jaki-wplyw-na-tradzik-ma-dieta

Dieta a trądzik - jaki wpływ na trądzik ma dieta? - NIVEA

Dieta a trądzik
To, co jemy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i tkankę tłuszczową, ale także na wygląd twarzy. Ważnym elementem leczenia trądziku jest odpowiednia dieta.

  Dieta na trądzik

Badania pokazują, że trądzik może wynikać ze złej diety. Ale przecież nie każdy, kto zajada się czekoladą, za kilka dni zaobserwuje niechciane „pryszcze”. Jednak u osoby predysponowanej z różnych przyczyn nieodpowiednia dieta może nasilać powstawanie trądziku. Te przyczyny to m.in. wiek dojrzewania, zaburzenia hormonalne, skłonności rodzinne itp. Oto kilka wskazówek i podpowiedzi, co jeść na trądzik.

  • staraj się unikać w diecie słodyczy i żywności o wysokim indeksie glikemicznym. Taka dieta powoduje nadmierny wyrzut insuliny w organizmie. To przekłada się na dalsze niekorzystne przemiany hormonalne, a w konsekwencji na nadmierną pracę gruczołów łojowych.
  • uważaj na nadmiar mleka i nabiału. Okazuje się, że prohormony zawarte w mleku mogą także pośrednio wpływać na produkcję androgenów. To hormony bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie się trądziku. Mleko to obecnie największy podejrzany w tropieniu przyczyn powstawania trądziku!
  • zrezygnuj z Fast foodów i żywności mocno przetworzonej, pełnej konserwantów. Żywność taka ma najczęściej bardzo wysoki indeks glikemiczny. Może ona nasilać wytwarzanie się wolnych rodników, które także zaostrzają zmiany trądzikowe!
  • ogranicz tłuszcze zwierzęce. Nie tylko mogą one niekorzystnie wpływać na profil hormonalny, ale także bezpośrednio na skład wydzielanego łoju. To także odgrywa dużą rolę w tworzeniu się niedoskonałości.
  • wprowadź przede wszystkim racjonalną, zbilansowaną i zdrową dietę. Powinna być ona bogata w pieczywo gruboziarniste, owoce i warzywa bogate w witaminy i antyoksydanty. One zmniejszają nadmiar wolnych rodników i stan zapalny. Dodatkowo postaw na tłuste ryby, pestki, orzechy. Te ostatnie mają dużą zawartość antyoksydantów, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Szukaj też źródeł cynku i selenu, którym udowodniono bardzo korzystny wpływ na ograniczanie trądziku. A jeżeli dopadnie Cię ochota na słodycze, sięgnij po gorzką czekoladę o zawartości kakao powyżej 70%.

Podsumowując, dieta a trądzik to bardzo silny związek. Dlatego zaplanuj odpowiedni jadłospis. Jedz zdrowo i rozsądnie, a jeśli zauważysz zmiany… po prostu unikaj ich przyczyn.