rozstępy

Sposoby na rozstępy - porady od NIVEA

Nie pozwól, aby rozstępy wpędziły Cię w kompleksy!

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są rozstępy, a także jak sobie z nimi radzić. Poznaj nasze wskazówki i porady pielęgnacyjne, dzięki którym będziesz w stanie zmniejszyć ich widoczność i przywrócić swoją pewność siebie.

Rozstępy: wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się więcej o tym, czym są rozstępy i dlaczego się pojawiają

Co to są rozstępy?

Znalazłaś rozstępy na udach, pośladkach, brzuchu lub piersiach? Nie jesteś sama - mniej lub bardziej widoczne rozstępy ma więcej kobiet niż myślisz. Są to linie koloru, które tworzą się równolegle do powierzchni skóry. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż najczęściej znajdują się na brzuchu, rękach, biodrach i nogach. Na początku kolor tych linii jest zwykle czerwony lub różowy, ale z czasem blaknie do białawego lub lekko różowawego odcienia. Przyczyną powstawania rozstępów są pęknięcia w strukturze włókienkowatej skóry w wyniku naprężeń spowodowanych szybkim wzrostem lub zmniejszeniem objętości ciała. Sytuacje, w których powstają są różne – niektóre z nas mają rozstępy na udach już w wieku nastoletnim, spowodowane nagłym skokiem wzrostu. Najczęściej jednak zauważalne są rozstępy po ciąży w okolicach brzucha, gdzie skóra w krótkim czasie była mocno napięta.

Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia

jak zlikwidować rozstępy

Chociaż rozstępy są „poważne”, nie są niebezpieczne dla zdrowia, a jedynie zaburzają „estetykę” ciała. Aby je zminimalizować, konieczne jest zachowanie spójności w rytuale pielęgnacyjnym z kremem regenerującym o dużej pojemności, takim jak NIVEA Creme lub ze specjalnymi składnikami, takimi jak NIVEA Q10Plus Dry Oil na rozstępy.

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Jak wskazaliśmy powyżej, rozstępy powstają, gdy skóra szybko się rozciąga. Powoduje to lekkie rozdarcia warstwy pośredniej skóry, co wpływa na pojawianie się rozstępów na jej powierzchni. Rozstępy są często czerwone lub fioletowe, ponieważ pod tymi „liniami” prześwitują naczynia krwionośne. Podczas szybkiego zwiększenia lub zmniejszenia objętości ciała (np. bardzo agresywna dieta lub ciąża) skóra jest poddawana dużemu napięciu i nie jest w stanie nadążyć z odpowiednio zwiększoną produkcją komórek skóry. Tak więc szybkie rozciąganie powoduje braki w strukturze komórkowej, co przekłada się na powstawanie rozstępów.

Rozstępy po ciąży – czy można im zapobiec?

rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży są bardzo powszechne – dotykają aż 80% kobiet. W tym czasie wytwarzane są hormony, które zmiękczają więzadła miednicy, aby ułatwić poród. Jednak obecność tych hormonów powoduje także zmiękczanie włóknistych tkanek skóry, zwiększając szansę pojawiania się rozstępów.

U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy?

  • Kobiety – ta płeć ma zdecydowanie większe predyspozycje do pojawiania się rozstępów. Już w okresie dorastania mogą pojawić się rozstępy na piersiach, kiedy biust dość szubko urośnie.
  • Ludzie z predyspozycjami genetycznymi - jeśli genetycznie nasza skóra jest mało elastyczna, rozstępy mogą pojawiać się częściej.
  • Ludzie z nadwagą – zbyt duża waga zwiększa ryzyko powstawania rozstępów na brzuchu czy udach, ale mogą pojawić się rozstępy na pośladkach
  • Kobiety w ciąży – rozstępy po ciąży występują aż u 80% kobiet ciężarnych
  • Ludzie, którzy doświadczyli gwałtownego wzrostu lub spadku masy ciała – w zależności od miejsca dotkniętego wzrostem lub spadkiem wagi, rozstępy mogą pojawić się na całym ciele.
  • Dorastająca młodzież – nagłe „skoki” wzrostu mogą powodować rozstępy na udach, a nawet rozstępy na nogach

 

Czy jest jakiś sposób na rozstępy?

Na to, jak usunąć rozstępy nie mamy jeszcze odpowiedzi. Całkowita likwidacja rozstępów jest praktycznie niemożliwa, ale nie bój się - w wielu przypadkach rozstępy bledną z czasem, aż stają się praktycznie niezauważalne. Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie tego procesu i zmniejszenie widoczności rozstępów.

Krem na rozstępy pomoże ci zmniejszyć ich widoczność

Tak, jak wspomnieliśmy – redukcja widoczności rozstępów to często kwestia czasu! Ważne jest jednak, aby obszar, w którym się znajdują, podczas był dobrze nawilżony! Pomoże w tym odżywczy i regenerujący krem lub balsam - na rozstępy lub po prostu do ciała. Aplikacja balsamu, wspomagana delikatnym masażem w miejscu rozstępów może okazać się zbawienna i zdecydowanie przyspieszyć ich redukcję. Masaż poprawi oraz aktywuje krążenie i przepływ krwi w dotkniętym obszarze, co pomoże po pewnym czasie zmniejszyć rozstępy.

Ćwiczenia na rozstępy

rozstępy

W zdrowym ciele zdrowy duch! Aktywność fizyczna nie tylko pomoże ci utrzymać prawidłową wagę, co zredukuje ryzyko powstawania rozstępów ale także wzmocni cały organizm. Pamiętaj jednak o piciu wody! Utrzymanie nawodnienia jest kluczem do promiennej i zdrowej skóry. Będzie to również gwarancją dla skóry zachowania jej elastyczności, zapobiegając pojawianiu się rozstępów.

Jak zapobiegać rozstępom?

krem na rozstępy

Nie ma tajemnej formuły na to, jak uniknąć rozstępów, ale można zmniejszyć ryzyko ich powstawania. Jedz zdrowo, ćwicz regularnie i kontroluj swoją wagę. Jeśli do tego regularnie nawadniasz skórę i odpowiednio ją złuszczasz, rozstępy będą pojawiać się rzadziej.

Domowe sposoby na rozstępy

Może spodoba Ci się także