W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

kąpiel-noworodka-header

Idealna kąpiel noworodka

Kąpanie maleństwa: Jak zorganizować czas kąpieli

Czas kąpieli to moment wyjątkowy zarówno dla rodziców jak i dla dziecka, dlatego ważne jest, by mieć pewność, że podczas kąpieli delikatna skóra noworodka jest właściwie pielęgnowana.

Kąpiel noworodka – delikatna pielęgnacja skóry Twojego dziecka

Podczas kąpania noworodka musisz pamiętać o kilku rzeczach, aby mieć pewność, że zapewniasz skórze swojego dziecka najlepszą możliwą pielęgnację. Noworodki mają wyjątkowo wrażliwą skórę, której potrzeby różnią się od potrzeb skóry osób dorosłych. Aby skóra noworodka była gładka i zdrowa, musisz koniecznie pamiętać o tym w czasie kąpieli.

Pielęgnacja skóry noworodka: Skóra Twojego dziecka zasługuje na to, co najlepsze

mama-całująca-noworodka

Skóra noworodka wymaga szczególnej troski: Upewnij się, że po wykąpaniu maluszka stosujesz produkty stworzone specjalnie dla niemowląt.

Dlaczego w czasie kąpieli należy używać specjalnych produktów dla niemowląt?

Skóra nowo narodzonego dziecka posiada zaledwie jedną piątą grubości skóry osoby dorosłej, gdyż wciąż jeszcze się kształtuje. Powoduje to, że jest ona szczególnie wrażliwa i by ją chronić, kąpiel noworodka musi być wyjątkowo delikatna.

Zaleca się kąpanie najmłodszych dzieci w czystej wodzie z dodatkiem jedynie kilku kropel oliwki dla niemowląt. Zagwarantuje to, że ich naturalna bariera skórna pozostanie nienaruszona i będzie mogła w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy nadal formować się i wzmacniać, nie musząc walczyć z infekcjami i podrażnieniami.

Gdy dziecko skończy dwa miesiące, możesz zacząć używać do kąpieli łagodnego produktu myjącego dla niemowląt, na przykład NIVEA BABY Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2w1 do stosowania zarówno do ciała jak i do włosów. Produkt nie tylko oczyszcza skórę, ale dzięki specjalnej formule pomaga także utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry.

Zarówno w przypadku mycia jak i pielęgnacji maluchy potrzebują produktów łagodnych, których formuła została dostosowana specjalnie do pH ich skóry. NIVEA BABY Delikatny szampon łagodzący delikatnie pielęgnuje skórę głowy – nie zawiera alkoholu i posiada dostosowane do skóry niemowląt pH, dzięki czemu skóra głowy i włosy Twojego dziecka pozostają czyste i miękkie.

Czas kąpieli – budowanie więzi?

Kąpiel przed snem powinna być czasem na wspólny relaks i na wzmacnianie więzi między rodzicami a dzieckiem

Relaksująca kąpiel dziecka przed snem

noworodek-śpiący

Włączenie kąpieli do czynności wykonywanych każdego dnia przed snem to sposób na łagodne przygotowanie noworodka do snu. Zakończenie kąpieli masażem przy użyciu Delikatnej oliwki pielęgnacyjnej NIVEA BABY pomoże miło zakończyć dzień.

Jakie są zalety kąpania dziecka wieczorem?

Jako część czynności wykonywanych każdego dnia przed położeniem dziecka do łóżka, uspokajająca kąpiel wieczorna może okazać się świetnym sposobem na relaks po całym dniu. Ciepła i relaksująca atmosfera pomoże uspokoić dziecko i pozwoli mu szybko zasnąć. Po pewnym czasie dziecko nauczy się łączyć czas kąpieli z porą snu, a gdy praktyki te nabiorą charakteru rytuału, zacznie łatwiej będzie mu zasypiać. Przy odrobinie szczęścia uspokajające działanie kąpieli może wręcz sprawić, że dziecko będzie spało spokojniej i dłużej. Pomocne mogą okazać się delikatne oświetlenie i stosunkowo krótkie kąpiele.

Co więcej kąpiele to dużo więcej niż samo mycie. Stanowią także ważny element budowania więzi między rodzicami a dzieckiem. Czy istnieje lepszy sposób na otoczenie maluszka miłością niż chwile dotyku podczas miłej kąpieli w ciepłej wodzie?

Woda to świetny sposób na wyostrzenie zmysłów dziecka, pomagający uczyć się, jak ciało zachowuje się w wodzie. Woda unosi ciało maluszka, co pozwala mu z łatwością zmieniać pozycję na wiele różnych sposobów. Dzięki temu kąpiel staje się cudowną okazją do ćwiczenia niemal wszystkich zmysłów dziecka jednocześnie.

Bezpieczna kąpiel noworodka – porady

Czas kąpieli może stanowić przyjemne doświadczenie zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka, jednak byście oboje mogli się zrelaksować i poczuć komfortowo, koniecznie musisz przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsza zasada to nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiać dziecka bez opieki. Upewnij się, że masz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, zanim umieścisz dziecko w wodzie, a jeśli pomimo tego pojawi się konieczność wyjścia, zabierz je ze sobą!

Pamiętaj także, że wanienka kąpielowa musi być w pełni bezpieczna dla maluszka. Zarówno temperatura wody jak i powietrza w pomieszczeniu powinna być komfortowa, a dodatkowo poziom wody nie może być zbyt wysoki. Ważne jest także, by nie umieszczać dziecka w wanience, kiedy wciąż napełnia się ona wodą, gdyż może to powodować ryzyko poparzenia lub nalania zbyt dużej ilości wody.

Z miejsc otaczających przestrzeń kąpielową należy usunąć wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty, takie jak nożyczki, golarki czy urządzenia elektryczne. Urządzenia elektryczne są szczególnie niebezpieczne w miejscach, w których korzysta się z wody, dlatego zawsze w pierwszej kolejności myśl o zdrowiu dziecka.

Właściwy sposób kąpania noworodka

mama-kąpiąca-noworodka

Najważniejsze jest podjęcie niezbędnych kroków w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka związanego z kąpielą noworodka i zapewnienia zarówno dziecku jak i sobie przyjemności z kąpieli.