Włosy męskie - fakty i mity


DOWIEDZ SIĘ, CO JEST PRAWDĄ, A CO FIKCJĄ NA TEMAT MĘSKICH WŁOSÓW

Po świecie krąży wiele mitów na temat włosów. Sprawdziliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych i najbardziej absurdalnych.

fakty i mity na temat włosów

Siwe włosy męskie – czy jeśli wyrwę jeden, w jego miejscu wyrosną dwa następne?

Fikcja! Z jednego mieszka włosowego może wyrosnąć tylko jeden włos. Ale ponieważ komórki pigmentu już obumarły (właśnie dlatego był on siwy), nowy włos i tak będzie siwy. Siwienie włosów jest nieuniknione. Pozbywanie się ich w ten sposób nie przyniesie żadnego efektu. Tak na marginesie: unikaj wyrywania włosów, możesz uszkodzić mieszek i doprowadzić do infekcji.

Częste obcinanie włosów – czy dzięki niemu włosy męskie odrosną szybciej i będą grubsze?

Fikcja! Męskie włosy zawsze rosną w jednym tempie - około 1 cm na miesiąc. Mit ten zrodził się stąd, że im dalej od nasady włosa, tym staje się on cieńszy. Przez to krótsze pasma wydają się gęstsze i ciemniejsze. Obcinanie włosów nie wpłynie na tempo ich wzrostu.


Siwienie włosów od palenia – czy papierosy przyspieszają siwienie?

Prawda! Badanie wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia siwych włosów u osób palących jest czterokrotnie wyższe niż u osób niepalących. Jako że przedwczesne starzenie się jest powszechnie znaną konsekwencją palenia, siwienie włosów stanowi po prostu część ceny, jaką płacisz za nałóg. Dziwne, że nie wspominają o tym na paczkach. Siwe włosy męskie bywają atrakcyjne, ale pod warunkiem, że nie pojawiają się u mężczyzn zbyt wcześnie i nie są efektem uzależnienia od nikotyny.

Czy codzienne mycie głowy przyspiesza wypadanie włosów u mężczyzn?

Fikcja! Zakładając, że nie cierpisz na łysienie typu męskiego, dziennie i tak tracisz sto włosów. Częstotliwość mycia głowy nie ma na to żadnego wpływu. Myjąc włosy po prostu usuwasz te, które już wypadły. Wypadanie włosów u mężczyzn czy kobiet, dorosłych lub dzieci to proces jak najbardziej naturalny.

fakty i mity na temat włosów

Czy męskie włosy zielenieją od pływania w basenie?

Prawda! Naturalne lub farbowane włosy blond mogą nabrać zielonkawego odcienia i to nie z powodu chloru. Dzieje się tak w związku z miedzią zawartą w wodzie, która wiąże się z białkiem występującym we włosach.

Czy siwienie ze stresu jest możliwe?

Fikcja! Siwienie ze stresu nie jest możliwe! Badania wykazały, że pojawianie się siwych włosów w ciągu jednej nocy jest zwykle efektem łysienia plackowatego, czyli stanu, w którym grubsze i ciemniejsze włosy nagle wypadają. Pozostają wówczas jedynie te siwe, które w efekcie stają się bardziej widoczne.


Czy stanie na głowie przyspiesza porost włosów?

Fikcja! Zwiększenie napływu krwi do skóry głowy, poprzez stanie na głowie, nie zadziała. Krążenie nie ma żadnego wpływu na wzrost włosów. Jeśli tego próbowałeś, no cóż… przynajmniej wiesz, że jeszcze potrafisz stanąć na głowie. Tego typu ćwiczenia nie spowodują, że włosy męskie będą rosły szybciej, ale z pewnością wpłyną na poprawę kondycji fizycznej każdego pana.

fakty i mity na temat włosów

Gęste męskie włosy – czy jeśli mam gęste włosy od urodzenia, będę je miał dożywotnio?

Fikcja! Z tych samych powodów, z których włosy stają się gęstsze w dzieciństwie, staną się one rzadsze wraz z wiekiem. Winić za to należy hormony, które kontrolują funkcje organizmu i strukturę włosów. Zdarza się, że z wiekiem włosy proste stają się kręcone i odwrotnie.


Wypadanie włosów u mężczyzn – czy skłonność do wypadania dziedziczy się tylko po rodzinie ze strony matki?

Fikcja! Owszem, łysienie czy intensywne wypadanie włosów u mężczyzn jest zjawiskiem dziedzicznym, ale odpowiedzialne za nie geny mogą pochodzić od któregokolwiek z rodziców. Szybki rzut oka na głowę taty da Ci generalny wgląd na to, w jakim stanie będą Twoje włosy za kilkadziesiąt lat.

Czy włosy męskie szybko uodparniają się na działanie szamponów, odżywek i środków do stylizacji?

Fikcja! To nie do końca prawda. Jeśli włosy przestaną reagować na Twoją ulubioną markę, to prawdopodobnie znak, że zostały one przeciążone produktem. Trzeba wówczas go zmyć, stosując dobry zabieg oczyszczający. Aby zapobiec przeciążeniu, warto stosować dwa produkty naprzemiennie.