Antyperspiranty Nivea

JAK OGRANICZYĆ NADMIERNE POCENIE SIĘ

Pot jest niezbędny i zdrowy dla organizmu, ale nadmierne pocenie się może być bardzo uciążliwe, tak z powodu uczucia wilgotności, jak i ze względu na nieprzyjemny zapach. Przeczytaj nasze porady dotyczące zapobiegania nadmiernemu poceniu się, zmniejszania potliwości i związanego z nią nieprzyjemnego zapachu.

Jak ograniczyć nadmierne pocenie się

Aby wiedzieć, jak się mniej pocić, warto zrozumieć, czym jest pot i dlaczego się w ogóle pocimy.

Kiedy ciało odczuwa zmiany temperatury lub emocji, zmienia się działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego. W celu regulacji temperatury ciała gruczoły te produkują wodę i sól, co ma na celu ochłodzenie organizmu. Proces ten nazywa się termoregulacją.

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem gruczołów potowych są gruczoły ekrynowe, które znajdują się na całym ciele. Pot wydzielany przez gruczoły ekrynowe składa się głównie z wody, ale miesza się z innymi minerałami znajdującymi się w skórze, takimi jak sól, białko, mocznik i amoniak.
Pot powstający pod pachami i w pachwinach jest wydzielany przez gruczoły apokrynowe, które zwykle znajdują się przy mieszkach włosowych i wydzielają bardziej intensywny zapach. Większość ludzi zakłada, że to pot wydziela nieprzyjemny zapach, ale tak nie jest - pot produkowany przez gruczoły apokrynowe jest doskonałą pożywką dla bakterii znajdujących sie na naszej skórze i to one są żródłem przykrego zapachu.

Przeczytaj nasz przewodnik, aby zrozumieć, dlaczego się pocimy, jak ograniczyć nadmierne pocenie się i jak powstrzymać pocenie się pach.
Przyczyny nadmiernego pocenia się

KIEDY I DLACZEGO SIĘ POCIMY?

Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu na działanie wysokich temperatur, ćwiczenia fizyczne, silne emocje lub niektóre choroby. Pocenie się w nocy lub nadmierne pocenie się może być dokuczliwe, ale niepocenie się jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Dlaczego się pocimy

Kiedy jesteśmy narażeni na sytuacje stresogenne, takie jak rozmowa o pracę, albo kiedy mamy zaburzoną równowagę hormonalną, nadmierne pocenie się jest rzeczą normalną. Pocenie się w nocy, nagłe nadmierne pocenie się lub pocenie się rąk mogą być objawem zdenerwowania z powodu czegoś, co jest nam nieznane. Dlatego te poty są naturalną reakcją naszego organizmu. Inną przyczyną, dla której się pocimy, jest zmiana temperatury ciała, na przykład podczas ćwiczeń fizycznych lub przebywania w bardzo gorącym otoczeniu.

Dlaczego więc się pocimy? Istnieje wiele powodów, dla których nasze ciało wydziela pot. Oto główne przyczyny nadmiernego pocenia się:

1. Stres

W reakcji obronnej organizmu nasze ciało poci się bardziej, gdy znajdujemy się w sytuacji silnego stresu, np. przed rozmową o pracę czy pierwszą randką. Tutaj poznasz różne sposoby radzenia sobie ze stresem.

2. Hormony

Nadmierne pocenie się może powodować zmiana poziomu hormonów, ponieważ hormony są odpowiedzialne za regulację temperatury ciała. Do zmian hormonalnych może dojść w okresie menopauzy, ciąży i dojrzewania.

dziewczyna w białej sukni
woman with a deodorant in one hand

3. Naturalna klimatyzacja

Pocenie się to naturalny sposób naszego organizmu na schłodzenie się. Działa to na dwa sposoby: po pierwsze, gdy Twoja skóra jest mokra, czujesz się chłodniej, zwłaszcza gdy towarzyszy temu powiew wiatru. Po drugie, pot absorbuje energię cieplną, po czym odparowując ze skóry, zabiera ją ze sobą.

4. Alkohol

Po wypiciu alkoholu tętno może czasem przyspieszyć, a naczynia krwionośne mogą się rozszerzyć, co sprawia, że mózg myśli, że ćwiczy. To z kolei wywołuje reakcję polegającą na próbie ochłodzenia organizmu, czyli nadmiernym poceniu się.

5. Dieta

Większe pocenie może wynikać z diety. Niektóre składniki pikantnych potraw mogą przekazywać do mózgu sygnał, który każe mu myśleć, że temperatura ciała wzrasta. Podobnie jest z mięsem - na jego metabolizm organizm zużywa czasem dużo energii, w związku z czym temperatura ciała może wzrosnąć, powodując nadmierne pocenie się.


Nadmierne pocenie się bez ćwiczeń

Szukasz skutecznego sposobu na powstrzymanie nadmiernego pocenia się? Mamy na to radę.

Nadmierne pocenie się może być krępujące i wpływać na nasze życie. Zdarza sięn nam zazwyczaj, gdy jesteśmy zdenerwowani lub niespokojni i wiąże się z reakcją obronną naszego organizmu. Tym różni się od potu wydzielanego podczas ćwiczeń, że pochodzi z gruczołów apokrynowych, a nie ekrynowych.

Nadmierne pocenie się jest zwykle odczuwalne pod pachami, na twarzy i w spoconych dłoniach.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy może być wynikiem stanu zwanego nadpotliwością czaszkowo-twarzową. Jeśli Twoja głowa i twarz regularnie bardzo się pocą - nawet kiedy nie ćwiczysz, nie jesteś zestresowana i nie jest Ci za gorąco - przyczyną tego stanu rzeczy może być właśnie nadpotliwość.

Ale dlaczego twarz tak bardzo się poci? Na twarzy i skórze głowy znajduje się duża liczba gruczołów potowych, więc te obszary są szczególnie podatne na nadmierne pocenie się. Nadmierne pocenie się głowy i twarzy moga powodować ćwiczenia fizyczne, upały, stres, zdenerwowanie i pikantne potrawy.

Jeśli nie ma oczywistej przyczyny nadmiernego pocenia się i jest ono dla ciebie uciążliwe, radzimy udać się do lekarza rodzinnego, aby wykluczyć wszelkie przyczyny medyczne.

Jak zmniejszyć pocenie się

Wskazówki, jak mniej się pocić

W przypadku naszej skóry i tego, jak bardzo się pocimy, dużą rolę odgrywają wybory dotyczące stylu życia. Pomóc może odpowiednia pielęgnacja skóry, golenie i specjalne antyperspiranty.

Oto, jak możesz ograniczyć nadmierne pocenie się i sprawić, by pachy przestały się pocić:

Włącz do swojej diety produkty bogate w magnez:  Nadmierne pocenie się może być objawem braku magnezu, a jednocześnie samo pocenie się może wpływać na poziom magnezu w naszym organizmie. Aby zwalczyć nadmierne pocenie się i związany z nim dyskomfort, zadbaj o włączenie do swojej diety produktów bogatych w magnez, takich jak awokado, banany i nasiona.

Dbaj o nawodnienie organizmu:  Utrzymywanie określonego poziomu płynów w organizmie nie wystarczy, ważne jest także, aby wiedzieć, jaki rodzaj płynów jest najbardziej zalecany. Utrzymuj nawodnienie organizmu, pijąc wodę i napary herbaciane, aby nie dopuścić do osiągnięcia wysokiej temperatury i nadmiernego pocenia się. Woda pomaga obniżyć temperaturę ciała, dzięki czemu mniej się pocisz, ponieważ nie musisz odprowadzać nadmiaru ciepła. Zalecane jest picie 2 litrów wody dziennie!

Noś odpowiednie ubranie:Pomóż swojemu ciału utrzymać chłód i uniknąć nadmiernego pocenia się, wkładając ubrania, które umożliwiają naturalne oddychanie, takie jak len i bawełna. Materiały te pomagają skórze oddychać, ponieważ pozwalają na odparowanie potu. Czasami nie da się zapobiec poceniu się, więc jeśli czeka Cię ważne wydarzenie, wybieraj kolory, które nie będą podkreślać śladów potu, zrezygnuj z jasnych błękitów i szarości na rzecz ciemniejszych kolorów i czerni

Zachowaj czystość i świeżość:  Poczuj się świeżo i pewnie w każdej chwili dzięki antyperspirantowi lub dezodorantowi typu roll-on czy w aerozolu, które zapewnią Ci komfort przez cały dzień. Nie zapominaj o stosowaniu ich zaraz po wzięciu prysznica.

Zwróć uwagę na swoją dietę:  Typ stosowanej przez Ciebie diety ma wpływ na stopień pocenia się. Niektóre rodzaje żywności, takie jak czosnek, curry, herbata lub kawa, zawierają substancje chemiczne, które mogą wpływać na poziom temperatury ciała i potrzebę schłodzenia organizmu poprzez wydzielanie potu. Z drugiej strony, pewne pokarmy znacznie skuteczniej pomagają zmniejszyć nadmierne pocenie się. Są to w szczególności owoce i warzywa oraz produkty sprzyjające zdrowemu trawieniu, bowiem w przypadku zaburzonego trawienia organizm będzie produkował więcej potu. Aby wspomóc zdrowe trawienie, sięgaj po takie produkty, jak ogórek, seler, szpinak itp.

Zadbaj o to, by pachy były ogolone: Innym sposobem na zminimalizowanie nadmiernego pocenia się jest golenie pach, aby obszar ten był chłodniejszy. Zapobiega to przedostawaniu się bakterii do mieszków włosowych, które mogłyby żywić się potem i wytwarzać nieprzyjemny zapach.

kobieta w szarej sukience
kobieta trzymająca dezodorant Nivea

Środki zaradcze, aby przestać się pocić

Jak zapobiegać poceniu się

Pocenia się nie da się uniknąć - jest ono niezbędne do regulowania temperatury ciała, w rzeczywistości brak pocenia się może być nawet szkodliwy dla zdrowia. Choć higiena osobista nie powstrzyma nadmiernego pocenia się, porządny prysznic może zmyć pot, pozostawiając uczucie świeżości i komfortu psychicznego. Regularne mycie się oczyszczającymi żelami pod prysznic pomaga oczyszczać gruczoły potowe i zapobiega gromadzeniu się potu wewnątrz porów.

Produkty, których należy unikać w przypadku nadmiernego pocenia się skóry to przede wszystkim kosmetyki do pielęgnacji na bazie oleju. Tego typu produkty należy zostawić dla skóry suchej i wrażliwej, a stosować lekkie produkty nawilżające.
kobieta trzymająca dezodorant Nivea

Jak powstrzymać nadmierne pocenie się pach?

 

 

Jeśli się regularnie pocisz pod pachami, zamiast dezodorantu wybierz antyperspirant.

 

Antyperspiranty mają za zadanie blokować wydzielanie potu, podczas gdy tradycyjne dezodoranty przykrywają tylko nieprzyjemny zapach. Silny antyperspirant sprawi, że Twoja skóra pod pachami będzie wyjątkowo sucha.

Jak działa antyperspirant? Jego działanie polega na wykorzystaniu soli glinu, które blokują pory i ograniczają dostęp do gruczołów potowych, zmniejszając ilość wydzielanego przez nie potu.


Jak stosować antyperspirant

To może się wydawać oczywiste, ale istnieją dobre i złe sposoby stosowania antyperspirantu w celu ograniczenia nadmiernego pocenia się:
  • Upewnij się, że nakładasz antyperspirant na suchą skórę, ponieważ nawet najmniejsza ilość wody może przeszkodzić glinowi w zablokowaniu gruczołów.
  • Stosuj na noc: większość osób stosuje antyperspirant rano, jednak najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie możliwości antyperspirantu jest stosowanie go na noc. Dzieje się tak dlatego, że w nocy pocisz się mniej, co daje mu szansę naprawdę wniknąć w skórę, uniemożliwiając gruczołom wydzielanie większej ilości potu.
  • Poczekaj, aż antyperspirant wyschnie, zanim się ubierzesz. Jeśli założysz koszulkę zaraz po zastosowaniu antyperspirantu, możesz go po prostu zetrzeć!
  • Golenie! Im bliższy kontakt antyperspirantu ze skórą, tym większa szansa, że uda mu się skutecznie zablokować gruczoły potowe.
woman in gym clothes

Inne produkty zapobiegające nadmiernemu poceniu się pod pachami

Inne rzeczy niezbędne do zachowania świeżości to talk, chusteczki higieniczne i płyn do mycia rąk. Talk pochłania pot, a w torbie zawsze warto mieć paczkę chusteczek higienicznych na wypadek, gdyby trzeba było się trochę osuszyć.

Jak usunąć plamy z potu

Antyperspiranty Nivea

Żółte plamy z potu mogą być trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli utrzymują się już od jakiegoś czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie działanie. Podpowiadamy, co i jak robić:

  • Przed wypraniem ubrania spłucz plamę zimną wodą lub skrop ją odrobiną białego octu.
  • Pierz ubrania jak najszybciej po ich zdjęciu.
  • Użyj odplamiacza do prania.

Wiedza o tym, jak powstrzymać nadmierne pocenie się pod pachami i zarządzać tym, jak bardzo się pocisz, jest Twoją najlepszą obroną przed plamami z potu. Jeśli martwisz się nadmiernym poceniem się i plamami z potu, wypróbuj nasz Antyperspirant NIVEA Black&White Invisible Clear w sprayu, który zapewnia silną ochronę przed potem i jednocześnie chroni ubrania przed żółtymi plamami.