Łysienie u mężczyzn. Wszystko o łysieniu androgenowym!

Łysienie u mężczyzn to niezwykle częsta przypadłość. Przyczyny łysienia są różne, ale najbardziej typową z nich jest działanie męskich hormonów. Taka postać łysienia to łysienie androgenowe. Jakie są jeszcze przyczyny wypadania włosów u mężczyzn? Który sposób na łysienie może sprawdzić się u Ciebie? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Łysienie typu męskiego – czy jesteś odosobnionym przypadkiem?

Niestety, przerzedzanie włosów i łysienie to coś, z czym spora część mężczyzn musi się prędzej czy później zmierzyć. Niektóre badania pokazują, że nawet 70% męskiej populacji w pewnym momencie swojego życia może doświadczyć tego problemu. Wciąż zdumiewa nas to, że naukowcy wiedzą, jak wylądować promem kosmicznym na powierzchni komety pędzącej 135 000 km/godz., ale nadal nie wymyślili, jak leczyć łysienie. I chociaż ta wiadomość może brzmieć dla Ciebie jak koniec świata, zapewniamy, że nim nie jest.

Łysienie androgenowe u mężczyzn - co to takiego?

Androgenowe łysienie znane jest także pod nazwami łysienie androgeniczne oraz łysienie androgenne. Jest to łysienie u mężczyzn, które może występować także u kobiet (w mniejszym stopniu), które może być zapoczątkowane wraz z rozpoczęciem procesu dojrzewania. Właśnie wtedy produkowane są męskie hormony - androgeny, które m.in. pobudzają wzrost włosów na twarzy, przy okazji blokując wzrost włosów na głowie. Nazywane jest to "paradoksem androgenowym".

Łysienie androgenowe - przyczyny

To, czy dochodzi do łysienia androgenowego u mężczyzn, warunkują geny. Androgeny obecne są u każdego mężczyzny, ale nie każdy z nich cierpi z powodu łysienia androgenowego. Potrzebna jest jeszcze genetyczna skłonność do łysienia androgenowego, czyli nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Z jednej strony to pocieszające, że nie jesteś winny sam sobie, z drugiej martwi fakt, że na androgenowe łysienie możesz być po prostu skazany. Z pewnością wolisz to uczucie, gdy masz pełnię kontroli nad swoim życiem... Do łysienia androgenowego przyczynia się testosteron, męski hormon niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu mężczyzny. Skąd zatem taki paradoks jednoczesnego pozytywnego i negatywnego działania tego hormonu?

Testosteron a łysienie - jak działa ta zależność?

Testosteron szkodzi włosom, ale najbardziej jedna z jego postaci - dihydrotestosteron (DHT). Łysienie androgenowe występuje u tych panów, których organizmy są nadwrażliwe na DHT. DHT powstaje z testosteronu na skutek działania enzymu 5α-reduktazy i docierając do mieszków włosowych, niejako drażni ich receptory i skłania tym samym do wypadania. W miejscu, z którego wypadnie włos, kolejny pojawia się z opóźnieniem i jest cieńszy. Z czasem funkcje mieszków włosowych stają się całkowicie zablokowane i nie wyrastają z nich więcej nowe włosy.

fakty i mity na temat włosów

Łysienie androgenowe - objawy

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn są bardzo typowe. To cofanie się linii włosów wzdłuż czoła, zwłaszcza przy skroniach oraz wypadanie włosów na czubku głowy. Pierwsze objawy zwykle obejmują linię włosów.

Objawy łysienia androgenowego wzmagają się z biegiem czasu. Specjaliści wyróżniają 7 stadiów rozwoju łysienia androgenowego. Do wypadania włosów najpóźniej dochodzi na potylicy. Proces łysienia może zatrzymać się właśnie na tym etapie, w którym chory włosy ma z tyłu głowy nad karkiem oraz po części w okolicy skroni.

Jak powstrzymać łysienie? Najpierw pogódź się z rzeczywistością

OK, więc łysiejesz – i co teraz? Pierwszym krokiem (jak w wypadku wielu innych rzeczy w życiu) jest akceptacja. Czy myślisz, że Jason Statham nie może zmrużyć oka, bo jest łysy? Nie. Jest zbyt zajęty trenowaniem kung-fu i randkowaniem z modelkami, więc posłuchaj naszych porad, a obiecujemy, że wciąż możesz być superatrakcyjny. Bo przecież nie chodzi nam o to, byś z rezygnacją obserwował postępujące wypadanie włosów bez analizy, jakie są przyczyny łysienia oraz jakie sposoby na łysienie mogą pomóc w Twoim przypadku. Teraz, kiedy już wiesz, że akceptacja jest konieczna, zerknij na niektóre z opcji, które się przed Tobą klarują.

Łysienie - leczenie

Czy łysienie androgenowe można leczyć? Jak najbardziej. Leczenie łysienia androgenowego polega na przyjmowaniu minoksydylu (miejscowy preparat na łysienie) lub finasterydu, który hamuje działanie enzymu 5-reduktazy - głównego winowajcy. Do takiego samego leczenia wykorzystuje się spironolakton.

Czy wyleczone łysienie androgenowe oznacza całkowite pozbycie się problemu? Niestety, często gdy odstawi się leki na łysienie androgenowe, następuje nawrót. Możliwe jest więc zastosowanie leczenia chirurgicznego, polegającego na przeszczepie włosów. Takie leczenie łysienia androgenowego daje trwałe efekty.

Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z łysieniem androgenowym?

W przeciwieństwie do innych rodzajów łysienia, ten typ można rozpoznać bardzo łatwo ze względu na charakterystyczne objawy. Na jakiej podstawie wdraża się leki na łysienie? Jeśli obraz kliniczny jest dla lekarza niejednoznaczny, może przeprowadzić dodatkowo test pociągania (sprawdza się w ten sposób, ile włosów wypadło podczas pociągnięcia określonej grubości pęku włosów) lub biopsję. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia, można włączyć właściwy lek na łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe - leczenie naturalne

Istnieją naturalne substancje, które mają potencjalne działanie wspomagające walkę z łysieniem androgenowym. To np. olejek lawendowy i rozmarynowy oraz wyciąg z palmy sabałowej. Czy za ich pomocą można skutecznie zwalczać szkodliwe działanie androgenów? Możesz spróbować, jednak bogate doświadczenie specjalistów w tej dziedzinie pokazuje, że nawet konwencjonalne leki często nie dają do końca zadowalających rezultatów, zatem leczenie naturalne również nie jest pewne.

Łysienie androgenowe - dieta

Oczywiście warto dbać o swoją dietę, by pobudzać porost włosów. Najlepiej jest to robić na każdym etapie życia, a nie tylko wtedy, gdy dochodzi już do wypadania włosów. Pod wpływem jakich składników utrata włosów może mieć mniejsze nasilenie? Mieszki włosowe podziękują Ci za witaminy z grupy B, witaminę D i E. Poza tym za dwutlenek krzemu, jod, żelazo i cynk.

Co oprócz łysienia androgenowego? Łysienie anagenowe

Mianem łysienia typu męskiego określamy to łysienie, które powodują męskie hormony płciowe. Wyróżnia się także inne typy łysienia, które nie są zależne od hormonów. Jednym z nich jest łysienie anagenowe, czyli powodowane przez przyjmowanie określonych leków, najczęściej onkologicznych. Chemioterapia to najczęstsza przyczyna tego rodzaju łysienia, choć trzeba dodać, że tym samym mianem określimy łysienie na skutek np. zatrucia metalami ciężkimi albo wystawienia na działanie promieniowania jonizującego.

Łysienie telogenowe

W tym typie łysienia liczba włosów w fazie telogenu, czyli obumarcia, przewyższa liczbę włosów w fazie anagenu, czyli wzrostu. Najczęstsza przyczyna tego łysienia to przeżycie silnego stresu, trudnego wydarzenia. Może wystąpić po trudnym porodzie, operacji, wypadku, ale też na skutek zaburzeń hormonalnych i chorowania na choroby przewlekłe.

Łysienie telogenowe - leczenie

Leczenie przede wszystkim opiera się na leczeniu chorób odpowiedzialnych za to łysienie. Jeśli problem tkwi w psychice, konieczne będzie leczenie psychologiczne. Zwykle po wyeliminowaniu przyczyn, włosy zaczynają odrastać.

Jakie kosmetyki na łysienie wybrać? Pielęgnacja włosów

Preparaty na łysienie, o których chcemy tu powiedzieć, to nie typowy środek na łysienie, o których mowa była w części poświęconej leczeniu łysienia. To kosmetyki do włosów dla mężczyzn do codziennej pielęgnacji. To np. Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power. Dlaczego? Bo łysienie bywa spowodowane przewlekłym łupieżem, z którym nic nie robisz. To np. wzmacniający Szampon NIVEA MEN Strong Power, podczas stosowania którego możesz wykonywać masaż skóry głowy na łysienie. Nie myśl, że rozwiązaniem problemu jest jeden cudowny produkt określany jako "szampon na łysienie". Taki specyfik zwykle nie wnosi wiele dobrego. Tak naprawdę potrzebujesz leczenia i porządnych, łagodnych dla skóry kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Akceptujesz utratę włosów? Pomyśl o nowej fryzurze!

Czynniki genetyczne to coś, z czym trudno walczyć. Dlatego w tej poradzie nie powiemy Ci tak właściwie, jak zatrzymać łysienie, ale jak sprawić, żeby Twoja łysiejąca głowa wyglądała nadal bardzo atrakcyjnie! Jeśli problem przerzedzających się włosów jest nadal na wczesnym etapie, być może nie musisz od razu inwestować w maszynkę do golenia. Poniższa opcja zadziała, powinna skutecznie zamaskować przerzedzające się włosy i stworzy nowy wizerunek. Jak? Po prostu porozmawiaj ze swoim fryzjerem i powiedz mu, z jakim problemem się borykasz, a on dobierze dla Ciebie taki rodzaj strzyżenia, żeby włosy wyglądały poprawnie, a najszybciej łysiejące części głowy, czyli potylica i zakola, zostały w czasie stylizacji zakryte.

Nie wyczekuj wzrostu włosa - ogol głowę!

Może nigdy nie dotrzesz do tego etapu, ale jeśli tak się stanie, radzimy się nie załamywać. Chociaż w tym miejscu, niestety, nie masz już zbyt wielu możliwości. Ogolenie się maszynką à la Zizou Zidane nie jest koniecznością – chociaż ten gość z pewnością wie, jak dobrze wyglądać z łysą głową – ale im krócej obetniesz włosy, tym problem przerzedzających się włosów stanie się mniej widoczny, więc weź to pod uwagę.

Przejmij kontrolę

Kiedy Twoje włosy postanowiły Cię opuścić, postaraj się myśleć o tym, jak o okazji, by skupić się na rzeczach, które dla odmiany jesteś w stanie kontrolować. Nie martw się brakiem wzrostu włosów i zacznij myśleć o rosnących mięśniach. Albo jeszcze lepiej – zapuść brodę lub wąsy. Takie rozwiązanie doda Tobie jeszcze więcej męskości, pomimo braku bujnej czupryny na głowie. Nic straconego!

Fakty i mity na temat wypadania włosów

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze kilka ciekawych stwierdzeń na temat utraty włosów u mężczyzn oraz wzrostu włosa. Które z nich to stwierdzone fakty, a które niestety wszechobecne mity?

Siwe włosy męskie – czy jeśli wyrwę jeden, w jego miejscu wyrosną dwa następne?

Fikcja! Z jednego mieszka włosowego może wyrosnąć tylko jeden włos. Ale ponieważ komórki pigmentu już obumarły (właśnie dlatego był on siwy), nowy włos i tak będzie siwy. Siwienie włosów jest nieuniknione. Pozbywanie się ich w ten sposób nie przyniesie żadnego efektu. Tak na marginesie: unikaj wyrywania włosów, możesz uszkodzić mieszek i doprowadzić do infekcji.

Częste obcinanie włosów – czy dzięki niemu włosy męskie odrosną szybciej i będą grubsze?

Fikcja! Męskie włosy zawsze rosną w jednym tempie - około 1 cm na miesiąc. Mit ten zrodził się stąd, że im dalej od nasady włosa, tym staje się on cieńszy. Przez to krótsze pasma wydają się gęstsze i ciemniejsze. Obcinanie włosów nie wpłynie na tempo ich wzrostu.

Czy codzienne mycie głowy przyspiesza wypadanie włosów u mężczyzn?

Fikcja! Zakładając, że nie cierpisz na łysienie typu męskiego, dziennie i tak tracisz sto włosów. Częstotliwość mycia głowy nie ma na to żadnego wpływu. Myjąc włosy po prostu usuwasz te, które już wypadły. Wypadanie włosów u mężczyzn czy kobiet, dorosłych lub dzieci to proces jak najbardziej naturalny. Jeśli natomiast łysiejesz, to odpowiedzialny jest za to inny czynnik, nie mycie włosów.

Czy stanie na głowie przyspiesza porost włosów?

Fikcja! Zwiększenie napływu krwi do skóry głowy, poprzez stanie na głowie, nie zadziała. Krążenie nie ma żadnego wpływu na wzrost włosów. Jeśli tego próbowałeś, no cóż… przynajmniej wiesz, że jeszcze potrafisz stanąć na głowie. Tego typu ćwiczenia nie spowodują, że włosy męskie będą rosły szybciej, ale z pewnością wpłyną na poprawę kondycji fizycznej każdego pana.

Gęste męskie włosy – czy jeśli mam gęste włosy od urodzenia, będę miał je zawsze?

Fikcja! Z tych samych powodów, z których włosy stają się gęstsze w dzieciństwie, staną się one rzadsze wraz z wiekiem. Winić za to należy hormony, które kontrolują funkcje organizmu i strukturę włosów. Zdarza się, że z wiekiem włosy proste stają się kręcone i odwrotnie.

Wypadanie włosów u mężczyzn – czy skłonność do wypadania dziedziczy się tylko po rodzinie ze strony matki?

Fikcja! Owszem, łysienie czy intensywne wypadanie włosów u mężczyzn jest zjawiskiem dziedzicznym, ale odpowiedzialne za nie geny mogą pochodzić od któregokolwiek z rodziców. Szybki rzut oka na głowę taty da Ci generalny wgląd na to, w jakim stanie będą Twoje włosy za kilkadziesiąt lat.

Czy włosy męskie szybko uodparniają się na działanie szamponów, odżywek i środków do stylizacji?

Fikcja! To nie do końca prawda. Jeśli włosy przestaną reagować na Twoją ulubioną markę, to prawdopodobnie znak, że zostały one przeciążone produktem. Trzeba wówczas go zmyć, stosując dobry zabieg oczyszczający. Aby zapobiec przeciążeniu, warto stosować dwa produkty naprzemiennie.