Cera wrażliwa – jak rozpoznać?

Twoja skóra gwałtownie reaguje na wszelkie zmiany, jest skłonna do podrażnień i przesuszenia? Być może masz cerę wrażliwą. Bywa ona kapryśna, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji może wyglądać promiennie i świeżo. Poznaj charakterystykę cery wrażliwej.

Cera wrażliwa – opis

Wrażliwa skóra nie jest właściwie konkretnym typem cery. Wrażliwość to cecha, którą może nabyć skóra normalna, sucha, tłusta czy mieszana. Jakie są przyczyny tego stanu? Wynika on z osłabienia bariery ochronnej skóry, która staje się cieńsza, co z kolei wpływa na jej zwiększoną podatność na czynniki zewnętrzne. W praktyce oznacza to, że wrażliwa skóra twarzy może być podrażniona przez suche powietrze z klimatyzacji, zmiany temperatury, promienie słoneczne czy substancje znajdujące się w kosmetykach i środkach gospodarstwa domowego. Na skórę wrażliwą negatywnie wpływa również stres. Nie bez znaczenia okazuje się też to, co jemy ostre przyprawy mogą wywołać nadmierną wrażliwość. Warto uważać także na alkohol i palenie papierosów, które są szczególnie szkodliwe dla całego organizmu.

Zatem, jak rozpoznać cerę wrażliwą? W wyniku wyżej opisanych czynników staje się ona napięta, sucha i zaczerwieniona. Traci też zdrowy koloryt. Możesz przy tym odczuwać nieprzyjemne swędzenie. Właśnie dlatego wymaga ona ochrony oraz szczególnej uważności w doborze kosmetyków do twarzy.

Jak rozpoznać rodzaj cery?

Pamiętaj jednak, że poprawna pielęgnacja twarzy wymaga w pierwszej kolejności ustalenia, jaki właściwie typ cery idzie w parze z wrażliwością. Określenie tej kwestii pozwala najlepiej zaspokoić jej potrzeby oraz osiągnąć równowagę. Sprawdź, jak dbać o cerę wrażliwą!

Cera wrażliwa czy naczynkowa?

Przede wszystkim warto ustalić, czy posiadasz cerę wrażliwą czy naczynkową, ponieważ łatwo je pomylić. Cera naczynkowa (to również nie konkretny typ, a raczej skłonność) charakteryzuje się powstawaniem rumienia w sytuacjach stresowych czy przy przegrzaniu organizmu. Z czasem może on utrwalić się na stałe, nadając skórze różowy koloryt. Zwykle wynika to z predyspozycji genetycznych do kruchości naczynek krwionośnych.

pielęgnacja cery wrażliwej
pielęgnacja cery

Cera sucha i wrażliwa

Sucha i jednocześnie wrażliwa skóra twarzy to najczęściej występujące połączenie. Nic dziwnego, ponieważ cera sucha ze względu na swoją budowę wykazuje tendencję do podrażnień i niezwykle łatwo naruszyć jej równowagę. Jeśli Twoja cera na co dzień jest sucha, a w ostatnim czasie zauważyłaś, że pojawiły się na niej podrażnienia, zaczerwienienia lub poczułaś wyjątkowe ściągnięcie, zapewne masz do czynienia z nadwrażliwością. Zdarza się też, że skóra sucha bywa wrażliwa z natury. Niezależnie od przyczyny takiego stanu rzeczy, wybieraj kremy do cery wrażliwej, jak na przykład Odżywczy krem na dzień 24H nawilżenia, który wygładza i odżywia, a co najważniejsze przywraca równowagę i koi skórę.

Cera wrażliwa i mieszana

Cechy cery wrażliwej, a przy tym mieszanej to przede wszystkim podrażnienie na policzkach, przy jednoczesnym przetłuszczaniu się strefy T, czyli czoła, brody i nosa. Rzadko bywa odwrotnie. Podstawą w tym wypadku jest łagodzenie podrażnień oraz przywrócenie takiej skórze równowagi. Cera wrażliwa i mieszana wymaga rozważnego, a przede wszystkim łagodnego traktowania! Przy dokładnym oczyszczaniu należy też stawiać na nawilżanie oraz koncentrować się na minimalizacji podrażnień, w czym z pewnością pomoże Ci krem do cery wrażliwej.

typy cery
cera wrażliwa jak rozpoznać?

Cera tłusta ale wrażliwa

Najrzadziej występuje cera tłusta i wrażliwa. Powszechnie uważa się, że skórze tłustej nic nie może zaszkodzić, jednak to mit. Szybko reaguje ona na wszelkie nieprzyjazne czynniki w postaci zbyt agresywnego oczyszczania czy ciężkich kosmetyków. Uszkodzenie jej płaszcza hydrolipidowego skutkuje nadprodukcją sebum, intensywnym błyszczeniem, a także powstawaniem niedoskonałości. Jeśli zauważyłaś, że Twoja cera zachowuje się w ten sposób, potraktuj ją zgodnie z wymaganiami wrażliwej skóry, czyli łagodnie. Sięgaj po delikatne żele i nawilżające kremy.

W przypadku skóry tłustej szczególnie ważne jest oczyszczanie – wybieraj więc płyny micelarne dedykowane cerze wrażliwej, aby skutecznie i jednocześnie łagodnie ją pielęgnować.

Jak widać, opis cery wrażliwej w każdy przypadku jest nieco inny. Zawsze jednak pojawiają się cechy wspólne w postaci podrażnienia, zaczerwienienia czy swędzenia. Pielęgnacja takiej skóry wymaga uwagi, lecz może dać doskonałe rezultaty. Wiedząc, jaki krem co cery wrażliwej wybrać oraz co mogło wywołać jej stan, sukces jest na wyciągnięcie ręki!

 

Porady dla Ciebie