Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Jesteś posiadaczką nieco ciemniejszego odcienia skóry? Zobacz, jaki makijaż i pielęgnację śniadej karnacji powinnaś stosować!

Śniada cera – jaka to cera?

Mówiąc o śniadej karnacji, najpewniej masz na myśli tzw. hiszpańską lub włoską urodę charakterystyczną dla mieszkańców południowej Europy. I choć to właśnie w tym rejonie ciemna cera występuje najczęściej, można się z nią spotkać nawet na naszym obszarze.

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Cera jasna

Niewielka ilość melaniny w skórze

Blady odcień o mlecznym lub lekko zaróżowionym zabarwieniu

Niska ochrona przed promieniowaniem UV i wysoka podatność na poparzenia słoneczne

Opala się szybko, ale na czerwony odcień, który z czasem może lekko zbrązowieć, ale nie musi

Naturalna opalenizna pojawia się na skórze tylko latem

Towarzyszy jej skłonność do piegów

Dla tego typu urody charakterystyczne są jasne oczy – niebieskie, szare i zielone

W naturze łączy się z jasnymi włosami w odcieniu blond i rudym

Cera śniada

Większa ilość melaniny w skórze

Oliwkowa, lekko śniada karnacja

Wyższa ochrona przed promieniowaniem UV i nieco mniejsza podatność na poparzenie od słońca

Opala się szybko i od razu na brązowo

Opalenizna utrzymuje się przez cały rok

Może się na niej pojawiać duża liczba pieprzyków

Posiadaczki śniadej cery mają zwykle ciemne oczy – brązowe, czarne lub piwne

Naturalnie występuje w połączeniu z ciemnymi włosami – brązowymi, kasztanowymi lub czarnymi

Cera śniada a jasna – różnice

Porównując ze sobą skórę śniadą i jasną, na pewno zwrócisz uwagę na różnicę w kolorze. W rzeczywistości posiadaczki tych dwóch fototypów dzieli znacznie więcej. W poniższej tabeli zebraliśmy więcej różnic między cerą śniadą a jasną – zobacz, co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Śniada cera a fototyp

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, posiadaczki śniadej karnacji mogą się poszczycić większą ilością melaniny w skórze niż panie o jasnej cerze. Parametr ten przesądza nie tylko o jej odcieniu, wrażliwości na promieniowanie słoneczne i skłonności do szybkiego opalania na brązowo, lecz również jest pozwala na zaklasyfikowanie jej do konkretnego fototypu.

Czym jest fototyp? To rodzaj skóry określony zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatricka. Na bazie jego wieloletnich badań i obserwacji skóry podczas ekspozycji skóry na słońce w konkretnych godzinach wyróżniono 6 fototypów różniących się od siebie właśnie ilością melaniny. Cery śniadej dotyczą dwa z nich:

  • Fototyp III (środkowoeuropejski) – cechuje go lekko śniada karnacja, niewiele różniąca się od tej jasnej. U takich osób występują oczy w niemalże każdym kolorze: tak niebieskim i zielonym, jak i ciemnym. Włosy są zazwyczaj ciemnoblond lub jasnobrązowe ze złocistymi refleksami. W przypadku tego rodzaju ciemnej karnacji skóry opalanie może skutkować albo natychmiastowym zbrązowieniem, albo początkowym zaczerwienieniem, które z czasem ustąpi na rzecz złocistego, zdrowo wyglądającego odcienia.
  • Fototyp IV (południowoeuropejski) – to właśnie o niej myślisz, mając na myśli hiszpańską czy włoską urodę. Karnacja jest oliwkowa lub lekko brązowa, podobnie jak włosy i oczy. Posiadacze takiej skóry opalają się błyskawicznie, a ich skóra przybiera od razu złociście brązowy odcień. Choć taka cera nie jest podatna na poparzenia słoneczne, nadmierna ekspozycja na słońce może ją przesuszać.

Więcej o fototypach przeczytasz w artykule Jaki jest Twój fototyp skóry?

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Ciemna karnacja a opalanie

Panie o śniadym kolorze skóry doskonale rozumieją potrzebę zabezpieczania jej przed silnym promieniowaniem słonecznym. Nawet jeśli nie martwią się o poparzenia słoneczne, to jednak motywuje je powstrzymanie przedwczesnego starzenia cery, gdyż właśnie takie ryzyko niesie za sobą nadmierna ekspozycja na słońce. Z tego powodu i one chętnie sięgają po kosmetyki do opalania i pokrywają skórę warstwą kremu czy spray’u do opalania za każdym razem, gdy wychodzą z domu – nie tylko na plażę. Co więcej, dbają również o jej stałe nawilżenie i używają regularnie kremów na dzień i kremów na noc, przez cały rok przygotowując cerę na okres letni.

W przypadku mężczyzn o ciemnej karnacji nie jest to takie proste. Dlaczego? Świadomi tego, że długie przebywanie na słońcu nie kończy się bolesnymi bąblami, zaczerwienieniem i uciążliwym pieczeniem, często lekceważą zagrożenie, jakie niosą za sobą intensywne kąpiele słoneczne. A co za tym idzie, przebywają na słońcu bez żadnego zabezpieczenia i nie używają żadnych balsamów do opalania. A do negatywnych skutków tego działania należą nie tylko poparzenie słoneczne, ale również:

  • osłabienie elastyczności skóry,
  • powstawanie zmian pigmentacyjnych oraz naczyniowych,
  • trwałe uszkodzenie włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry, a tym samym jej szybsze starzenie,
  • przesuszanie naskórka, a tym samym szybsze powstawanie zmarszczek,
  • poparzenie słoneczne (nawet bez fizycznych objawów) może skutkować naruszeniem mechanizmów obronnych skóry, a tym samym zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka.

Jeśli chcesz tego uniknąć, koniecznie zadbaj o właściwą ochronę przeciwsłoneczną śniadej skóry. Stosuj preparaty ochronne – klasyczne olejki do opalania lub nawet balsamy do opalania SPF50 w przypadku intensywniejszej niż zazwyczaj ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Chłopak o ciemnej karnacji powinien też dbać o odpowiednie nawilżenie cery na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy zażywa kąpieli słonecznej. Regularne stosowanie kremów do twarzy dla mężczyzn będzie przeciwdziałać nadmiernej utracie wilgoci, męskie żele do mycia twarzy pomogą uporać się z potem i innymi zabrudzeniami, a użyty od czasu do czasu peeling do twarzy oczyści dogłębnie pory.

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Ciemna karnacja – jaki kolor włosów do niej pasuje?

Posiadaczki śniadej cery bardzo często mają ciemne oczy i włosy w odcieniu brązu, kasztana lub wręcz niemal kruczej czerni. Nie jest to jednak zasadą, gdyż ciemna karnacja może też wystąpić wraz z jasnym włosami. W naturze jest to jednak zwykle średni lub ciemny blond, często okraszony złocistymi lub nawet lekko rudymi refleksami widocznymi na słońcu.

Chociaż to właśnie te odcienie są najczęściej łączone w naturze z ciemną karnacją, możesz przefarbować włosy na blond, rudy i każdy inny kolor, o którym marzysz. Wszystko sprowadza się do tego, w jakim odcieniu czujesz się dobrze. Złocista, śniada skóra będzie dobrze wyglądać w zestawieniu z każdą fryzurą pod warunkiem, że będziesz się sobie podobać.

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Śniada cera – makijaż

Największym wyzwaniem podczas wykonywania makijażu na skórze o ciemnej karnacji jest niewątpliwie dopasowanie do niej odcienia podkładu i korektora. Te przeznaczone do jasnej cery mogą stworzyć efekt maski, a te do ciemnej są często dostępne w ograniczonej palecie kolorów. Nie możesz znaleźć odpowiedniego? Wybierz nieco ciemniejszy od tonu skóry, a następnie wymieszaj go z odrobiną kremu nawilżającego na dzień. W tym celu możesz też wykorzystać inne kremy i bazy pod makijaż, które masz akurat w kosmetyczce. Stworzony w ten sposób domowy krem BB doskonale poradzi sobie z wyrównaniem kolorytu cery, a jednocześnie będzie pasować do jej śniadego odcienia. O tym, czym jest krem BB i do czego służy, przeczytasz w naszym artykule: Co to jest krem BB i jak go nakładać.

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż

Pielęgnacja skóry o ciemnej karnacji

Skóra śniada może mieć tendencję do przesuszania się, szczególnie w okresie letnim. Aby ją przed tym zabezpieczyć, należy sięgnąć po silnie nawilżające kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które pomogą Ci o nią właściwie zadbać. Jakie kosmetyki do twarzy powinna włączyć do codziennej rutyny posiadaczka cery o śniadym kolorze?

  • Kosmetyki do demakijażu niezmyte pozostałości podkładu mogą odkładać się na skórze i zapychać jej pory. Aby temu przeciwdziałać, wybieraj sprawdzone produkty do ich usuwania. Do wyboru masz szeroką gamę preparatów – mleczka do demakijażu, płyny micelarne czy olejki do demakijażu.
  • Skłonność do przesuszania śniadej cery pokonasz, wyposażając się w krem do cery suchej. Pamiętaj, by aplikować go nie tylko przed wyjściem z domu, ale także przed snem. Kremy nawilżające na noc regenerują, nawilżają i odżywiają skórę, podczas gdy Ty smacznie śpisz. Efektem tego jest jej promienny wygląd o poranku.
  • Chociaż posiadaczki śniadej cery mają zazwyczaj problemy z jej suchością, nie jest to regułą. Jeśli Ty zmagasz się raczej z jej przetłuszczaniem, wybierz odpowiednie kosmetyki. Przydatne mogą się okazać kremy nawilżające do cery tłustej. Skóra przetłuszcza się tylko miejscowo, a w pozostałych obszarach ma tendencję do przesuszania się? W takim razie postaw na dobry krem nawilżający do cery mieszanej.
  • Jako że po obszarze wokół oczu można najszybciej rozpoznać starzenie się skóry, zadbaj o niego szczególnie. Pomogą Ci w tym specjalne płyny do demakijażu oczu, którymi zmyjesz pozostałości maskary, cieni i całej reszty kolorówki. Nie zapominaj też o kremie pod oczy, który zadba o odpowiednie nawilżenie i ujędrnienie tej cienkiej skóry. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Krem do skóry wokół oczu – kosmetyk do zadań specjalnych.

Skóra o śniadym kolorze stanie się Twoim największym atutem, o ile zadbasz o nią we właściwy sposób. Poświęć trochę więcej czasu na zrozumienie jej potrzeb i wybór odpowiednich kosmetyków, a odwdzięczy się pięknym, promiennym wyglądem.

Ciemna karnacja – charakterystyka, pielęgnacja, makijaż