Śmiejące się kobiety

Jak wpływa na nas słońce na plaży, w górach i w mieście?

Jak cieszyć się słońcem, zapewniając sobie pełną ochronę

Gdy świeci słońce, jesteśmy promienni. Najlepszym momentem, by podładować akumulatory, łapiąc trochę słońca, są wakacje. Nieważne, czy spędzasz urlop na plaży czy w górach, dzięki NIVEA możesz cieszyć się słońcem, o nic się nie martwiąc.

Wypad na plażę

Latem plaża należy do naszych ulubionych miejsc. Fale rozbijające się o brzeg, piasek łaskoczący stopy i promienie słońca... cudownie! Jest jednak kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, gdy spędzasz dzień na plaży.

Ciesz się każdą chwilą na plaży

Gdy jesteśmy na plaży, cieszą nas nawet najwyższe temperatury. Morska bryza zapewnia przyjemne ochłodzenie, a jeśli pomimo tego wciąż jest nam za gorąco, po prostu zanurzamy się w morzu. Nie daj się jednak zwieść. Pomimo przyjemnej chłodzącej bryzy słońce nie przestaje promieniowaćdlatego tak ważne są odpowiednio dobrane kosmetyki do opalania.

To samo dotyczy wody: 60% promieni UVB oraz 85% promieni UVA dociera do 50 cm poniżej powierzchni wody. Dlatego tak ważne jest stosowanie wodoodpornych produktów przeciwsłonecznych. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie produkty ochrony przeciwsłonecznej NIVEA są wodoodporne, dzięki czemu chronią skórę także w czasie kąpieli. Dlatego możesz po prostu wybrać swój ulubiony produkt.

Ciesz się słońcem bezpiecznie

Produkt przeciwsłoneczny na plaży

Jeśli po każdej kąpieli i wytarciu się nakładasz ponownie produkt ochrony przeciwsłonecznej, możesz w spokoju cieszyć się słońcem.

Najlepsze światło słoneczne jest w miejscach zacienionych

Najlepszym miejscem na słońcu jest cień. Dotyczy to również plaży, szczególnie jeśli chcesz wypracować sobie zdrową opaleniznę. Jednak pomimo że cień zapewnia znaczącą ochronę przed promieniowaniem UV, nie chroni przed nimi w stu procentach

W cieniu wciąż dociera do nas nawet do 40% promieni UV. A to oznacza, że opalamy się także w cieniu. Dlatego ryzyko poparzeń słonecznych jest w tym miejscu wyższe niż mogłoby to się wydawać większości z nas. Pełnej ochrony nie zapewniają nawet chmury. Zachmurzone, szare niebo nie przepuszcza jedynie kilku procent promieni UV. Dlatego nawet gdy przebywasz w cieniu lub gdy na zewnątrz jest pochmurno, nie wychodź bez odpowiedniej ochrony.

Oto części ciała, które szczególnie należy osłaniać na plaży

Produkt przeciwsłoneczny na plaży

Co do zasady należy odpowiednio chronić całe ciało. Przy nakładaniu kremu zwracaj szczególną uwagę na części najbardziej wystawione na słońce (nos, policzki, ramiona, kark, łuki stóp, łysina), gdyż to do nich dociera najwięcej promieni słonecznych.

Po przebywaniu na słońcu zapewnij skórze nawilżenie i ukojenie przy użyciu produktów

Po opalaniu

Nawet jeśli najlepiej o siebie zadbasz, po długim dniu na słońcu Twoja skóra często jest rozgrzana i sucha. Dlatego potrzebuje intensywnego nawilżenia i balsamów po opalaniu. Produkty do stosowania po opalaniu, dostosowane specjalnie do potrzeb Twojej skóry, dostarczają jej wszystkiego, czego akurat potrzebuje.

Niezbędne podczas dnia na słońcu

  • Parasol – zrelaksuj się i korzystaj z dnia w cieniu. 
  • Nie zapomnij jednak nałożyć produktu przeciwsłonecznego.
  • Produkt przeciwsłoneczny – pamiętaj, by ponownie go nałożyć po każdej kąpieli i wytarciu.
  • Czapka, kapelusz lub chusta – Twoje włosy i skóra głowy także potrzebują ochrony. 
  • Okulary przeciwsłoneczne – oczy zawsze powinny być jeszcze lepiej chronione dobrymi okularami przeciwsłonecznymi. Nie zapomnij zaopatrzyć w nie także dzieci!

Kobieta Woda

Zadbaj także, by na plaży przyjmować odpowiednią ilość płynów.

W góry

Góry coraz częściej wybierane są na miejsce wypoczynku. I to nie tylko zimą, gdy wybieramy się na narty. Ze względu na piesze wędrówki, trekking i kolarstwo górskie góry zajmują wysoką pozycję na liście destynacji urlopowych każdego z nas także przez pozostałą część roku. Jeśli planujesz urlop w górach, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Oto, co czyni góry tak wyjątkowymi

Zdobywanie szczytów, przebywanie wysoko ponad wszystkim, co nas otacza i cieszenie się niewiarygodnymi widokami – wyżej niż w góry się nie da! Ciesz się każdą chwilą. Jednak tak samo jak na plaży chłodny górski wiatr może okazać się zwodniczy, gdyż nie eliminuje on promieni UV. 

Chłodny wietrzyk może także szybko przeistoczyć się w lodowate wietrzysko, zwłaszcza w wyższych partiach gór. A skóra potrzebuje ochrony nie tylko przed promieniami UVA i UVB, lecz także przed zimnem. W górach pojedyncze połacie śniegu zalegają często do wiosny lub nawet lata. W tego typu miejscach uważaj szczególnie: śnieg odbija promienie słoneczne i intensyfikuje ich oddziaływanie, zwiększając ilość promieni UV nawet o 90%.

Regularnie nakładaj kolejną warstwę produktu ochrony przeciwsłonecznej

Produkt przeciwsłoneczny w górach

Ważne: w czasie pieszych wędrówek często intensywnie się pocimy. Pot z kolei stopniowo zmywa produkt ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego powtarzaj aplikację produktu ochrony przeciwsłonecznej, relaksuj się i korzystaj ze słonecznego dnia.

Oto części ciała, które szczególnie należy osłaniać w górach

Produkt przeciwsłoneczny

Pamiętaj, by w czasie pobytu w górach ochraniać wszystkie części ciała wystawione na działanie promieni słonecznych. Szczególnie uważaj na twarz, grzbiet nosa, kark, ramiona i uszy.

Niezbędne podczas dnia w górach

By jeszcze bardziej cieszyć się dniem w górach, pamiętaj o zabraniu wszystkiego, czego potrzebujesz. Oto lista rzeczy, których często zapominamy zabrać z domu: 
  • Okulary przeciwsłoneczne – upewnij się, że szkła posiadają filtr UV. 
  • Nakrycie głowy – zimno i słońce szkodzą zarówno skórze jak i włosom. 
  • Dużo napojów – wskazówka: najbardziej sprawdzają się lekkie plastikowe butelki. 
  • Balsam do ust – tutaj także zwróć uwagę na współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. 
  • Przekąski zaspokajające głód – pomyśl o zabraniu ze sobą suszonych moreli. Są sycące i smaczne, a dodatkowo zawarty w nich beta karoten usprawnia funkcje ochronne skóry.

Ważna informacja dla osób spędzających urlop w górach: Wraz z wysokością zwiększa się

Promieniowanie UV w górach

Kolejna ważna uwaga dla osób przebywających w górach: intensywność promieniowania UVB zwiększa się wraz z wysokością, o 15-20% co każde kolejne 1 000 metrów. Oznacza to, że im wyżej się wspinasz, tym wyższej ochrony przeciwsłonecznej potrzebujesz.

W domu, w mieście, na wsi: kąpiele słoneczne dla podładowania akumulatorów

Wyjdź na zewnątrz w czasie przerwy obiadowej i podładuj akumulatory dzięki odrobinie słońca. Nieważne gdzie jesteś, możesz zrobić to praktycznie wszędzie. W pobliskim parku lub przed budynkiem firmy: spędzenie kilku chwil na świeżym powietrzu pomoże Ci się zrelaksować i oczyścić myśli. Jednak intensywność oddziaływania słońca jest często niedoceniana, a to prowadzi do natychmiastowego naprężenia skóry ust oraz jej poparzenia. 

Aby do tego nie dopuścić, jednorazowo nie przebywaj na słońcu bez ochrony dłużej niż przez 15 minut. Oczywiście czas ten może być różny w zależności od Twojego rodzaju skóry, jednak zasadniczo staraj się nie przekraczać limitu piętnastu minut. Jeśli chcesz bez obaw pozostać na słońcu dłużej, zastosuj odpowiedni dla swojej skóry produkt ochrony przeciwsłonecznej, na przykład Moisturizing Day Care z filtrem SPF 15.

spf

Krótka przerwa na słońcu? Niestety wolne rodniki nie robią sobie przerwy. Nie dopuść do niepotrzebnego poparzenia skóry – niestety czasem wystarczy do tego 10-15 minut na słońcu.

product stage

Gdziekolwiek jesteś, chroń skórę przed słońcem

Zobacz także