła włosów będą dawać taki efekt, ale już wszelkie asymetryczne cięcia wyszczuplą okrągłą twarz. Jak zatem widać, fryzury krótkie mogą pasować każdemu!


Krótkie włosy – jakie cięcia są teraz modne?

Pierwsze skrzypce wśród najmodniejszych krótkich fryzur gra oczywiście bob. Jednak nie klasyczny, kojarzący się z modnymi fryzurami krótkimi lat 20. i 30. XX wieku, ale różne jego warianty (np. bob cieniowany). Bardzo dziewczęcą, ale też nieformalną fryzurą są włosy baby bang. Baby bang to krótka postrzępiona grzywka, która kojarzy się właśnie z fryzurą małej dziewczynki. Nie jest to fryzura dla każdego, wymaga też odpowiedniego pomysłu, inaczej może wyglądać niedbale – ja gdyby odpowiedzialny był za nią bardzo niewprawiony fryzjer. Nie sposób  wreszcie nie wspomnieć o cięciu pixie cut, fryzurze, która święci triumfy już od wielu sezonów.

Czy warto oglądać się na trendy? Z pewnością dobrze jest je znać, jednak nie moda powinna być Twoim głównym wyznacznikiem przy dobieraniu fryzury. Namawiamy Cię z całych sił, byś swoją fryzurę – nieważne, czy krótką, średnią, czy długą – dobierała do swojej urody, kształtu twarzy, upodobań i możliwości. To Ty masz się czuć dobrze w swoich włosach. Nawet niekoniecznie najmodniejsze cięcie czy uczesanie będzie prezentować się na Tobie doskonale, jeśli będzie do Ciebie właściwie dobrane. Pamiętaj – to nie Ty masz się dostosować do fryzury, to fryzura ma pasować do Ciebie!

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować


Ponadczasowe krótkie fryzury damskie

Skoro powiedzieliśmy sobie o aktualnych trendach, czas rzucić okiem na klasyczne krótkie fryzury damskie, które nigdy nie wychodzą z mody. Zaliczamy do nich wspomnianego już boba – z prostą grzywką i gładką, zwartą kopułą zasłaniającą uszy. Przeciwieństwem boba jest tzw. shag – krótka fryzura odznaczająca się silnie postrzępionymi kosmykami sprawiającymi wrażenie celowo nieokiełznanych. Nie wiesz, jak wygląda taka fryzura? Obejrzyj zatem film „Francuski pocałunek”, w którym we fryzurze shag występuje Meg Ryan. To za jej sprawą shag jest popularny od połowy lat 90. XX wieku aż do dziś!

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Krótkie fryzury z grzywką

Krótkie włosy z grzywką to bardzo częste i bardzo dobre połączenie! Dziś zdecydowanie najmodniejsze są wszelkie bogate, wielowarstwowe asymetryczne grzywki, które zaczynają się już od czubka głowy i śmiało przysłaniają całe czoło. Opadające lub odbite od skóry, o lekko zadziornym charakterze. Takie grzywki lubią się najbardziej z włosami obciętymi na bardzo krótko, nieprzysłaniającymi uszu. Bardzo ciekawą propozycją (choć oczywiście nie dla każdego) jest cieniowana grzywka zaczesywana na czoło z wygolonymi bokami. Jeśli chodzi o grzeczniejsze krótkie fryzury z grzywką na bok, polecamy proste cięcie do linii żuchwy (ewentualnie z lekkim cieniowaniem na wysokości uszu) i dłuższą grzywką układającą się skośnie na jedną stronę. Taka fryzura złagodzi ostre rysy twarzy i wrażenie zbyt pełnych policzków. Jaką jeszcze fryzurę polecamy? Oczywiście fryzurę bob z grzywką!

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Krótki bob

Wśród fryzur damskich bob jest absolutnym klasykiem. Bob wyróżnia się krótszymi włosami z tyłu i dłuższymi po bokach – najdłuższe pasma sięgają lekko poniżej linii żuchwy. Przejście między krótszym tyłem a dłuższymi bokami jest jednak płynne i stosunkowo delikatne. Inaczej w wariancie A-line bob – tu strzyżenie wykonuje się pod skosem, a różnica w długości między tyłem a bokami jest znaczna. Fryzura bob krótki występuje też w kilku retro wersjach. Inspirowany latami 60. XX wieku jest bob z włosami ściętymi ponad linią szczęki, na równą długość wokół całej głowy (z krótką grzywką). Tak samo ścięte są włosy w krótkim bobie chińskim, z tą różnicą, że tu włosy sięgają poniżej linii szczęki.

Obecnie najpopularniejsze są te krótkie fryzury bob, które odchodzą od idealnej gładkości i przycinania wszystkich włosów na jednakową długość. Przykładem jest np. soft blunt bob. W tej fryzurze włosy wyglądają naturalnie, lekko niedbale, mogą delikatnie falować, a końcówki nie muszą być przycięte idealnie równo. Podobny styl obowiązuje przy cool girl bob. Fryzura charakteryzuje się gładką górą i puszystymi, pofalowanymi włosami na długości. Objętość zaczyna się powyżej uszu. Ścięte na prosto włosy sięgają poniżej brody. Do tej fryzury najlepiej pasuje przedziałek na środku głowy oraz delikatna, dłuższa grzywka na dwa boki (cool girl bob równie dobrze wygląda bez grzywki). Aby uzyskać właściwy efekt, włosy u nasady należy wygładzać kosmetykami do stylizacji włosów, najlepiej z linii NIVEA Straight, która jest dedykowana fryzurom pragnącym wygładzenia. Natomiast włosom na długości należy nadawać objętości.

Fryzura na pazia

Fryzura na pazia jest blisko związana z klasycznym bobem krótkim, niekiedy wręcz z nim utożsamiana. Obowiązkowym elementem pazia jest grzywka – prosta, obcięta na półokrągło i łącząca się z resztą włosów bez żadnych ostrych przejść. Dzięki temu fryzura tworzy regularną, zwartą kopułę. Pod warunkiem, że włosy są naturalnie proste i gładkie. Włosy kręcone, suche i z tendencją do puszenia się nie będą dobrze wyglądały w tej fryzurze. Paź powinien być bowiem maksymalnie gładki, włosy powinny wręcz błyszczeć. Jeśli masz proste włosy i nosisz się z zamiarem obcięcia ich na pazia, najpierw zadbaj o ich dobrą formę. Aby włosy były pełne blasku, na co dzień myj je nawilżającymi i naprawczymi szamponami do włosów suchych na zmianę z szamponami micelarnymi. Oczywiście nigdy nie pomijaj odżywek do włosów. Jakie konkretnie produkty polecamy?

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Fryzura na grzybka

Fryzura grzybek (albo pieczarka) to bardzo specyficzne cięcie, które musi być odpowiednio wykonane, ale przede wszystkim dobrane do kształtu twarzy, głowy, a nawet figury! Jest to fryzura, w której włosy z przodu, po bokach i z tyłu mają taką samą długość. Grzywka jest zatem długa, sięga niemal do samych oczu, a z tyłu, poniżej „kapelusza pieczarki” włosy są przycięte bardzo krótko, niekiedy nawet podgala się je maszynką. Prześmiewcy powiedzą, że zetnie ją każdy amator – wystarczy założyć na głowę… garnek. W rzeczywistości fryzura na grzybka wymaga o wiele więcej umiejętności i może wyglądać naprawdę efektownie. Dawniej znani byli z niej Beatlesi, dziś np. Tatiana Okupnik.


Fryzury damskie krótkie – cięcie do linii żuchwy

Krótkie włosy damskie w formie boba, grzybka czy pazia to fryzury z duchem retro – niektóre z nich w mniejszym, inne w większym stopniu. Nie są dziś najpopularniejsze, ale wciąż zdecydowanie warte uwagi. Trzeba mieć rzecz jasna na nie pomysł, trzeba też być do nich przekonaną. Czujesz, że to nie dla Ciebie? Potrzebujesz pomysłów na mniej wyraziste krótkie fryzury damskie? Po prostu zetnij włosy do linii żuchwy – w delikatną linię A (tył krótszy, boki dłuższe, układające się skośnie) bądź na prosto, jeśli lubisz nosić przedziałek na środku głowy i zakładać włosy równo za uszy. Fryzura A-line wygląda dobrze z lekkim cieniowaniem (tak, by końcówki zawijały się do środka), prosto ścięte włosy będą komponować się z prostą grzywką, ale równie dobrze zaprezentują się bez grzywki.

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Bardzo krótkie fryzury damskie

Czy kojarzysz najbardziej znaną fryzurę aktorki Anne Hathaway? Tę z oscarowych czasów w 2013 roku? Czarne krótkie włosy kończące się nad samym karkiem i z gęstą, bogatą grzywką zasłaniającą całe czoło i układającą się lekko po skosie. To przykład na to, jak bardzo krótkie fryzury mogą być bardzo kobiece. Jest to fryzura, w której bardzo dużo dzieje się na czubku głowy – włosy z tego miejsca wręcz zaczesuje się podczas stylizacji w taki sposób, by „spływały” wprost na czoło. Wielu stylistów wskazuje, że jest to fryzura inspirowana jedną z bardziej znanych fryzur ikony stylu Audrey Hepburn. Oba warianty można zakwalifikować jako podwaliny dla najbardziej współczesnych wersji pixie cut. Dlaczego „podwaliny”? Bo są jeszcze bardzo grzeczne, a dzisiejsze najmodniejsze cięcia pixie cut prezentują się o wiele bardziej awangardowo!

Krótka fryzura damska – pixie

Pixie reprezentuje bardzo krótkie fryzury damskie, a w najmodniejszym wydaniu noszą ją dziś Rihanna, Jennifer Lawrence, Charlize Theron oraz – z rodzimego podwórka – Małgorzata Kożuchowska. Historia pixie cut jest bardzo długa i bogata, sięga aż do czasów pierwszej wojny światowej. Początkowo była wyrazem kobiecej emancypacji. Nosiła ją zarówno Coco Chanel, a w latach 60. także Twiggy.

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

W pixie bardzo ważne jest odsłonięcie karku i szyi, dlatego fryzurę poleca się paniom o długich i szczupłych szyjach. Równie istotna jest asymetryczna linia cięcia, silne cieniowanie pasm oraz długa grzywka, którą można poddawać niezliczonej liczbie stylizacji. Jeśli spojrzeć do katalogów fryzur, pixie wydaje się fryzurą trudną i wymagającą w stylizacji. W rzeczywistości jednak jeśli włosy zostaną ścięte naprawdę profesjonalnie, nie będą wymagały stylizowania każdego kosmyka z osobna. Wystarczy, jeśli po umyciu nałożysz odpowiednie kosmetyki do stylizacji włosów. W cenie są pianki do włosów, które zwiększają podatność na stylizację oraz odpowiednie kremy do włosów.

Krótkie damskie fryzury – asymetryczne

Mówiąc „fryzury asymetryczne”, mamy na myśli włosy przycięte na co najmniej trzy różne długości. Jako asymetrycznej nie traktujemy więc np. fryzury A-line, bo rządzi nią pewna regularność. W asymetrycznych fryzurach z krótkich włosów ma być natomiast więcej awangardy. Jak to zrobić? Np. mocno przycinając jeden bok (częściowo nawet go wygalając), drugą stronę pozostawiając wyraźnie dłuższą, opadającą na twarz. Jeśli jesteś na tyle odważna, nad karkiem możesz wygolić sobie także subtelny wzór – widoczny przez cały czas bądź tylko wtedy, gdy odgarniesz i zepniesz włosy.

Fryzury – krótkie włosy kręcone

Fryzury krótkie dla włosów kręconych wydają się szczególnie trudne. Wszystko przez to, że kręcone włosy zdecydowanie trudniej ujarzmić i wygładzić, a gdy są krótkie, chętnie się stroszą i tracą kształt. A nie każdej z nas pasuje efekt afro… Duża objętość włosów, którą osiąga się przez proste cięcie do linii żuchwy, pasuje osobom szczupłym, o szczupłej twarzy. Jeśli potrzebujesz mniej spektakularnej fryzury, wybierz fryzurę z krótko przyciętym tyłem (nad potylicą) i większą objętością na koronie. W tego typu modnych krótkich fryzurach dla kręconych włosów, burzę loków w górnej części głowy możesz układać jak grzywkę opadającą z czubka głowy na czoło.

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Krótkie fryzury dla cienkich włosów

Krótkie fryzury dla cienkich włosów to bardzo dobry pomysł! Krótkim włosom o wiele łatwiej nadać objętość niż włosom długim, co sprawia że nawet cienkie włosy wyglądają na gęstsze. Unikaj długości, w których końcówki włosów opierają się na ramionach i na nich wywijają. Kiedy włosy nie sięgają ramion, wizualnie mają więcej objętości. Najlepiej jest zastosować także lekko skośną linię cięcia, tzn. z przodu pozostawić lekko dłuższe włosy niż z tyłu. W ten sposób z tyłu głowy łatwiej jest zbudować objętość. Efekt spotęguje postopniowanie tylnej partii włosów. Pamiętaj, że aby na co dzień fryzury na krótkich włosach cienkich i oklapniętych układać przy pomocy kosmetyków do stylizacji z linii NIVEA Volume. Włosy powinnaś też pielęgnować szamponami do włosów i odżywkami dodającymi objętości, np. Łagodnym szamponem pielęgnującym NIVEA Volume & Strengthoraz Odżywką do włosów o strukturze cienkiej NIVEA Hairmilk. Więcej o fryzurach dla krótkich włosów przeczytasz w artykule: Fryzury dla cienkich włosów - dodaj im objętości!

Fryzury damskie krótkie – dla 50-latki

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Przez cały tekst próbujemy Cię przekonać, że ścinanie włosów nie jest konieczne „w pewnym wieku”, a to, że zmieniasz fryzurę na krótszą, nie oznacza, że mentalnie i wizualnie się starzejesz. Jeśli lubisz krótkie fryzury, to możesz je nosić zarówno jako 30-latka, jak i 60-latka. To, do czego chcemy Cię zachęcić podczas dobierania fryzur damskich krótkich dla 50-latki czy przy poszukiwaniu inspiracji dla odmładzających fryzur dla 60-latek, to pozostawanie w zgodzie z samą sobą. Nie musisz na siłę farbować włosów, bo siwych pasm nie trzeba się wstydzić. Nie musisz też decydować się na cięcie, do którego nie jesteś przekonana, bądź źle się w nim czujesz. To nic, że fryzjer zachwala tę fryzurę jako odejmującą lat – to Ty masz czuć się w niej dobrze!


Modne krótkie fryzury damskie – jak je upinać?

Upięcia krótkich włosów takie jak kucyk i kok z wiadomych przyczyn nie wchodzą w grę. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wygodnie i efektowanie podpiąć swoich krótkich kosmyków. Prostą fryzurą z krótkich włosów jest splot nad czołem imitujący warkoczyk. Wystarczy, że wyznaczysz sobie przedziałek na boku i przy linii włosów zaczniesz je skręcać, kierując się nad ucho, dobierając stopniowo kolejne pasma włosów. Tak samo zrób z drugiej strony i podepnij włosy z tyłu spinkami.

Modne krótkie fryzury – jak je stylizować

Jak jeszcze możesz wykonać modną krótką fryzurę damską? Po prostu zaczesując włosy gładko to tyłu, zakładając je za uszy i podpinając spinkami. Jako że spinki są teraz bardzo modne, możesz zakładać śmiało nawet po kilka z obu stron. Krótkie włosy możesz też zaczesać do góry i nad czołem przewiązać je apaszką lub podtrzymać opaską z modnym węzełkiem.

Krótkie włosy mają swój niesamowity charakter! Przyznaj sama – większość zebranych tu propozycji cięcia i układania włosów krótkich jest niebanalna. Czy szykujesz się już na metamorfozę swojej krótkiej fryzury?