Farbowanie włosów – modne trendy

Farbowanie włosów – modne trendy

Jak wygląda nowoczesne farbowanie włosów? W jaki sposób i na jakie kolory modnie jest obecnie farbować włosy? Sprawdź z nami!

Farbowanie włosów ombre i sombre – wciąż na topie!

Farbowanie włosów ombre oraz sombre to jedne z najciekawszych i najmodniejszych trendów kilku ostatnich sezonów i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie coś miało się zmienić! Pewnie już o nich słyszałaś, jednak dla wyjaśnienia, przypomnimy Ci, jak wyglądają obie te fryzury.

Jeśli chodzi o ombre, polecane jest ono szczególnie brunetkom. Przy naturalnie ciemniejszym kolorze włosów ombre jest farbowaniem włosów z ciemnych na jasne – zabiegowi poddaje się tylko końcówki włosów. Przy jasnych włosach całość staje się bardziej skomplikowana, bo górne partie włosów należy zafarbować wówczas na ciemniejszy kolor. Końcówki można pozostawić w naturalnym kolorze, bądź również nałożyć na nie właściwie dobrany blond. Ombre najlepiej prezentuje się także na cieniowanych włosach, na tych ściętych na równo, geometrycznie, dużo trudniej o naturalny efekt.

Farbowanie włosów sombre to po rozwinięciu „soft ombre”, czyli subtelniejszy wariant ombre. W tej metodzie włosy u nasady i na mniej więcej 2/3 długości pozostawia się w naturalnym kolorze, a końcówki rozjaśnia się o ton lub dwa. Wbrew pozorom, sombre lepiej niż ombre nadaje się dla blondynek i daje bardzo naturalny efekt rozświetlonych włosów. Koloryzacja ta dodaje optycznie objętości włosom.

Farbowanie włosów – modne trendy

Farbowanie włosów blond – truskawkowa poświata

Jeśli chodzi jednak o farbowanie włosów blond, to najświeższym trendem jest dla tego koloru jest tzw. truskawkowy blond. Jest to blond, który mieni się czerwono-różowymi refleksami, przywołując na myśl właśnie kolor słodkiej truskawki. Farbowanie włosów na blond w odcieniu truskawkowym na ciemniejszych włosach jest możliwe, ale zdecydowanie łatwiej jest nadać truskawkową poświatę włosom w naturalnym kolorze blond. Można wówczas zastosować wspomniany już toner do włosów. 

Auburn hair – brąz o rudawym zabarwieniu

Podoba Ci się perspektywa jedynie delikatnej koloryzacji, bazującej na naturalnym kolorze włosów, ale jesteś posiadaczką ciemnych kosmyków? Wypróbuj zatem inny trend – tzw. auburn hair, czyli brąz o rudawo-czerwonym zabarwieniu. Jeśli masz naturalnie brązowe włosy, to wystarczy nałożyć na nie rudą farbę. Klasyczny auburn hair jest idealnie wypośrodkowany między rudym i ciemnym brązem, ale w Twoim wydaniu może ciążyć bardziej w jedną bądź drugą stronę.

Farbowanie włosów – kolory

Farbowanie włosów – modne trendy

Powyższe propozycje są klasyczne i uniwersalne, co rozumiemy jako „uznane za normę, odpowiednie na każdą okazję i dla każdego”. W opozycji do nich sytuuje się farbowanie włosów na kolorowo, czyli na barwy nie dopuszczane do pojawiania się na włosach przez klasyczną modę i kanony piękna. Awangardowe i niekonwencjonalne kolory farbowania włosów to np. niebieski i różowy. Mogłoby się wydawać, że takie trendy zarezerwowane są dla nastolatek na wakacjach albo dla pracownic branży kreatywnej, jednak współczesna postać tych trendów dopuszcza do siebie o wiele szersze grono kobiet. To zasługa wykorzystania nowoczesnych metod farbowania (a więc np. sombre), dzięki którym efekt nie jest aż tak nachalny, jak mógłby to sugerować wyrazisty kolor farby.

Farbowanie włosów na niebiesko

Jako że klasyczny niebieski został okrzyknięty kolorem roku 2020, musiał pojawić się także na włosach. W tym wydaniu kolor powinien być oczywiście wielowymiarowy i mieniący subtelnymi zmianami odcieni, inaczej będzie wyglądał jak po amatorskim farbowaniu bibułą. Niebieskie włosy 2020 przywołują na myśl kolor sukienki Śpiącej Królewny (gdy farbowanie wykona się na włosach blond) bądź turkus podmorskiego świata zmieszany z granatowym (gdy jesteś posiadaczką ciemniejszych pasm). Farbowanie włosów na niebiesko z pewnością nie jest dla każdego, ale nie da się ukryć, że umiejętna koloryzacja pełna różnych odcieni wygląda naprawdę spektakularnie!

Farbowanie włosów na fioletowo

Farbowanie włosów na fioletowo kojarzy Ci się tylko z nieudanymi eksperymentami przy farbowaniu na blond albo z koloryzacją starszych pań? Fiolet, o którym mówimy, wygląda zupełnie inaczej. Ma lawendowy odcień, a dzięki zastosowaniu techniki ombre mieni się refleksami i przechodzi od nasyconego ametystu po popielaty. Doskonale wygląda na długich, falowanych i lub cieniowanych włosach.

Farbowanie włosów – modne trendy

Farbowanie włosów na różowo

To niejako krewniak farbowania na truskawkowy blond. Różni się dużo intensywniejszym kolorem! Aby farbowanie włosów na różowo zakończyło się modnym i wyważonym efektem, należy celować w odcień różowego złota. Modny w biżuterii i dodatkach, teraz pojawia się także na włosach. Farbowanie włosów na różowo polecamy właściwie tylko blondynkom, przy pomocy tonera lub płukanki. Efekt będzie stosunkowo krótkotrwały, bo w przypadku tego typu kontrowersyjnych kolorów lepiej nie decydować się na trwałą koloryzację. Przy ciemnych włosach należałoby najpierw wykonać rozjaśnienie, co komplikuje cały proces i czyni go silniej ingerującym w strukturę włosów.

Farbowanie włosów – dwa kolory

Farbowanie włosów – modne trendy

W tym trendzie na pierwszy rzut oka nic nie zaskakuje – przecież farbowanie z wykorzystaniem różnych kolorów i odcieni (np. przy pasemkach) jest czymś dobrze znanym i zakorzenionym w stylach farbowania. W rzeczywistości jednak farbowanie włosów na dwa kolory polega na zestawieniu ze sobą dwóch raczej kontrastowych barw i pofarbowanie nimi włosów z wyraźnym odcięciem jednego koloru od drugiego. To zaprzeczenie wcześniej opisanych trendów, w których poszczególne kolory muszą przechodzić w siebie wzajemnie w jak najbardziej płynny, niemal niezauważalny sposób. Granica między kolorami przebiegać może np. wzdłuż przedziałka, nie przeszkadza temu nawet obecność gęstej prostej grzywki na czole – taki styl farbowania to tzw. Split-hair dye. Jakie kolory zestawia się w tym trendzie? Np. czerń z bardzo jasnym (wręcz platynowym) blondem albo klasyczny blond z ciemnym brązem. Chodzi o to, by widoczny był znaczny kontrast między kolorami. Jeśli lubisz zwracać uwagę, zapewniamy, że taki kolor jest do tego idealny!

Farbowanie włosów od spodu

To zdecydowanie łagodniejsza dla wizerunku wariacja na temat dwukolorowych włosów. W farbowaniu włosów od spodu ciemną farbę nakłada się jedynie na spodnią warstwę włosów. Kolor ten jedynie prześwituje spod wierzchniej warstwy włosów, a jeśli włosy są cieniowane, to widoczne są także końcówki włosów w ciemniejszym kolorze. Takie farbowanie w pełnej krasie uwidacznia się w momencie upięcia włosów – w kok, kucyk, a takie pół-koczek i pół-kucyk.

Farbowanie włosów z pasemkami. Jakie są modne pasemka?

Farbowanie włosów z pasemkami nigdy nie wychodzi z mody! Choć oczywiście konkretna postać modnych pasemek zmienia się co 2-3 sezony. W tym miejscu polecimy coś dla szatynek, bo jak dotąd truskawka, niebieski czy różowy zarezerwowane były przede wszystkim dla blondynek. Polecamy Ci szczególnie farbowanie włosów z refleksami w kolorze karmelowym. To koloryzacja delikatna, bezpretensjonalna, ciepła i na każdą porę roku!

Farbowanie włosów – odrosty atutem

Przegapiłaś termin wizyty u fryzjera i teraz masz u nasady włosów rzucające się w oczy odrosty? Powiedzieć, że jesteś dzięki temu super modna, to trochę za dużo, ale trzeba przyznać, że współczesne techniki farbowania wykorzystują efekt odrostu jako atut. Taki styl farbowania to flamboyage. Wykorzystuje się w niej farby o kilku tonach, refleksy i właśnie odrost, ale bardzo miękki i subtelny. Dzięki temu nie rzuca się bardzo w oczy, a kolejne farbowania można wykonywać rzadziej. Możesz więc celowo pofarbować włosy tak, by przy głowie stworzyć efekt odrostu, jednak niekoniecznie celowo opuszczać kolejne farbowania, by mieć odrost.

Farbowanie włosów siwych nieobowiązkowe

Do niedawna siwiejące włosy większość z nas traktowała jako powód do zawstydzenia. Pierwsze siwe włosy były zwykle momentem, od którego rozpoczynałyśmy towarzyszące do końca życia farbowanie ukrywające siwiznę. Dziś farbowanie włosów siwych nie jest absolutnie obowiązkiem. Jeśli jesteś blondynką, siwe pasma mogą się ładnie komponować z Twoim kolorem. Możesz być z nich dumna, pod warunkiem właściwej pielęgnacji (przeczytaj, jak pielęgnować siwe włosy). Tak naprawdę na koloryzację maskującą możesz zdecydować się dopiero wtedy, gdy siwe pasma pojawiają się dość gęsto na tle naturalnie ciemnych włosów, tworząc nieestetyczny efekt „mieszanki soli z pieprzem” i zwyczajnie nie czujesz się z tym dobrze.

Być może zainteresuje Cię także nasz artykuł: Jak dobrać kolor włosów i dbać o włosy farbowane?.

Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Bez względu na to, na jaki kolor i metodę farbowania się zdecydujesz, aby cieszyć się zdrowymi kosmykami i trwałym, pełnym blasku kolorem, należy właściwie podejść do pielęgnacji włosów po farbowaniu.

W pierwszym miesiącu po farbowaniu powinnaś unikać częstego mycia włosów. Nie płucz włosów gorącą wodą, bo to rozszerza nadmiernie łuski włosów i otwiera drogę do ucieczki pigmentowi z farby. Na koniec mycia zawsze przepłukuj kosmyki letnią wodą, dzięki czemu łuski łatwiej się domkną. Przy osuszaniu pasm nie pocieraj ich ręcznikiem, unikaj też przetrzymywania włosów w ręczniku. Zachowaj ostrożność przy rozczesywaniu na mokro, zaczynaj od końcówek i stopniowo przechodź coraz wyżej.

Pielęgnacja włosów farbowanych to oczywiście także stosowanie odpowiednich kosmetyków do włosów. Podstawą są szampony do włosów farbowanych. Dobrze, by wybrany szampon miał łagodną formułę i zapewniał delikatne oczyszczanie. Dzięki temu ustrzeżesz się zbyt szybkiego wypłukiwania koloru. Po jaki szampon sięgnąć? Niech będzie to np. Łagodny szampon pielęgnujący NIVEA Color Protect, który nie zaburza naturalnego pH skóry głowy. To bardzo ważne, bo zrównoważona skóra głowy to zdrowe włosy, a zdrowe włosy lepiej utrzymują kolor!

Jak pielęgnować włosy po farbowaniu? Oczywiście będzie Ci potrzebna także odżywka! Szczególnie pożądane są odżywki do włosów o właściwościach wygładzających i dociążających kosmyki. Taki produkt domyka rozchylone na skutek mycia łuski włosów, a także niweluje puszenie się, jeśli taki problem pojawił się u Ciebie po farbowaniu. Wypróbuj Odżywkę NIVEA Pure Color, którą możesz wykorzystywać zarówno jako odżywkę ekspresową, jak i jako maskę. Produkt ten podobnie jak wspomniany wcześniej szampon chroni naturalne pH skóry i zapewnia kompleksową pielęgnację skóry głowy i włosów!

Farbowanie włosów – modne trendy
Farbowanie włosów – modne trendy

Co ze stylizacją włosów farbowanych? Oczywiście byłoby najlepiej, gdybyś była dla włosów jak najbardziej delikatna i nie poddawała ich często intensywnym zabiegom z użyciem wysokiej temperatury oraz wysuszających kosmetyków do stylizacji. Wybieraj kosmetyki do stylizacji włosów, których formuły zapewniają ochronę przed gorącem prostownicy i suszarki oraz które uzupełnione są o składniki pielęgnujące włosy. Np. w kremach i piankach do włosów NIVEA znajdziesz pielęgnacyjny suchy olejek. Spośród kosmetyków stylizacyjnych NIVEA warto w tym miejscu wyróżnić lakiery do włosów. Znajdziesz wśród nich m.in. Lakier do włosów NIVEA Color Care & Protect. Formuła tego lakieru zawiera pantenol i witaminę B3, dzięki czemu wzmacnia włosy i chroni kolor, oczywiście spełniając dobrze rolę utrwalacza Twojej fryzury.

O dobrą pielęgnację włosów należy dbać nie tylko po ich farbowaniu – tak naprawdę dobrze aby o zdrowie włosów zadbać jeszcze przed nałożeniem farby, aby w dużej mierze ograniczyć ilość zniszczeń, które powodują wszelakie zabiegi chemiczne, takie jak rozjaśnianie czy farbowanie. Jak przygotować się do farbowania, by kolor jak najlepiej się przyjął, a przy tym włosy uległy jak najmniejszym zniszczeniom? Przede wszystkim nie wybieraj się na farbowanie, jeśli masz zniszczone włosy. Poświęć najpierw kilka miesięcy na ich odbudowę, bo lepiej jest mieć nieciekawy kolor, ale zdrowe włosy niż modne ombre i jeszcze bardziej niż przed farbowaniem suche oraz łamliwe włosy.

Więcej o prawidłowej pielęgnacji włosów na co dzień przeczytasz w naszych artykułach:

Po drugie – nie myj włosów na trzy dni przed farbowaniem. Przetłuszczone pasma wbrew pozorom lepiej przyjmą farbę (będą w stanie utrzymać kolor dłużej), poza tym będą lepiej zabezpieczone przed niszczącym działaniem farby.

Po trzecie – jeśli możesz, lepiej wybieraj koloryzację w profesjonalnym salonie niż samodzielnie w domu. Znawca tematu będzie w stanie nie tylko łagodniej obejść się z Twoimi włosami, ale też dokładniej i estetyczniej zafarbować kosmyki. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że uzyskasz niezadowalający efekt i będziesz zmuszona wykonywać kolejną, korygującą koloryzację (przy farbowaniu w domu niestety trudniej mieć pełną kontrolę nad efektami).

Czy wśród zaprezentowanych tutaj trendów w koloryzacji odnajdujesz coś dla siebie? Czy masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji, czy może wystarczy Ci lekkie odświeżenie wizerunku. W obu przypadkach i z każdym naturalnym kolorem włosów możesz znaleźć coś dla siebie!