Starzenie się skóry – jak przebiega ten proces?

Starzenie się skóry – jak przebiega ten proces?

Nie da się zatrzymać czasu. To zupełnie naturalne. Jednak wiedząc, jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry oraz w jaki sposób ono postępuje, możesz w pewnym stopniu przeciwdziałać zbyt szybkiemu pojawianiu się jego oznak. Poznaj bliżej proces starzenia się skóry.

Starzenie się skóry

Starzenie się skóry to całkowicie naturalny proces, który zaczyna się około 25. roku życia i postępuje w sposób ciągły. Skóra to największy organ organizmu, szczególnie podatny na działanie czynników zewnętrznych. Początkowo objawy starzenia się skóry są niemal niezauważalne, jednak z biegiem lat są coraz bardziej wyraźne. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o skórę również w młodym wieku i zapobiegać uszkodzeniom, które wyjdą na jaw dopiero po latach.

Jak dokładnie postępuje starzenie skóry? Odpowiedz zależy od tego, o jakiej części ciała mowa, a także czy patrzymy na skórę męską czy damską. Starzenie się twarzy przebiega nieco inaczej niż na pozostałych częściach ciała, głównie ze względu na to, że skóra twarzy jest zdecydowanie cieńsza niż na pozostałych obszarach. Do tego, nasza twarz jest ciągle eksponowana na działanie czynników zewnętrznych (o których więcej powiemy niżej), stąd oznaki starzenia są tam najbardziej widoczne. Starzenie skóry różni się także u mężczyzn i u kobiet – mężczyźni z reguły widzą pierwsze oznaki dużo później, jest ich także mniej.

Starzenie się skóry

Objawy starzenia się skóry

Tutaj rozpisywać się nie trzeba – objawy starzenia się wydają się wręcz oczywiste, zwłaszcza, jeśli któryś z nich doświadczasz już na własnej skórze. Niemniej, niżej przedstawiamy główne oznaki starzenia się skóry, które możesz zauważyć na twarzy i ciele.

  • Zmarszczki – te podłużne wgłębienia na skórze mogą pojawiać się zarówno na twarzy jak i innych częściach ciała, np. dłoniach czy dekolcie. Na początku są płytkie, a z czasem zgłębiają się.
  • Utrata nawilżenia skóry, która może się także łączyć ze zmianą kolorytu na bardziej szary
  • Utrata elastyczności i sprężystości skóry – to miara tego, jak szybko skóra wraca do neutralnego stanu po jej naciągnięciu. Skóra staje się wiotka.
  • Przebarwienia – najczęściej posłoneczne uszkodzenia skóry (nawet te zdobyte za młodu), które uwidoczniają się dopiero w późniejszym czasie.
  • Zatracanie się wyraźnego konturu twarzy
  • Spowolniona regeneracja skóry (także w przypadku ranek i uszkodzeń, mogą się one goić dłużej wraz z upływem lat)

Objawy starzenia się skóry

Mechanizm starzenia się skóry

Jak wygląda mechanizm starzenia się skóry? Aby najlepiej go zrozumieć, warto przypomnieć sobie samą jej budowę. Zajrzyj na nasz artykuł Budowa i funkcje skóry – 13 najważniejszych faktów, aby odświeżyć swoją wiedzę na temat jej warstw i włókien, które ją budują – to właśnie w nich tkwi klucz!

Starzenie się skóry – procesy biologiczne

Informacje powtórzone? To przechodzimy do sedna! Główną przyczyną starzenia się skóry są zmiany zachodzące w skórze właściwej (środkowa warstwa skóry) oraz spadek potencjału energetycznego samych komórek w ciele. Zacznijmy od tego drugiego – komórki skóry nieustannie pracują i regenerują się i odnawiają. Źródłem energii potrzebnej do tych przemian jest koenzym Q10, znajdujący się w mitochondrium komórkowym, w każdej komórce naszego ciała. Z biegiem lat poziom koenzymu Q10 w organizmie spada, a wraz z nim zdolność do regeneracji komórkowej i syntezy białek, takich jak kolagen czy elastyna.

W tym miejscu przechodzimy płynnie do skóry właściwej – jak tutaj objawia się starzenie się skóry? Kolagen stanowi mniej więcej 75% masy skóry właściwej, a elastyna około 5% - są one ważnym elementem, który buduje niejako „stelaż” naszej skóry, dbając o jej gęstość, jędrność, sprężystość i wytrzymałość. Niestety, skoro komórki tracą energię do syntezy tych włokien, z czasem ich poziom w organizmie znacząco i regularnie spada, a skóra zapada się, tworząc głębokie zmarszczki.

Do tego wszystkiego dochodzi też do ubytku kwasu hialuronowego – to również związek obecny w skórze właściwej, który odpowiada za wiązanie wody, a zatem nawilżenie i jędrność skóry. W związku z tym skóra staje się coraz bardziej sucha – nawet osoby o cerze tłustej z biegiem lat zauważają zmianę! Jest to tym bardziej dotkliwe, tym bardziej, że bariera hydrolipidowa skóry jest osłabiona (znów: spada energia potrzebna do jej regeneracji) i przepuszcza wilgoć, a ograniczona praca gruczołów łojowych nie dostarcza ochronnego sebum.

Co powoduje starzenie się skóry

Rozróżnia się dwa rodzaje starzenia w zależności od czynników, które je wywołują: endogenne i egzogenne. Co powoduje starzenie się skóry w pierwszym przypadku?

Starzenie endogenne

Starzenie endogenne, czyli wewnątrzpochodne, wiąże się z wiekiem i czynnikami genetycznymi. U kobiet ogromne znaczenie mają też zmiany hormonalne, a mianowicie powiązanie między menopauzą a cerą. W tym czasie spada poziom estrogenów odpowiedzialnych za grubość naskórka. Gdy ich ubywa, stan skóry gwałtownie się pogarsza.

Poza tym spore znaczenie ma zależność między dietą a starzeniem się skóry. Wiąże się to z procesem glikacji białek. Polega on na samodzielnym przyłączaniu się cukru do białek budujących skórę. To powoduje ich twardnienie, a następnie uszkodzenie. Wskutek tego powstają zaawansowane produkty glikacji (AGE), które niszczą kolagen i elastynę. Choć organizm produkuje AGE naturalnie, możesz przyczynić się do powstawania ich w nadmiarze. Tutaj pojawia się powiązanie między cukrem a starzeniem się skóry. Otóż właśnie nadmiar cukru oraz żywności przetworzonej przyczynia się do przyspieszenia starzenia, ponieważ to pokarmy zawierające AGE.

Kolejna kwestia to stres a starzenie się skóry. Chroniczne napięcie prowadzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Znaki starzenia się skóry twarzy to jej przesuszenie, szorstkość i odwodnienie. Produkowany w chwilach stresowych kortyzol przyspiesza degradację kolegenu oraz elastyny. Nie bez znaczenia dla kondycji skóry jest także wpływ środowiska oraz wolne rodniki.

Mechanizm starzenia się skóry

Starzenie egzogenne i fotostarzenie się skóry

Starzenie egzogenne obejmuje głównie fotostarzenie się skóry. Odpowiadają za nie promienie UVA, które oddziałują na skórę przez cały rok. Nawet przez szyby, gdy jesteś w domu! Wywołuje ono zmarszczki i negatywnie wpływa na jakość skóry. Zresztą słońce a starzenie się skóry to tylko jedna z kwestii wymagających szczególnej uwagi. Promienie słoneczne przyczyniają się też do rozwoju nowotworów skóry.

Chronologia starzenia się skóry

Jak dokładnie to wszystko wygląda chronologicznie? Niżej uporządkowaliśmy objawy, których możesz się spodziewać w zależności od wieku. Przyjrzymy się modelowi chronologii starzenia się skóry. Oczywiście, jest to tylko poglądowa kolejność, ponieważ starzenie się skóry jest sprawą bardzo indywidualną. Może postępować szybciej lub wolniej, w zależności od wielu czynników – genetycznych, stylu życia, typu cery, wagi itd.

Ok. 25 roku życia

Około 25. roku życia poziom koenzymu Q10 w komórkach zaczyna spadać, a metabolizm komórek stopniowo zwalnia. Chociaż nie powinnaś widzieć jeszcze trwałych zmarszczek na skórze, ważne jest aby dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, przyspieszającymi starzenie. Sięgaj po nawilżające kremy do twarzy, np. Żel na dzień z kwasem hialuronowym NIVEA Hydra Skin Effect, odpowiedni dla wszystkich typów cery.

30-35 rok życia

Po 30-tym roku życia utrwalają się pierwsze zmarszczki mimiczne, najczęściej w okolicach oczu, gdzie skóra jest najcieńsza. Odczuwalna jest także utrata nawilżenia skóry. Na tym etapie w twojej pielęgnacji nie może zabraknąć przeciwzmarszczkowego kremu pod oczy, np. NIVEA Q10 Energy Świeżość spojrzenia, który działa na zmarszczki a także zmniejsza widoczność oznak zmęczenia i cieni pod oczami. Do swojej pielęgnacji możesz dodawać także maseczki przeciwzmarszczkowe, kiedy czujesz, że Twoja skóra potrzebuje dodatkowej pielęgnacji.

Starzenie się skóry – procesy biologiczne

35-45 lat

Po 35-tym roku spada poziom kolagenu w skórze, sprawiając wrażenie że skóra jest cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia. Także szybciej się wysusza, spowalnia jej proces regeneracji i utrwalają się pierwsze zmarszczki mimiczne (zwłaszcza wokół ust oraz na czole). Twarz może wyglądać na zmęczoną, a obrzęki pod oczami już tak szybko nie ustępują.

W tym wieku stosuj już pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe, które zaadresują zmiany w Twojej skórze. Możesz sięgnąć po krem NIVEA Q10 + Ujędrnienie, który w 4 tygodnie zredukuje widoczność zmarszczek. Dodatkowo, zawartość filtrów UVA/UVB SPF30 zapewni ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Do pielęgnacji możesz także wprowadzić serum do twarzy.

45-55 lat

Po 45. roku życia opisane wyżej objawy starzenia pogłębiają się i utrwalają.  Uwidacznia się dolina łez, pojawiają się tzw. chomiki. Zmarszczki mimiczne mogą przerodzić się w głębokie bruzdy. Twarz zaczyna wyglądać na smutną czy zmęczoną, ponieważ kąciki ust i powiek opadają. Skóra staje się cienka, delikatna oraz przesuszona, co jest wynikiem spadku poziomu estrogenów podczas menopauzy. Traci też młodzieńczy blask i żywy koloryt.

W pielęgnacji twarzy to dobry moment na wprowadzenie olejków przeciwzmarszczkowych – świetnie zaadresują potrzebę nawilżenia i odżywienia skóry. Sięgaj też po kremy, które aktywują komórki skóry i pobudzą je do syntezy własnego kolagenu i kwasu hialuronowego – polecamy linię NIVEA Hyaluron Cellular Filler + Modelowanie owalu.

Co powoduje starzenie się skóry

55-65 lat

Po 55. roku życia dochodzi do postępującej atrofii skóry. Na tym etapie mechanizmy starzenia się skóry są bardzo zaawansowane. Procesy degeneracyjne zachodzą we wszystkich jej warstwach. Skóra jest bardzo sucha, szorstka i cienka. Przebijają przez nią naczynka, pojawiają się plamy starcze. Zanikają poduszeczki tłuszczowe, przez co traci dawny kształt. Zapada się, wygląda na zmęczoną. Sprzyjają temu coraz luźniejsze, wiotkie tkanki. Dłużej utrzymują się zmarszczki senne. Oczy są stale podkrążone, ze zmarszczkami i workami. Nic dziwnego, że krem po 50. roku życia to prawdziwy kosmetyk do zadań specjalnych.

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami i plamami starczymi, być może skusisz się na Intensywne serum przeciw przebarwieniom NIVEA Cellular Luminous630®. W połączeniu z kremem na dzień i na noc z tej samej serii zapewni redukcję widoczności przebarwień aż o 50% w kilka tygodni.

Chronologia starzenia się skóry

65+ cera dojrzała

Cera dojrzała zmaga się z dużą suchością skóry. Postępujący ubytek elastyny i kolagenu sprawia, że skóra jest wiotka i brakuje jej elastyczności. Zmarszczki są mocno zaznaczone, a twarz zatraca swój owal. O pielęgnacji w tym wieku piszemy w naszym artykule: Jaki krem przeciwzmarszczkowy dla 60-latki

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Najlepszy sposób na to, jak opóźnić starzenie się skóry to profilaktyka antystarzeniowa. Jak spowolnić starzenie się skóry w ten sposób? Około 20. roku życia stawiaj przede wszystkim na nawilżanie i ochronę UV. To podstawa młodego, świeżego wyglądu. Z kolei po 30. roku życia sięgnij po kremy przeciwzmarszkowe o bogatszych składach ze składnikami aktywnymi. Kwas hialuronowy czy koenzym Q10 na zmarszczki to najlepszy wybór. W kremie powinny znaleźć się również antyoksydanty w postaci witaminy C lub E. Kremy przeciwzmarszczkowe na dzień lub noc mogą także zawierać związki pobudzające komórki elastyny i kolagenu do odnowy.

Dzięki kosmetykom przeciwzmarszczkowym możesz zredukować zmarszczki, jak i zapobiec powstawaniu kolejnym – dobieraj jednak formuły, które odpowiadają Twojemu wiekowi i potrzebom skóry! A jak zapobiegać starzeniu się skóry poza stosowaniem kremów? Zawsze pamiętaj o demakijażu, kosmetyki nakładaj delikatnie i dbaj o regularność w pielęgnacji. Postaraj się wykluczyć z diety cukier i żywność wysokoprzetworzoną. Wysypiaj się! Jeśli chodzi o starzenie się skóry, kosmetologia podkreśla też wagę ochrony przed promieniami słonecznymi.

Porady dla Ciebie