Fryzura undercut – jak wykonać modne męskie cięcie?

Undercut, czyli tzw. fryzura na zaczes (na bok lub w tył), to numer jeden wśród najmodniejszych fryzur męskich. Jeśli podążasz za trendami, przeczytaj artykuł o fryzurze undercut i dowiedz się, w jaki sposób czesać ścięte w ten sposób włosy, by zawsze wyglądały świetnie!

Ponadczasowy undercut – fryzura męska, która zawsze jest modna

Klasyczny undercut, który po raz pierwszy stał się popularny w połowie 1920 roku i królował do końca lat 40., znowu jest w modzie. Myślałeś, że ze swoją fryzurą undercut jesteś historycznie wyjątkowy? Moda lubi się powtarzać, więc wraz z nią co jakiś czas powraca niejedna fryzura męska. Powrót najmodniejszej fryzury dla mężczyzn - undercut - zajęło kilkadziesiąt lat! 

Męska fryzura undercut podzieliła los np. męskiego koczka. Dziś ta fryzura jest szalenie modna, ale tak samo na czasie była już w połowie lat 90. Wówczas jednym z obowiązujących stylów był styl slacker. To luźne koszule, naszyjniki i długie włosy, często wiązane w kok.

Jest 2021 rok, a koczek na męskich włosach powrócił już dobre kilka lat temu. Szczegółowo piszemy o nim w innym artykule. Dowiedz się więcej: Kok męski - jak zrobić?.

undercut

Fryzura undercut – jak wygląda?

Nadal nie wiesz, na czym polega cięcie undercut? Charakteryzuje się zdecydowanie dłuższą górą i krótkimi bokami (w niektórych wariantach nawet wygolone boki).

Fryzurę undercut łatwo jest utrzymać i wystylizować, a co więcej, możesz też nosić ją na kilka sposobów – spisze się zarówno jeśli preferujesz klasyczne i eleganckie cięcia, jak i wtedy, kiedy w zawrotnej prędkości przemierzasz miasto na rowerze. Co najważniejsze, cięcie undercut w każdej sytuacji podkreśli męskie rysy twarzy.

 

Warto też wiedzieć, że undercut jest podstawą także dla takich fryzur, jak pompadour czy quiff.

Męska fryzura undercut – jak ją wykonać?

Chociaż pozornie undercut może wyglądać na proste cięcie, radzimy, by oddać to zadanie w ręce profesjonalistów. Fryzjerstwo przechodzi obecnie swój renesans, nie powinieneś mieć więc problemu ze znalezieniem kogoś, kto naprawdę WIE, co znaczy porządny undercut. Fryzura ta ma kilka wariacji - fryzura na zaczes boczny lub do tyłu, więc najlepiej, żebyś wziął ze sobą zdjęcia, które jasno pokażą efekt, jakiego oczekujesz. To najprostszy sposób, żebyś fryzjerski fotel opuścił szczęśliwy i z taką fryzurą, o jakiej marzyłeś. Kiedy już się uda, boczne krótsze partie powinieneś przycinać co 2–4 tygodnie (w zależności od tego, jak szybko rosną Twoje włosy), aby cały czas wyglądać modnie! Undercut to cięcie, które spowoduje, że krótkie włosy męskie będą prezentować się naprawdę rewelacyjnie!

Fryzura undercut – praktyczne porady oraz fachowe cięcie

Zaczynasz przygodę z undercut? Pamiętaj, że długa część włosów powinna mieć nie mniej niż 10 cm (najoptymalniej, gdy góra wynosi przynajmniej 15 cm). Nie jesteś do końca przekonany do rzucających się w oczy fryzur? Boki pozostaw długie np. na 0,5-1 cm, a wariant z wygolonymi bokami pozostaw na inne czasy, gdy już przyzwyczaisz się do łagodniejszej wersji undercut. Krótkie włoski po bokach głowy pozwolą uzyskać Ci bardziej płynne przejście między bokami a górną partią włosów. Wygolenie (disconnected undercut) nie pasuje do każdej twarzy, bo sprawia, że optycznie staje się ona bardziej pociągła. Twojej twarzy to nie zaszkodzi? Próbuj zatem układać undercut do tyłu, a jeśli masz gęste i podatne na odbijanie od skóry głowy włosy, w swojej stylizacji możesz dojść nawet do granic fryzury pompadour!

Undercut - wygolone boki czy dłuższa wierzchnia warstwa?

Odpowiedź wydaje się oczywista - krótkie boki wystarczy na bieżąco podgalać maszynką na jednym ustawieniu długości. Wierzchnia warstwa włosów wymaga natomiast codziennego układania, a gdy nadmiernie odrośnie - podcinania nożyczkami. Wszystko ma jednak swoje zalety i wady. Dla niektórych mężczyzn regularne podgalanie boków może być kłopotliwe, jednak warto pamiętać, że odrastająca długa partia włosów stwarza natomiast nowe możliwości zaczesnia. Kto wie, może spróbujesz odważniejszych stylizacji, bo teraz będzie to zwyczajnie prostsze dzięki większej objętości włosów?

Fryzura undercut – stylizacja

Jednym z powodów, dla którego tak bardzo kochamy styl undercut, jest łatwość stylizacji. Utrzymanie fryzury nie wymaga ogromnych wydatków, po prostu wykonaj zaczes na bok lub do tyłu, utrwal i gotowe. Ale na pewno warto czasem poeksperymentować z nowymi produktami i zaczesywaniem w różnych kierunkach, by osiągnąć finalny, niecodzienny wygląd.

Fryzura undercut - slick back

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, męskie cięcie undercut można stylizować w formie fryzury na zaczes do tyłu oraz na bok. Dłuższe włosy z czubka głowy zaczesane do tyłu noszą nazwę slick back.

Jeśli chcesz osiągnąć klasyczny styl, czyli włosy zaczesane równo do tyłu, użyj suszarki i po prostu susz włosy w tym kierunku, aż będą niemal suche. Wtedy możesz zastosować odpowiedni produkt i zaczesać je grzebieniem do tyłu.

Fryzury undercut zaczesane do tyłu lubią gładkość oraz połysk. Bez względu na to, czy fryzurę undercut stylizujesz na gładką taflę (tak nosi ją m.in. Brad Pitt), czy w formie przestrzennych, przeplatających się pasm, Twoje włosy potrzebują przynajmniej półmatowego połysku. Efekt ten pomogą Ci osiągnąć odpowiednie produkty do stylizacji włosów. Spośród kosmetyków do stylizacji włosów męskich warto wybrać np. Definiujący żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers. Ponieważ włosy na długości po pewnym czasie mogą zacząć uciekać do przodu, musisz zadbać o naprawdę silne utrwalenie. Długa grzywa pozostanie na swoim miejscu, jeśli po definującym żelu użyjesz jeszcze Sprayu modelującego do włosów NIVEA MEN Craft Stylers.

Fryzura undercut – jak wykonać modne męskie cięcie?

Fryzura undercut - na bok

Aby stylizować włosy na bok, długie włosy z góry głowy muszą być znacznie dłuższe niż do fryzury na zaczes do tyłu. Możesz nosić je na dwa sposoby - albo wygładzone i eleganckie, które stylizuje się podobnie tak slick back (idealne wygładzenie, zdrowy blask), albo w pełnej objętości i sprawiającej wrażenie nieładu. Ten look możesz podpatrzeć np. u Organka. Jakich zabiegów wymaga ten rodzaj fryzury undercut? Możesz puścić wodze fantazji w swojej stylizacji włosów, dzięki czemu ta odmiana undercut będzie łatwiejsza do wykonania. Jako że nie chodzi tu o super wygładzenie i blask, wystarczy użyć samego sprayu modelującego. Spryskuj włosy z nieco większej niż zwykle odległości, odgarniają je pod różnymi kątami, by nadać im efekt czesania wiatrem.

Undercut - jakich kosmetyków używać?

Możesz bardzo dbać o stylizację, jednak efekt nie będzie zadowalający, jeśli Twoje włosy nie będą zadbane. Najważniejsza jest kondycja wierzchniej warstwy - włosy muszą być doskonale nawilżone i elastyczne. Ważny jest także stan skóry głowy, zwłaszcza, jeśli nosisz undercut z wyraźnie zaznaczonym przedziałkiem. Łupież to ostatnia rzecz, która ozdobi Twoją fryzurę undercut! Które kosmetyki do włosów dla mężczyzn przydadzą Ci się szczególnie? Na pewno Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power, a po zwalczeniu łupieżu wzmacniające szampony dla mężczyzn (np. Szampon NIVEA MEN Strong Power).

Dlaczego mężczyźni wybierają undercut? To wciąż żywy trend, bo taki zaczes daje się ułożyć na różne sposoby. We fryzurze undercut zawsze wygląda się dobrze, bo w zależności od tego, jaką stylizację wybierzesz, możesz reprezentować sobą raz styl casualowy a innym gwiazdorski, niczym z czerwonego dywanu.

Fryzura undercut – jak wykonać modne męskie cięcie?