podrażnienia po goleniu

Podrażnienia po depilacji

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ PO DEPILACJI?

Golimy się dla gładkiej skóry, ale trudno jest nam osiągnąć ten efekt zaraz po depilacji. Najczęściej depilacja – bez względu na metodę – kończy się zaczerwienieniem, drobnymi rankami, krostkami. Słowem: podrażnieniami. Czy można im zapobiec?

Podrażnienia po goleniu – częsty problem wielu kobiet

Depilacja ma naturę paradoksalną. Golisz się po to, by mieć gładką skórę i pięknie wyglądać, ale przez podrażnienia po goleniu dzieje się zupełnie odwrotnie – skóra po depilacji jest zaczerwieniona albo pokryta krostkami. Wówczas zamiast z pewnością siebie zakładać kostium kąpielowy i odsłaniać nogi, z zażenowaniem skrywasz się pod ubraniem, dopóki zmiany nie znikną.

 

Czy tak musi być? Oczywiście, że nie. Często podrażnień po depilacji dałoby się uniknąć, gdyby nie pewne zaniedbania podczas golenia. Podrażnienia po depilacji mogą wynikać z niewłaściwej techniki albo niewystarczającej higieny.

 

Z tym poradnikiem ustalenie przyczyny problemu nie powinno sprawić Ci trudności, a od tego już prosta droga do tego, by na zawsze pożegnać podrażnienia!

skóra pod pachami


Podrażniona skóra po depilacji – przyczyny

Podrażnienia po depilacji występują tak często, bo depilacja dość mono ingeruje w stan skóry. I chodzi tu wyłącznie o usuwanie włosków. Bez względu na wybraną metodę, depilując lub goląc skórę, pozbywasz się także cieniutkiej warstwy martwego naskórka. Podrażniona skóra po depilacji pojawia się najczęściej w miejscach szczególnie wrażliwych, np. w okolicach bikini. Peelingujące, a tym samym podrażniające właściwości depilacji to jednak nie wszystko. U niektórych kobiet podrażnienie przybiera wręcz postać uczulenia po depilacji i może być reakcją na określone składniki kosmetyków do depilacji albo maszynki do golenia. Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom.
łagodzący balsam

Podrażnienia po depilacji woskiem

Depilacja woskiem polega na nałożeniu na skórę ciepłego, płynnego wosku, przyklejeniu do niego plastra, a następnie zerwaniu całości zdecydowanym ruchem. Podrażnienia po depilacji woskiem są więc czymś naturalnym, ale nie powinny to być podrażnienia mocne i utrzymujące się dłużej niż 3 dni. Jeśli jest inaczej, prawdopodobnie niewłaściwie przygotowałaś się do zabiegu. Do największego podrażnienia dochodzi na skórze przesuszonej, z grubą warstwą martwego naskórka. W takim przypadku plaster z woskiem zrywa suchy naskórek, co skutkuje zaczerwienieniem i uczuciem pieczenia. Co powinnaś zatem zrobić? Zawsze przed depilacją wykonaj w domu staranny peeling poddawanych zabiegowi miejsc. Nie rób tego jednak bezpośrednio przed depilacją, ale dzień wcześniej. A jak złagodzić podrażnienia po depilacji woskiem, jeśli już się pojawiły? Podstawą jest regularne i intensywne nawilżanie. U wielu pań podrażnienia pojawiają się właśnie dlatego, że po powrocie z salonu kosmetycznego nie pamiętają o dalszej pielęgnacji skóry. Delikatne kosmetyki nawilżające należy nakładać przynajmniej przez 3 kolejne dni po depilacji. Powinnaś wybrać do tego celu kosmetyk o właściwym składzie, np. z alantoiną lub aloesem. Idealnie sprawdzi się tutaj łagodzący balsam do ciała NIVEA, który zawiera właśnie aloes oraz głęboko nawilżające serum i dzięki temu zapewnia skórze nawilżenie przez 48 godzin po zastosowaniu.

Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę, wypróbuj kosmetyki przeznaczone do skóry dzieci, na przykład kremy NIVEA BABY. Zwróć też uwagę, czy kosmetyczka zaraz po wykonanej depilacji nałożyła na Twoją skórę silnie regenerujący preparat łagodzący podrażnienia – powinna to zrobić. Jeśli w Twoim salonie się tego nie praktykuje, następnym razem umów się na depilację w inne miejsce.

Powyższe zasady dotyczą depilacji większych partii ciała, jak łydki, ramiona czy bikini. Jednak woskiem powszechnie depiluje się także twarz – miejsce wyjątkowo wrażliwe. Tutaj widoczne podrażnienia są niedozwolone, bo nie będzie dało się ich ukryć! Podrażnienia po depilacji woskiem mogą wynikać np. z tego, że przed zabiegiem skóra nie została rozgrzana i nawilżona, przez co włoski były sztywne i trudne do usunięcia.

Jeśli dbasz o wszystkie zasady i dobrze przygotowujesz się do depilacji, a mimo to wciąż reagujesz podrażnieniami, być może problem leży w samej metodzie. Nie każdej skórze służy kontakt z woskiem.

podrażnienia pod pachami

podrażnienia po depilacji

Podrażnienia po depilacji wąsika

Skoro jesteśmy już przy podrażnieniach po goleniu twarzy, zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy tak zwanym wąsiku. Niektóre z nas mają z nim spory problem, innym rosną w tym miejscu prawie niezauważalne włoski. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy i w dodatku cierpisz z powodu podrażnień po depilacji wąsika, być może… to przez zbyt wysoką temperaturę stosowanego wosku! Silnych podrażnień możesz też nabawić się w sytuacji, gdy stosujesz określone leki, np. na trądzik. Jeśli używasz preparatów z retinoidami, nie możesz robić depilacji woskiem nawet przez pół roku po zakończeniu kuracji. Stosuj się pod tym względem do zaleceń swojego dermatologa.

Podczas leczenia trądziku niewskazany jest nie tylko wosk do depilacji twarzy, ale też laser. Substancje zawarte w maściach leczniczych zwiększają wrażliwość skóry na światło, więc depilacja laserem w trakcie lub krótko po leczeniu mogłaby zakończyć się poparzeniem.

Jak pozbyć się wąsika inną metodą niż wosk i laser? Możesz zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do depilacji okolic ust (to swego rodzaju „pęseta” w formie metalowej sprężynki, którą przesuwa się po skórze i która wyrywa włoski). To rozwiązanie do przetestowania, jeśli problemem jest dla Ciebie sam wosk. Metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy podrażnienie wywołuje u Ciebie samo wyrywanie włosków z twarzy. Wówczas pozostaje Ci zgolenie wąsika.

Podrażnienia po depilacji laserowej

Podrażnienia po depilacji laserowej – bez względu na depilowaną część ciała – występują głównie wtedy, gdy nie przestrzegasz zasad rządzących tym zabiegiem. Chodzi zarówno o stosowanie się do zaleceń, jak i przeciwwskazań do depilacji laserowej. Oprócz omówionego już zakazu depilacji w trakcie i po kuracji retinoidami, wymienić należy:

 • zaprzestanie jakiejkolwiek depilacji (czyli usuwania włosków przez wyrywanie) na miesiąc przed zabiegiem,
 • odstawienie kosmetyków z kwasami i witaminą C stosowanych na skórę w miejscach poddawanych depilacji laserem na 3 tygodnie przed,
 • odstawienie ziół zwiększających wrażliwość na światło: nagietka i dziurawca, na 3 tygodnie przez depilacją,
 • zaprzestanie jakiegokolwiek opalania 2 tygodnie wcześniej,
 • wykonanie ostatniego peelingu nie później niż tydzień przed zabiegiem.

Poza tym na depilację laserową należy przyjść z czystą, niczym nie posmarowaną skórą. Powinnaś się wykąpać, ale nie możesz używać żadnych balsamów i dezodorantów. Niezastosowanie się do tego zalecenia może skutkować podrażnieniem skóry.

łagodzący balsam

podrażnienia po depilacji

Podrażnienia po depilacji depilatorem

Laserowa depilacja nie jest jednak tak popularna, jak usuwanie włosków przy pomocy depilatora. Z uwagi na koszty depilator jest o wiele bardziej dostępnym rozwiązaniem i można go używać w domowym zaciszu. Podstawowa różnica między tymi metodami to o wiele mniej trwałe efekty w przypadku depilatora – zabieg trzeba powtarzać co 2-3 tygodnie. Laser jest jednak mniej bezpieczny dla skóry, jeśli słabo przestrzegasz zasad dotyczących przygotowania do zabiegu. Niemniej podrażnienia po depilacji depilatorem również mogą wystąpić. Dzieje się tak np. wtedy, gdy używasz sprzętu słabej jakości. Taki depilator wielokrotnie chwyta włoski, zanim zdoła je wyrwać. To podrażnia skórę dużo bardziej, wydłuża czas trwania zabiegu i jest bardziej bolesne.

Co możesz zrobić, by złagodzić podrażnienia po depilacji? Jak pielęgnować skórę po depilacji depilatorem? Wypróbuj domowy sposób – wymieszaj z balsamem do ciała namoczone płatki owsiane i nałóż tę mieszankę na 20 minut na skórę jako maseczkę. Następnie zmyj całość, delikatnie osusz ciało i posmaruj je wspomnianym już łagodzącym balsamem z aloesem albo regenerującym balsamem NIVEA do ciała do bardzo suchej skóry.

Innym, choć nie mniej uciążliwym problem, są wrastające włoski po depilatorze. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt gruba warstwa martwego naskórka w depilowanym miejscu. Więcej wrastających włosków zauważysz zatem wtedy, gdy przed depilacją nie zrobiłaś peelingu. Jeśli używasz depilatora, to nie pomijaj tego zabiegu. Poza tym powinnaś regularnie nawilżać swoją skórę, stosując balsamy do ciała a szczególnie balsamy nawilżające. Suchy naskórek jest bowiem twardszy i mniej elastyczny, dlatego odrastającym włoskom trudno jest się przez niego przebić. Jeśli na co dzień będziesz smarować ciało nawilżającym balsamem, każda depilacja będzie skuteczniejsza, bez wrastających włosków. Jak zmotywować się do codziennej pielęgnacji ciała? Kosmetykiem o cudownie rozpieszczającym zapachu, zawierającym olejki w balsamie, np. kokosowym olejkiem w balsamie NIVEA Kokos i Olejek Monoi. A jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na stosowanie balsamu, wybierz kosmetyki pod prysznic, które oprócz oczyszczania skóry głęboko ją nawilżają – na przykład olejek pod prysznic NIVEA Rich Caring Shower Oil.

shower oil


Jak złagodzić podrażnienia po depilacji?

podrażniona skóra po depilacji

Inne kosmetyki, które sprawdzą się po każdej depilacji, to np. kremy łagodzące czy emolienty. Nie bój się sięgać po natłuszczające formuły dla dzieci NIVEA BABY – są najłagodniejsze i mają kojące właściwości.

Bardzo lekką formułą odznacza się także Błyskawicznie nawilżający balsam NIVEA, który zapewnia 48-godzinne nawilżenie skóry. Balsam jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż krem łagodzący podrażnienia po depilacji, bo konsystencja kremu mogłaby być dla skóry po depilacji zbyt ciężka.

 

Jak jeszcze złagodzić podrażnienia po depilacji? Pamiętaj, że nawilżanie to jedno, drugie zaś to odżywianie. Gdy pierwsze podrażnienia pod depilacji znikną, sięgnij po mleczko do ciała, np. Odżywcze mleczko do ciała NIVEA, które dzięki zawartości witaminy E i olejku migdałowego dostarczy Twojej skórze najważniejszych dla niej substancji.


Jak golić pachy, aby uniknąć podrażnień?

Podrażnienia nie omijają także pach. Wiele z nas skarży się na podrażnienia pod pachami po depilacji, uczucie pieczenia i zaczerwienienie. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn może być niewłaściwa technika golenia – w pośpiechu i niedbale. Jak golić pachy, by ustrzec się podrażnień? Najpierw ustal, w jakim kierunku rosną poszczególne włoski pod pachami. Nie prowadź maszynki jedynie z góry na dół, ale tak, jak wskazuje kierunek wzrostu włosków. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę, gól się z włosem zamiast pod włos.

Przyczyną podrażnionej skóry pod pachami może być także maszynka do golenia. Powinnaś ją wymieniać regularnie, bo tępe ostrza podrażniają skórę zdecydowanie bardziej (taką maszynkę musisz mocniej dociskać i przesuwać nią po skórze więcej razy, by uzyskać satysfakcjonujący efekt). Długie używanie tej samej maszynki jest niewskazane także dlatego, że rozwijają się na niej bakterie. Gdy się golisz, na Twojej skórze pojawiają się mikrouszkodzenia, przez które z łatwością mogą wnikać wszelkie zanieczyszczenia z maszynki. To właśnie bakterie są odpowiedzialne za czerwoną wysypkę pod pachami. Jeśli masz problem z krostkami po goleniu, często wymieniaj maszynkę, a przed każdym goleniem dezynfekuj ją spirytusem salicylowym i dokładnie umyj skórę pod pachami.

jak golić pachę

uczelnie po depilacji

Jeśli masz poczucie, że zaczerwienie nie jest zwykłym podrażnieniem, ale raczej uczuleniem pod pachami, przyjrzyj się kosmetykom, których używasz do golenia. Być może zawierają substancje drażniące, których Twoja skóra nie toleruje. Wymień piankę do golenia na taką, która przeznaczona jest do skóry wrażliwej i obserwuj reakcje. Podrażnienia mogą powodować także środki piorące do ubrań – zwłaszcza, jeśli nosisz obcisłe bluzki, których materiał ociera się o pachy.

Co łagodzi podrażnienia po depilacji? W ciągu pierwszej godziny po ogoleniu pach najlepiej jest nie stawiać na dezodoranty. Dlatego też wskazane jest, by golić się wieczorem. Kiedy już będziesz musiała sięgnąć po antyperspiranty, wybierz ten bez dodatku alkoholu etylowego, np. antyperspirant NIVEA Black&White Silky Smooth. Nadaje się do stosowania po goleniu, chroni przed nadmiernym poceniem, a także nie pozostawia plam na ubraniach. Jeśli nie masz dużego problemu z potliwością, a zdarzają Ci się reakcje alergiczne, używaj właśnie dezodorantu zamiast antyperspirantu. Przykład? Dezodorant Fresh Flower 0% soli aluminium NIVEA. Nie chcesz rezygnować z ochrony, jaką daje antyperspirant? Żaden problem – po prostu sięgnij po antyperspirant NIVEA Deo Beauty Elixir, który dzięki właściwościom pielęgnacyjnym można stosować zaraz po depilacji!

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych to najbardziej wstydliwy problem. Skóra w pachwinach jest tak samo (jeśli nie bardziej!) wrażliwa, jak pod pachami. W tych miejscach – ze względu na to, że są dość trudno dostępne – łatwiej też o zacięcie. Aby uniknąć podrażnień po goleniu bikini, powinnaś wcześniej wykonać peeling. Najlepiej na dwa-trzy dni przed depilacją. Użyj łagodnie działającego peelingu drobnoziarnistego. Depilację wykonuj w kąpieli bądź pod prysznicem i to dopiero po dokładnym umyciu ciała. Wykorzystaj do tego delikatne żele pod prysznic z olejkiem lub kremowe żele pod prysznic i daj sobie chwilę na to, by ciepła woda zmiękczyła skórę i włosy. Do samego golenia koniecznie używaj panki bądź żelu do golenia, które zmiękczą dość twarde w tych miejscach włoski i zagwarantują pewne prowadzenie maszynki po skórze. Najwięcej podrażnień po depilacji miejsc intymnych powstaje bowiem w wyniku golenia twardych, wręcz ostrych w dotyku włosków bez użycia jakiegokolwiek kosmetyku do depilacji i w dodatku tępą maszynką.

Warto też wiedzieć, że krostki po goleniu miejsc intymnych oraz ogólnie pojmowane podrażnienia pojawiają się prawie zawsze, gdy golisz się zbyt często. Okolice bikini to miejsca, w których dochodzi do nieustannego tarcia, np. bielizny o skórę, więc gdy często się golisz, skóra nie ma czasu na regenerację.

Jak sobie radzić z podrażnieniami po goleniu miejsc intymnych? Pierwszą pomoc zapewni Ci chłodny okład ze zmoczonej wodą gazy. Jeśli chcesz odkazić drobne ranki i przynieść skórze ulgę, nałóż także okład z naparu rumianku. Na koniec posmaruj delikatnie skórę balsamem z nawilżającym aloesem.

peeling przed depilacją

golenie nóg

Podrażnienia po goleniu nóg

Nogi wydają się miejscem najmniej podatnym na podrażnienia po depilacji. Jest to niestety dość zgubne. Przez przekonane, że skóra na nogach jest odporna, golimy ją szybko i mało delikatnie, więc paradoksalnie podrażnienia po goleniu nóg i tak się pojawiają.

Jak nie dopuścić do podrażnień po depilacji nóg? Podobnie jak w przypadku golenia innych miejsc, bądź delikatna i zarezerwuj sobie na to trochę czasu. Im więcej pośpiechu, tym więcej podrażnień! Zabieg również powinnaś poprzedzić peelingiem, zwłaszcza, jeśli zauważasz u siebie tendencję do czerwonych kropek na nogach po goleniu. To nie tylko krostki wywołane przez bakterie, ale też miejsca wrastania włosków pod skórę. Jeśli masz jasne i cienkie włoski, spróbuj golić się z włosem, zwłaszcza wokół kostek, wzdłuż kości piszczelowej i na kolanach (to miejsca szczególnie podatne na podrażnienia i zacięcia). Co ważne – nie odsłaniaj nóg od razu po ich ogoleniu. Działanie promieniowania UV może spowodować pojawienie się czerwonych kropek, które mogą utrzymywać się na skórze nawet tygodniami! Dlatego jeśli planujesz wyjście na plażę, warto zająć się depilacją co najmniej dzień wcześniej.

A co jeśli używasz depilatora i po zabiegu również masz nogi pokryte czerwonymi kropkami? Takie podrażnienia znikają dość szybko i samoistnie, więc po kilku godzinach powinno być po problemie. Jeśli jednak robisz depilację „na ostatnią chwilę” i musisz wyglądać nienagannie od razu, zrób sobie zimny prysznic. Polewaj nogi wodą, aż zaczerwienienia zbledną. Na koniec posmaruj skórę łagodzącym balsamem do ciała.


Odpowiednia pielęgnacja skóry - pierwszy krok do walki z podrażnieniami

Na pewno już widzisz, że pielęgnacja skóry przed depilacją jest kluczowa dla końcowego efektu bez podrażnień. Jak pielęgnować skórę przed goleniem? Podsumujmy:

 • na co dzień używaj balsamu nawilżającego,
 • najpóźniej dzień przed wykonaj peeling,
 • dokładnie umyj miejsca podawane depilacji,
 • przygotuj ostrą, czystą maszynkę bądź dobrej jakości depilator,
 • stosuj się do wytycznych salonu kosmetycznego, w którym wykonujesz depilację woskiem lub laserem.

A  jak pielęgnować skórę po goleniu?

 • silne podrażnienie złagodzisz okładem – pomoże zimna woda oraz napary ziołowe bądź domowa maska z płatków owsianych,
 • wytrzyj skórę delikatnie, nie pocieraj jej ręcznikiem,
 • posmaruj ciało balsamem łagodzącym i silnie nawilżającym,
 • jeśli musisz użyć antyperspirantu zaraz po goleniu, wybierz produkt o właściwościach pielęgnacyjnych, bez alkoholu.

Pielęgnacja skóry po depilacji jest ważna nie tylko dla natychmiastowego efektu gładkiej skóry po depilacji, ale też dla efektów długoterminowych. Jeśli zadbasz o skórę teraz, to każde kolejne golenie będzie skutkować mniejszymi podrażnieniami. Zabieg stanie się przyjemniejszy. Depilacja bez podrażnień jest jak najbardziej możliwa!

podrażnienia po depilacji ciała