responsible sourcing

Surowce

Celem NIVEA jest zapobieganie negatywnym wpływom lub szkodom dla środowiska w wyniku korzystania z zasobów naturalnych. Dowiedz się więcej.

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

ODPOWIEDZIALNE POZYSKIWANIE SUROWCÓW

W NIVEA korzystamy z zasobów naturalnych w procesie wytwarzania naszych kosmetyków i materiałów opakowaniowych. Zastosowanie tych odnawialnych surowców jest ważnym krokiem w procesie odejścia od gospodarki opartej na paliwach kopalnych w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Jednocześnie, w przypadku stosowania składników i materiałów opakowaniowych pochodzenia roślinnego, znaczenie ma także sposób uprawy tych roślin. NIVEA stara się zawsze traktować przyrodę z szacunkiem. Dlatego angażujemy się w popularyzację ekologicznych praktyk rolniczych, zapobieganie wylesianiu oraz wspieranie lokalnych społeczności i regionów, w których uprawiane są nasze składniki.

sustainability

W jaki sposób NIVEA zapewnia odpowiedzialne pozyskiwanie surowców?

W NIVEA staramy się zapobiegać wszelkim negatywnym wpływom lub szkodom dla środowiska powstałym wyniku korzystania przez nas z cennych zasobów naturalnych. Dlatego postawiliśmy sobie za cel, aby do 2025 r. pozyskiwać 100% naszych odnawialnych składników w sposób zrównoważony, wspierając ekologiczne praktyki rolnicze.

NIVEA angażuje się w zrównoważoną gospodarkę oleju palmowego (z nasion), która nie przyczynia się do niszczenia lasów deszczowych. Od końca 2020 roku używamy wyłącznie składników na bazie oleju palmowego (z nasion) pochodzących ze zrównoważonych, certyfikowanych źródeł. Dotyczy to 100% naszych produktów na całym świecie.

Używamy naturalnego materiału opakowaniowego: papieru i tektury. Certyfikat “Forest Stewardship Council” (FSC) gwarantuje, że wykorzystane produkty drewnopochodne pochodzą z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, zapewniający korzyści środowiskowe, społeczne, jak również ekonomiczne. Od 2019 roku, 100% naszych składanych pudełek wyprodukowaliśmy z materiałów z certyfikatem FSC.

Sposób pozyskiwania składników jest istotny z punktu widzenia egzystencji ludzi w regionach, z których one pochodzą. Uprawa roślin na składniki pochodzenia naturalneg o często odbywa się w małych, rodzinnych przedsiębiorstwach, nazywanych również gospodarstwami małorolnymi. Wraz z lokalnymi partnerami non-profit, NIVEA pracuje z rolnikami u podstaw, promując zrównoważoną uprawę bez dalszego wylesiania oraz przyczyniając się do poprawy standardu życia i sytuacji ekonomicznej tych lokalnych społeczności.

sustainability

Kosmetyki naturalne z masłem shea z Afryki Zachodniej

Masło shea to substancja nawilżająca o wszechstronnym działaniu – będąca bardzo często składnikiem kosmetyków naturalnych. Mieszkańcy Afryki używają masła shea już od tysięcy lat, aby chronić swoją skórę przed wysychaniem pod wpływem gorącego klimatu subsaharyjskiego. Ze względu na swoje naturalne właściwości nawilżające i odżywcze, masło shea jest dziś niezastąpione w produktach do pielęgnacji ciała i kosmetykach na całym świecie. To wysokiej jakości masło jest również ważnym składnikiem wielu produktów NIVEA.

Naszym celem jako członka stowarzyszenia Global Shea Alliance (GSA) jest promowanie zrównoważonego pozyskiwania masła shea, a także troska o ludzi zaangażowanych w jego produkcję. Przykładem może być projekt dla gospodarstw małorolnych w Ghanie i Burkina Faso, który wspiera 10 000 zbieraczek masłosza przez okres pięciu lat – zapewniając szkolenia, czyste kuchenki do gotowania i sadząc drzewa.

Promowanie kosmetyki etyczne z marokańskim olejem arganowym

Olej arganowy stosowany jest w niektórych produktach NIVEA ze względu na wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Marokańczycy używają tego drogocennego oleju pozyskiwanego z drzew arganowych już od tysiącleci. W dzisiejszych czasach, handel olejem arganowym zapewnia ludności wiejskiej stabilny dochód i tworzy miejsca pracy, co zapobiega wyludnianiu się obszarów wiejskich. Ponadto, drzewa arganowe pomagają zapobiegać pustynnieniu – ich głębokie korzenie działają niczym zbiorniki na wodę. Lokalne społeczności mają dzięki temu możliwość rekultywacji gruntów, które były wcześniej zbyt jałowe. Nasz olej arganowy pozyskujemy od lokalnego dostawcy z południowo-zachodniego Maroka, dzięki czemu wspieramy tamtejsze projekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe oraz lokalną ludność wiejską.

organic ingredients

Stosowanie składników organicznych: wyciąg z owocu łopianu z Niemiec

Składniki roślinne pochodzące z rolnictwa ekologicznego są odzwierciedleniem odpowiedzialnego pozyskiwania surowców: ich uprawa zakłada harmonię z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie i ogranicza wykorzystanie substancji syntetycznych. Dlatego NIVEA tak chętnie wykorzystuje całą gamę składników organicznych, na przykład ekstrakt z owoców łopianu.

Wielu z nas pamięta łopian z dzieciństwa. Jego owoce posiadają małe haczyki, dzięki czemu przyczepiają się do ubrań. Ten kłujący owoc pochodzi z Azji, gdzie jest powszechnie stosowany w lecznictwie – nawet dziś jest obecny w ajurwedyjskiej medycynie ziołowej i tradycyjnej medycynie chińskiej.

Eksperci NIVEA zbadali wpływ owocu łopianu na skórę i odkryli, że wyciąg z niego zwiększa produkcję kolagenu. W naszej produkcji używamy specjalnej odmiany organicznego łopianu o nazwie „nuda”, pochodzącej z Saksonii-Anhalt we wschodnich Niemczech. Wyciąg z owoców łopianu stymuluje produkcję kolagenu w skórze, zapobiegając utracie tego kluczowego składnika tkanki łącznej, przez co wyraźnie zmniejsza widoczność zmarszczek.

Składniki organiczne w kosmetykach

Naturally Good night cream

Organiczny olej arganowy: Naturally Good Regenerujący krem na noc

Organic Green Tea: Naturally Good Cleansing Tonic

Organiczna zielona herbata: Naturally Good Oczyszczający tonik do twarzy

Organic Green Tea: Naturally Good Milky Cleanser

Organiczna zielona herbata: Naturally Good Oczyszczające mleczko do twarzy

Naturally Good aloe vera

Organiczny aloes: Naturally Good Rozświetlający krem na dzień

W jaki sposób NIVEA promuje ochronę praw człowieka i przemysł kosmetyków etycznych?

NIVEA aktywnie przestrzega praw człowieka w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy zaangażowani w ochronę praw człowieka i nie tolerujemy jakichkolwiek form pracy przymusowej lub pracy dzieci, korupcji ani dyskryminacji.

Tworzenie produktów NIVEA to wysiłek zbiorowy i czujemy się odpowiedzialni za wszystkich zaangażowanych w ten proces, niezależnie od tego, czy są zatrudnieni bezpośrednio przez nas, czy też przez naszych partnerów biznesowych. Opracowaliśmy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne kodeksy postępowania, w których zawarliśmy wiążące nas zasady.

Nasze podejście do etycznych praktyk biznesowych jest zgodne z uznanymi na całym świecie zasadami i wytycznymi, takimi jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ, konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz oczywiście prawa i przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach.

shaking hands

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

Pragniemy być w 100% transparentni, dlatego chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju w NIVEA. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na tej stronie lub szukasz bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy na stronę internetową naszej macierzystej firmy Beiersdorf poświęconą tematyce zrównoważonego rozwoju.