Dziecko i rodzic trzymający się za rękę

Rozwój dziecka: Skóra i dotyk

Rozwój dziecka – poszczególne etapy
To niezwykle ekscytujący moment, gdy zmysły malucha zaczynają się wyostrzać, a on sam zyskuje coraz większą świadomość zmysłu dotyku – dowiedz się, jakie są kolejne etapy rozwoju dziecka.

Rozwój dziecka: poszczególne fazy

Każde dziecko rozwija się w innym tempie, jednak warto poznać ogólne etapy rozwoju dziecka.

Jak mogę stymulować rozwój dziecka?

Rodzice odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju swoich dzieci. Zobacz, w jaki sposób możesz stymulować rozwój sensoryczny swojego maluszka.

Ćwiczenie zmysłów noworodka

Im starsze jest Twoje maleństwo, tym więcej czerpie z otaczającego je świata i tym bardziej rozwijają się jego zmysły. Stymulując jego zmysł dotyku, pomagasz mu w rozwoju fizycznym i umysłowym.

Często nawet codzienne czynności stymulują rozwój zmysłów. Przy zmianie pieluszki mów do dziecka i opisuj mu poszczególne czynności. Możesz mu także dać do zabawy wacik lub nawilżoną chusteczkę, aby przyzwyczajało się do różnych tekstur.

Pamiętaj także, by maksymalnie wykorzystać czas kąpieli! To świetna okazja, by pokazać maluszkowi różne bodźce działające na skórę, np. wilgoć i uczucie suchości albo ciepło i zimno.

Gdy dziecko leży w łóżeczku lub jest przewożone w wózku, staraj się dawać mu ciekawe, ale bezpieczne przedmioty, którym może się przyjrzeć i których może dotknąć. To świetny sposób na zajęcie go i na wykorzystanie tego czasu na naukę, gdyż pozwala maluchowi przyzwyczaić się do tekstury różnych przedmiotów.

Znaczenie zabawy

Czas zabawy pozwala dziecku zgłębić różne kształty, kolory i tekstury, co pomaga mu uczyć się otaczającego świata. Dawaj dziecku zabawki interaktywne, które się turlają, podskakują i wydają dźwięki.

Produkty NIVEA do delikatnej skóry niemowląt

Zobacz także