W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

Co pomaga zapobiegać łysieniu?

Co pomaga zapobiegać łysieniu?

Przydatne informacje i porady

Łysienie – to pojęcie zwykle kojarzy się z problemem mężczyzn, a w pierwszej chwili także z cofającą się linią włosów i łysym plackiem z tyłu głowy. Jednak ten problem dotyczy także wielu kobiet. Poniżej omówimy objawy, przyczyny i sposoby walki z łysieniem.

Wypadanie włosów niekoniecznie oznacza łysienie

Objawy łysienia

Nie każdy przypadek wypadania włosów oznacza, że cierpisz na łysienie. Każdego dnia tracimy około 100 włosów. Jednak jeśli liczba ta znacząco się zwiększa, przyczyną może być łysienie.

Łysienie, z łaciny alopecia, z reguły uwarunkowane jest genetycznie i niekoniecznie stanowi wyłącznie męski problem: także kobiety mogą cierpieć na dziedziczne łysienie, choć rzadziej kończy się to całkowitym wyłysieniem.

Nie martw się, jeśli na poduszce zauważysz kilka włosów; intensywność, z jaką włosy wypadają u osób zdrowych może być różna w różne dni i niekoniecznie oznacza, że cierpisz na łysienie.

Wypadanie włosów: utrata do 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym

Szczotki do włosów

Przy wyborze szczotek i grzebieni zwróć uwagę na ich jakość, gdyż od niej zależy właściwa pielęgnacja Twoich włosów. Na przykład wybieraj zawsze naturalne włosie.

Skąd bierze się łysienie?

Powody łysienia

Poważnie zastanów się nad tym problemem. Wybór odpowiednich szczotek i grzebieni jest niezwykle istotny w pielęgnacji włosów.

Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia mogą być trudne do ustalenia. Zasadniczo, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na łysienie, zaleca się konsultację z lekarzem, ponieważ łysienie jest zawsze powiązane z indywidualną sytuacją danej osoby.

Możliwe przyczyny łysienia:
  • Predyspozycje genetyczne
  • Wahania hormonów (spowodowane ciążą lub menopauzą)
  • Poważne zaburzenia pracy organizmu (np. zaburzenia funkcji tarczycy, niedobór żelaza, choroby zakaźne)
  • Niedożywienie (spowodowane radykalną zmianą nawyków żywieniowych lub restrykcyjną dietą)
  • Niezdrowy styl życia
  • Stres
  • Choroby skórne (czasem wywołane grzybicą)
product stage

Łagodne produkty do pielęgnacji włosów

Leczenie łysienia

Jeśli jesteś już po konsultacji ze specjalistą, który potwierdził, że chodzi o łysienie, musisz poważnie zastanowić się nad właściwym leczeniem. Powinno ono być podjęte po konsultacji z lekarzem i dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojego organizmu.

Nie spodziewaj się cudownego leku

Choć istnieje wiele produktów, których producenci obiecują wygraną z łysieniem, nie istnieje żaden „środek odbudowujący włosy”, sprawiający, że symptomy znikną w okamgnieniu. Jeśli podejrzewasz, że wypadanie włosów spowodowane jest niewłaściwym odżywianiem, zweryfikuj to niezwłocznie, konsultując się z lekarzem.

Przy odrobinie szczęścia, dbając o bardziej zrównoważony styl życia i świadomy relaks oraz unikając stresu, możesz sprawić, że Twoje włosy znów zaczną zdrowo rosnąć.

Oto w jaki sposób właściwie zapobiegać łysieniu:

Zdrowe i piękne włosy

Mocne włosy

Mocne włosy nie tylko wyglądają atrakcyjnie, lecz są także oznaką zdrowia.

Skonsultuj się z ekspertem

Pamiętaj

Zapytaj eksperta

Lepiej dmuchać na zimne: nie lekceważ łysienia i w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Jeśli podejrzewasz u siebie łysienie, nie baw się w samodzielne diagnozy, lecz skonsultuj się z lekarzem

Ważna informacja: Niniejszy artykuł zawiera jedynie ogólne wskazówki, nie należy na jego podstawie dokonywać diagnozy ani podejmować samodzielnego leczenia i nie może on zastąpić konsultacji lekarskiej.

Nie panikuj tylko dlatego, że czujesz, iż tracisz więcej włosów niż zwykle, ponieważ ilość włosów wypadających u osób zdrowych może być zmienna. Jeśli jednak podejrzewasz i obawiasz się, że cierpisz na łysienie, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub konsultantem, by zapewnić sobie profesjonalne leczenie.