potliwość

Nadmierna potliwość pod pachami

Jak sobie z nią radzić? Nadmierna potliwość może być bardzo dokuczliwa. Intensywne pocenie się oraz wyczuwalny zapach potu mimo antyperspirantu potrafią niezwykle skutecznie pogorszyć samopoczucie, wywołując dyskomfort i obniżając pewność siebie. Co powoduje wzmożoną potliwość i jak można walczyć z tym problemem?

Nadmierna potliwość – przyczyny

Nadmierna potliwość pod pachami

Pocenie się jest naturalnym procesem, zachodzącym w organizmie każdego człowieka – jednego dnia przeciętnie wydziela on około litr potu. Są jednak osoby, których organizm wytwarza nawet 100 mg potu w ciągu pięciu minut – w takim przypadku mówimy o hiperhydrozie, czyli nadmiernej potliwości.

Istnieje błędne, a niestety przy tym krzywdzące przekonanie, że nadmierna potliwość pod pachami czy w innych partiach ciała jest efektem niedostatecznej higieny. Oczywiście w przypadku dużej potliwości należy zapewnić swojej skórze wyjątkową pielęgnację, regularnie usuwając z niej brud i oczyszczając pory – jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że występowanie hiperhydrozy nie zależy wyłącznie od higieny osobistej.

 

Jakie są zatem przyczyny nadmiernej potliwości? Intensywne wydzielanie potu nierzadko ma podłoże chorobowe – duża potliwość może być wynikiem między innymi otyłości, nadciśnienia, cukrzycy czy zmian hormonalnych. Zwiększona ilość wydzielanego potu może być także skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Z tego powodu w razie wystąpienia niepokojących symptomów, warto skontaktować się z lekarzem.

 

Jeżeli nadmierna potliwość pach jest spowodowana innym schorzeniem, powinna ona ustąpić po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Istnieje jednak możliwość, że u źródeł obfitego pocenia się leży wyłącznie hiperhydroza. W takiej sytuacji należy skupić się na niwelowaniu jej objawów, które, co warto podkreślić, mogą pojawiać się nie tylko w obrębie pach – nie mniej kłopotliwa bywa również potliwość dłoni, stóp, twarzy, pleców czy klatki piersiowej.


Jak pozbyć się potu?

Problem z potem nie ogranicza się jedynie do występowania nieestetycznych, mokrych plam pod pachami – niezwykle uciążliwa jest także wydzielająca się przykra woń. Co prawda pot sam w sobie jest bezzapachowy, jednak gdy zostaje on rozłożony przez znajdujące się na skórze bakterie, zaczyna też nieprzyjemnie pachnieć.

Jednym z podstawowych sposobów walki z zapachem potu jest ograniczenie jego wydzielania. Do tej roli idealnie nadają się antyperspiranty NIVEA, które redukują ilość potu, zapobiegają uczuciu lepkości pod pachami, a tym samym niwelują ryzyko występowania przykrej woni.

 

Rodzaj produktu możesz dobrać do własnych preferencji – do wyboru masz łatwy w użyciu antyperspirant w sprayu, gładko przesuwający się po skórze antyperspirant w kulce albo antyperspirant w sztyfcie.

Sprawdź tutaj, czym się różni antyperspirant od dezodorantu.

 

Inne sposoby na nadpotliwość to również eliminowanie stresu oraz stosowanie technik relaksacyjnych – dzięki nim może udać Ci się zmniejszyć ilość wydzielanego potu, a tym samym ograniczyć powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Przy wzmożonej potliwości zalecane jest też regularne golenie pach lub przycinanie włosków, co pomoże zredukować namnażanie się bakterii.

potliwość


Nadmierna potliwość – skuteczny sposób

Dużej potliwości możesz także zapobiegać, wprowadzając kilka zmian w swojej diecie, garderobie i stylu życia.
Nadmierna potliwość

Najskuteczniejsze sposoby na nadmierną potliwość to:

  • unikanie ostrego jedzenia i alkoholu, które mogą zwiększać intensywność pocenia;
  • noszenie ubrań z naturalnych i oddychających tkanin;
  • rezygnacja z opinającej odzieży oraz ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów;
  • regularna aktywność fizyczna, która pomaga poprawić metabolizm i w efekcie obniżyć potliwość;
  • używanie specjalnej odzieży sportowej ze wstawkami wentylacyjnymi pod pachami podczas aktywności fizycznej;
  • systematyczne mycie skóry pod pachami – w razie potrzeby nawet kilka razy dziennie;
  • kontrola wagi ciała – zbędne kilogramy mogą przyczyniać się do zwiększenia wydzielania potu;
  • unikanie sytuacji stresujących.

 

Nadmierna potliwość pod pachami to nie tylko uciążliwy, ale i krępujący problem – mokre plamy na ubraniu i towarzyszący im przykry zapach niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Konsekwencjom wzmożonej potliwości można jednak zapobiegać – kluczem do sukcesu jest wyrobienie prawidłowych nawyków oraz stosowanie dobrego antyperspirantu, ograniczającego wydzielanie potu.

Porady dla Ciebie