Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów

Maseczka na trądzik – 10 produktów i domowych przepisów

Trądzik to problem nie tylko nastolatków, ale i wielu dorosłych. Poza zmianami skórnymi w postaci ropiejących wyprysków, krostek czy zaskórników nierzadko powoduje również nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd czy pieczenie. Jak temu zaradzić?

Maseczka na trądzik – co może Ci dać?

Jeżeli borykasz się z trądzikiem, dobrze wiesz, jak potrafi uprzykrzyć życie. Ropiejące wypryski, krostki, a także bolesne zaskórniki to codzienność osób z problemami skórnymi. Co więcej, nierzadko naskórek jest mocno podrażniony, zaczerwieniony i przesuszony,a także ulega łuszczeniu. Temu wszystkiemu może towarzyszyć dodatkowo świąd i pieczenie. W ukojeniu tych nieprzyjemnych dolegliwości oraz zmniejszeniu widoczności wykwitów skórnych może pomóc dobra maseczka na trądzik.

Maseczki na trądzik bardzo często wykazują się właściwościami złuszczającymi, dzięki czemu pomagają usunąć martwe komórki naskórka i tym samym pozwalają na szybszą regenerację. Wykazują się również działaniem antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym czy przeciwzapalnym, co sprawia, że pomagają zmniejszyć liczbę pojawiających się wyprysków, a także łagodzą podrażnienia.

Najlepsza maseczka na trądzik to taka, która oprócz wcześniej wspomnianych właściwości złuszczających czy antybakteryjnych dodatkowo nawilża, łagodzi świąd, pieczenie, a także zmniejsza widoczność zaczerwienień. Co ważne, pomocne w leczeniu zmian skórnych są witaminy z grupy B. Przyspieszają regenerację naskórka, dlatego dobrze jest, aby w te witaminy była wzbogacona maseczka na twarz. Trądzik łagodzą również cynk, selen, chrom, żelazo czy wapń.

Aby dobrać odpowiednią maseczkę, powinnaś wiedzieć, z jakim rodzajem trądziku się borykasz. Jak to zrobić? Zapoznaj się koniecznie z poniższymi artykułami:

  1. Trądzik neuropatyczny – jak leczyć tę specyficzną odmianę trądziku?
  2. Trądzik pospolity – najważniejsze fakty o najczęstszej chorobie skóry
  3. Trądzik u dorosłych - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
  4. Trądzik młodzieńczy - jak odzyskać gładką cerę nastolatka?
  5. Trądzik na plecach - skąd się bierze?
  6. Trądzik na pośladkach - przyczyny wyprysków na pupie
  7. Trądzik różowaty - najważniejsze fakty o tym schorzeniu
  8. Kosmetyki na trądzik – jakie produkty i składniki pomagają cerze trądzikowej?

Nierzadko jest tak, że za zaostrzenie objawów trądziku odpowiadają nieodpowiednie kosmetyki. Szczególnie warto więc zapoznać się z ostatnim ze wspomnianych artykułów, w którym wyjaśniliśmy, jak ograniczyć występowanie stanów zapalnych czy zredukować pojawianie się wyprysków.

Maseczka na trądzik domowa – 8 przepisów

Maseczka z kurkumy na trądzik

Jedną z najbardziej polecanych jest maseczka z kurkumy na trądzik. Nic w tym dziwnego, w końcu ta złota przyprawa wykazuje się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Co więcej, działa kojąco na podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i wyrównuje koloryt skóry. Wykazuje się również właściwościami złuszczającymi. Po jej zastosowaniu skóra jest rozświetlona, gładka i miękka.

Jak wykonać maseczkę? Do małej miseczki nasyp jedną łyżeczkę kurkumy i dodaj do niej łyżkę jogurtu lub miodu. Wszystko wymieszaj i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Po 10-15 minutach zmyj letnią wodą.

Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów
Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów

Maseczka z cynamonu na trądzik

Właściwościami podobnymi do kurkumy wykazuje się cynamon. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, świetnie oczyszcza gruczoły łojowe z nadmiaru sebum oraz zwęża rozszerzone pory. Co więcej, maseczka z cynamonu na trądzik wykazuje się także właściwościami rozjaśniającymi, a także łagodzi zaczerwienienia oraz stany zapalne. Systematycznie wykonywana zmniejsza liczbę wykwitów skórnych.

Jak wykonać? Jedną łyżeczkę cynamonu zmieszaj z jogurtem, śmietaną lub miodem. Nałóż na oczyszczoną wcześniej twarz i trzymaj 10-15 minut, a następnie zmyj. Uwaga, maseczka może dawać delikatne wrażenie pieczenia i jest to całkowicie normalne. Jeżeli jednak pieczenie będzie się nasilać lub stanie się nie do wytrzymania, należy ją bezzwłocznie zmyć.

Maseczka z drożdży na trądzik

Kolejną opcją, która cieszy się ogromną popularnością, jest maseczka z drożdży. Na trądzik działa rewelacyjnie, bowiem poza właściwościami antybakteryjnymi zawiera również ogrom witamin z grupy B, drogocennych dla skóry pierwiastków cynku, żelaza, selenu, wapnia, chromu, a także kwasy nukleinowe. Te ostatnie wspomagają regenerację naskórka oraz chronią przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Weź miseczkę i wrzuć do niej ¼ kostki świeżych drożdży. Dodaj odrobinę ciepłego mleka. Jeżeli chcesz uzyskać odpowiednią konsystencję, dodawaj płyn stopniowo. Rozgnieć widelcem drożdże i wymieszaj całość, a następnie nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Kiedy maseczka zastygnie i stworzy się skorupka – zmyj całość wodą.

Maseczka z miodu na trądzik

Maseczka na trądzik z miodu to kolejna propozycja dla osób borykających się z wykwitami skórnymi. Ta działa delikatnie złuszczająco, nawilżająco i zmiękczająco na skórę, a także wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Dodatkowo zawiera witaminę A, B i C.

Miód możesz dodawać do wcześniej wspomnianych maseczek.

Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów

Maseczka na trądzik z sody oczyszczonej

Warta przetestowania jest także maseczka na trądzik z sody oczyszczonej. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz rozjaśniająco. Świetnie oczyszcza i złuszcza martwe komórki naskórka. Maseczka z sody na trądzik jest również łatwa w przygotowaniu. Wystarczy wsypać do miseczki łyżeczkę sody i dolać odrobinę ciepłej wody. Konsystencja powinna przypominać pastę. Maseczkę możesz nakładać punktowo lub na strefę „T”. Pozostaw na skórze na 5 minut, a następnie zmyj letnią wodą. Alternatywą dla niej są maseczki oczyszczające typu peel-off.

Maseczka na trądzik z płatków owsianych

Jeżeli dręczą cię zaczerwienia i stany zapalne, pomocna w likwidowaniu tych dolegliwości okaże się maseczka na trądzik z płatków owsianych. Działa niczym łagodzący kompres na podrażnienia, w tym na świąd czy pieczenie. Do miseczki wrzuć 2-3 łyżki płatków owsianych i zalej je odrobiną ciepłego mleka. Poczekaj aż płatki nasiąkną płynem, a następnie nakładaj na oczyszczoną buzię. Pozostaw na 10-15 minut.
Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów

Maseczka z zielonej herbaty na trądzik

Łagodząco działa również maseczka z zielonej herbaty. Na trądzik poleca jest też z tego względu, że wykazuje się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi oraz antyoksydacyjnymi. Do wykonania potrzebujesz jedynie zielonej herbaty – w liściach lub torebce. Tę ostatnią możesz przykładać bezpośrednio do twarzy. W przypadku maseczki, do esencji z herbaty dodaj miód i nałóż na twarz na 10-15 minut.

Możesz także skorzystać z gotowego produktu – 10-minutowej maski w płachcie NIVEA Urban Skin Detox (znajdziesz ją w kategorii masek intensywnie nawilżających do twarzy) Zawiera wyciąg z zielonej herbaty, dzięki temu jest znacznie silniejsza w działaniu.

Maseczka z kawy na trądzik

Maseczka z kawy na trądzik? Zdecydowanie tak! Pobudza krążenie i ułatwia wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry, dlatego wraz z nią możesz stosować ampułki witaminowe. Co więcej, kawa rozjaśnia cienie pod oczami, wyrównuje koloryt, likwiduję opuchliznę, zaczerwienienia oraz oznaki zmęczenia.

Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów
Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów

Maseczka z aloesu na trądzik – łagodzenie i nawilżanie

Maseczka z aloesu na trądzik działa łagodząco i wyciszająco, co pozwala zmniejszyć liczbę wyprysków i stanów zapalnych. Co więcej, koi wszelkie podrażnienia, redukuje rumień czy zmniejsza świąd i pieczenie. Maseczka łagodząca trądzik z aloesu posiada również bogactwo witamin i minerałów między innymi A, C, E, z grupy B, a także chrom, selen, miedź, wapń czy mangan. Zawiera też kwasy linolenowy, oleinowy czy linolowy. Wszystko to sprawia, że maseczka działa kompleksowo na potrzeby skóry problematycznej.

Poza domowymi maseczkami warto również wprowadzić do codziennego użytku inne kosmetyki z aloesem. Dlaczego? Bo wspomogą Twoją walkę z niedoskonałościami cery. Dobrym przykładem jest chociażby Micelarny żel NIVEA Naturally Good, który doskonale oczyszcza, ale nie podrażnia wrażliwej skóry. Dzięki temu jest ona dogłębnie oczyszczona i nawilżona. Jeżeli borykasz się z uporczywymi krostkami na plecach, pośladkach lub ramionach, możesz również wypróbować Żel pod prysznic NIVEA Creame Aloe.

Maseczka z glinki na trądzik – który kolor glinki dla cery trądzikowej?

Na problemy skórne pomocna będzie również maseczka z glinki. Na trądzik działa ona rewelacyjnie, bowiem świetnie oczyszcza, absorbuje sebum, zmniejsza ilość bakterii, a także wycisza stany zapalne. Co więcej, zawiera też ogrom drogocennych dla skóry pierwiastków, takich jak cynk, selen, krzem, wapń, kobalt czy potas. Szczególnie polecana jest maseczka z zielonej glinki. Na trądzik sprawdza się ona najlepiej, gdyż normalizuje pracę gruczołów łojowych, wyrównuje pH, a także działa regenerująco na skórę.

Maseczka na trądzik domowej roboty? Możesz wykonać ją samodzielnie, kupując sproszkowany produkt i zarabiając w miseczce zgodnie z zaleceniami producenta.

Maseczki na trądzik do kupienia vs. domowe

Zastanawiasz się jaka maseczka na trądzik będzie najlepsza? Domowa czy może gotowy produkt z drogerii? Skuteczna maseczka na trądzik to przede wszystkim taka, która będzie systematycznie nakładana na twarz. To właśnie systematyczność jest kluczowa, aby efektywnie zadziałać na zmiany skórne. Wielu osobom, zwłaszcza po całym dniu pracy czy nauki, najczęściej nie chce się tworzyć własnych maseczek, czego efektem jest niska skuteczność kuracji. Maseczki na trądzik do kupienia mają tę przewagę, że są szybsze i prostsze w wykonaniu, a co za tym idzie, w ich przypadku znacznie łatwiej utrzymać systematyczność i uzyskać szybkie efekty. Spójrz chociażby na maski do twarzy w płachcie – wystarczy 10 minut dla skutecznego zabiegu pielęgnacyjnego z jej udziałem!

Druga kwestia to efektywność poszczególnych maseczek. Zarówno domowe, jak i produkty kosmetyczne mogą mieć podobną skuteczność w działaniu. Te drugie nierzadko są jednak bardziej skoncentrowane, gdyż zawierają ekstrakty. Przykładem jest choćby zielona herbata, która zadziała skuteczniej na skórę, niż ta przygotowana w domowym zaciszu. Ekstrakt ma bardziej skoncentrowane składniki aktywne, dzięki czemu może lepiej wpłynąć na Twoją skórę.

Warto wspomnieć, że maseczki w płachcie na trądzik dość często posiadają dodatkowe składniki aktywne w postaci witamin i minerałów, dzięki czemu mogą zadziałać bardziej efektywnie. Formuły maseczek są odpowiednio skomponowane i przebadane, by działać maksymalnie skutecznie oraz bezpiecznie.

Maseczka na trądzik. 10 produktów i domowych przepisów