pielęgnacja dziecka top

Pielęgnacja dziecka: porady dotyczące mycia

Optymalna pielęgnacja czyli jak najlepiej myć maluszKA

Mycie i kąpiel dziecka to niezbędny element pielęgnacji maluszka. Staranność i delikatność sprawią, że proces ten będzie przyjemnym doświadczeniem dla was obojga.

Pielęgnacja dziecka: ważny czas kąpieli

Kąpiel maluszka to idealny sposób na zapewnienie mu odpowiedniej dawki pielęgnacji.

Czas na kąpiel dziecka!

Kąpiel to czas, w którym pomiędzy matką a dzieckiem wytwarza się szczególna więź. Kąpiel najczęściej odbywa się pod koniec dnia, a więc jest to wspaniały sposób na wspólny relaks i rozkoszowanie się chwilami intymności. Jest to również najlepsza pora na umycie dziecka od stóp do głów i dopilnowanie, aby było zadbane w możliwie najlepszy sposób.

Szukając produktów dla dzieci w internecie, musimy zwracać uwagę na kilka rzeczy. Skóra niemowlęcia jest bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego, dlatego ważne jest by wybierane produkty nie powodowały żadnych podrażnień. Łagodzący żel do mycia ciała i włosów NIVEA BABY Emolienty został opracowany specjalnie pod kątem potrzeb wrażliwej skóry noworodka. Przez pierwsze dni zalecamy używać kilka kropelek olejku dla dzieci zamiast balsamów do mycia.

Jak długo powinna trwać kąpiel noworodka?

niemowlę-w-kąpieli

Z pierwszą kąpielą należy się wstrzymać, aż odpadnie kikut pępowiny. Woda powinna mieć temperaturę około 37 °C. Jeśli Twój szkrab dobrze się czuje w kąpieli, daj mu dodatkowe 5 minut. Kąpiele nie powinny być jednak zbyt długie, gdyż istnieje ryzyko wysuszenia skóry noworodka.

Porady dotyczące właściwego kąpania niemowląt

  • Przed zanurzeniem dziecka w wodzie nadgarstkiem lub łokciem sprawdź jej temperaturę.
  • Nigdy, nawet na sekundę, nie zostawiaj dziecka samego w wodzie.
  • Używaj miękkiego ręcznika, aby delikatnie wysuszyć maleństwo – Twój skarb pokocha ogrzany, ciepły ręcznik.
  • Pamiętaj o czystych ubrankach albo piżamce, żeby maluszek nie zmarzł tuż po kąpieli.

Czy niemowlęta należy kąpać codziennie?

wycieranie-niemowlęcia-ręcznikiem

Wbrew powszechnej opinii najmłodszych dzieci nie należy kąpać każdego dnia. Dwa albo trzy razy w tygodniu wystarczy, aby Twój maluszek był czysty i świeżo pachniał, o ile obmywasz go podczas zmian pieluszki i po karmieniu.

Nawilżanie po kąpieli – dlaczego to takie ważne?

Skóra Twojego dziecka jest najwrażliwsza po kąpieli. To również najlepsza pora na nawilżenie dziecka, gdyż właśnie teraz skóra jest zdolna wchłonąć najwięcej wilgoci. To szczególnie ważne, jeśli zauważyłaś, że skóra maluszka jest sucha lub gdy cierpi on na dolegliwość skórną taką jak egzema. A może podczas nawilżania użyć też odrobiny oliwki dla niemowląt? Masaż wytwarza cudowną więź pomiędzy niemowlęciem a matką i wspaniale działa na skórę.

Wybierz balsam o formule dopasowanej do wrażliwej skóry dziecka, na przykład Mleczko intensywnie nawilżające NIVEA Baby Emolienty. Formuła z masłem shea nie zawiera żadnych parabenów, alkoholu i środków barwiących oraz zapewnia intensywne nawilżenie, możecie więc być spokojni, że skóra waszego dziecka jest w dobrych rękach.
Nawilżanie nie dotyczy tylko i wyłącznie wieczornych kąpieli – stosowanie kremu rano może być wspaniałym sposobem na przygotowanie skóry dziecka do zabawy na dworze albo innego rodzaju aktywności, którą dla niego zaplanowałaś.

Pielęgnacja dziecka: Utrzymywanie czystości maleństwa

Pielęgnując dziecko, należy pamiętać o szczególnych miejscach takich jak paznokcie, nos i powieki.

5 obszarów ciała, o których często się zapomina

  • Pępek
  • Skóra za uszami
  • Obszar pomiędzy palcami u rączek i stópek
  • Podeszwy stóp i pięty
  • Łokcie i kolana

Czysta pupa robi prawdziwą różnicę!

maść-do-smarowania-pupy-niemowlęcia

Jeśli kąpiesz dziecko co kilka dni, utrzymanie czystej pupy pomiędzy zmianami pieluszek jest bardzo ważne. Jeśli maluszek cierpi z powodu zaczerwienień lub odparzeń, wypróbuj NIVEA BABY Kojący krem przeciw odparzeniom, który złagodzi objawy i zapewni ulgę dzięki

Mycie okolic nosa i delikatnych powiek

pielęgnacja dziecka 2[No text in field]

Właściwe suszenie dziecka

matka-z-dzieckiem

Tuż po kąpieli maluch szybko traci ciepło, dlatego koniecznie owiń go w miękki, a jeśli to możliwe wcześniej ogrzany ręcznik. Wrażliwą skórę dziecka należy suszyć delikatnymi muśnięciami, mocne wycieranie może ją podrażnić. Pamiętaj, by dokładnie wycierać wszystkie fałdki skórne.

Czyszczenie paznokci najmłodszych

rączki-dziecka

Na paznokciach u rączek i stóp dzieci gromadzą się zaskakujące ilości brudu, dlatego ważne jest, aby były czyste. Zabrudzenia łagodnie usunie miękka szczoteczka do zębów zanurzona w ciepłej wodzie. Staraj się też regularnie przycinać paznokcie, aby powstrzymać nawarstwianie się brudu.