sposoby na wągry

Domowe sposoby na wągry

Jak sobie radzić z zaskórnikami? Soda na wągry na nosie, domowa maseczka na wągry, a może wielofunkcyjny żel-peeling-maska i wyciskanie? Domowych sposobów na zaskórniki jest wiele, tylko czy wszystkie są tak samo skuteczne? Przeanalizowaliśmy, co na wągry faktycznie działa, a które metody to tylko wciąż powielany mit.

Jak się pozbyć wągrów – i skąd się one w ogóle biorą?

Domowe sposoby na wągry

Wągry to potoczna nazwa dla zaskórników – zmian skórnych, które mogą przyjąć postać zaskórników zamkniętych i otwartych. Powstają w wyniku rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz powstawania w nich zastojów sebum. Zaskórniki zamknięte mają białą barwę i są widoczne jako grudki umiejscowione pod skórą. Powstają dlatego, że w skórze stale dochodzi do procesów obumierania i złuszczania komórek. Część z tych komórek może gromadzić się w ujściach gruczołów łojowych, prowadząc w końcu do ich całkowitego zamknięcia. Z kolei zaskórniki otwarte to drobne, jasne bądź ciemne, wręcz czarne kropeczki, które koncentrują się na nosie i wokół niego, na czole u nasady nosa oraz na brodzie. Za ich powstawanie odpowiadają zastoje łoju w gruczołach oraz ich nadkażenie przez bakterie odpowiedzialne za trądzik.

Jak pozbyć się wągrów? To pytanie zadają sobie bodaj wszyscy i to nie tylko w wieku młodzieńczym. Wągry pojawiają się bowiem nawet wiele lat po zakończonym procesie dojrzewania. Ich powstawanie jest wprawdzie powiązane z aktywnością bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, ale przecież… bakterie te zasiedlają naszą skórę przez całe życie! To nie ich obecność jest głównym powodem powstawania wągrów, tylko nadprodukcja sebum, a w przypadku zaskórników zamkniętych – nadmierne rogowacenie naskórka i niewystarczający mechanizm oczyszczania się skóry.

Sposoby na wągry, jakie przychodzą do głowy jako pierwsze, to poprawa codziennej higieny. Dokładniejsze oczyszczanie twarzy oraz peelingi pomagają na bieżąco usuwać gromadzące się martwe komórki naskórka oraz łój. Dzięki temu sposobowi na zaskórniki możesz w bardzo dużym stopniu ograniczyć pojawianie się kolejnych zmian w przyszłości.

W porządku, a co z dotychczasowymi wągrami? Jak pozbyć się zaskórników, które już teraz są widoczne na Twojej skórze? Metod jest wiele, od mechanicznych po kosmetyczne, a nawet metody stosowane w gabinetach kosmetyczek. Przyjrzyjmy się wybranym, a zaczniemy od domowych sposobów na wągry. Czy domowe sposoby na zaskórniki mogą działać skuteczniej niż gotowe kosmetyki opracowane z myślą o zwalczaniu zaskórników? Czy wizyta u kosmetyczki jest zbędna, skoro wągry można wycisnąć sobie w domu? Sprawdzamy!


Wyciskanie wągrów – tak czy nie?

Co do pryszczy stanowisko znawców tematu jest jasne: wykwitów skórnych nie należy wyciskaćnajlepiej, by pryszcze znikały samodzielnie, pod wpływem stosowanego leczenia. A jak to wygląda w przypadku wyciskania wągrów?          

Wyciskanie wągrów grozi uszkodzeniem skóry w stopniu podobnym do wyciskania pryszczy, a niekiedy nawet większym. Dlaczego? Pryszcze – gdy są już w stadium ropnej krostki płytko pod skórą – dają się wycisnąć dość łatwo. Nie trzeba przy tym zbyt mocno uciskać skóry i jej uszkadzać. Wągry natomiast bywają bardzo oporne, gdy próbujemy pozbyć się ich siłą. Część z nich ustępuje pod wpływem lekkiego nacisku, ale inne pozostają niewzruszone mimo ogromnych starań. Efekt? Zaczerwieniona, opuchnięta, a nierzadko i krwawiąca skóra! Przez nieefektywne wyciskanie zaskórników łatwo nabawić się poważniejszych zmian na skórze. Poza tym wyciskanie zaskórników nie zawsze prowadzi do wydobycia ich w całości na powierzchnię skóry. Często głęboko w porach skóry pozostaje część złogów, więc efekt oczyszczenia jest tylko powierzchowny.

Jakby tego wszystkiego było mało, wyciskanie wągrów na twarzy paznokciami może prowadzić do wciskania złogów w głąb skóry. W takiej sytuacji łatwo o przemianę początkowo niewinnych zaskórników w fatalnie wyglądające (i bolesne!) pryszcze.

Czy w związku z powyższym odradzamy wyciskanie jako skuteczny sposób na wągry? W wyjątkowych przypadkach możesz sobie na to pozwolić, jednak z zachowaniem ścisłych zasad higieny. Inaczej sposób na zaskórniki stanie się sposobem na zafundowanie sobie trądziku.

  • Zacznij od przygotowania skóry na wyciskanie. Musisz zmiękczyć naskórek i sprawić, by pory skóry się otworzyły. Dzięki temu będziesz potrzebować zdecydowanie mniej siły i znacznie poprawisz efektywność zabiegu. Jakie domowe sposoby na wągry zastosować? Do wyboru masz parówkę, peeling, maseczkę – więcej na ich temat znajdziesz niżej.
  • Wągry wyciskaj tylko opuszkami palców. Przed zabiegiem najlepiej skróć paznokcie, by nie wystawały ponad granicę opuszków.
  • Skóra przed wyciskaniem powinna być dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana. Możesz do tego użyć m.in. żel do mycia twarzy. Miejsca z wągrami przetrzyj wykorzystując do tego tonik do twarzy, najlepiej z alkoholem w składzie. Ręce zdezynfekuj natomiast spirytusem salicylowym. Byłoby najlepiej, gdybyś opuszki palców dodatkowo owinęła cienką warstwą jałowej gazy.
  • Po zakończeniu wyciskania umyj ręce i ponownie zdezynfekuj skórę.

Domowe sposoby na wągry


Parówka na wągry – po co ją robić?

Domowe sposoby na wągry

Parówka twarzy powoduje rozpulchnienie skóry. Pory się otwierają, a wszelkie zanieczyszczenia łatwiej wydostają się na powierzchnię skóry. Parówka na wągry nie działa tak bezpośrednio, jak ręczne wyciskanie, ale jest dla skóry o wiele łagodniejsza.

Jak zrobić parówkę na twarz? Przede wszystkim musisz przygotować sobie odpowiedni napar ziołowy. Aby parówka podziałała oczyszczająco i antybakteryjnie, wybierz kwiat lipy albo tymianek. Do cery tłustej poleca się także parówki z szałwii, pokrzywy, mięty, nagietka i rozmarynu. Wybrane zioła wsyp do miski (najlepiej takiej o małej średnicy, by unosząca się znad niej para nie rozchodziła się zbyt szybko). Zalej je wrzącą wodą. Przygotuj sobie także spory ręcznik, którym nakryjesz głowę i miskę.

Jak zrobić parówkę oczyszczającą? Najpierw zmyj makijaż, umyj twarz, wykorzystując żel do mycia twarzy i wykonaj peeling. W ten sposób złuszczysz martwy naskórek i wstępnie otworzysz pory skóry. Nachyl się nad parującą miską na taką odległość, by para Cię nie parzyła. Bądź bardzo ostrożna! Optymalnie będzie zachować odstęp równy 30-40 cm, ale to tylko teoria – odległość powinnaś dostosowywać do własnych odczuć. Nakryj się ręcznikiem w taki sposób, by pomiędzy ręcznikiem a blatem nie było żadnych szczelin (utwórz coś na wzór namiotu). Zamknij oczy i oddaj się kojącemu działaniu ciepłej pary. W zależności od tego, jak bardzo odporna (ale też wrażliwa) jest Twoja cera, parówka na zaskórniki powinna trwać od 3 do 15 minut. Po zakończonym zabiegu skórę trzeba osuszyć, przykładając do niej lekko ręcznik (bez pocierania!). Teraz możesz nałożyć swój zwykle stosowany krem, np. krem do cery mieszanej i tłustej, ale my polecamy nałożyć wcześniej jeszcze maseczki oczyszczające.


Maseczka na wągry z żelatyny

Maseczka na skórę po parówce działa znacznie skuteczniej niż zwykle, bo pory skóry są otwarte. Składniki maski mogą więc łatwo wyciągnąć zanieczyszczenia i wprowadzić składniki odżywcze w głąb skóry. 

Pierwsza z domowych maseczek na wągry to maska z żelatyny spożywczej. Maseczka na wągry z żelatyny ma działać jak popularne kosmetyczne plastry przyklejane na wągry. Jak się pozbyć zaskórników żelatyną? Rozpuść ją w wodzie i posmaruj wybrane partie skóry. Poczekaj, aż masa zastygnie. Następnie usuń płat maski podobnie, jak usuwa się maskę typu peel-off. Wągry powinny wkleić się w żelatynę i zostać usunięte mechanicznie poprzez zerwanie maski z twarzy zdecydowanym ruchem. Istnieje kilka przepisów na maseczkę z żelatyny, możesz stosować ją w czystej postaci, a możesz też wykonać maseczkę z żelatyny i mleka na wągry albo z żelatyny i banana.

Czy żelatyna na wągry faktycznie działa? Niekoniecznie, jeśli większość zanieczyszczonych porów ma zamknięte ujścia. Działanie maseczki z żelatyny na wągry można zwiększyć, wykonując wcześniej peeling mechaniczny. Przy stosowaniu żelatyny na wągry należy uważać, bo można wraz z nią zerwać wierzchnią warstwę naskórka oraz włoski, podrażniając tym samym skórę.

krem BB NIVEA


Soda oczyszczona na wągry

Soda na wągry na nosie działa antybakteryjnie i rozjaśniająco. Maseczkę na wągry z sody sporządza się poprzez wymieszanie dwóch łyżek proszku z dwiema łyżkami ciepłej wody. Powinnaś otrzymać gęstą papkę, którą należy nałożyć na twarz na około 10 minut. Maska w tym czasie zastygnie. Usuwa się ją ciepłą wodą. Twarz należy zwilżać tak długo, dopóki całość nie zmięknie. Jeśli nie rozpuścisz wystarczająco sody, w celu jej usunięcia będziesz musiała mocno pocierać skórę, podrażniając ją. Dobrze rozmiękczoną sodę na wągry zmywaj okrężnymi ruchami.

Z sodą oczyszczoną na wągry trzeba uważać podobnie jak z żelatyną. Może się tak zdarzyć, że wywoła pieczenie twarzy, a stosowana jako maska – uczucie nadmiernego napięcia skóry. Jeśli podczas stosowania domowych sposobów na wągry poczujesz tego rodzaju dyskomfort, przerwij zabieg, umyj twarz i więcej go nie powtarzaj. Pieczenie może oznaczać, że masz zbyt wrażliwą cerę na takie zabiegi!

Domowe sposoby na wągry


Maseczka na wągry z jajka

Jeśli akurat nie masz pod ręką sody i żelatyny – poratuje Cię maseczka na wągry z białka. Maseczka na wągry z jajka jest niezwykle prosta w wykonaniu. Wystarczy oddzielić żółtko i ubić białko na sztywną pianę. Pianę nakłada się na twarz i pozostawia do zastygnięcia. Jak działa białko na wągry? Silnie ściągająco – pomaga zwężać rozszerzone pory. Niestety, ten domowy sposób na zaskórniki raczej nie pomoże oczyścić się z istniejących wągrów. Maskę z białka stosuj więc dopiero wtedy, gdy innymi metodami dokładnie oczyścisz swoją twarz.

Uwaga! Nie stosuj maseczki z jajka na wągry, jeśli masz uczulenie na białko jaja kurzego.

Domowe sposoby na wągry


Pasta do zębów na wągry

Wśród domowych sposobów na wągry na nosie wymienia się także smarowanie zmian pastą do zębów. Działanie tej metody ma opierać się na zdezynfekowaniu i osuszeniu wągrów. Czy jednak pasta do zębów na wągry to bezpieczny sposób na oczyszczenie? W paście znajdują się m.in. sód, wodorotlenek wapnia i węglan krzemu, które mają wprawdzie zdolności wybielania i zwalczania bakterii, jednak przy okazji przesuszają skórę. Do tego wcale nie udowodniono, że taki domowy sposób oczyszczania twarzy faktycznie likwiduje wągry. Z większym prawdopodobieństwem pasta złagodzi stany zapalne w obrębie pryszczy, ale nie odblokuje porów i nie wydobędzie zanieczyszczeń na powierzchnię skóry.


Co kiedy domowe sposoby na wągry nie wystarczą?

Wówczas z pomocą przychodzą gotowe rozwiązania – maseczki oczyszczające wągry na nosie i nie tylko oraz inne kosmetyki oczyszczające. Za ich pomocą podziałasz nie tylko doraźnie na istniejące wągry, ale zapobiegniesz ich powstawaniu w przyszłości. Taki efekt osiągniesz np. dzięki regularnemu stosowaniu kremu o właściwościach detoksykujących. Dobrym przykładem takiego kremu jest NIVEA Urban Skin Detoks – krem na noc z antyoksydantami, prowitaminą B5 i ekstraktem z bio zielonej herbaty. Skumulowane toksyny sprawiają, że pory skóry łatwiej się zapychają, więc detoksykacja wpływa na ograniczenie powstawania zaskórników.

Domowe sposoby na wągry

Peeling na wągry – który kosmetyk wybrać?

Peeling do twarzy na wągry to jeden ze skuteczniejszych sposobów w zwalczaniu zaskórników. Łączy w sobie bowiem siłę peelingu mechanicznego z łagodnością składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Który peeling do twarzy NIVEA warto wypróbować na wągry?

Teraz już wiesz, co stosować na wągry! Niezależnie od tego, czy wybierzesz peeling domowy, maskę z białka, a może peelingi, maski i kremy NIVEA (w przypadku cery z zaskórnikami kremy nawilżające do cery tłustej czy kremy nawilżające do cery mieszanej), pamiętaj, że jednorazowe zastosowanie nic nie da i dopiero przy regularnej pielęgnacji zaczniesz zauważać skutki. Spraw, by prawidłowe i dogłębne oczyszczanie weszło Ci w nawyk!