Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Witaminy są niezbędne do właściwego funkcjonowania skóry i zapewnienia jej promiennego wyglądu. Chcesz jak najdłużej cieszyć się młodą i promienną cerą albo znaleźć sposób na poszarzałą cerę? Włącz do swojej pielęgnacji pochodną witaminy A: retinoidy i retinol!

Witamina A na twarz – 5 faktów

1. Retinoid retinoidowi nierówny - Retinoidy to ogromna rodzina związków pochodzących z witaminy A. W rzeczywistości istnieje kilka ich form, od takich dostępnych bez recepty aż po leki na receptę do stosowania miejscowego i doustnego. Retinoidy dostępne bez recepty najczęściej znajdują się w serum, kremach pod oczy i kremach nawilżających na noc. W kosmetykach do pielęgnacji twarzy znajdziesz za to najczęściej konkretny retinoid: retinol. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie witaminy A na cerę oraz o jej odmianach, przeczytaj nasz artykuł Retinol na twarz. Czym jest i jak działa?

2. Buduj tolerancję - Nie zaczynaj od stosowania najwyższego, dostępnego na rynku stężenia witaminy A na twarz. Nie tylko retinoidy dostępny w aptece, ale też stosowane w kosmetykach mogą działać bardzo silnie. Jeśli zaczniesz od wysokiego procenta tego składnika aktywnego, narazisz się na dokuczliwe podrażnienia. W grę wchodzi nie tylko suchość, ale i łuszczenie się skóry. Takie podrażnienie jest o wiele mniej prawdopodobne, jeśli zaczniesz używać preparatów powoli, stopniowo zwiększając stężenie preparatu nakładanego na skórę.

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

3. Unikaj słońca - Ponieważ retinoidy stymulują wzrost komórek, mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Zakrywanie skóry w ciągu dnia lub stosowanie kremów z filtrem do twarzy jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko poparzenia. Na lato sprawdzi się zwłaszcza wielofunkcyjny Krem do twarzy NIVEA SUN UV FACE, który zastąpi Ci podkład dzięki dopasowującym się do karnacji pigmentom.

4. Nie tylko dla skóry dojrzałej - Owszem, działanie na skórę witaminy A polega przede wszystkim na wizualnym cofnięciu czasu. Nie oznacza to jednak, że po ten składnik mogą sięgać jedynie kobiety w dojrzałym wieku. Pierwotną intencją smarowania twarzy witaminą A było leczenie trądziku młodzieńczego. Fantastyczne „uboczne” skutki, takie jak rozjaśnianie przebarwień i redukcja drobnych zmarszczek zostały rozpoznane dużo później! Nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących stosowania retinoidów. Pod uwagę bierzemy jedynie potrzeby cery. Po zastosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej wit. A na twarz jednym z najlepszych składników zapobiegających starzeniu się skóry.

5. Daj sobie czas (sporo czasu!) - Często możesz usłyszeć o tym, że efekty witaminy A na skórę będą widoczne po czterech tygodniach. W przypadku retinolu dostępnego bez recepty może upłynąć nawet do sześciu miesięcy, żebyś zauważyła znaczącą różnicę w kondycji skóry. Nie oznacza to wcale, że kosmetyki do twarzy z tym składnikiem nie działają!

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Do tej pory prawdopodobnie słyszałaś już o tym, jak wspaniale na cerę potrafią działać pochodne witaminy A, czyli retinoidy. Nie bez powodu! Nie tylko stymulują produkcję kolagenu, ale też potrafią pomóc w leczeniu trądziku, spłycić zmarszczki, pomóc w walce z nierównym pigmentem. Dbają również o przywrócenie skórze ogólnego, młodzieńczego blasku. Jednak przy tak wielu korzyściach łatwo jest zapomnieć o kilku ważnych wskazówkach i ograniczeniach w stosowaniu witaminy A na twarz!

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Działanie witaminy A na skórę

Jak działa witamina A na skórę? Jest przede wszystkim odpowiedzialna za stymulowanie produkcji kolagenu. Dzięki temu zmniejsza się widoczność drobnych linii, zagnieceń i zmarszczek.

Rodzaje retinoidów

Wyróżniamy wiele rodzajów retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, które możesz stosować w zależności od potrzeb skóry. Najczęściej spotkasz się jednak z poniższą piątką:

  • Palmitynian retinylu (Retinyl palmitate) - to najsłabszy retinoid dostępny bez recepty. Możesz rozważyć tę opcję, jeśli Twoja cera jest bardzo wrażliwa, nadmiernie sucha. Chociaż działa delikatnie, może pomóc w budowaniu tolerancji na inne pochodne, np. retinol.
  • Aldehyd retinowy. Retinoid, który jest silniejszy niż retinol. Spotkasz go rzadziej w kosmetykach, ponieważ ma silniejsze właściwości drażniące.
  • Retinol. To standardowy składnik występujący w produktach retinoidowych. Możesz dobrać stężenie tego składnika do potrzeb swojej skóry, nie martwiąc się o podrażnienia.
  • Tretynoina. To silny retinoid dostępny tylko na receptę.
  • Tazaroten. To najsilniejszy retinoid, przepisywany przez lekarza do uciążliwych problemów skórnych.
Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Działanie witaminy A i jej pochodnych

Regularne (ale rozmyślne) stosowanie witaminy A na twarz to doskonały pomysł nie tylko na zaawansowaną pielęgnację anti-aging. Dobrze dobrane stężenie retinolu do potrzeb cery może również zadbać o jej zdrowie. Serum i kremy z tym składnikiem normalizują funkcjonowanie skóry. Oprócz tego, że witamina A pomaga skórze wyglądać jak najlepiej, może być również wykorzystywana do radzenia sobie z różnymi chorobami skóry (zwłaszcza trądzikiem) oraz do walki z przebarwieniami posłonecznymi.

Wszystko dlatego, że retinoidy wykazują działanie przeciwzapalne. Są uważane za skuteczne w leczeniu i kontrolowaniu trądziku. Pomagają regulować złuszczanie się komórek skóry oraz zmniejszają występowanie zatkanych porów. Pamiętaj jednak, że pochodne czystej witaminy A na twarz możesz stosować miejscowo. Preparaty z retinoidami przepisywane przez lekarza działają znacznie silniej niż ich wersje dostępne na półkach drogerii, więc powinny być stosowane tyko na uciążliwe zmiany skórne.

Jakie jeszcze działanie witaminy A na skórę warto wyróżnić? Wiele osób stosujących kosmetyki z retinolem sądzi, że ich skóra stanie się przez to cieńsza. Jest wręcz przeciwnie! Ponieważ retinoidy stymulują produkcję kolagenu, faktycznie pomagają zagęszczać skórę. To bardzo korzystny efekt witaminy A na twarz: jedną z naturalnych oznak starzenia się skóry jest utrata wiotkości i drastyczne obniżenie ilości włókien kolagenowych.

W aptece znajdziesz jeszcze jeden produkt z pochodną retinoidów. Mowa o popularnej i bardzo taniej maści z witaminą A na twarz. Chociaż nie możesz spodziewać się po niej efektów odmładzających, stosowana miejscowo będzie doskonałym remedium na otarcia i przesuszenia naskórka. Pamiętaj jednak, że maść tego typu ma bardzo treściwą konsystencję (często w jej składzie znajdziesz też lanolinę), która nie nadaje się do codziennego nakładania na twarz: na dłuższą metę może zapchać pory.

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Witamina A – wpływ na skórę a rzeczywiste efekty

Mogłaś spotkać się z opinią, że najlepiej jest po prostu zacząć od codziennego stosowania najsilniejszego stężenia produktu, żeby cieszyć się spektakularnym wygładzeniem cery. Ta zasada wcale nie sprawdza się przy witaminie A. Wpływ na skórę pozytywnie zaskoczy Cię dopiero wtedy, kiedy właściwie wprowadzisz retinol do swojej pielęgnacji.

Właściwie, czyli jak? Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w jednym rytuale pielęgnacyjnym (porannym albo wieczornym) nie powinniśmy stosować wszystkich możliwych składników aktywnych. Możesz mieć w swoich zapasach dziesiątki specjalistycznych kosmetyków, ale nie wykorzystać ich potencjału przez mieszanie ich ze sobą. Składniki aktywne z jednych formuł mogą niwelować dobroczynne działanie innych. Z czym więc nie mieszać kremów z witaminą A na twarz?

Staraj się unikać łączenia produktów z witaminą C w składzie, z witaminą A na twarz. Działanie tych dwóch składników wzajemnie się znosi. Dlaczego? Ponieważ retinol działa delikatnie oksydacyjnie, a pochodne kwasu askorbinowego: antyoksydacyjnie. W efekcie żaden kosmetyk nie będzie miał pola do popisu. Witamina A po prostu utleni formułę z pochodną kwasu askorbinowego. Nie musisz jednak rezygnować używania żadnego kosmetyku!

Czy warto wybierać kosmetyki z witaminą C? Jak najbardziej! Serum lub krem z witaminą C ma w sobie wiele zalet. Produkty tego typu stosuj rano: to świetna baza pod filtr i dawka przeciwutleniaczy. Jeśli borykasz się z zasinieniami pod oczami, Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy NIVEA® Q10 ENERGY ŚWIEŻOŚĆ SPOJRZENIA może być strzałem w dziesiątkę. Lekka konsystencja nie obciąży cienkiej skóry, ale rozjaśni cienie i optycznie zmniejszy oznaki zmęczenia. Retinoidy z kolei nakładaj w wieczornej pielęgnacji, unikając w ten sposób podrażnień słonecznych.

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Nie mieszaj również ze sobą retinolu oraz kwasów AHA i BHA. W ten sposób narazisz swoją skórą na silne podrażnienie. Zarówno witamina A, jak i kwasy są składnikami o wysokim potencjale drażniącym. I chociaż takie kuracje są możliwe, o ich stosowaniu powinien zadecydować specjalista kosmetolog.

Które składniki stworzą za to zgrany duet z witaminą A? Na suchą skórę nakładaj retinol w towarzystwie kosmetyków z niacynamidem. Witamina B3, bo to o niej mowa, wspiera stymulowanie syntezy kolagenu oraz ceramidów. W ten sposób niacynamid może złagodzić drażniący potencjał retinolu. Innym świetnym połączeniem jest stosowanie ceramidów i retinolu w jednym rytuale. Odżywczy i regenerujący krem z ceramidami to podstawa pielęgnacji cery. Ceramidy są nie do przecenienia wtedy, gdy cera jest uszkodzona lub podrażniona. Zapobiegają również utracie wody, dlatego dobrze łączyć je z nawilżającymi kremami do twarzy, kwasem hialuronowym czy serum do twarzy. W tej roli doskonale sprawdzi się NIVEA® HYALURON CELLULAR FILLER + Odbudowa elastyczności Dwufazowy Eliksir w olejku. Jeśli odżywcze serum połączysz z formułą z ceramidami, drastycznie zmniejszysz ryzyko występowania ewentualnych podrażnień spowodowanych retinolem.

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać

Smarowanie twarzy witaminą A – jakie kosmetyki wybrać?

Czy warto stosować retinoidy? Jeśli interesuje Cię pielęgnacja anti-aging, a także chcesz wygładzić drobne zmarszczki, poprawić koloryt skóry czy spłycić blizny, jak najbardziej!

Okolice 20-30 lat to świetny wiek, aby zacząć przeciwzmarszczkową kurację retinolem. Mniej więcej w tym okresie organizm przestaje produkować dotychczasową ilość kolagenu. Wprowadzenie retinoidów do pielęgnacji sprawi, że głębokie partie skóry wrócą do wytwarzania włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność skóry.

Pochodne witaminy A są dodawana do wielu produktów kosmetycznych, takich jak kremy przeciwzmarszczkowe, serum, czy do produktów oczyszczających. Jeśli chcesz się przekonać, czy Twoja skóra polubi się ze składnikami tego typu, zacznij od NIVEA® Oczyszczającego żelu do mycia twarzy do skóry mieszanej i tłustej. Zawarty w nim palmitynian retinylu jest delikatnym retinoidem, który pomoże Ci w budowaniu tolerancji na wyższe stężenia składników pozyskanych z witaminy A oraz będzie doskonałym wstępem do używania produktów z silniej działającą pochodną: retinolem.

Witamina A na twarz - kluczowe fakty, które powinnaś poznać