kobieta z podniesionymi rękami

Jak usunąć plamy z potu?

Wszystko, co musisz wiedzieć o usuwaniu plam potu, ich przyczynach i sposobach zapobiegania im.

Jak usunąć plamy z potu?

Żółte plamy potu na odzieży mogą zrujnować Twoją ulubioną koszulkę, bluzkę lub koszulę. Wiele osób doświadczyło żółtych plam potu na ubraniach - mogą one pojawić się na zestawie treningowym, odzieży letniej lub koszuli roboczej. 
Te plamy potu odbarwiają okolice pach, a nawet mogą zmienić tkaninę. Chociaż plamy z potu mogą być uporczywe, nie ma potrzeby wyrzucania brudnej koszuli lub sukienki do kosza.. Istnieje kilka trików, które możesz podjąć, aby uniknąć plam potu, a jeśli się pojawią - możesz się ich pozbyć.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak usunąć plamy z potu i dezodorantu. 

Co to są plamy z potu i skąd się biorą?

Pocenie się to sposób, w jaki organizm schładza temperaturę głęboką ciała, dlatego najczęściej pocimy się podczas ćwiczeń, gdy jesteśmy w gorącym pomieszczeniu lub gdy jest ciepło. Inne powody przez które można się pocić, to zdenerwowanie, stres i niepokój. Na zwiększenie tętna, a co za tym idzie - większą potliwość, wpływają także używki m.in. alkohol i kofeina.
Pocimy się również, gdy temperatura organizmu jest podwyższona np. podczas gdy ciało walczy z infekcją. 

Pot składa się z wody, soli, tłuszczów i białek. Kiedy się pocimy, wszystkie te składniki trafiają na nasze ubranie. Zwykle to nie sam pot odbarwia nasze ubrania, ale, jak na ironię, produkty, których używamy, aby kontrolować pocenie.

Antyperspiranty pomagają nam zmniejszyć pocenie się, ale mogą również przyczyniać się do powstawania przebarwień pod np. najlepszą letnią sukienką. Pot może wchodzić w reakcje ze składnikami znajdującymi się w dezodorantach antyperspiracyjnych, takimi jak cyrkon i aluminium.

Aluminium zawarte w dezodorantach antyperspirantowych blokuje przewody potowe, zmniejszając w ten sposób potliwość. Reakcja tej substancji chemicznej z potem powoduje żółknięcie, które z czasem wnika w tkaninę, powodując plamy. 
kobieta trzymająca dezodorant Nivea

Jak zapobiegać plamom potu na odzieży

Chociaż istnieją kroki, które możesz podjąć, aby usunąć plamy z potu na kolorowych ubraniach, najlepiej jest im zapobiegać.
mężczyzna używający dezodorantu Nivea
mężczyzna trzymający dezodorant Nivea

Oto kilka wskazówek, jak unikać nieestetycznych plam pod pachami:

 
- Używaj dezodorantu niezawierającego aluminium lub dezodorantu stworzone w celu uniknięcia białych śladów na ubraniach

- Upewnij się, że dezodorant lub antyperspirant jest całkowicie suchy, zanim założysz bluzkę lub sukienkę

- Pierz ubrania po każdym użyciu dobrym detergentem, aby uniknąć gromadzenia się plam potu i osadzania się w tkaninie

- Nie zostawiaj swoich ubrań do ćwiczeń w torbie – wyjmij je i upierz jak najszybciej. W rzeczywistości dotyczy to wszystkich spoconych ubrań – unikaj pozostawiania przepoconej koszuli w koszu do prania zbyt długo, a pot wyschnie, ponieważ plama może się w nim osadzić, a dużo trudniej jest usunąć stare plamy z potu pod pachami

- Załóż podkoszulkę pod koszulę lub sukienkę, aby uniknąć plam z potu na ulubionej części garderoby

 

Jak usunąć plamy potu z białej odzieży

Najbardziej podatne na żółte plamy potu są białe T-shirty i koszule. Ale nie trzeba ich od razu wyrzucać. Istnieją sposoby na usunięcie nawet najbardziej uporczywych plam z potu. Oto przykłady:
kobieta stosująca dezodorant Nivea
  1. Opłucz "mokry" obszar w ciepłej wodzie

  2. Przed praniem zastosuj konkretne kroki — może to być wcieranie specjalistycznego środka do usuwania plam lub, dla bardziej naturalnego zabiegu, wcieranie białego octu lub pasty z sody oczyszczonej i wody 

  3. Pozostawienie zaaplikowanego produktu na co najmniej 20 minut. Im bardziej utrwalona plama, tym dłużej trzeba ją pozostawić po nałożeniu specjalnego środka. W zależności od trwałości plamy, można również zostawić ją na noc.

  4. Wypranie ubranie jak zwykle, nie pomijając prania wstępnego. Regularne pranie jest w porządku - nie ma potrzeby włączania gorącego prania

  5. Jeśli plama nie zmniejszyła się, powtórzenie kroków 1-4, w momencie gdy ubranie jest jeszcze wilgotne

  6. Niepokrywanie zabrudzonego obszaru wybielaczem

Jak usunąć plamy potu na kolorowych ubraniach

Podobnie postępujemy gdy usuwamy plamy potu na kolorowych ubraniach. Ponieważ nie chcemy zepsuć koloru wstępnej obróbki, najpierw warto wypróbować nałożenie małej łatkę z odplamiaczem – albo kupiony w sklepie, albo zrobiony w domu, zanim pokryjemy cały obszar zabrudzonego ubrania.
kobieta trzymająca dezodorant Nivea

Domowe sposoby na pozbycie się plam z potu:

Istnieje kilka wypróbowanych i przetestowanych naturalnych sposobów, jak usunąć żółte plamy z potu pod pachami
 lub plam z dezodorantu. Wypróbuj je, aby w naturalny sposób usunąć przebarwienia.

Aspiryna
Zmiażdż dwie tabletki aspiryny i wymieszaj proszek z ciepłą wodą. Namocz plamę w roztworze przez dwie do trzech godzin, a następnie wypierz jak zwykle.

Sól
Cztery łyżki soli rozpuść w litrze gorącej wody. Po rozpuszczeniu wcieraj w przepocony obszar.

Ocet winny

Ocet jest tak często odpowiedzią na każdy problem w gospodarstwie domowym i to samo dotyczy przebarwionych pod pachami. Wystarczy wziąć destylowany biały ocet i wetrzeć go w plamę przed wrzuceniem do prania w zwykłym cyklu. Można również wlać ocet do szuflady na płyn do zmiękczania tkanin, aby rozjaśnić białe ubrania i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Proszek do pieczenia
Proszek do pieczenia to kolejny potężny kuchenny pomocnik. Wymieszaj go z dwoma miarkami wody, aby uzyskać pastę i wetrzyj w ślady po dezodorancie lub w żółte plamy. Pozostaw na maksymalnie dwie godziny.

Cytryny
Wyczyść plamy pod pachami mieszanką stworzoną z równych ilości soku z cytryny i wody.

Użyj odpowiedniego dla siebie antyperspirantu

Ważne jest, aby używać antyperspirantu lub dezodorantu, który działa na Ciebie i Twoje ciało. Zarówno dezodorant, jak i antyperspirant pomagają neutralizować bakterie powodujące zapach, który znamy jako zapach ciała. Ponadto antyperspirant zawiera aluminium, które zmniejsza ilość pocenia się poprzez blokowanie gruczołów potowych. Ze względu na składniki blokujące pot, antyperspiranty reagując z potem - powodują plamy. 
dziewczyna nakładająca dezodorant Nivea

Oto jak zredukować plamy z dezodorantu:

- Stosuj antyperspirant podczas snu
Nałóż dezodorant na czystą, suchą skórę tuż przed pójściem spać (pozostaw na całą noc). Nasze gruczoły potowe są mniej aktywne w nocy, a temperatura ciała spada, co oznacza, że stosowanie go na noc zwiększa skuteczność. Produkt ma również więcej czasu na zanurzenie się w ciało, co zmniejsza ryzyko powstania plam. 

-Wybierz dezodorant niezostawiający śladów
Dostępne są antyperspiranty zaprojektowane tak, aby nie brudziły ubrań ani nie pozostawiały białych śladów. Poznaj naszą gamę dezodorantów NIVEA, aby zapewnić doskonałą ochronę pachom i ubraniom, zachowując świeżość, duchość i brak nieestetycznych śladów.