fakty i mity. temat: włosy.

Obalamy kilka mitów w temacie włosów

Po świecie krąży wiele mitów na temat włosów. Sprawdziliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych i najbardziej absurdalnych.

fakty i mity na temat włosów

GDY WYRWĘ JEDEN SIWY WŁOS W JEGO MIEJSCE WYROSNĄ DWA NASTĘPNE

Fikcja: z jednego mieszka włosowego może wyrosnąć tylko jeden włos. Ale ponieważ komórki pigmentu już obumarły (właśnie dlatego był on siwy), nowy włos i tak będzie siwy. Tak na marginesie: unikaj wyrywania włosów, możesz uszkodzić mieszek i doprowadzić do infekcji.

DZIĘKI OBCINANIU WŁOSÓW ROSNĄ ONE SZYBCIEJ I SĄ GRUBSZE

Fikcja: włosy zawsze rosną w jednym tempie - około 1 cm na miesiąc. Mit ten zrodził się stąd, że im dalej od nasady włosa, tym staje się on cieńszy. Przez to krótsze pasma wydają się gęstsze i ciemniejsze.

PALENIE WYWOŁUJE SIWIENIE

Fakt: badanie opublikowane dziesięć lat temu w British Medical Journal wykazało, że prawdopodobieństwo wystąpienia siwych włosów u osób palących jest czterokrotnie wyższe niż u osób niepalących. Jako że przedwczesne starzenie się jest powszechnie znaną konsekwencją palenia, siwizna stanowi po prostu część ceny, jaką płacisz za nałóg. Dziwne, że nie wspominają o tym na paczkach.

CODZIENNIE MYCIE WŁOSÓW PRZYŚPIESZA ICH WYPADANIE

Fikcja: zakładając, że nie cierpisz na łysienie typu męskiego, dziennie i tak tracisz sto włosów. Częstotliwość mycia głowy nie ma na to żadnego wpływu. Myjąc włosy po prostu usuwasz te, które już wypadły.

PRZECIWŁUPIEŻOWY SZAMPON PURE NIVEA

skuteczna walka z łupieżem

fakty i mity na temat włosów

WŁOSY ZIELENIEJĄ OD PŁYWANIA W BASENIE

Fakt: naturalne lub farbowane włosy blond mogą nabrać zielonkawego odcienia i to nie z powodu chloru. Dzieje się tak w związku z miedzią zawartą w wodzie, która wiąże się z białkiem występującym we włosach.

MOŻNA ZSIWIEĆ OD STRESU

Fikcja: badania wykazały, że pojawianie się siwych włosów w ciągu jednej nocy jest zwykle efektem łysienia plackowatego, czyli stanu w którym grubsze i ciemniejsze włosy nagle wypadają. Pozostają wówczas jedynie te siwe, które w efekcie stają się bardziej widoczne.

STANIE NA GŁOWIE POBUDZA POROST WŁOSÓW

Fikcja: zwiększenie napływu krwi do skóry głowy, poprzez stanie na głowie, nie zadziała. Krążenie nie ma żadnego wpływu na wzrost włosów. Jeśli tego próbowałeś, no cóż… przynajmniej wiesz, że jeszcze potrafisz stanąć na głowie.

fakty i mity na temat włosów

GĘSTE WŁOSY MA SIĘ DOŻYWOTNIO

Fikcja: z tych samych powodów z których włosy stają się gęstsze w dzieciństwie, staną się one rzadsze wraz z wiekiem. Winić za to należy hormony, które kontrolują funkcje organizmu i strukturę włosów. Zdarza się, że z wiekiem włosy proste stają się kręcone i odwrotnie.

SKŁONNOŚĆ DO UTRATY WŁOSÓW DZIEDZICZY SIĘ JEDYNIE PO RODZINIE ZE STRONY MATKI

Fikcja: owszem łysienie jest zjawiskiem dziedzicznym, ale odpowiedzialne za nie geny mogą pochodzić od któregokolwiek z rodziców. Szybki rzut oka na głowę taty da Ci generalny wgląd na to, w jakim stanie będą Twoje włosy za kilkadziesiąt lat.

WŁOSY UODPORNIAJĄ SIĘ NA DZIAŁANIE SZAMPONU, ODŻYWKI I ŚRODKÓW DO STYLIZACJI

Fikcja: to nie do końca prawda. Jeśli włosy przestaną reagować na Twoją ulubioną markę, to prawdopodobnie znak, że zostały one przeciążone produktem. Trzeba wówczas go zmyć stosując dobry zabieg oczyszczający. Aby zapobiec przeciążeniu, warto stosować dwa produkty naprzemiennie.
ZOBACZ TAKŻE: