banner oblicz BMI

Jak Obliczyć BMI? - Kalkulator BMI od NIVEA

Zastanawiasz się, czy Twoja waga jest prawidłowa? Oblicz swój obecny wskaźnik BMI z pomocą naszego kalkulatora! Artykuł umożliwi Ci obliczenie BMI i dostarczy informacji o normach BMI oraz przedziałach wagowych. W artykule znajdziesz także wskazówki, jak osiągnąć prawidłową wagę i Twój idealny, czyli najwłaściwszy dla Ciebie, wskaźnik BMI.

Obliczanie BMI

Mówi się, że idealna waga nie istnieje – i być może to prawda. Jednak poprawna waga to już inna historia! Utrzymanie poprawnej wagi, czyli tej najwłaściwszej i najzdrowszej dla naszego organizmu, jest niezwykle ważne i w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i ocenę siebie. Aby sprawdzić, czy Twoja waga jest prawidłowa oblicz BMI, czyli indeks masy ciała (Body Mass Index - BMI). Wskaźnik BMI w odpowiedni sposób przelicza Twoje proporcje, dzięki czemu pomaga ustalić, czy waga znajduje się na prawidłowym poziomie.

Obliczanie BMI wymaga uwzględnienia czterech elementów: wagi, wzrostu, wieku i płci. Możesz to zrobić samodzielnie, stosując odpowiedni wzór, albo wprowadzić dane do kalkulatora BMI, który wykona matematykę za Ciebie.

Wskaźnik BMI poznasz dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w centymetrach) do kwadratu. BMI wzór: (Masa ciała w kilogramach)/(wzrost ciała w metrach)².

BMI białe tło

Jak obliczyć BMI - wzór


KALKULATOR BMI

Kalkulator BMI to pomysł belgijskiego statystyka - Queteleta, rozpowszechniony w latach 70-tych XX wieku. Dziś kalkulator BMI jest powszechnie dostępny w sieci. Obliczanie BMI za jego pomocą jest bardzo proste – wystarczy, że wprowadzisz swoje dane w odpowiednio oznaczone rubryki. Podaj swój wiek, płeć, wagę i wzrost, a kalkulator BMI obliczy Twój wskaźnik BMI.

KALKULATOR BMI

NORMY BMI DLA KOBIET I MĘŻCZYZN

Obliczając BMI bierzemy pod uwagę trzy istotne elementy: wagę, wzrost oraz płeć. Informacja o płci jest o tyle ważna, że inaczej przedstawiają się normy BMI dla kobiet a nieco inaczej wyglądają normy BMI dla mężczyzn (chociażby ze względu na biologicznie większą u kobiet zawartość tkanki tłuszczowej).

Dorosły człowiek o prawidłowym stosunku wagi do wzrostu ma wskaźnik BMI w granicach 19–24. BMI poniżej 19 wskazuje na niedowagę. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25 -29 cierpią na nadwagę. Wskaźnik BMI powyżej 30 oznacza już otyłość. Wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia normy BMI nie powinny być uwzględniane przez kobiety w ciąży, sportowców i osoby starsze. Należy pamiętać, że wskaźnik BMI nie obejmuje również dzieci. Kalkulator BMI wyznacza właściwy wynik dla osób powyżej osiemnastego roku życia. Kalkulator BMI nie mierzy zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, ale pozwala oszacować, czy grozi Ci nadwaga lub niedowaga. Pamiętaj - że przy uwzględnianiu BMI - normy zależne są od płci oraz wieku.

Sprawdź w tabeli, co oznacza Twój wskaźnik BMI.

WSKAŹNIK BMI PORÓWNAJ Z TABELAMI NORM

Tabela norm BMI to klasyfikacja różnych przedziałów wagowych w zależności od wieku. Daje ona wgląd, w jakim przedziale się obecnie znajdujesz (niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga, otyłość, skrajna otyłość), a także, czy jesteś już na granicy innej klasy wagowej. Na przykład, w tabeli BMI możesz nadal znajdować się w prawidłowym zakresie wagowym, ale już na granicy nadwagi lub niedowagi. W zależności od aktualnej kondycji fizycznej i sytuacji zdrowotnej, przyrost lub utrata wagi może stać się dla Ciebie koniecznością. W przypadku wartości ekstremalnych (czyli bardzo wysokiego BMI) należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia środków działania i zminimalizowania wystąpienia zagrożenia dla zdrowia. Warto pamiętać, że nieprawidłowe BMI jest jednym z czynników podnoszących ryzyko wystąpienia różnych chorób. Więcej szczegółów na temat BMI i poszczególnych klas wagowych znajdziesz w kolejnych rozdziałach.

Przy okazji: Bardzo wysportowani ludzie często mają wysoki wskaźnik BMI. Dlatego analiza poziomu tkanki tłuszczowej ma dla nich większe znaczenie niż wartości BMI.


Utrzymanie zdrowego stylu życia i prawidłowego wskaźnika BMI

BMI lustro

BMI w normie, czyli prawidowa waga

Prawidłowa waga jest pożądaną lub optymalną wagą ciała każdego człowieka. Prawidłowy wskaźnik BMI zależy od wieku i płci. Możesz by być naprawdę zadowolony, jeśli  mieścisz się w tym przedziale, będąc kobietą pomiędzy 19 a 24 lub mężczyzną pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Oznacza to, że Twoja waga ciała i wzrost są w normie i znajdują się w idealnej harmonii. Jak dotąd zrobiłeś wiele dobrego, jeśli chodzi o zdrowie i prawidłowe odżywianie. Zrównoważona dieta i odpowiednie ćwiczenia pomogą Ci utrzymać idealną wagę i prawidłowy wskaźnik BMI.

Jeśli intensywnie uprawiasz sport, jesteś sprawny i masz wysoki procent masy mięśniowej, możliwe jest, że obliczony wskaźnik BMI umieści Twój wynik w klasie wagowej dla nadwagi.  Wówczas najistotniejsze jest skoncentrowanie się na procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Oczywiście oszacowanie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie jest również korzystne dla osób o normalnej – według wskaźnika BMI - wadze. Niewielkiej nadwagi u kobiet i mężczyzn można stosunkowo szybko pozbyć się, stosując właściwą dietę. Może także zdarzyć się, że BMI nie tylko szybko wzrośnie, ale również szybko zmaleje. Utrata wagi bywa jednak niekiedy spowodowana zmniejszeniem masy mięśniowej. Może to mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dzieje się tak w przypadku, gdy - w porównaniu ze sporym spadkiem wagi - znika niewiele tkanki tłuszczowej. Jeśli tracisz na wadze, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie lub zwiększenie masy mięśniowej i, w najlepszym razie, zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Kontroluj swój wskaźnik BMI, ale przede wszystkim obserwuj swoje ciało i zwracaj uwagę na tryb życia, jaki prowadzisz.


Wyższy wskaźnik BMI, czyli nadwaga

Wyższe wartości BMI informują, że ważysz za dużo. Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe ryzyko wystąpienia u Ciebie pewnych chorób. Wysoki wskaźnik BMI to sygnał, że czas zatroszczyć się o swoje zdrowie. Jednak BMI nieco powyżej normy to jeszcze nie tragedia! Pamiętaj, że nadwaga nadwadze nie jest równa. Rozróżniamy jej trzy stopnie: nadwagę (wartość BMI dla kobiet wynosi od 24 do 30, dla mężczyzn od 25 do 30), otyłość (oznacza wartość BMI dla mężczyzn i kobiet w granicach 30 do 40) oraz skrajną otyłość (BMI dla kobiet i mężczyzn wynosi powyżej 40). Jeżeli Twój wskaźnik BMI jest wysoki i według tego wskaźnika masz zbyt dużą wagę, powinieneś  bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, ponieważ istnieje wysokie ryzyko wystąpienia u Ciebie chorób układu krążenia.

Nadwaga bywa oczywiście różna. Jeśli kalkulator BMI obliczy, że masz podwyższoną wagę, nie oznacza to, że jesteś chory lub nie nadajesz się do pracy. Zarówno kobiety i mężczyźni uprawiający sporty siłowe, czy osoby o dużej masie mięśniowej, mogą znaleźć się – według tabeli BMI - w zakresie nadwagi. Niemniej jednak w wielu przypadkach osoby bardzo aktywne fizycznie z podwyższonym wskaźnikiem BMI należą  do najzdrowszych wśród nas.

Jeśli chcesz uzyskać więcej istotnych informacji na temat swojej nadwagi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wspólnie z nim przeanalizujesz raz jeszcze wskaźnik BMI oraz skład swojego ciała pod kątem zawartości tłuszczu, mięśni i wody. Na tej podstawie ustalisz cele, które nie skupią się wyłącznie na dążeniu do redukcji masy ciała. Dowiesz się, jaki jest Twój idealny wskaźnik BMI oraz w jaki sposób dążyć do jego osiągnięcia i utrzymania.

W Twojej pracy nad zmniejszeniem BMI pomoże Ci nie tylko kalkulator BMI, ale również pewien prosty przedmiot, dzięki któremu będziesz mógł kontrolować efekty utraty wagi – taśma miernicza. Na początku zmiany diety dokonaj pomiaru obwodu takich części ciała jak brzuch, talia i klatka piersiowa. Nie wykonuj pomiarów zbyt często. Rób je w regularnych odstępach czasowych lub zawsze wtedy, gdy zauważysz, że Twoje ubrania powoli stają się zbyt duże. Sięgnij wówczas po kalkulator BMI, aby potwierdzić malejące wartości i zmniejszający się wskaźnik BMI.

Zaletą stosowania taśmy mierniczej jest to, że wahania wagi, związane z cyklem miesięcznym lub zatrzymywaniem wody w organizmie (które normalnie byłyby zauważalne – poprzez korzystanie z wagi - jako przyrost masy ciała), z pewnością nie wpłyną demotywująco na Twoją walkę o obniżenie masy ciała i osiągnięcie prawidłowego wskaźnika BMI.  To właśnie dzięki stosowaniu taśmy mierniczej, a nie wagi, przekonasz się, że kilogramy znikają!

BMI Waga

BMI lustro v2

Zbyt niski wskaźnik BMI, czyli niedowaga

Niedowaga jest tak samo niezdrowa dla ludzkiego ciała, jak nadwaga. Niski wskaźnik BMI jest sygnałem zagrożenia zdrowia. Uznaje się, że kobiety mają niedowagę, jeśli kalkulator BMI wskazuje wartości poniżej 19, a w przypadku mężczyzn - poniżej 20. Niski wskaźnik BMI to niedowaga. Jeżeli masz niedowagę, musisz udać się do lekarza i skoncentrować się na prawidłowym odżywianiu, by Twój BMI znów znalazł się w granicach normy. Niedowaga może być spowodowana przez różne czynniki. Jeśli opiera się ona na dobrowolnych działaniach, takich jak  spożywanie zbyt małej ilości pokarmów, głodzenie się, wywoływanie wymiotów (czyli działaniach związanych z anoreksją czy bulimią), należy skonsultować się z lekarzem. Takie zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku. Pomoc ze strony środowiska społecznego i specjalistów jest w wielu przypadkach konieczna, aby doprowadzić do długotrwałej i efektywnej zmiany w sposobie odżywiania i osiągnięcia prawidłowej wartości BMI. Niski wskaźnik BMI może być sygnałem różnego rodzaju chorób. Przyczyny niedowagi mają swe podłoże również w chorobach metabolicznych, takich jak nadczynność tarczycy lub cukrzyca, obecność pasożytów, zapalne choroby jelit, takich jak (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), nietolerancje pokarmowe lub choroby wątroby. Ponadto do utraty apetytu, a tym samym do niedowagi (na co wskazuje niska wartość BMI), mogą prowadzić sytuacje takie jak stres (mające podłoże psychologiczne).  Aby uzyskać prawidłowy wskaźnik BMI, należy zwrócić uwagę na dietę bogatą w kalorie i tłuszcze. Dużą rolę odgrywa również sport, wspomagający budowanie masy mięśniowej i zwiększający wartość BMI. BMI w normie to podstawa zdrowia.


Bardzo wysoki wskaźnik BMI, czyli otyłość i skrajna otyłość

Bardzo duży wskaźnik BMI to ogromne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Otyłość jest terminem używanym do opisania bardzo wysokiej wagi. Otyłość, która dotyka mężczyzn, kobiety i dzieci i stanowi problem całego społeczeństwa . O otyłości mówimy, gdy kalkulator BMI wskazuje wartości od 30 do 40 dla mężczyzn i kobiet. Ze skrajną otyłością mamy do czynienia, kiedy BMI wynosi powyżej 40 dla kobiet i mężczyzn. Jeśli osiągniesz ten poziom, bezzwłocznie umów się na wizytę u lekarza rodzinnego w celu sprawdzenia stanu zdrowia, ciśnienia krwi i wykonania badania krwi. Kontroluj regularnie swój wskaźnik BMI. Wysoki współczynnik BMI sygnalizuje na ryzyko wystąpienia chorób krążenia.

Wysoka wartość BMI pociąga za sobą problem gromadzenia tłuszczu w poszczególnych partiach organizmu. Ważną rolę w przypadku osób z nadwagą czy otyłością odgrywa właśnie dystrybucja tkanki tłuszczowej. Ludzie, którzy posiadają sylwetkę odpowiadającą "typowi jabłka", mają najwięcej rezerw tłuszczu wokół środka ciała, a tym samym również wokół organów wewnętrznych. U takich osób pojawia się większe ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób układu krążenia. „Typ gruszki", z poduszkami tłuszczowymi wokół bioder i ud, jest mniej narażony na takie ryzyko. Jeśli organizmowi dostarczana jest zbyt duża ilość energii, tzn. więcej energii niż jest w stanie zużywać, ciało zamienia ją w tłuszcze. Z czasem prowadzi to do nagromadzenia nadmiaru kilogramów. Inne przyczyny podwyższenia BMI i wzrostu masy ciała obejmują choroby metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca oraz zmiany hormonalne podczas ciąży lub menopauzy.

W przypadku otyłości czy skrajnej otyłości konieczne jest zmniejszenie masy ciała. To nie tylko odciąży układ mięśniowo-szkieletowy, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy, podagry, zawału serca lub udaru mózgu. Przy redukcji wagi warto systematycznie korzystać z kalkulatora BMI, który pozwoli kontrolować spadek wartości BMI.  Wraz z utratą każdego kilograma odzyskujesz zdrowie i dążysz do osiągnięcia prawidłowego BMI.

BMI waga jedzenie

Jak uzyskać prawidłowy wskaźnik BMI

Odkryj porady od NIVEA

Utrzymanie prawidłowego wskaźnika BMI niesie ze sobą same korzyści. BMI w normie to nie tylko zdrowie i piękna sylwetka, a także lepsze samopoczucie. Dobrą figurę i właściwe BMI możesz uzyskać poprzez odpowiedni trening.

BMI kobieta sport

Czas na fitness

Z ćwiczeniami fitness odchudzanie stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Odkryj pomocne wskazówki i sztuczki, które pomogą Ci uzyskać optymalny wskaźnik BMI i utrzymać ciało w świetnej kondycji .
BMI na fotelu

Żyj pełnią życia!

Sprawdź wskazówki i porady, dotyczące tego, jak łatwo zintegrować sport i ćwiczenia z codziennym życiem. Dowiedz się, jak – krok po kroku – wdrażać ćwiczenia, by uzyskać zadowalający efekt.


BMI wanna

Chwila dla siebie

Nie spiesz się! Dowiedz się, jak możesz zadbać o ciało i umysł. Zrelaksuj się.                                                                     



Wskazówki i porady

Małymi kroczkami do poprawnego BMI.

Właściwe proporcje zamiast stref problemowych.

Jabłko, gruszka, klepsydra... Piękna postać nie zależy jedynie od wysokości wagi lub wyniku kalkulatora BMI. Znasz już swój typ figury? Dołącz ćwiczenia fitness, które pasują do Twojego wyniku BMI i pozwolą Ci w mgnieniu oka uzyskać wymarzoną figurę.

BMI gładkie nogi

Wskazówki i porady dla jędrnej skóry

Czyż nie wszyscy o tym marzymy? Elastyczna i jędrna skóra, idealny wskaźnik BMI oraz płaski brzuch. Ten sen może teraz stać się prawdą! Dzięki dużej ilości ćwiczeń, zdrowej diecie i odpowiedniej pielęgnacji skóry możesz skutecznie zwalczać cellulit. Mamy dla Ciebie najlepsze wskazówki, jak wzmocnić Twoją tkankę łączną.

Bądź bardziej fit dzięki diecie z Q10

Q10 lub koenzym Q10 jest odpowiedzialny za produkcję energii w komórkach. Szczególnie wysokie stężenia Q10 występują w następujących środkach spożywczych: mięsie (np. wątrobie, sercu, mięśniach), rybach (zwłaszcza oleistych, takie jak sardynki i makrele), olejach roślinnych (np. rzepakowym, sojowym), roślinach strączkowych, orzechach (np. pistacjach), warzywach, takich jak szpinak, brokuły, kapusta i cebula. Wspólnie z Dr. Claudią Nichterl stworzyliśmy pyszny przepis, który zawiera Energizer Q10. Miłego gotowania!
Składniki dla 2 osób:
    250 g piersi z kurczaka ze skórą
    sól i pieprz
    1 cebula
    1 łyżka musztardy Dijon
    200 ml bulionu warzywnego
    Papryka w proszku
    300 g ziemniaków
    4 łyżki oleju rzepakowego
    300 g kapusty
    50 ml bitej śmietany
BMI notes

Przygotowanie

Rozgrzać piekarnik do 180°C. Pierś kurczaka umyć, osuszyć i natrzeć pieprzem, solą i papryką w proszku. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia i położyć pierś kurczaka na wierzchu. Obrać ziemniaki, pokroić w ćwiartki i rozłożyć je na blasze do pieczenia. Wymieszać olej rzepakowy z sezamem, pieprzem i solą i natrzeć nim ziemniaki. Smażyć kurczaka z ziemniakami w piekarniku przez 35-40 minut aż do uzyskania chrupkości. Obracać ziemniaki od czasu do czasu. W międzyczasie obrać i drobno posiekać cebulę. Kapustę umyć i pokroić w cienkie paski. Przygotować wywar warzywny w garnku i gotować kapustę z cebulą przez 10-15 minut. Doprawić śmietaną, musztardą, pieprzem i solą. Pokroić kurczaka na pół lub w paski i podać z ziemniakami oraz warzywami z kapusty.
BMI obiad kurczak