cera-tlusta

Pielęgnacja twarzy - cera tłusta

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ TŁUSTĄ?

Przede wszystkim delikatnie ją oczyszczaj – stosuj specjalne produkty do cery tłustej: żele, płyny, a po oczyszczeniu regularnie stosuj tonik. Tonizowanie skóry tłustej jest szczególnie ważne, ponieważ w zbyt wysokim pH i w towarzystwie łoju bardzo łatwo rozwijają się bakterie. W oczyszczaniu unikaj preparatów z dużą ilością alkoholu czy innych składników wysuszających – skóra zareaguje jeszcze większym wydzielaniem sebum, a całkowite zmycie lipidów spowoduje osłabienie bariery ochronnej i łatwą skłonność do podrażnień. Staraj się także systematycznie stosować peelingi przeznaczone do tego typu cery; skóra tłusta jest stosunkowo gruba i będzie łatwiej wchłaniała składniki kremów po delikatnym złuszczeniu, a przy tym będzie bardziej promienna.
 
Absolutnie nie zapominaj o kremach – skóra tłusta potrzebuje głębokiego nawilżenia, witamin i antyoksydantów. Rano sięgaj po produkty nawilżająco-matujące, wieczorem - po głęboko nawilżające. Doskonałą odpowiedzią na potrzeby skóry tłustej jest odpowiednia linia NIVEA do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, w której za długotrwałe, głębokie nawilżenie odpowiedzialna jest formuła Hydra IQ, a za regulację wydzielania łoju – wyciąg z alg.
 

 


JAKA JEST GŁÓWNA PRZYCZYNA NADMIERNEJ PRODUKCJI SEBUM?
Intensywne wydzielanie sebum jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak w przypadku osób z tłustym typem cery, która to cecha jest uwarunkowana genetycznie i towarzyszy zazwyczaj całe życie. Nadmierna produkcja łoju bywa także „dolegliwością” okresową – najczęściej w czasie dojrzewania, kiedy do wzmożonej pracy gruczoły łojowe pobudzane są przez „szalejące” androgeny. Do zbyt dużej produkcji sebum prowadzić mogą także: przyjmowane hormony, nieodpowiednia dieta, niektóre leki, stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków.
 
 

 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE "ŚWIECĄCĄ SIĘ" SKÓRĄ?
Najważniejsze w postępowaniu ze „świecącą się” skórą jest zachowanie umiaru i brak drastycznych kroków. Każde nadmierne przesuszenie obróci się przeciwko nam – skóra zareaguje jeszcze bardziej wzmożonym wydzielaniem sebum. Istnieją więc dwa wyjścia: ograniczenie produkcji łoju i/lub pochłanianie jego nadmiaru, czyli matowienie. W linii NIVEA do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej składnikiem wpływającym na ograniczenie pracy gruczołów łojowych jest wyciąg z alg, obecny na każdym etapie pielęgnacji – od oczyszczania po nawilżenie.