Na Twoim ciele pojawiają się narośle, które wpływają na Twoje samopoczucie? Możesz borykać się z nawracającymi brodawkami (zwanymi także kurzajkami). Czym są kurzajki i w jaki sposób się ich pozbyć? Brodawki to miejscowe zmiany na skórze spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje ponad 100 rodzajów HPV. Niektóre typy wirusa infekują błonę śluzową narządów płciowych czy jamy ustnej, co może nawet skutkować rozwojem komórek rakowych. Właśnie dlatego usuwanie brodawek nie jest zabiegiem tylko estetycznym: to w dużej mierze profilaktyka naszego zdrowia.
Chociaż brodawki są uważane za zaraźliwe, często zdarza się, że ma je tylko jeden członek rodziny. Ponadto często dotykają tylko jednej części ciała (takiej jak dłonie lub stopy), ale z łatwością mogą rozprzestrzeniać się na inne obszary.
Usuwanie brodawek zależy w dużej mierze od tego, gdzie się znajdują oraz od ogólnego stanu naszej skóry. Na początku sprawdź, czy nie borykasz się z innym problemem skórnym. Cysta na twarzy, za uchem, na plecach może do złudzenia przypominać kurzajkę. Większość pospolitych brodawek znika bez leczenia, chociaż może to chwilę potrwać. Co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ich zniknięcie? A co najważniejsze: jak usunąć brodawki w bezpieczny sposób?
Na początku zaczniemy od ogólnej uwagi, bo powtarzania jej nigdy dość. Jeśli niepokoi Cię jakakolwiek zmiana skórna, zasięgnij porady dermatologa. Chociaż w większości zabieg mechanicznego pozbycia się kurzajki jest prosty i bezbolesny, istnieje jedno ważne przeciwskazanie. Kiedy chorujesz na cukrzycę, usuwanie brodawek na stopie powierz specjaliście. Do dermatologa udaj się również wtedy, kiedy zmiany nawracają lub są bolesne.