W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

Dziecko i rodzic trzymający się za rękę

Rozwój dziecka: Skóra i dotyk

Rozwój dziecka – poszczególne etapy

To niezwykle ekscytujący moment, gdy zmysły malucha zaczynają się wyostrzać, a on sam zyskuje coraz większą świadomość zmysłu dotyku – dowiedz się, jakie są kolejne etapy rozwoju dziecka.

Rozwój dziecka: poszczególne fazy

Każde dziecko rozwija się w innym tempie, jednak warto poznać ogólne etapy rozwoju dziecka.

Najważniejsze etapy rozwoju dziecka to chwile szczególne

Te chwile, gdy dziecko zrobi coś po raz pierwszy zapamiętasz już na zawsze. Nieważne, czy chodzi o pierwsze kroki, czy o pierwszy uśmiech, ciesz się tym szczególnym czasem.

Jednak zamiast zbytnio skupiać się na poszczególnych etapach rozwoju, lepiej pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jeśli Twoje maleństwo potrzebuje więcej czasu na przekroczenie pewnego etapu, to być może dlatego, że całą energię skupia na innym zmyśle.

Zmysł dotyku, który zaczyna rozwijać się już od chwili narodzin, stanowi dla Twojego maleństwa istotne narzędzie nauki.

Kiedy dzieci zaczynają widzieć?

dziecko-z-zamkniętymi oczami

Wzrok rozwija się stopniowo przez cały pierwszy rok życia dziecka. Tuż po narodzinach wzrok dziecka jest rozmyty, dlatego nauka skupiania się na znajdujących się w pobliżu przedmiotach oraz nawiązywania kontaktu wzrokowego może trwać nawet przez cały pierwszy miesiąc życia. 


Jak mogę stymulować rozwój dziecka?

Rodzice odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju swoich dzieci. Zobacz, w jaki sposób możesz stymulować rozwój sensoryczny swojego maluszka.

Ćwiczenie zmysłów noworodka

Im starsze jest Twoje maleństwo, tym więcej czerpie z otaczającego je świata i tym bardziej rozwijają się jego zmysły. Stymulując jego zmysł dotyku, pomagasz mu w rozwoju fizycznym i umysłowym.

Często nawet codzienne czynności stymulują rozwój zmysłów. Przy zmianie pieluszki mów do dziecka i opisuj mu poszczególne czynności. Możesz mu także dać do zabawy wacik lub nawilżoną chusteczkę, aby przyzwyczajało się do różnych tekstur.

Pamiętaj także, by maksymalnie wykorzystać czas kąpieli! To świetna okazja, by pokazać maluszkowi różne bodźce działające na skórę, np. wilgoć i uczucie suchości albo ciepło i zimno.

Gdy dziecko leży w łóżeczku lub jest przewożone w wózku, staraj się dawać mu ciekawe, ale bezpieczne przedmioty, którym może się przyjrzeć i których może dotknąć. To świetny sposób na zajęcie go i na wykorzystanie tego czasu na naukę, gdyż pozwala maluchowi przyzwyczaić się do tekstury różnych przedmiotów.

Znaczenie zabawy

noworodek-bawiący-się-piłką

Czas zabawy pozwala dziecku zgłębić różne kształty, kolory i tekstury, co pomaga mu uczyć się otaczającego świata. Dawaj dziecku zabawki interaktywne, które się turlają, podskakują i wydają dźwięki.

Masowanie noworodka rewelacyjnie wpływa na rozwój jego skóry

masowanie-noworodka

Kontakt fizyczny z dzieckiem od pierwszych dni życia to podstawowy element budowania więzi oraz pielęgnowania jego delikatnej skóry. Wypróbuj NIVEA BABY Delikatnej oliwki pielęgnacyjnej do delikatnego wmasowywania w skórę maluszka po kąpieli. Produkt pomoże poprawić nawilżenie,

Najlepsze porady dotyczące stymulowania rozwoju dziecka

  • Mów do swojego dziecka, by pomagać mu w rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.
  • Pozwól maleństwu dotykać różnych powierzchni i oswajać się z nimi, by mogło dowiedzieć się jak najwięcej o swoim otoczeniu.
  • Unikaj włączania dziecku telewizji czy komputera – kontakt ludzki jest podstawą, gdyż zapewnia dziecku natychmiastową reakcję.
  • Właściwie dbaj o skórę dziecka, by wzmacniać ją i stymulować jej rozwój. Najlepiej stosować specjalne produkty do mycia dla niemowląt, na przykład Płyn do kąpieli z oliwką NIVEA BABY Emolienty