Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Wstajesz rano, zaczynasz szykować się do pracy i pierwsze, co widzisz w lustrze to zaczerwienione oczy? Możesz zapanować nad podrażnieniami powiek i delikatnej skóry pod oczami, jeśli odkryjesz ich przyczynę. Sprawdź, co może być źródłem problemu!

Czerwone oczy – jak sobie z tym poradzić?

Często mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. To zupełnie jasne, że nie chcesz, żeby wyglądały jak po długim płaczu na przejmującym filmie. Przekrwienie lub zaczerwienienie oczu jest zazwyczaj spowodowane zewnętrznym czynnikiem drażniącym. To najczęściej sprawka alergenu, ciała obcego albo nawet infekcji.

Zaczerwienione oczy są jednak najczęściej tymczasową przypadłością, która szybko ustępuje. Co zrobić, żeby przyspieszyć ten proces? Poszukaj przyczyny!

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Czerwone oczy – przyczyny

Co sprawia, że oczy swędzą i są czerwone? Przyczyn może być naprawdę mnóstwo – podzieliliśmy je w zależności od obszaru dotkniętego zaczerwienieniem.

Przyczyny zaczerwienionych oczu (gałek)

Najbardziej banalną, a zarazem najczęstszą przyczyną czerwonych oczu jest zmęczenie. Jedna zarwana noc może jeszcze ci tego oszczędzić, ale jeśli notorycznie się nie wysypiasz, odbije się to na twoich oczach. Zmęczenie oczu może też wynikać ze zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranami urządzeń – chociaż organizm się przy tym nie męczy, oczy owszem!

Kolejną grupą przyczyn są urazy mechaniczne. Zaczerwienienie może wystąpić wtedy, gdy naczynia krwionośne na powierzchni oka gwałtownie się rozszerzają. Czasem zdarza się tak, że w te wrażliwe okolice trafia obce ciało (pyłek, kurz) lub podrażniamy gałkę oczną mechanicznie: nadmiernym tarciem albo nawet pędzlem do makijażu. Tego typu zaczerwienienie oczu jest zwykle tymczasowe i szybko ustępuje. Dużą ulgę przyniesie obfite przemycie zabrudzonego lub podrażnionego oka strumieniem chłodnej, czystej wody.

Jeśli jesteś pewna, podrażnienie nie jest sprawką zarwanej nocy albo tarcia, powinnaś przyjrzeć się… swojej kosmetyczce. Jeśli podrażnienia pojawiają się tylko i wyłącznie po umyciu twarzy, przyczyna może leżeć w złej technice demakijażu. O tym, jak powinnaś to robić przeczytasz w artykule: Demakijaż oczu – jak wykonać go poprawnie?.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Czerwona skóra wokół oczu - przyczyny

Powieki oraz skóra pod oczami wymagają szczególnej troski. Jeśli czujesz pieczenie po porannym lub wieczornym rytuale pielęgnacyjnym, za podrażnienia może odpowiadać kosmetyk kolorowy albo zbyt agresywne produkty do usuwania resztek makijażu. Czerwona skóra wokół oczu może sygnalizować, że żel do mycia twarzy to za dużo dla tego delikatnego obszaru.

Co zrobić, jeśli nie chcesz rezygnować z trwałego i wodoodpornego make-upu? Sięgnij po dwufazowy płyn do demakijażu oczu. Nie tylko zadbasz o całkowite zmycie mascary i eyelinera, ale również zadbasz o pielęgnację cienkiej skóry pod oczami. Wystarczy, że wstrząśniesz buteleczką, nasączysz wacik i przyłożysz go do oka, a po kilkunastu sekundach będziesz mogła usunąć makeup bez pocierania.

Przyczyną zaczerwienionych oczu może być też… zbyt treściwa i bogata pielęgnacja całej twarzy. Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, zwróć również uwagę na sposób aplikowania kremów do twarzy. Wklepując nawilżające i odżywcze produkty, postaraj się omijać delikatną skórę wokół oczu.

Jeśli borykasz się z tego typu podrażnieniem, przeczytaj nasze artykuł Swędzenie oczu – wina makijażu czy demakijażu?.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Czerwone i suche oczy - przyczyny

Zaczerwienienie oczu może być też sygnałem od organizmu. Jeśli nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości wody, przekrwienie oczu będzie znakiem odwodnienia. Zwróć również uwagę na swoją dietę. Spożywanie nadmiernej ilości przetworzonej żywności, nabiału i fast foodów powoduje stany zapalne. W wyciszeniu stanów zapalnych pomagają za to te produkty, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Spróbuj więc włączyć do swojego jadłospisu ryby, nasiona (np. siemię lniane) i orzechy. Możesz także przyjmować suplementy zawierające omega-3.

Dobrze zbilansowana, zdrowej dieta jest kluczem w dbaniu o wzrok i kondycję skóry. Może również zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oczu. Zwłaszcza, jeśli do codziennych posiłków włączysz pokarmy zawierające szereg witamin, składników odżywczych, minerałów, a zwłaszcza przeciwutleniaczy. Jeśli interesuje Cię temat zależności diety oraz kondycji oczu, przeczytaj wspomniany już artykuł Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek.

Na kondycję Twoich oczu duży wpływ ma też otoczenie. Często przebywasz wśród palaczy? Pracujesz na zewnątrz lub w zakurzonym pomieszczeniu? To tylko część z drażniących alergenów. Za gorszą kondycję skóry wokół oczu oraz za zaczerwienienia gałek ocznych może odpowiadać również silny wiatr, wahania temperatury i wilgotności powietrza. Kiedy decydujesz się na dłuższe przebywanie na powietrzu, nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych. Najlepiej, jeśli ich szkła będą miały w sobie filtr przeciwko szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu. W ten sposób nie tylko ograniczysz podrażnienia wywołane pyłkami, ale także zabezpieczysz się przed uszkodzeniami rogówki.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Sposoby na czerwone oczy

Podrażnione oczy mogą wyglądać nieprzyjemnie, a nawet groźnie. Wszystko to przez różowawe smugi na spojówce i twardówce. Przekrwione spojówki sprawiają, że będziesz wyglądała jak po nieprzespanej nocy, nawet gdy nie masz problemów z zasypianiem. Chociaż podrażnienia mogą sprawiać dyskomfort, bardzo łatwo zaradzić nieestetycznym plamkom i żyłkom.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Jak się pozbyć czerwonych oczu?

Gdy jesteś pewna, że podrażnienia, a zwłaszcza opuchnięcia nie są spowodowane chorobą, ale są częścią Twojej urody, możesz sięgnąć po sprawdzony, domowy sposób. Na czerwone oczy i poranne obrzęki dobrze nałożyć kojący, zimny kompres. Pole do popisu jest ogromne: wystarczy, że swój ulubiony krem przeciwzmarszkowy pod oczy włożysz wcześniej do lodówki. Zimny kosmetyk złagodzi rumień wokół oczu i ukoi pieczenie.

Dobrym sposobem na czerwone oczy są nie tylko zimne, ale też ciepłe kompresy! Gdy Twoja skóra jest ekstremalnie wrażliwa, możesz również postawić na okład z plasterków ogórka lub torebek po czarnej albo rumiankowej herbacie (pod warunkiem, że sprawdziłaś, że rumianek Cię nie uczula). Ten rytuał możesz zamienić także w krótkie spa. Wystarczy, że zamoczysz miękki ręcznik w ciepłej wodzie lub ziołowym naparze i odciśniesz nadmiar płynu. Obszar wokół oczu jest bardzo delikatny, dlatego zwróć uwagę na to, żeby okład Cię nie parzył. Połóż ręcznik na zamkniętych oczach na dziesięć minut i zrelaksuj się. Ciepło z okładu pobudzi krążenie krwi i wspomoże skórę w regeneracji.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Jak się pozbyć czerwonych oczu? Możesz pomóc sobie nawilżającymi kroplami, które są dostępne bez recepty. Takie specyfiki łagodzą podrażnienia i zmywają alergeny (pyłki, kurz) z powierzchni oka. Możesz sięgnąć również po krople przeciwhistaminowe, zwłaszcza jeśli masz skłonność do sezonowych alergii.

Kilka razy dziennie nakładaj chłodne kompresy na zamknięte oczy. Unikaj wszelkich czynników drażniących. Mowa tu nawet o perfumach, dymie, oparach, kurzu czy sierści zwierząt domowych. Zrezygnuj na chwilę również z wizyt na basenie lub pływaj w specjalnych goglach. Chlor potrafi zaostrzyć podrażnienia.

Prostym sposobem na czerwone oczy jest również… regularna zmiana soczewek. Jeśli cierpisz na chroniczne zaczerwienienie i zamieniłaś okulary na soczewki, problem może dotyczyć właśnie ich! Materiały znajdujące się wewnątrz niektórych soczewek mogą zwiększać prawdopodobieństwo infekcji lub podrażnienia. Jeśli niedawno wymieniłaś soczewki na inny model, porozmawiaj ze swoim okulistą i wróć na chwilę do okularów. Kiedy masz pewność, że za podrażnienia nie odpowiadają soczewki, może być to winą płynu do soczewek. Zdarza się, że niektóre składniki takiego roztworu wchodzą w reakcje z niektórymi materiałami soczewek i gałką oczną.

Jeśli zmiana nawyków oraz domowe i szybkie sposoby na czerwone oczy (a zwłaszcza kompresy) nie pomogą po około tygodniu, możesz borykać się z infekcją oka. Zaróżowienie gałki ocznej może również oznaczać zapalenie spojówek o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Dlatego tak ważne jest, żeby zasięgnąć porady lekarza, kiedy domowe sposoby nie zdają egzaminu.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Rumień wokół oczu – co może oznaczać?

Twoja cera wygląda nagle jak poparzona? Skóra wokół oczu reaguje w ten sposób bardzo często, gdy jesteś silnie uczulona na jakiś składnik. I wcale nie chodzi tylko o korektor, maskarę czy krem pod oczy. Rumień to najczęściej objaw alergii. Powodem takiej reakcji obronnej organizmu może być pylenie traw, drzew i kwiatów. Jeśli zauważysz, że Twoje oczy pieką tylko w określonych miesiącach roku, być może warto odwiedzić alergologa.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to znaleźć alergen powodujący efekt czerwonych oczu i unikać go jak ognia. Jeśli Twoje oczy swędzą i są czerwone, możesz cierpieć również na alergię pokarmową. Część sezonowych owoców potrafi spowodować pieczenie, podrażnienie a nawet wysypkę. Wokół oczu tworzy się wtedy najczęściej rumień, któremu może towarzyszyć też opuchlizna. Przyjrzyj się uważnie swojej diecie. Być może swędzenie i spuchnięcie to sprawka świeżych jabłek, truskawek lub czereśni.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?