Skóra wrażliwa: pielęgnacja

TWOJA SKÓRA POTRZEBUJE WSPARCIA

Wiatr, zimno, stres i niewłaściwe produkty do pielęgnacji: skóra wrażliwa błyskawicznie reaguje podrażnieniem, gdy naruszana zostaje jej naturalna funkcja ochronna. Dlatego skóra wrażliwa wymaga specjalnej uwagi.

Skóra wrażliwa: przyczyny i efekty

Istnieje wiele różnych przyczyn – nawet codzienne stresy, kąpiel pod prysznicem, kontakt z perfumami albo niewielka ekspozycja na słońce często wystarczają do podrażnienia.
Skóra wrażliwa

Oto jak rozpoznać skórę wrażliwą

Objawy takie jak zaczerwienie czy obrzęk, a także suchość związana z szorstkością lub łuszczeniem się skóry, dają się szczególnie łatwo zauważyć. Towarzyszą im często subiektywne reakcje, takie jak uczucie napięcia, swędzenia lub pieczenie. Skóra wrażliwa może występować na wszystkich partiach ciała, lecz szczególnie często widoczna jest na twarzy. Objawy te mogą występować na wszystkich obszarach twarzy. 

Istnieją pewne podobieństwa do innych problemów skórnych, zwłaszcza do takich, którym towarzyszy brak nawilżenia. Skuteczność funkcji ochronnych zależy od aktywności enzymów skórnych, która często jest mniejsza w przypadku skóry wrażliwej. W efekcie bariera ochronna skóry jest naruszona, skóra traci zbyt wiele wilgoci i wnikają do niej substancje podrażniające. Często występuje również cieńsza warstwa rogowa. W skórze wrażliwej często obserwuje się również wrażliwość zakończeń nerwowych.

Czynniki wywołujące wrażliwość skóry

Czynniki zewnętrzne takie jak: 
 • chłód, wiatr
 • promieniowanie UV, ozon
 • suche powietrze, zmiany klimatyczne
 • intensywne oczyszczanie ciała, szczególnie za pomocą zwykłego mydła
 • niektóre leki

Czynniki wewnątrz, takie jak:
 • wiek (zarówno bardzo młody jak i bardziej dojrzały)
 • stres psychologiczny
 • zmiany hormonalne
 • skłonność do alergii

Właściwe produkty pielęgnacyjne: pozwól skórze ponownie odetchnąć

Jeśli masz tendencję do wrażliwej skóry, pamiętaj o stosowaniu szczególnie łagodnych i delikatnych produktów oczyszczających. Nie używaj zwykłego mydła alkalicznego, które narusza kwaśny płaszcz ochronny skóry. Zamiast tego stosuj produkty opracowane specjalnie dla skóry wrażliwej. Dotyczy to szczególnego rodzaju produktów do pielęgnacji skóry (takich jak kosmetyki do cery wrażliwej). 

Najlepiej, by znajdowały się w nich tylko przyjazne skórze składniki – tj. nie powinny zawierać alkoholu ani substancji zapachowych. Równie istotne są te skuteczne składniki, które zapobiegają powstawaniu objawów skóry wrażliwej albo je łagodzą, na przykład ekstrakt z lukrecji lub dekspantenol.

Składniki: Co pomaga skórze wrażliwej?

W przypadku skóry wrażliwej składniki nawilżające, które wzmacniają barierę ochronną i działają uspokajająco, potrafią też skutecznie zmniejszyć jej wrażliwość. 
Szczególnie wskazane składniki to: 
 • Dekspantenol, prekursor witaminy B5. Wzmacnia naturalną funkcję ochronną skóry i skutecznie ogranicza utratę nawilżenia. 
 • Gliceryna jest naturalną substancją nawilżającą i pomaga zachować równowagę nawilżenia
 • Olejek z pestek winogron, bogaty w kwas linolowy, jest ważnym elementem naturalnej bariery wzmacniającej lipidy skórne. 
 • Ekstrakt z korzenia chińskiej lukrecji, który ma właściwości antyoksydacyjne, koi podrażnienia i łagodzi zaczerwienienia skóry.
Składniki
product-stage-bg

Łagodząca pielęgnacja skóry wrażliwej

Najbardziej wrażliwy obszar: twarz

Skóra wrażliwa jest najlepiej zauważalna na twarzy. Dzieje się tak dlatego, że skóra twarzy jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie ważna jest zatem odpowiednia ochrona.
Pielęgnacja skóry

Wskazówki dotyczące pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy

 • Skóra wrażliwa i makijaż: używaj podkładów i korektorów dopasowanych szczególnie do Twojego rodzaju skóry. 
 • Używaj produktów do oczyszczania twarzy o wyjątkowo łagodnym działaniu. Najlepiej używać emulsji lub chusteczek oczyszczających opracowanych dla skóry wrażliwej. Unikaj peelingów. 
 • Szczególnie zimą pamiętaj, aby ranem i wieczorem regularnie stosować produkty do pielęgnacji twarzy. Ochroni to skórę przed wysychaniem.
 • Używaj produktów opracowanych specjalnie dla skóry wrażliwej. Utrzymują nawilżenie skóry, wzmacniają jej powłokę ochronną i łagodzą objawy skóry wrażliwej. 
 • Chroń twarz przed słońcem: używaj kremu na dzień z filtrem. Przy silnym słońcu koniecznie trzeba stosować produkty przeciwsłoneczne
 • Nie pal, ponieważ szkodliwie wpływa to na skórę. 
 • Skóra wrażliwa jest podatna na promieniowanie UV. Codziennie stosuj ochronę przed słońcem. W wypadku szczególnie wrażliwych obszarów skóry, takich jak twarz, szyja czy dekolt, należy wybrać filtr ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej 50.

Czy Twoje ciało pokazuje swoją wrażliwą stronę?

Skóra może być wrażliwa z wielu różnych powodów. Za częstą przyczynę uważa się czynniki środowiskowe, takie jak chłód lub upał, a także procesy przebiegające wewnątrz organizmu, choćby zmiany hormonalne.

Skóra wrażliwa: 5 porad pielęgnacyjnych dla Twojego ciała

 • Unikaj wystawiania skóry na długotrwałe działanie wody: bierz prysznic zamiast kąpieli, ale nie częściej niż raz dziennie, przez maksimum 10 minut, i najlepiej używaj ciepłej, ale nie gorącej wody. 
 • Stosuj produkty przyjazne dla skóry – nie używaj zwykłych mydeł. Idealne produkty to łagodne żele pod prysznic o naturalnym wskaźniku pH oraz nawadniające olejki pod prysznic, na przykład NIVEA Natural Oil Pielęgnujący olejek pod prysznic. Pamiętaj też, by zbyt mocno nie wycierać się ręcznikiem. 
 • Nie zapominaj o pielęgnacji skóry: Po prysznicu zawsze stosuj krem, choćby NIVEA Błyskawicznie nawilżający balsam do ciała
 • Unikaj ciasno opinających ubrań oraz „drapiących” materiałów. Niepotrzebnie podrażniają skórę. 
 • Najlepiej używać dezodorantu bez soli aluminium.
Po prysznicu
Sposoby na stres

Sposoby na stres

Nasze umysły niesamowicie wpływają na skórę: sporty relaksacyjne, takie jak joga, przywrócą Ci wewnętrzną równowagę.

Odprężenie dla skóry wrażliwej

Stres potrafi zajść za skórę. Nasze umysły i osobowość niezwykle silnie wpływają na wygląd skóry. Odstresowujące ćwiczenia odprężą skórę wrażliwą i pomogą Ci poczuć się piękną. 
Zdrowe ciało potrzebuje zdrowego umysłu – tylko jeśli zachowamy życiową równowagę, odnajdziemy wewnętrzny spokój i harmonię. Wszystko to odbija się na naszej skórze. Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak osiągnąć wewnętrzną równowagę.

Niezbędne do osiągnięcia prawdziwego wewnętrznego piękna: ćwiczenia relaksacyjne. Ruch pozwala nam zachować sprawność i zdrowie oraz zmniejsza stres. Nieważne czy uprawiasz klasyczną jogę czy modne „nia”: ćwiczenia relaksacyjne tworzą równowagę wewnętrzną i pomagają pozostać w zgodzie ze sobą.
Czy Twoje codzienne życie jest pełne szalonego pośpiechu i stresu? Czy czasami jesteś tak zaganiana, że zapominasz, jak się nazywasz? Jeśli tak, to najwyższy czas powiedzieć „dość”! Usiądź z wyprostowanymi plecami i zacznij powoli wpuszczać i wypuszczać powietrze. Robiąc to, wsłuchuj się w swój oddech i obserwuj, jak powoli zaczynasz się uspokajać. Tutaj dowiesz się więcej o sposobach na stres.

Masaż pozwala się zrelaksować i dodaje energii. Podaruje Ci trochę spokoju i pozwoli zapomnieć o codziennych troskach. Nasza rada: zamów masaż dla dwojga, by połączyć relaks ze wspólnie spędzonym czasem. Tutaj poznasz kilka świetnych rad dotyczących masaży.