W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

Dziecko i rodzic trzymający się za rękę

Rozwój dziecka: skóra i dotyk

Poznaj etapy rozwoju dziecka

To niezwykle ekscytujący moment, gdy zmysły malucha zaczynają się wyostrzać, a on sam zyskuje coraz większą świadomość zmysłu dotyku – dowiedz się, jakie są kolejne fazy rozwoju dziecka.

Etapy rozwoju dziecka

Każde dziecko rozwija się w innym tempie, jednak warto poznać ogólne etapy rozwoju dziecka.

Etapy rozwoju dziecka - najważniejsze chwile

Rozwój dziecka potrafi mijać zaskakująco szybko. Te chwile, gdy dziecko zrobi coś po raz pierwszy zapamiętasz już na zawsze. Nieważne, czy chodzi o pierwsze kroki, czy o pierwszy uśmiech, ciesz się tym szczególnym czasem.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Tym samym etapy rozwoju dziecka mogą różnić się od siebie. Jeśli Twoje maleństwo potrzebuje więcej czasu na przekroczenie pewnej fazy, to być może dlatego, że całą energię skupia na innym zmyśle.
Zmysł dotyku, który zaczyna rozwijać się już od chwili narodzin, stanowi dla Twojego maleństwa istotne narzędzie nauki.

Kiedy dzieci zaczynają widzieć?

dziecko-z-zamkniętymi oczami

Wzrok rozwija się stopniowo przez cały pierwszy rok życia dziecka. Tuż po narodzinach wzrok dziecka jest rozmyty, dlatego nauka skupiania się na znajdujących się w pobliżu przedmiotach oraz nawiązywania kontaktu wzrokowego może trwać nawet przez cały pierwszy miesiąc życia. 


Jak mogę stymulować rozwój dziecka?

Rodzice odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju swoich dzieci. Zobacz, w jaki sposób możesz stymulować rozwój sensoryczny swojego maluszka.

Wspieraj rozwój dziecka - ćwiczenie zmysłów noworodka

Im starsze jest Twoje maleństwo, tym więcej czerpie z otaczającego je świata i tym bardziej rozwijają się jego zmysły. Stymulując jego zmysł dotyku, pomagasz mu w rozwoju fizycznym i umysłowym.

Rozwój dziecka i jego zmysłów stymulują nawet codzienne czynności. Przy zmianie pieluszki mów do dziecka i opisuj mu poszczególne czynności. Możesz mu także dać do zabawy wacik lub nawilżoną chusteczkę, aby przyzwyczajało się do różnych tekstur.
Pamiętaj także, by maksymalnie wykorzystać czas kąpieli! To świetna okazja, by pokazać maluszkowi różne bodźce działające na skórę, np. wilgoć i uczucie suchości albo ciepło i zimno.

Jeśli chcesz przyspieszyć rozwój dziecka, cały czas zabiegaj o jego ciekawość. Gdy dziecko leży w łóżeczku lub jest przewożone w wózku, staraj się dawać mu ciekawe, ale bezpieczne przedmioty, którym może się przyjrzeć i których może dotknąć. To świetny sposób na zajęcie go i na wykorzystanie tego czasu na naukę, gdyż pozwala maluchowi przyzwyczaić się do tekstury różnych przedmiotów.

Rozwój dziecka przez zabawę

noworodek-bawiący-się-piłką

Czas zabawy pozwala dziecku zgłębić różne kształty, kolory i tekstury, co pomaga mu uczyć się otaczającego świata. Dawaj dziecku zabawki interaktywne, które się turlają, podskakują i wydają dźwięki.

Masowanie rewelacyjnie wpływa na rozwój dziecka i jego skóry

masowanie-noworodka

Kontakt fizyczny z dzieckiem od pierwszych dni życia to podstawowy element budowania więzi oraz pielęgnowania jego delikatnej skóry. Wypróbuj Ochronną oliwkę pielęgnacyjną NIVEA BABY do delikatnego wmasowywania w skórę maluszka po kąpieli.

Rozwój dziecka - jak go stymulować

Chcąc zadbać o właściwy rozwój dziecka, mów do niego, by pomagać mu w rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.
Pozwól maleństwu dotykać różnych powierzchni i oswajać się z nimi, by mogło dowiedzieć się jak najwięcej o swoim otoczeniu.
Rozwój dziecka to nie to samo, co włączanie mu telewizji czy komputera – unikaj tego, ponieważ kontakt ludzki jest podstawą, gdyż zapewnia dziecku natychmiastową reakcję.
Właściwie dbaj o skórę dziecka, by wzmacniać ją i stymulować jej rozwój. Najlepiej stosować specjalne produkty do mycia dla niemowląt, na przykład kojący żel do kąpieli NIVEA BABY Emolienty.