Mięśnie szyi a młodo wyglądająca twarz i dekolt

Mięśnie szyi a młodo wyglądająca twarz i dekolt

Nic w ludzkim organizmie nie jest oddzielnym, samodzielnie funkcjonującym bytem. Słowa te odnoszą się także do relacji między mięśniami szyi a wyglądem twarzy i dekoltu. W jaki sposób? Wyjaśniamy!

Mięśnie szyi – co warto o nich wiedzieć?

Nie da się ukryć, że anatomia mięśni szyi jest dość skomplikowana. Mięśnie te tworzą duże grupy w okolicach kręgosłupa. Ponadto mięśnie szyi i karku, dekoltu oraz twarzy są ze sobą połączone i od siebie zależne. Osłabienie jednej grupy może pociągnąć ze sobą osłabienie kolejnych, wpływając na wygląd samej szyi, jak również twarzy. Skutki tego osłabienia to utrata jędrności i elastyczności skóry. Nierzadko dochodzi też do zaburzenia owalu twarzy.

Na wygląd twarzy największy wpływ mają dwa mięśnie szyi. Mowa o mięśniu szerokim oraz mięśniach nadgnykowych. Mięsień szeroki w pewnym stopniu odpowiada za ułożenie kącików ust. Z kolei mięśnie nadgnykowe uczestniczą w ruchach żuchwy.

Mięśnie szyi – co warto o nich wiedzieć?

Napięte mięśnie szyi a młody wygląd

Przy zachowaniu anatomicznych krzywizn kręgosłupa, twarz i szyja dłużej zachowują młody wygląd. Z kolei stale napięte mięśnie szyi i zgarbione plecy to prosta droga do powstania niepożądanych zmian. Nieprawidłowa postawa ciała z czasem negatywnie odbije się na twarzy. Dlaczego? Garbienie się powoduje przykurcz mięśni klatki piersiowej, zwłaszcza w okolicy dekoltu i szyi! Napięte mięśnie na szyi przyczyniają się do napięć w całym ciele, w tym w głowie. Nieprawidłowa sylwetka powoduje pochylenie górnej części ciała do przodu. Napięte mięśnie głębokie szyi sprawiają, że wszystkie tkanki, tłuszcz oraz mięśnie przesuwają się w dół. Skóra staje się obwisła i powstają zmarszczki sięgające od czoła do linii szczęki, aż po szyję.

Napiętym mięśniom w jednym miejscu może towarzyszyć zwiotczenie w innym obszarze. Na zwiotczenie mięśni szyi odpowiedzialnych za młody wygląd w dużej mierze wpływa tzw. tech neck. To wada postawy ściśle związana z korzystaniem z nowoczesnych technologii, a mianowicie smartfonów. Wpatrując się w ekran telefonu, pochylasz głowę? To niedobrze! W ten sposób głowa znajduje się pod kątem 45 stopni, co prowadzi do rozluźnienia mięśni szyi. Skóra staje się wiotka, pokrywają ją zmarszczki. Szczególnie charakterystyczne są poziome bruzdy, zwane naszyjnikiem Wenus. Z czasem pojawia się też drugi podbródek. I to nawet u szczupłych osób. Wskutek tech neck możesz odczuwać skurcze mięśni w szyi, karku, pleców oraz bóle głowy. Aby tego uniknąć, staraj się trzymać telefon na wysokości wzroku, naprzeciw twarzy.

Joga szyi – sposób na zmarszczki

Mięśnie twarzy i szyi, tak jak inne mięśnie ciała, wymagają treningu, aby zachowały swoje funkcje. Właśnie temu służy joga twarzy i szyi! Ujędrnia ona skórę, przyczyniając się do redukcji zmarszczek. Wynika to z faktu, że organizm ma spore możliwości regeneracyjne. Odpowiednio prowadzona praca (w tym wypadku joga szyi) nad przewłóknionymi tkankami oraz spiętymi mięśniami, może pobudzić komórki do regeneracji. Masaż stymuluje krążenie krwi, a zarazem pomaga w usunięciu limfy, wywołującej obrzęki. Joga twarzy i szyi sprzyja spłyceniu zmarszczek, a przy okazji przywraca skórze zdrowy koloryt. Przykładowe ćwiczenia na szyję? Oto one:

  1. Joga na szyję uwzględnia proste ćwiczenie o nazwie żuraw. Pomaga ono pozbyć się drugiego podbródka. Polega na wyciąganiu głowy jak najwyżej w kierunku sufitu, a przy tym wysuwaniu żuchwy. Podczas wykonywania żurawia odczujesz przyjemne napięcie skóry na podbródku i szyi. Wytrzymaj w tej pozycji około 5 sekund, a następnie się rozluźnij. Powtórz sekwencję 10 razy.
  2. Joga na zmarszczki na szyi uwzględnia również ćwiczenie zwane łabędzią szyją czy żyrafą. Jest ono bardzo proste. Zacznij od złożenia ust w dziubek. Następnie wyciągnij mocno szyję i odchyl ją pod kątem 45 stopni. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund. Rozluźnij się i powtórz ten sam ruch, ale tym razem skręcając głowę w prawo. Później powtórz je ze skrętem w lewo.

Joga dla szyi da najlepsze rezultaty, jeśli połączysz ją z masażem twarzy i szyi. Warto wykonywać je naprzemiennie. Pamiętaj, aby zawsze pracować na czystej skórze. Wcześniejszy demakijaż to konieczność. Po oczyszczeniu twarzy i szyi sięgnij po kosmetyk, który ułatwi Ci przesuwanie palców po skórze. Z tym zadaniem świetnie poradzą sobie olejki przeciwzmarszczkowe, jak np. Multifunkcyjny olejek pielęgnujący NIVEA Q10 POWER. Masaż wykonuj płynnymi, okrężnymi ruchami. Zawsze kieruj się od dołu ku górze. Zacznij od karku, przejdź na obojczyki i szyję, a następnie masuj okolicę uszu. Możesz też masować twarz.

Ponadto ważnym wsparciem w dążeniu do zachowania zadowalającej kondycji skóry i twarzy są oczywiście kremy przeciwzmarszczkowe oraz ujędrniające. Dobre efekty uzyskasz, stosując np. Krem na dzień Q10 POWER Przeciwzmarszczkowy + Ujędrnienie, który zauważalnie ujędrnia skórę już po 2 tygodniach stosowania. Zaopatrz się też w kremy przeciwzmarszczkowe na noc, jak np. Przeciwzmarszczkowy + Modelujący Krem Na Noc 65+, który poprawia kontur twarzy nawet w przypadku wymagającej, dojrzałej skóry.

Napięte mięśnie szyi a młody wygląd

Joga na ból szyi – pozycja kota

Prosta postawa ciała jest kluczowa dla jego wyglądu. Wyprostowana sylwetka wydłuża optycznie szyję i sprawia, że jej mięśnie pozostają w dobrym stanie. Warto o nią zadbać, zwłaszcza pracując przy biurku. Pomocne w tym wypadku okazują się proste asany. Jedna z nich to pozycja kota. Aby ją wykonać, uklęknij na macie lub kocu z dłońmi mocno przylegającymi do podłoża. Ustaw dłonie na jednej linii z biodrami. Napnij brzuch i utrzymaj kręgosłup w neutralnej pozycji. Przy głębokim wdechu wygnij go w łuk. Po rozluźnieniu brzucha, podnieś głowę i kość ogonową w kierunku sufitu. Podczas wdechu wygnij plecy w koci grzbiet, a podbródkiem sięgnij do klatki piersiowej. Opisane ruchy wykonuj naprzemiennie, płynnie i spokojnie. To ćwiczenie jogi na szyję przyniesie Ci ulgę, a w dłuższej perspektywie poprawi wygląd twarzy oraz dekoltu.

Joga i ćwiczenia na szyję, właściwa postawa oraz pielęgnacja szyi i dekoltu pozwolą Ci długo cieszyć się gładką skórą. Pomogą również zminimalizować skutki dotychczasowych zaniedbań. Pamiętaj jednak, że klucz do sukcesu to regularność! W ten sposób zachowasz zdrowie oraz młody wygląd.

 

Joga szyi – sposób na zmarszczki