cera-dojrzala

Cera dojrzała

                                                                                                                                                                                    CO WPŁYWA NA PROCES TWORZENIA SIĘ ZMARSZCZEK?

Proces starzenia się skóry od lat zajmuje uwagę naukowców, zwłaszcza w ostatnich dekadach, kiedy dominuje kult piękna i młodości. Wszystko po to, aby poznać tajniki starzenia się i umieć im przeciwdziałać… Według najnowszych danych naukowych przyczyny starzenia się skóry można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszych należą uwarunkowania genetyczne oraz naturalne spowolnienie procesów fizjologicznych wraz z upływającym czasem. Do drugich – nadmiar słońca, przede wszystkim UVA, stres, nieodpowiednia dieta, nadmiar używek itp. W zależności od predyspozycji genetycznych, typu skóry, mimiki twarzy i wpływu wymienionych czynników zewnętrznych w 2-3 dekadzie życia dochodzi do stopniowego spadku produkcji substancji odpowiedzialnych za napięcie i jędrność skóry. Komórki skóry właściwej – fibroblasty – produkują coraz mniej kolagenu, włókien sprężystych i kwasu hialuronowego. Struktury te są także dodatkowo niszczone przez nadmiar słońca i wolne rodniki. Czynniki te wpływają również na nasilającą się wraz z upływem lat suchość skóry; naskórek produkuje coraz mniej lipidów i substancji wiążących wodę, a nadmierne korzystanie ze słońca bardzo pogłębia ten stan. Efekt wszystkich tych procesów staje się widoczny po kilku latach – coraz bardziej zaznaczone zmarszczki…

JAK SŁOŃCE WPŁYWA NA POWSTAWANIE ZMARSZCZEK?

Znaczny udział słońca w starzeniu się skóry udowodniono w licznych badaniach naukowych, a zjawisko to nazwano fotostarzeniem się. Najbardziej niebezpieczne w aspekcie nasilania tego procesu okazało się promieniowanie UVA, które dzięki swoim właściwościom fizycznym wnika głęboko w skórę właściwą i uszkadza jej struktury. Niestety UVA przenika także przez chmury i szyby okienne, co oznacza, że jest z nami nie tylko na wolnym powietrzu, ale także w pomieszczeniach i to nawet w pochmurne dni… Promieniowanie UVA w skórze właściwej uszkadza DNA komórek (fibroblastów), przez co spadają ich możliwości produkcyjne oraz niszczy istniejące włókna kolagenowe, elastyczne i kwas hialuronowy, co potęguje naturalnie postępujące procesy starzenia. UVA nasila także wytwarzanie wolnych rodników w skórze, które jako „złodzieje energii” również atakują struktury odpowiedzialne za jędrność, doprowadzając do ich destrukcji.

CO ROBIĆ, BY SKÓRA JAK NAJDŁUŻEJ POZOSTAŁA MŁODA?

Przede wszystkim trzeba być świadomym czynników, które nasilają naturalne procesy starzenia się skóry i starć się ich unikać. Po pierwsze – zrezygnuj z nadmiernego opalania się i stosuj filtry przeciwsłoneczne przez cały rok. Po drugie – dbaj o higienę swojego życia; zwracaj uwagę co jesz, co pijesz, staraj się unikać używek i walczyć ze stresem. Po trzecie – codziennie, systematycznie dbaj o swoją skórę; tylko wtedy zobaczysz efekt swojej pielęgnacji. Po czwarte – miej świadomość, że tworzenie się zmarszczek to długoletni proces – wyprzedzaj więc ich pojawienie się wiele lat wcześniej…

JAK WYBRAĆ PIERWSZY KREM PRZECIWZMARSZCZKOWY I KIEDY ZACZĄĆ GO STOSOWAĆ?

Trudno wyznaczyć konkretny wiek, kiedy powinno się sięgnąć po raz pierwszy po krem przeciwzmarszczkowy. Tempo starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek zależy od predyspozycji genetycznych, typu skóry (skóra sucha starzeje się szybciej) i ekspozycji na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim na UVA. Wiemy natomiast, że fizjologicznie procesy „spowalniania” mogą zaczynać się już po 25 roku życia! Włókna kolagenowe i sprężyste tracą rewelacyjną formę, a naskórek coraz gorzej radzi sobie z wytwarzaniem lipidów i utrzymywaniem nawilżenia. W połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce, używkami i stresem… na pierwsze widoczne symptomy starzenia się nie będzie trzeba długo czekać. Dlatego zaleca się, aby po pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe sięgać w 3 dekadzie życia, a więc przed ukończeniem 30 lat. 
 
Wybierając pierwszy krem przeciwzmarszczkowy, kieruj się jego składem. Powinien przede wszystkim dostarczać substancji głęboko nawilżających
i wzmacniających silną jeszcze barierę ochronną. Pamiętaj, że pierwszą oznaką starzenia się skóry, na długo przed uwidocznieniem się pierwszych zmarszczek, jest jej suchość! Ponadto, składniki aktywne powinny być silnymi antyoksydantami, tak aby niwelować negatywny wpływ wolnych rodników na skórę. I wreszcie – pamiętaj o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. Doskonałą propozycją NIVEA dla osób sięgających po pierwszy krem przeciwzmarszczkowy jest nawilżający krem przeciwzmarszczkowy, który dzięki obecności bogatego w lipidy olejku z pestek winogron, silnego antyoksydantu – witaminy E oraz filtrów przeciwsłonecznych odpowiada na potrzeby młodej, jeszcze „niewidocznie” starzejącej się skóry.

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ WOKÓŁ OCZU I PRZY OKAZJI REDUKOWAĆ GŁĘBSZE ZMARSZCZKI?

Skóra w okolicy oczu znacznie różni się od skóry pozostałej części twarzy – jest znacznie cieńsza i narażona na ciągłe napinanie ruchami gałki ocznej
i innych mięśni twarzy. U większości kobiet prawie całe życie poddawana jest kolorowym kosmetykom do makijażu oraz środkom do jego zmywania.
W związku z tym dodatkowo obciążamy tę okolicę tysiącami ruchów pocierania, napinania itp. Wynika z tego, że skóra okolic oczu z jednej strony ma większe wymagania, z drugiej strony jest wyjątkowo delikatna, cienka i bezpośrednio sąsiaduje ze spojówką oczu. Dlatego stworzono specjalne produkty do pielęgnacji skóry okolic oczu, w tym także kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy.

Zanim nałożysz odpowiedni dla siebie krem pamiętaj, aby przy zmywaniu oczu nie wykonywać zbędnych ruchów pocierania czy rozciągania powiek; nie zdajesz sobie nawet sprawy jak bardzo nasila to tworzenie się zmarszczek… Nakładaj krem zawsze od zewnętrznego kącika oka (od skroni) do wewnętrznego (przy nosie) i wykonuj delikatne okrężne ruchy. Wyjątkowym produktem do pielęgnacji okolic oczu jest roll-on pod oczy NIVEA Q10 plus. Dzięki wysokiej zawartości koenzymu Q10 i kreatyny wyraźnie redukuje zmarszczki, ale także przy okazji masażu roll-on’em usuwa oznaki zmęczenia, opuchliznę i obrzęki pod oczami.

CZYM JEST KOENZYM Q10 I W JAKI SPOSÓB DZIAŁA NA SKÓRĘ?

Koenzym Q10 jest związkiem występującym w każdej komórce ciała, odpowiedzialnym za wytwarzanie 95% energii. Występuje głównie w mitochondriach komórek, które dostarczają im niezbędną do życia energię. Koenzym Q10 ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie
i wygląd Twojej skóry. Jest odpowiedzialny za stałe pobudzanie metabolizmu komórek i ich regeneracji; bez niego te procesy nie byłyby możliwe. Jest także jednym z najważniejszych antyutleniaczy, który neutralizuje nadmiar wolnych rodników powodujących niszczenie komórek skóry i jej starzenie się. Razem z witaminą E najskuteczniej odtruwa komórki z toksyn i obniża ilość wolnych rodników tworzących się pod wpływem promieniowania słonecznego. Chroni przed zniszczeniem DNA komórek, włókna kolagenowe i elastynę, a także, co stanowi o jego wyjątkowości, sam nasila produkcję kolagenu! Ten cenny składnik możesz znaleźć w kosmetykach NIVEA oznaczonych symbolem „Q10”!

JAKICH SKŁADNIKÓW POTRZEBUJE SKÓRA DOJRZAŁA?

Wraz z wiekiem nasza skóra potrzebuje coraz większej pomocy przy utrzymaniu swojej elastyczności i jędrności. Warto więc dodać jej energii np. dzięki koenzymowi Q10 i kreatynie, które wzmagają procesy metaboliczne komórek skóry i – co udowodniono – stymulują je do większej produkcji kolagenu! Warto na przykład zastosować Q10 Plus Przeciwzmarszczkowe Serum Perły Młodości, które zawiera o 50% więcej koenzymu Q10 niż pozostałe produkty z linii Q10 Plus. Odkryj również linię CELLular Anti-Age - kosmetyków odmładzających od NIVEA. Formuła stosowana regularnie przyspiesza naturalny proces regeneracji skóry. Jeśli chcesz, żeby Twoja skóra wyglądała młodo i była pełna blaku, zastosuj produkty z linii CELLular Perfect Skin.
Z wiekiem jej blask gaśnie, a tempo odnowy komórek jest coraz wolniejsze. Formuła, wzbogacona lumicinolem oraz ekstraktem z magnolii, przywraca skórze naturalną promienność oraz widocznie wyrównuje jej koloryt. W okresie przekwitania bardzo pomocnym składnikiem może być soja, która jako znany fitoestrogen stymuluje komórki skóry do normalnej pracy, naśladując działanie zanikających kobiecych hormonów. Soja oraz regulujący procesy komórkowe wapń, zawarte są w linii NIVEA VITAL.

Nasze rekomendacje dla Ciebie