Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Z fryzjerskiego słownika do naszej codziennej mowy co jakiś czas przenikają określenia zabiegów i technik, które zyskują dużą popularność. Tak jak wszystkie słyszałyśmy już o keratynowym prostowaniu włosów, tak dziś coraz częściej słyszymy też o degażowaniu. Co oznacza to tajemnicze słowo?

Degażowanie – co to takiego?

Degażowaniem, inaczej efilowaniem (nie elifowaniem) określa się technikę strzyżenia – damskiego, męskiego, płeć nie ma tu znaczenia. Najistotniejsza jest struktura włosów. Degażowanie jest strzyżeniem przeznaczonym dla włosów grubych, gęstych lub kręconych (część fryzjerów nie dopuszcza tej metody do cięcia włosów kręconych). Tak właściwie, to „strzyżenie” nie jest tu najwłaściwszym słowem. Z technicznego punktu widzenia degażowanie nie jest bowiem obcinaniem, a łamaniem włosów. Brzmi mało przyjaźnie? Oczywiście, w końcu „łamanie” oznacza zwykle suche końcówki, które się kruszą, zniszczenia i ogólnie złą kondycję oraz wygląd włosów. Dlatego też metoda degażowania budzi pewne kontrowersje.

Warto wiedzieć, że niektórzy fryzjerzy obie nazwy – degażowanie i efilowanie – ze sobą utożsamiają, podczas gdy inni określają nimi dwa różne zabiegi. W obu chodzi wprawdzie o przerzedzanie włosów, obie techniki mają też charakter uzupełniający wobec strzyżenia podstawowego, jednak w degażowaniu chodzi o przerzedzanie fryzury na jednej długości, podczas gdy efilowanie polega na przerzedzaniu i zmienianiu długości poszczególnych pasm jednocześnie. Dzięki degażowaniu łatwiej uzyskać fryzurę o łagodnych kształtach, efilowanie sprawia, że włosy lepiej i łatwiej się układają (odpowiedni układ długości pasm sprawia, że np. krótsze pasma w warstwach pod spodem unoszą dłuższe pasma na wierzchu, nadając fryzurze objętość. 

Jak obcinać włosy kręcone, a jak gęste i grube?

Degażowanie jest metodą polecaną do przerzedzania włosów bardzo gęstych, a przez to grubych i trudnych do układania. Jeśli jesteś posiadaczką tego typu włosów, to na pewno nie raz się zastanawiałaś, jak ściąć włosy, by stały się lżejsze i by w końcu nabrały określonego kształtu. Na pewno próbowałaś cieniowania, jednak mogło się tak zdarzyć, że efekt odbiegał od Twoich wyobrażeń. Dzięki efilowaniu Twoje włosy mogą nabrać innego wyrazu, bo w tej metodzie przerzedzenie odbywa się inaczej niż przy cieniowaniu (o szczegółach powiemy sobie za chwilę).

A co z degażowaniem jako metodą podcinania i cieniowania włosów kręconych? Naturalne loki to bardzo wymagająca materia – aby po cięciu ładnie się układały, fryzura miała estetyczny, regularny kształt, a skręt był wyraźny, trzeba naprawdę umiejętnie podchodzić do techniki. Włosy kręcone nie lubią tępego cięcia, np. w stylu blunt. Poszarpane końcówki wyglądają po prostu źle. Niestety, efilowanie włosów jest zaprzeczeniem tego, jak powinno się ciąć kręcone włosy. Łamanie kosmyków i przerzedzanie ich na całej długości wbrew pozorom nie daje efektu lekkości, ale wzmaga puszenie i jeszcze bardziej odbiera fryzurze kształt.

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Cieniowane włosy a degażowane – różnice

Nawet mało zorientowana w tematach fryzjerskich osoba dostrzeże, że degażowanie i efilowanie mają sporo wspólnego z cieniowaniem włosów. Czy nie chodzi tu czasem o to samo, tyle że pod nowymi, modniejszymi nazwami? Nie do końca. Różnica tkwi już w samych technikaliach – cieniuje się po prostu poprzez cięcie, a degażuje przez łamanie włosów. Cieniowanie jest raczej skracaniem, nie przerzedzaniem, i daje efekt stopniowanych włosów. Różnicowanie długości poszczególnych pasm jest równomierne, a przejścia między kolejnymi długościami płynne i nie rzucające się wyraźnie w oczy. Cieniowanie włosów długich z reguły wykonuje się w taki sposób, że włosy dłuższe znajdują się pod spodem, a im bliżej korony włosów, tym pasma się krótsze. Cieniowanie wykonuje się na stosunkowo niewielkich obszarach włosów (każde pasmo cieniuje się tylko na końcówkach), natomiast degażowanie przeprowadza się na całej długości włosów. Poza tym stopniowanie włosów można przeprowadzać na wybranych partiach, np. tylko od spodu (dla nadania fryzurze kształtu), w środkowej części (dla zniwelowania nadmiernej puszystości fryzury wokół twarzy) albo tylko od wierzchu (aby nadać fryzurze lekkości i unieść kosmyki u nasady). Wiele kobiet wybiera też samo cieniowanie włosów przy twarzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu włosy z przodu lepiej się układają, a jednocześnie całość daje się łatwo związać w kucyk, bez wymykania się z niego jakichkolwiek krótszych pasm.

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Oba zabiegi dają efekt przerzedzonych włosów, jednak tylko degażowanie przerzedza w rzeczywisty sposób. Przy cieniowaniu może to być efekt wizualny; umiejętne stopniowanie powinno raczej dać objętość. Jeśli masz z natury cienkie kosmyki, to umiejętnie, bardzo subtelnie cieniowane włosy nie pozbawią fryzury resztek objętości, a nadadzą jej kształt. Degażowanie natomiast w Twoim przypadku skończyłoby się zupełną klapą, bo przerzedzenie to ostatnia rzecz, której potrzeba cienkim włosom!

Nożyczki do degażowania – czym się odznaczają?

Do degażowania używa się specjalnych nożyczek, zwanych po prostu degażówkami. Ich krawędzie są ostre tylko z jednej strony – z drugiej posiadają ząbki, nadające im wygląd grzebyczków. Po zaciśnięciu na włosach, nożyczki degażówki nie odcinają równego pasma włosów, tylko załamują je i łamią. Dzięki temu nożyczki do degażowania zapewniają efekt bardzo miękkiego i lekkiego układania się włosów. Warto wspomnieć, że istnieją też nożyczki do cieniowania z ząbkami po obu stronach ostrzy. Takie nożyczki jeszcze silniej przerzedzają włosy, dlatego stosowane są tylko na wyjątkowo gęstych włosach.

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Efilowanie włosów – kontrowersje

Chociaż zwolennicy efilowania i degażowania przedstawiają oba zabiegi niemal w samych superlatywach, to obiektywnie rzecz biorąc, nie sposób nie dostrzec ich wad. Efilowanie włosów można przeprowadzać tylko na grubych, gęstych włosach. Jeśli nie masz problemów ze zbyt dużą objętością fryzury i z układaniem włosów, to zrezygnuj z degażowania. Inaczej zabieg przyniesie więcej szkody niż pożytku. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie decyduj się na niego także w przypadku cięcia włosów kręconych – nawet jeśli chodzi wyłącznie o podcinanie końcówek.

Z tematem włosów kręconych silnie wiąże się zagadnienie porowatości włosów. Włosy kręcone są najczęściej wysokoporowate, tzn. ich łuski nie przylegają ściśle do siebie, ale mocno odstają od łodygi włosa. Z tego względu włosy wysokoporowate, w tym kręcone, łatwo się puszą. Efilowanie niestety wzmaga ten efekt. Wniosek wydaje się prosty – jeśli masz włosy wysokoporowate, powinnaś je co najwyżej cieniować, a efilowania i degażowania zdecydowanie unikać. Rzeczywistość jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Jeśli masz włosy będące całkowitym przeciwieństwem wysokoprowatych włosów kręconych, to efilowanie również może dać Ci nie do końca zadowalające efekty. Na prostych, niskoporowatych włosach po degażowaniu czy efilowaniu poszczególne partie włosów mogą się od siebie mocno oddzielać, przez co fryzura straci miękkość i jednolity kształt. Będzie wyglądać po prostu źle. Dla kogo jest zatem efilowanie włosów, jeśli nie daje przewidywalnych efektów zarówno na wysoko- jak i niskoporowatych włosach? Najlepiej byłoby mieć włosy średnioporowate – takie włosy z największym prawdopodobieństwem po efilowaniu nie będą się ani puszyć, ani rozdzielać na partie.

Degażowanie może też generować problemy z końcówkami. Jeśli masz tendencję do ich rozdwajania się, powinnaś raczej obcinać je klasycznymi metodami. Przy włosach degażowanych końcówki włosów znajdują się na przeróżnych wysokościach, co generuje trzy problemy. Po pierwsze, degażowanie wzmaga rozdwajanie się końcówek. Po drugie, na degażowanych włosach rozdwojone końcówki dużo bardziej rzucają się w oczy (zwłaszcza, jeśli masz ciemne włosy). Po trzecie – bardzo trudno jest nakładać na nie serum regeneracyjne na końcówki. Aby mieć gwarancję, że zaaplikowałaś kosmetyk na wszystkie końcówki, powinnaś pokryć nim całą długość włosów. A to przecież nadmiernie obciążyłoby włosy!

Kiedy jeszcze powinnaś dobrze rozważyć zabieg efilowania włosów? Na pewno wtedy, gdy bardzo zależy Ci na wygodzie. Włosy po degażowaniu nie mają równej długości, mogą więc wymykać się przy związywaniu. Lubisz wysokie koki i gładkie kucyki? W ten sposób obciętych włosów raczej nie ułożysz w idealne, wygładzone fryzury.


Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Fryzura cieniowania też może niszczyć włosy

W świetle powyższych ustaleń degażowanie jawi się jako mało przyjazna i bardzo wymagająca technika strzyżenia włosów. W rzeczywistości jednak wiele zależy od umiejętności, doświadczenia fryzjera i jego wiedzy o tym, jak obcinać włosy o różnych strukturach. Tak naprawdę „zepsuć” można każdą fryzurę, bez względu na stosowaną technikę cięcia. Podobnie ze zniszczeniami – możesz się ich nabawić nawet przy prostym cięciu albo mając fryzurę cieniowaną.

Dlaczego? Jak już ustaliliśmy, włosy cieniowane mają różne długości w poszczególnych partiach. A im bardziej zróżnicowane długości włosów, tym więcej wytwarza się między nimi tarcia, czy to podczas mycia i suszenia, czy podczas zwykłego ruchu włosów podczas wykonywania każdej codziennej czynności (chodzi przede wszystkim o tarcie końcówek krótszych pasm o włosy dłuższe). Wiele kobiet narzeka też na to, że ich cieniowane włosy w ogóle nie odrastają. To oczywiście tylko częściowo prawda, bo włosy rosną przez cały czas, jednak wrażenie ich „stania w miejscu” jest najzupełniej uzasadnione. Włosy cieniowanie o wiele łatwiej kruszą się na końcówkach, więc z biegiem czasu coraz bardziej się w tych miejscach przerzedzają. Włosy – choć dłuższe niż w momencie obcinania – przez wykruszanie się nie wyglądają na dłuższe, a już na pewno nie wyglądają zdrowo.

Istnieją różne techniki cieniowania włosów. Jedne z nich są bezpieczniejsze, inne z większym prawdopodobieństwem dadzą Ci efekt… którego nie da się do końca przewidzieć. Co to znaczy? Niektórzy fryzjerzy cieniują włosy np. żyletką. To wielce kontrowersyjne narzędzie daje łatwo efekt postopniowanych włosów, jednak przy okazji zmienia strukturę końcówek włosów, przez co mogą one wywijać się na różne strony, sprawiając wrażenie nieładu na głowie. Trudno zapanować nad takimi włosami, aby nadać im pożądany kierunek układania się i utrzymać go przynajmniej przez kilka godzin, potrzeba mocnej stylizacji, czasu i wielu mocnych środków do układania fryzur. Wnioski? Właściwie żadnej metody cięcia włosów nie można określić jednoznacznie dobrą albo jednoznacznie złą dla włosów. Wiele zależy od konkretnych włosów, umiejętności i przekonań fryzjera, a także Twoich oczekiwań.


Degażowanie włosów – komu się to opłaca?

Jak widać, trudno jest polecić degażowanie włosów konkretnym osobom i typom włosów. Cięcie najlepiej jest zawsze dopasowywać do konkretnych włosów. Może bowiem być tak, że degażowanie u jednej osoby będzie służyć dość wysoko porowatym włosom (którym ogólnie nie poleca się tego zabiegu), a u innej – posiadaczki grubych, gęstych włosów (idealnych dla degażowania) – da mocno rzucające się w oczy, kruszące się końcówki.

Degażowanie na pewno jest dobrą metodą na to, jak zmniejszyć objętość włosów. Jednak nie włosów kręconych – tu o wiele lepiej sprawdza się cieniowanie. Degażować najlepiej włosy proste. Zabieg polecamy też wszystkim paniom, u których gęste włosy ścięte na prosto nie mają kształtu i wyglądają co najmniej średnio, gdy są rozpuszczone. Degażowanie pomoże nadać im kształt. Doda też objętości u pań, które mają przyklapnięte włosy (pod warunkiem, że są to raczej krótkie lub przynajmniej średnie włosy, a cięcie przeprowadza się tylko na spodnich warstwach włosów).

Zmniejszenie objętości włosów poprzez degażowanie

Zbyt gęste włosy to coś, co dla wielu kobiet jest całkowitą abstrakcją. Tymczasem są panie, dla których te gęste, grube włosy to codzienność, niestety mało wygodna i niezbyt atrakcyjna. Tak naprawdę są one piękne i mają ogromny potencjał, jednak trzeba wiedzieć, jak obciąć gęste włosy, żeby wydobyć z nich tę pełnię możliwości. Efilowanie może być właśnie jednym ze sposobów na to, jak przerzedzić włosy, z jednoczesnym nadaniem im atrakcyjnej formy i płynnych granic. Musisz jednak pamiętać, że efilowanie jest metodą przerzedzenia włosów u fryzjera – nie wykonasz go samodzielnie na własnych włosach.

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Nie jesteś przekonana do degażowania? Możesz też postawić na inne fryzury dla włosów grubych i sztywnych. Ważne jest, by fryzjer wskazał na Twoich włosach miejsca, które wymagają korekty, np. zmniejszenia objętości na danej wysokości i dodania jej w innym miejscu. Czasami wystarczy zmiana linii cięcia, np. z prostego na ukośne, by włosy układały się inaczej i wyrównały się ich proporcje. Uważaj natomiast na schodzenie z długości. Obcięcie włosów na krótko wydaje się kuszące, bo wówczas fryzura będzie lżejsza. „Na krótko” musi jednak oznaczać albo fryzurę chłopczycy, albo włosy poniżej linii żuchwy. Długości pomiędzy są bardzo ryzykowne, bo mogą nadmiernie poszerzyć Twoją twarz i układać się w kształt hełmu.

Strzyżenie włosów kręconych

Mogłoby się wydawać, że przy strzyżeniu włosów kręconych warto stosować techniki wspomagające, takie jak właśnie degażowanie albo efilowanie. Panie z kręconymi włosami mają bowiem często problem z kształtem swoich włosów. W wersji rozpuszczonej wyglądają one jak hełm (co niektórzy nazywają żartobliwie fryzurą „na filmowego Hagrida”). Efilowanie mogłoby pomóc nadać bardziej miękkie ramy fryzurze z lokami, gdyby nie fakt, że źle wpływa ono na końcówki kręconych włosów. Po efilowaniu końcówki mogą wywijać się w różnych kierunkach w niekontrolowany sposób, a to niestety niekorzystnie wpływa na skręt loków.

Zatem jak obciąć włosy kręcone? Jeśli proste cięcie się u Ciebie nie sprawdza, to wybierz cieniowanie. Obcinanie kręconych włosów powinno odbywać się klasycznymi metodami, linie cięcia powinny być kompaktowe, dzięki czemu loki wyglądają na grube i jędrne. Cała fryzura powinna przyjmować kształt kolisty.

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Strzyżenie włosów to nie wszystko. Jak dbać o grube i kręcone włosy?

Martwi Cię to, że degażowanie i efilowanie nie są tak idealnymi technikami strzyżenia i w związku z tym nie spełniają pokładanych w nich nadziei? Myślisz, że nigdy nie uda Ci się znaleźć cięcia, dzięki któremu pożegnasz bezkształtne bądź puszące się włosy? Nic bardziej mylnego. Zamiast skupiać się tak bardzo na cięciu włosów, zadbaj najpierw o ich właściwą pielęgnację. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów – profesjonalnego, dostosowanego do Twoich włosów cięcia oraz dobrej pielęgnacji – osiągniesz najlepsze efekty.

Masz grube i ciężkie pasma? Nie złość się na to i nie myśl, że Twoim jedynym ratunkiem jest przerzedzenie włosów u fryzjera. Tak jak wspominaliśmy, ratunkiem dla Ciebie może być strzyżenie włosów, które odejmie objętość np. z dolnych partii włosów i przeniesie je bliżej głowy. Poza tym zamiast od razu rzucać się na efilowanie, wypróbuj najpierw włosy cieniowane. Może lekkie cieniowanie wystarczy, być wreszcie podobała się sobie w swoich włosach?

Degażowanie – sposób na grube lub kręcone włosy

Chcesz wiedzieć więcej o najlepszych kosmetykach dla włosów kręconych? Przeczytaj Jak pielęgnować kręcone włosy? 11 kosmetycznych pewniaków!.

Poza tym, jeśli chcesz się ustrzec rozdwajających się końcówek, łamania się włosów i ich niekontrolowanego wywijania, powinnaś wdrożyć odpowiednią pielęgnację swoich kosmyków. Podstawą są właściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów: szampon i odżywka.

Jeśli jesteś posiadaczką naturalnych loków, wybieraj szampony do włosów suchych. Dlaczego właśnie takie? Bo włosy kręcone właściwie zawsze są jednocześnie suche! Wynika to z ich wysokiej porowatości i małego kontaktu ze skórą głowy (ochronne sebum nie może więc równomiernie pokrywać włosów). Jeśli lubisz szampony micelarne NIVEA, postaw na wariant nawilżający – Nawilżający szampon micelarny NIVEA. Nigdy nie pomijaj też odżywki do włosów. Bez względu na to, czy masz włosy kręcone, czy proste, powinnaś stosować Odżywkę NIVEA Repair & Targeted Care, bo jej formuła pomaga zapobiegać złamaniom włosów, wypełnia też wszelkie ubytki we włosach na całej ich długości. Efekt? Włosy są gładsze, bardziej jednolite i nie widać na nich charakterystycznych białych „kuleczek” – śladów złamań i innych uszkodzeń. Jeśli Twoje włosy są grube lub normalne, stosuj odżywkę bez spłukiwania – Mleczką ekspresową odżywkę do włosów normalnych NIVEA Hairmilk. Odżywka wygładza włosy, a właśnie tego potrzebują Twoje kosmyki, jeśli po cieniowaniu albo efilowaniu stały się nieco niesforne. Poza tym odżywka zabezpieczy Twoją fryzurę przed wysokimi temperaturami, zapobiegając kolejnym uszkodzeniom!


Przeczytaj także:

Kremy do włosów kręconych – stylizacja podkreślająca loki

Co na suche włosy? 10 kosmetyków

Jak nawilżyć suche włosy?

Odżywka i inne kosmetyki do włosów kręconych.

Fryzury z grzywką - 17 propozycji cięcia

Fryzury półdługie - jak nosić włosy do ramion?

Wysokie czoło - fryzury, które będą Ci pasować!

Jak zakręcić włosy? Najlepsze techniki

Czy cięcie włosów techniką degażowania lub efilacji jest dla Ciebie? Podjęcie decyzji pewnie nie będzie proste, ale… to dobrze. Dzięki temu nie zrobisz niczego pochopnie, ale poświęcisz czas na zapoznanie się ze strukturą swoich włosów, ich naturą, problemami, wadami i zaletami. Bez względu na to, w jaki sposób będziesz odtąd ścinać swoje kosmyki, nigdy nie rezygnuj ze starannej, dobranej do potrzeb włosów pielęgnacji!