12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Koloryzacja jest świetnym sposobem na to, by zmieniać swój wizerunek i czuć się bardziej pewną siebie. Jednak włosy farbowane nie zawsze są w dobrej kondycji i choć modne, nie są zdrowe. Jak pielęgnować włosy po farbowaniu, by miały się lepiej?

Jak farbować włosy, by jak najmniej je obciążać?

Sposobów farbowania i dostępnych farb do włosów jest wiele. Zbyt wiele, by o nich wszystkich opowiadać! Jednak jeśli interesuje Cię, jak farbować włosy bez obciążania oraz jakie farbowanie włosów jest teraz modne, możemy wiele Ci podpowiedzieć. Szkopuł w zachowaniu zdrowia włosów przy koloryzacji leży w odpowiedniej pielęgnacji i tym, czy wybrana metoda farbowania oraz różnica kolorów, którą chcesz uzyskać jest odpowiednia do Twojego rodzaju i kondycji włosów. Na samym początku doradzimy, że warto aby zawsze przed wykonaniem farbowania udać się do fryzjera-stylisty, który potwierdzi, jaki kolor, jaką metodę oraz jaką pielęgnację zastosować na Twoich włosach. Im lepiej dobierzesz kolor przed farbowaniem, tym mniej poprawek, a zatem kolejnych niszczących zabiegów będzie wymagać cały proces. A jeśli nie jesteś pewna lub chcesz tylko poeksperymentować z kolorem, zamiast permanentnej farby do włosów sięgnij po inne, krótkotrwałe sposoby na koloryzację, które pozwolą Ci zmienić wizerunek bez zbytniego narażania włosów.

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Przeczytaj także: Jak dobrać kolor włosów i dbać o włosy farbowane?.

Dziś coraz więcej z nas sięga chętnie po różnego rodzaju alternatywy dla tradycyjnej koloryzacji. Tonery, płukanki i szamponetki dają co prawda znacznie krótszy efekt niż tradycyjne farbowanie (kolor zmywa się po kilkunastu/kilkudziesięciu myciach), jednak za ich pomocą można też uzyskać o wiele subtelniejsze efekty, które teraz są w modzie. Na przykład, możesz postawić jedynie na poświatę nowego koloru na swoim naturalnym kolorze – dzięki temu uzyskasz naturalny efekt, który jest wyrazisty i lśniący.

O poradę warto zapytać zaufanego fryzjera, który będzie w stanie profesjonalnie ocenić stan Twoich włosów i zaproponować konkretny produkt koloryzacyjny. Jeśli masz do wyboru farbowanie włosów u fryzjera oraz farbowanie włosów w domu, polecamy Ci wybrać tę pierwszą możliwość. Zabieg u fryzjera wykonywany jest z dużą starannością, towarzyszą mu nałożenie odżywczych masek i odżywek, w domu natomiast mamy ku temu mniejsze możliwości (i zwykle szkoda nam czasu na rozbudowane zabiegi pielęgnacyjne). Poza tym efekty uzyskane w salonie są dużo bardziej przewidywalne niż w domu – istnieje więc mniejsze ryzyko, że będziesz niezadowolona z koloru i w niedługim czasie będziesz chciała powtórzyć farbowanie.

Podsumowując - pierwszym sposobem na lepszą formę włosów po farbowaniu jest zadbanie o prawidłowe podejście do koloryzacji i przebieg farbowania.

Kiedy farbować włosy? Optymalna częstotliwość

Farbowane włosy najpełniej prezentują się w pierwszych tygodniach od zabiegu. Stąd też pokusa, by na kolejne farbowanie wybierać się tak szybko, jak szybko zauważasz pogorszenie wyglądu włosów. Niestety, mimo to, że farby bez amoniaku są już dziś standardem, z częstotliwością farbowania nie można przesadzać. Kiedy farbować włosy? Na pewno nie wcześniej niż miesiąc po ostatnim farbowaniu, jeśli mowa o koloryzacji trwałej. Optymalny i mniej obciążający jest odstęp 2-miesięczny. Jeśli różnica między Twoim naturalnym kolorem a kolorem farby jest duża, to powinnaś pilnować raczej miesięcznych odstępów. Wówczas odrost będzie miał zaledwie centymetr, będzie bardzo łatwo go równomiernie pofarbować, nie obciążając przy tym włosów na długości. Dłuższy odrost, który bardzo odznacza się kolorystycznie od reszty włosów, trudno jest pokryć kolorem tak, by fryzura znów wyglądała jednolicie.

Jeśli chodzi o znaczną zmianę koloru włosów, czyli np. z ciemno brązowego na blond, konieczna jest dekoloryzacja, a następnie pofarbowanie na wybrany kolor. To oczywiście dużo bardziej skomplikowany i obciążający zabieg niż samo farbowanie, dlatego należy się na niego decydować jeszcze rzadziej.  

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu
Rozjaśnianie bardzo osłabia włosy, dlatego decyzja o nim powinna być dobrze przemyślana, tak, by po miesiącu nie snuć już kolejnych planów o całkowitej zmianie koloru włosów.
Drugi sposób na zdrowe włosy po farbowaniu: farbuj włosy nie częściej niż co miesiąc.

Włosy po farbowaniu – co może im dolegać?

Włosy po farbowaniu powinny być piękne, błyszczące, pełne świeżości. Niestety, nie zawsze takie są. Wynika to z ich nie najlepszej kondycji przed koloryzacją i dodatkowego osłabienia przez farbę. Niekiedy bezpośrednio po farbowaniu włosy mają się dobrze, jednak brak odpowiedniego obchodzenia się z włosami farbowanymi sprawia, że w szybkim tempie ulegają osłabieniu. Aby włosy po farbowaniu nie pogorszyły swojej kondycji, możesz więc działać dwutorowo: właściwie podchodzić do metod i częstotliwości farbowania (o czym pisaliśmy wyżej) oraz stosując odpowiednią pielęgnację włosów po farbowaniu (o czym szerzej za chwilę).

Jak pielęgnować włosy farbowane bezpośrednio po powrocie od fryzjera i jak dbać o włosy w kolejnych tygodniach? Możesz stosować uniwersalny schemat postępowania, jednak warto mieć przy tym na uwadze konkretne problemy, które dotykają Twoje farbowane włosy i to na ich rozwiązanie nakierować działania. Jakiego rodzaju są to problemy?

Suche włosy po farbowaniu

Suche włosy po farbowaniu to typowy problem – jak już ustaliliśmy, podczas farbowania łuski włosa znacznie się rozchylają, zwiększając ogólną porowatość włosów. Przez rozchylone łuski z wnętrza włosów z łatwością ucieka wilgoć. Jak rozwiązać ten problem? Przesuszonym włosom po farbowaniu potrzeba przede wszystkim domknięcia rozchylonych łusek, to podstawa każdego kolejnego działania. Dopóki nie wygładzisz włosów, dostarczanie im nawilżenia z zewnątrz nie przyniesie trwałych rezultatów.

Co powinnaś więc zrobić? Jak zamknąć łuski włosa po farbowaniu? Unikaj stylizacji z udziałem wysokiej temperatury. Gorąco z prostownicy czy suszarki nasila rozchylanie łusek, więc stylizacja z ich udziałem sabotuje działania na rzecz poprawy stanu włosów po farbowaniu. Podobnie źle wpływać będzie częste mycie włosów, zwłaszcza gorącą wodą. Przez kilka pierwszy dni od farbowania warto pozwolić włosom nieco się przetłuścić, bo sebum jest naturalną substancją zabezpieczającą nawilżenie włosów. Kiedy już będziesz myć swoje farbowane włosy, nie pomijaj nałożenia odżywki. Zdecydowanie najlepsza będzie odżywka o emolientowym charakterze, czyli zawierająca składniki wygładzające. Taka odżywka tworzy na powierzchni każdego włosa ochronną warstewkę, która zamyka łuski, zapobiega parowaniu wilgoci i dociąża włosy. Uwaga, nie myl dociążania z obciążaniem! Dociążenie potrzebne jest właśnie przesuszonym włosom, które puszą się i są sianowate. Dociążenie odżywką sprawia, że kosmyki zaczynają układać się w równą, błyszczącą taflę.

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Dobrym przykładem emolientowej, wygładzającej odżywki do włosów jest Łagodna odżywka pielęgnująca NIVEA Diamond Gloss. Odżywka ta zawiera wysoko w składzie dimetikon, czyli wygładzający i nabłyszczający silikon, bardzo pożądany w emolientowych produktach do włosów składnik. Dodatkowo odżywka zawiera diamentowy pył, dzięki czemu pozwala osiągnąć najwyższy stopień blasku włosów!

#3 Sposób na zdrowsze włosy po farbowaniu: zadbaj o wygładzenie łusek włosów. Zabezpieczysz się tym samym przed utratą nawilżenia.

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Matowe włosy po farbowaniu

Efekt matowych włosów po farbowaniu ma to samo źródło, co przesuszenie – wynika z nadmiernie rozchylonych łusek włosów. Włosy są błyszczące gdy są gładkie, z przylegającymi łuskami, kiedy natomiast łuski odstają, włos jest matowy. Można to przyrównać do tafli wody – gdy jest idealnie gładka i spokojna, błyszczy i odbija otoczenie. Gdy silny wiatr powoduje falowanie wody, odbijany obraz się rozmywa. Włos z rozchylonymi włoskami jest więc jak wzburzona woda.

W związku z tym, matowym włosom potrzeba wygładzenia. Aby jednak efekty były trwałe, równolegle warto zadbać o dostarczenie włosom nawilżenia z zewnątrz. W jaki sposób? Uwzględniając w codziennej pielęgnacji kosmetyki o charakterze humektantowym, a wiec zawierające składniki nawilżające. Są to np. aloes, miód czy gliceryna. Naszym wyborem jest Odżywka wyzwalająca blask NIVEA Hairmilk Natural Shine. Znajdziesz w niej nie tylko wygładzające proteiny jedwabiu oraz nawilżającą formułę, ale także wzmacniające włosy proteiny mleka. O proteinach więcej powiemy sobie przy okazji omawiania problemu zniszczonych włosów.

Sposób na dobrą formę włosów po farbowaniu nr 4: oprócz zabezpieczania nawilżenia wewnątrz włosów pamiętaj też o dostarczaniu go z zewnątrz. Wybieraj kosmetyki z nawilżającymi humektantami.

Obecne w odżywce NIVEA Natural Shine proteiny mleka to proteiny hydrolizowane. Oznacza to, że zostały poddane procesowi rozbijania na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu są w stanie efektywniej wnikać do wnętrza włosów, uzupełniając ich ubytki. To właśnie proteiny są „budulcem” włosów, odpowiadają za ich kondycję i siłę. Proteiny mają to do siebie, że stale „uciekają” z włosów – na skutek agresywnej pielęgnacji, działania wysokiej temperatury czy właśnie farbowania. Należy ich więc na bieżąco dostarczać wraz z szamponami do włosów i innymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Niekiedy jednak codzienna pielęgnacja nie równoważy strat, które kumulują się przez wielość działających na włosy negatywnych czynników. Farbowanie może być tu jednym z największych winowajców. Zniszczone włosy po farbowaniu potrzebują więc zintensyfikowanych działań naprawczych z wykorzystaniem np. jednych z najskuteczniejszych rodzajów protein – keratyny.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów z keratyną od NIVEA to np. Szampon NIVEA Repair & Targeted Care i Odżywka NIVEA Repair & Targeted Care. Produkty te zawierają System Inteligentnej Odbudowy Keradetect, który lokalizuje zniszczone fragmenty włosów i uzupełnia ubytki dokładnie w tych miejscach, bez nadbudowywania keratyny w zdrowych miejscach. Szampon z keratyną warto stosować zamiennie np. z Łagodnym szamponem do włosów cienkich NIVEA Hairmilk, który zawiera inny rodzaj protein – hydrolizowane proteiny mleka. Różnym włosom służą różne proteiny, dlatego dobrze jest testować szampony o różnych składach. Jeśli więc zastanawiasz się, jak dbać o farbowane włosy z widocznymi zniszczeniami, szampony do włosów suchych oraz zniszczonych to bardzo dobre rozwiązanie!

Piąty sposób na zdrowsze włosy po farbowaniu: zniszczenia włosów regeneruj kosmetykami zawierającymi proteiny.

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Wypadanie włosów po farbowaniu

Wypadanie włosów po farbowaniu raczej nie powinno zdarzyć się po jednorazowej koloryzacji, zwłaszcza, że dzisiejsze farby mają przyjaźniejsze dla włosów składy niż dawniej. Niemniej czasami wypadające włosy po farbowaniu są skutkiem wieloletniej koloryzacji. Musisz jednak wiedzieć, że efekt ten wynika z oddziaływania farby na skórę głowy, bo wypadanie ogółem uwarunkowane jest złą kondycją skóry głowy. Nawet jeśli farbowanie będzie niszczyć Twoje włosy na długości, ale nie będzie podrażniać skóry głowy, to nie powinno powodować wypadania.

Wypadające włosy po farbowaniu to jednoznaczny sygnał do zaprzestania dalszej koloryzacji. Będziesz mogła wrócić do niej dopiero w momencie, w którym skóra odzyska równowagę, a wypadanie ulegnie zatrzymaniu. Jak zahamować wypadanie włosów po farbowaniu? Metod jest wiele, a koncentrują się one wokół odżywiania skóry głowy. W cenie są wcierki, a także peeling skóry głowy, który pozwala pozbyć się wszelkiej nadbudowy i utrwalonych zanieczyszczeń, które zatykają ujścia mieszków włosowych i również mogą powodować wypadanie włosów.

W porządku, jednak na pewno nie warto beztrosko latami farbować włosów i liczyć na to, że nie przytrafi Ci się problem z wypadaniem. Działaj tu i teraz, np. myjąc włosy szamponami łagodnymi dla pH skóry głowy oraz dokładnie oczyszczającymi skórę (bo jak już pisaliśmy, zanieczyszczenia zatykają ujścia mieszków włosowych i powodują wypadanie). Świetnie sprawdzą się tu szampony micelarne NIVEA – ich ultra-łagodne formuły nie naruszają równowagi skóry głowy i zachowują jej optymalne pH, jednocześnie skutecznie oczyszczając włosy. To nasz szósty sposób na zdrowsze – bo nie wypadające – włosy po farbowaniu.

Podrażniona skóra głowy po farbowaniu

O ile wypadanie nie przytrafia się od jednego farbowania, tak już o podrażnioną skórę głowy po farbowaniu dużo prościej. Czasem się zdarza, że składniki farby działają na skórę głowy drażniąco. Objawy podrażnienia to np. świąd, zaczerwienienie czy nasilone złuszczanie naskórka. Swędzenie głowy po farbowaniu może przytrafić Ci się także wtedy, gdy akurat skórę Twojej głowy podrażniają także inne czynniki. Kontakt z farbą może być wówczas jak wyzwalacz reakcji alergicznej. Aby ustrzec się swędzenia skóry głowy po farbowaniu (i innych objawów podrażnienia), zawsze powinnaś robić próby kolorystyczne przed pofarbowaniem całej głowy – w ten sposób jesteś w stanie wykryć jakiekolwiek reakcje alergiczne z dużym wyprzedzeniem. Uważaj także na zmiany farb. Jeśli określona marka się u Ciebie sprawdza i nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości, po prostu się jej trzymaj. Poza tym pamiętaj, by przed farbowaniem zawsze wykonywać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry – dotyczy to także farbowania u fryzjera. Masz prawo poprosić o wykonanie takiej próby!

Sposób na dobrą formę włosów po farbowaniu nr 7: bądź ostrożna przy testowaniu nowych farb, zawsze rób próbę uczuleniową. 

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Jak zregenerować włosy po farbowaniu?

Pielęgnację szamponem i odżywką możesz wspomóc także niestandardowymi metodami na regenerację włosów. Zyskującym popularność zabiegiem jest olejowanie włosów po farbowaniu. Olejowanie spełnia wiele zadań, m.in. zwalcza puszenie, domyka łuski i dociąża włosy. Jeśli dotąd unikałaś olejowania z obawy przed efektem przetłuszczenia, teraz jest najlepszy moment, by wypróbować tę metodę. Po farbowaniu przetłuszczanie zwykle się zmniejsza, więc po zastosowaniu właściwie dobranego oleju włosy powinny pozostać świeże. Jak zregenerować włosy po farbowaniu za pomocą oleju? Wybierz właściwy jego rodzaj, np. winogronowy, awokado czy jojoba. Jeśli farbowanie i olejowanie przeprowadzasz regularnie, musisz zachować też odpowiednie odstępy pomiędzy tymi zabiegami. Ważny jest zarówno czas olejowania po farbowaniu, jak i czas ostatniego olejowania przed farbowaniem. Nie wykonuj go na tydzień przed koloryzacją, ponownie przeprowadź je nie wcześniej niż tydzień po. Olej we włosach może bowiem ograniczyć wchłanianie farby.

Sposób na zdrowe włosy po farbowaniu nr 8: wypróbuj olejowanie włosów. Zachowuj właściwe odstępy między olejowaniem a farbowaniem.

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Czym myć włosy po farbowaniu?

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Do codziennego, zwykłego mycia włosów farbowanych najlepiej jest stosować szampon przeznaczony właśnie do tego rodzaju włosów. W ofercie NIVEA jest to Łagodny szampon pielęgnujący NIVEA Color Protect. Formuła tego szamponu została opracowana w taki sposób, by przedłużać trwałość koloru, podtrzymywać jego blask oraz wzmacniać strukturę włosów. Z mocnych włosów kolor nie wypłukuje się bowiem tak szybko!

W porządku, ale jakim szamponem myć włosy farbowane, skoro wcześniej proponowaliśmy także szampony naprawcze z keratyną i proteinami mleka? Tu właśnie wracamy do zasygnalizowanej wcześniej kwestii dopasowania sposobu pielęgnacji włosów farbowanych do rzeczywistej kondycji, potrzeb i problemów kosmyków. Jeśli Twoje włosy mają się ogółem nieźle po farbowaniu, wystarczy Ci pielęgnacja szamponami do włosów farbowanych, a kiedy zauważysz przesuszenie, puszenie się czy łamliwość – włączenie odpowiednich kosmetyków dodatkowych.

Do codziennego oczyszczania włosów farbowanych stosuj szampon z dedykowanej linii. To nasz dziewiąty sposób na zdrowe farbowane włosy.


Pierwsze mycie włosów po farbowaniu

Czy po farbowaniu myć włosy szamponem? Czy należy maksymalnie opóźnić w czasie mycie włosów w obawie przed wypłukaniem świeżo nałożonego koloru? Nie, to mit! Pierwsze mycie włosów po farbowaniu możesz wykonać już po dobie od farbowania (nie wcześniej), najlepiej przy użyciu łagodnie oczyszczającego szamponu (jak na pewno zdążyłaś już zauważyć, właśnie takie są formuły NIVEA). Ogółem staraj się trzymać rzadszego mycia, co 2-3 dni (najzdrowsze dla włosów jest mycie raz na tydzień, jednak nie każda z nas może sobie na to pozwolić. Więcej o myciu włosów przeczytasz w naszym artykule: Jak myć głowę? 10 najważniejszych zasad.) Jako że farbowanie wpływa na ograniczenie wydzielania sebum, taka częstotliwość powinna wystarczyć. W razie potrzeby pomiędzy myciami możesz wspomóc się suchym szamponem.

Sposób nr 10: zmniejsz częstotliwość mycia włosów.

Jak odżywić włosy po farbowaniu?

Oprócz szamponu do codziennego użytku będziesz potrzebować także uzupełniającej odżywki po farbowaniu włosów. Do szamponu NIVEA Color Protect idealnie pasować będzie Odżywka NIVEA Pure Color. Produkt możesz wykorzystywać jako odżywkę oraz jako maskę – trzymana na włosach przez dłuższy czas zapewni odżywianie włosów po farbowaniu i ochronę koloru.

Sposób nr 11: Po umyciu włosów zawsze nakładaj odpowiednią odżywkę.


Jak pielęgnować włosy rozjaśniane?

Dekoloryzacja to jeszcze bardziej inwazyjny zabieg niż farbowanie, stosowany zarówno wtedy, gdy chcesz mieć włosy jaśniejsze niż naturalne albo gdy chcesz wrócić do swojego koloru włosów. W pielęgnacji włosów rozjaśnianych należy skupić się przede wszystkim na nawilżaniu kosmyków, bo rozjaśnianie bardzo je przesusza. Warto być też ogólnie delikatną dla kosmyków – chować je pod czapką w czasie mrozu i wiatru, delikatnie je rozczesywać i nie związywać zbyt mocno gumką.

12 sposobów na lepszą formę włosów po farbowaniu

Nawilżanie i delikatne obchodzenie się z włosami – oto, czego potrzebują włosy rozjaśniane, by być w dobrej formie. Te działania to ostatni, dwunasty sposób na zdrowie farbowanych włosów.

Czy teraz już wiesz, jak dbać o włosy po farbowaniu, by zachować ich dobrą formę? Jak zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowe działanie na wielu frontach, zarówno przed farbowaniem, w trakcie, jak i po. Rozsądne podejście do farbowania i stosowanie się do zebranych tu zasad to klucz do pięknych, modnych i zdrowych włosów!