Zastosowanie mocznika jest naprawdę szerokie. To zaskakująco wszechstronna substancja. Wykorzystuje się go zarówno w kosmetyce, jak i w dermatologii. Kluczowe jest jednak jego stężenie. Zatem – jak i kiedy stosować mocznik?
●Po kosmetyki z mocznikiem sięgaj, gdy Twoja skóra twarzy lub ciała stanie się przesuszona, a na łokciach czy stopach dojdzie do jej rogowacenia. Możesz też stosować go profilaktyczne. Co więcej, mocznik dobrze radzi sobie z rozstępami. Dlatego, jeśli zauważysz, że na Twojej skórze pojawiły się czerwone pręgi, niezwłocznie sięgnij po krem z mocznikiem. Zminimalizuje on nawet widoczność starszych rozstępów. Produkty z mocznikiem warto również stosować w okresie menopauzy. Właśnie wtedy jego poziom w skórze znacząco spada, co negatywnie odbija się na jej elastyczności i napięciu. W codziennej pielęgnacji skóry bez specjalnych potrzeb czy problemów wystarczy mocznik w stężeniu 2%.
● Mocznik znakomicie sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, atopowej czy ze skłonnością do łuszczenia. W odpowiednim stężeniu nie zaszkodzi nawet cerze wrażliwej. Na jakie dawkowanie mocznika postawić w wymienionych przypadkach? Właściwe stężenie to 5-10%.
● Stężenie powyżej 10% poleca się osobom zmagającym się z trądzikiem oraz tzw. rybią łuską. Wiąże się to ze wspomnianym działaniem złuszczającym. W chorobach skóry kluczowe znaczenie ma tzw. efekt keratoliczny mocznika. Powstaje on wskutek rozpuszczania oraz denaturacji aminokwasów.
● Stosowanie mocznika zaleca się w zmaganiach z rogowaceniem okołomieszkowym. To dolegliwość objawiająca się licznymi, niewielkimi grudkami na całym ciele, a zwłaszcza na nogach i ramionach. Tutaj zalecane są preparaty ze stężeniem o wysokości 30%. Kosmetyki z mocznikiem wspierają usuwanie martwego naskórka oraz przyczyniają się do ograniczenia występowania nowych zmian.
● W gabinetach kosmetycznych wykonuje się peelingi i kuracje złuszczające z mocznikiem w 30-40% stężeniu.
● Produkty zawierające mocznik w stężeniu 40-50% dostępne są wyłącznie na receptę. Umożliwiają bardzo silne złuszczanie skóry.
A czy można mówić o szkodliwości mocznika? Jeśli stosuje się go we właściwy sposób, z pewnością nie. Chociaż jest to substancja syntetyczna, nie uczula.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.