Kaszka na twarzy – skąd się bierze u dziecka?

Kaszka na twarzy – skąd się bierze u dziecka?

Kaszka na twarzy dziecka to dość częsta dolegliwość. Zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Należy jednak poznać jej przyczyny i podjąć odpowiednie kroki, aby się jej pozbyć. Wyjaśniamy, skąd bierze się kaszka na skórze oraz jak sobie z nią poradzić.

Kaszka na twarzy u dzieci – 5 faktów

Kaszka na twarzy występuje u osób w różnym wieku, jednak zdecydowanie najczęściej dotyka niemowląt. Choć nie jest groźna, to sygnał, że organizm reaguje na jakiś czynnik w negatywny sposób. A przyczyny kaszki mogą być rozmaite, o czym zresztą dowiesz się niebawem.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest kaszka na twarzy u dzieci. Otóż jest to dolegliwość skórna o podłożu pokarmowym lub hormonalnym (znacznie rzadziej). Jak wygląda kaszka na twarzy u dziecka? To wysypka w postaci drobnych grudek o zbitej, twardej strukturze. Nie mają one czubka, jak np. ma to miejsce w przypadku krost. Wysyp kaszki jest gęsty, a zmiany wyraźnie wyczuwalne w dotyku. Najczęstsza lokalizacja wysypki to czoło oraz policzki. Pokrywa ona obszar od linii włosów aż po nasadę nosa, od skroni do skroni. Nieco rzadsza lokalizacja to broda. Nie dzieje się tak bez powodu - każde z tym miejsc wyróżnia duża ilość gruczołów łojowych. Raczej rzadko się zdarza, by kaszka na twarzy dziecka była zaczerwieniona czy swędząca.

Kaszka na twarzy u niemowlaka zwykle znika samoistnie po kilku tygodniach. Gdy utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem. Co przyczynia się do pojawienia się kaszki na twarzy noworodka? Poniżej znajdziesz czynniki, które bywają jej powodem.

Kaszka na twarzy u dzieci – 5 faktów

Kaszka na twarzy – przyczyny

Rodzice, widząc zmiany na buzi malucha, zwykle odczuwają spory niepokój, podejrzewając różne poważne schorzenia. Na szczęście przyczyny kaszki na twarzy rzadko okazują się naprawdę niebezpieczne. Zatem, od czego powstaje kaszka na twarzy? Za jej powstanie może odpowiadać po prostu specyfika skóry noworodka. Skóra maluszka jest nawet 5 razy cieńsza od skóry osoby dorosłej! Dlatego okazuje się bardzo podatna na podrażnienia. Jej płaszcz lipidowy również jest znacznie słabszy. Gdy dodamy do tego słabo rozwinięty układ odpornościowy, o rozwój wysypki z błahego powodu naprawdę łatwo.

Przejdźmy jednak do konkretów. U niektórych maluchów wysypka występuje w wyniku burzliwych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Zwykle dzieje się to kilka tygodni po urodzeniu. Ponadto biaława lub lekko czerwona kaszka na twarzy bywa sygnałem, że w skórze malucha rozwijają się gruczoły łojowe. Taka wysypka ustępuje dość szybko bez konieczności leczenia. Ponadto kaszka to częsta reakcja na alergeny zawarte w mleku krowim, zastępującym mleko kobiece. Zawiera ono około 30 potencjalnie alergizujących białek, dlatego prawdopodobieństwo uczulenia jest spore. Uśrednione szacunki wskazują, że tego typu uczulenie dotyczy nawet 3% dzieci. Choć biała kaszka na twarzy maluszka może pojawić się nawet, gdy kobieta karmi piersią. Wszystko dlatego, że alergeny z jedzenia, które spożywa, mogą dostawać się do pokarmu, w ten sposób uczulając malucha. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów, nie należy eliminować potencjalnie alergizujących pokarmów z diety mamy „na zapas”. Mama karmiąca powinna jeść normalnie, a jeśli zauważy kaszkę na twarzy dziecka, najpierw powinna poprosić o poradę pediatrę, nie zaś na własną rękę eliminować podejrzane pokarmy. Przyczyną kaszki na twarzy u nieco starszego dziecka także może być jedzenie. Otóż wysypka często wiąże się z rozszerzaniem diety. To znak, że któryś z produktów spożywczych nie służy szkrabowi. Najsilniejsze alergeny to białka mleka krowiego, cytrusy, kakao, orzechy, pomidory oraz truskawki.

Przyczyn kaszki na twarzy niemowlaka można też poszukiwać w kosmetykach używanych w pielęgnacji. Choć większość z produktów przeznaczonych dla niemowląt nie zawiera szkodliwych alergenów, może się zdarzyć, że jeden ze składników i tak okaże się drażniący. Nawet jeśli jest delikatny! Przyczyny swędzącej kaszki na twarzy mogą także leżeć w detergentach do prania ubranek oraz pościeli malucha. Unikaj agresywnych, drażniących środków. Rzeczy niemowląt pierz w środkach specjalnie do tego przeznaczonych.

A kaszka na twarzy od słońca? Czy promienie słoneczne mogą wywoływać kaszkę? Jak najbardziej, choć u niemowląt zdarza się to niezwykle rzadko. Zawdzięczamy to edukacji rodziców w temacie szkodliwości słońca. Niemowlęta w ogóle nie powinny być wystawiane na ekspozycję słoneczną!

Kaszka na twarzy – przyczyny

Kaszka na twarzy – jak się pozbyć?

Przede wszystkim nigdy nie drap ani nie wyciskaj zmian! W ten sposób szybko rozniosą się na całą twarz malucha, a ich pozbycie stanie się naprawdę kłopotliwe. Najlepiej w ogóle nie dotykać wysypki. Poza tym w żadnym wypadku nie smaruj jej preparatami odkażającymi lub z alkoholem. Zatem, jak się pozbyć kaszki na twarzy? Jeśli chcesz zadziałać bezpośrednio na zmiany, pamiętaj, że ostrożność to podstawa. Wystarczy przemywanie buzi dziecka wodą z mydłem przeznaczonym dla niemowląt. Możesz wybrać np. Ochronne mydło pielęgnacyjne NIVEA BABY, które nadaje się do stosowania już od pierwszego dnia życia dziecka. Następnie sięgnij po łagodny krem dla niemowląt, jak Mój pierwszy krem NIVEA BABY, który chroni delikatną skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a przy tym jest lekki i nieklejący.

Ponadto zawsze stosuj delikatne i bezpieczne kosmetyki dla niemowląt. W ten sposób zapobiegniesz nasileniu się objawów wysypki i być może zahamujesz powstawanie nowych zmian. Wybieraj produkty zapobiegające przesuszeniu delikatnego naskórka. Takie działanie wyróżnia produkty z witaminą E, pantenolem czy naturalnymi olejkami roślinnymi. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza emolienty dla niemowląt, które zapewniają maluchowi odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Specjalnie dla Twojego dziecka przygotowaliśmy szeroką gamę tego typu produktów. Zadbaj o pielęgnację malucha od stóp do głów! Pomoże Ci w tym Emolient kojący żel do mycia ciała i włosów NIVEA BABY oraz Emolient kojący krem S.O.S.

Kolejna wskazówka dotycząca tego, co zrobić z kaszką na twarzy, dotyczy środków do prania. Zaopatrz się w hipoalergiczne płyny i proszki bez potencjalnie szkodliwych substancji. To minimalizuje ryzyko wysypki. W przypadku kaszki na twarzy, kosmetyki z alkoholem, sztucznymi barwnikami czy substancjami zapachowymi trzeba natychmiast wyłączyć z użytkowania.

Rodzice rozszerzając dietę swojej pociechy, powinni uważnie spisywać nowe produkty pojawiające się w jadłospisie. Oczywiście wraz z reakcjami na każdą nowość. Produkty najlepiej włączać po kolei – wówczas najłatwiej zorientować się, który składnik uczula. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na produkty mleczne. Właśnie one bywają częstą przyczyną uczuleń.

Gdy mimo wyeliminowania potencjalnie szkodliwych czynników, wysypka nie ustępuje, bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Leczenie kaszki na twarzy za pomocą odpowiednich leków może zlecić tylko specjalista. Może on zadecydować np. o stosowaniu maści na kaszkę na twarzy. Z kolei domowe sposoby na kaszkę na twarzy to przemywanie buzi krochmalem lub roztworem nadmanganianu potasu.

 

Wysypka kaszka na twarzy niemowlaka wymaga ostrożnego traktowania, jednak nie jest dużym powodem do niepokoju. Zazwyczaj znika samoistnie, zwłaszcza gdy wynika z naturalnych przemian w organizmie dziecka. W innych wypadkach konieczne jest wyeliminowanie czynników wywołujących zmiany. Zatem na widok zmian na buzi pociechy nie panikuj, lecz poszukaj przyczyny problemu!

 

Kaszka na twarzy – jak się pozbyć?