Jak i czym czesać włosy?

Jak i czym czesać włosy?

Czy wiesz, że zdrowe i zadbane włosy to nie tylko zasługa odżywek i szamponów? Świadoma pielęgnacja zaczyna się już od wyboru szczotki i grzebienia. Kosmetyki nawilżą i odżywią włos, ale to nie wystarczy, gdy przy każdym czesaniu uszkadzasz jego strukturę. Jak więc się czesać, żeby nie uszkodzić włosów?

Jak czesać włosy – co warto wiedzieć?

Codziennie rano stajesz przed lustrem, odświeżasz twarz i niemal automatycznie układasz fryzurę. Czy zastanawiałaś się nad tym, jak prawidłowo czesać włosy? Ta krótka i niepozorna czynność wydaje się nam tak samo naturalna jak mycie zębów. Paradoksalnie jednak to właśnie ta chwila może znacząco wpłynąć na kondycję włosów.

Zauważyłaś, że Twoje włosy łatwo się kruszą, łamią lub nie są podatne na stylizację? Zwróć uwagę na to, jakich akcesoriów używasz! Za splątanie i mikrourazy mogą odpowiadać plastikowe szczotki oraz popularne grzebienie do tapirowania. Naruszają one delikatną strukturę włosa, trwale je niszcząc. Czym najlepiej czesać włosy, żeby uniknąć nieplanowanej wizyty u fryzjera?

Rynek akcesoriów jest dziś tak duży, że trudno zdecydować się na zakup idealnego modelu szczotki. Dobór odpowiedniego narzędzia może wpłynąć nawet na blask fryzury. Czym czesać włosy, żeby nie uszkodzić ich łusek? Najpierw poznaj porowatość i rodzaj swoich włosów! Innej pielęgnacji będą wymagać posiadaczki typu wysokoporowatego (kręcony), niskoporowatego (prosty, ciężki włos) lub średnioporowatego (włos pośredni, puszący się, lekko falujący). Test porowatości jest dobrą wskazówką dla początkujących ze świadomą pielęgnacją. Warto pamiętać o tym, że porowatość może się zmienić: choćby ze względu na zafarbowanie lub rozjaśnienie włosów. Określenie swojego typu ułatwia jednak dobranie kosmetyków.

Jak czesać włosy ¬– co warto wiedzieć?

Drugi kroki na drodze odkrywania potrzeb włosów to przyjrzenie się temu, czego im brakuje. Być może słyszałaś już o pielęgnacji PEH. Za tajemniczym skrótem ukrywają się proteiny, emolienty i humektanty (obecne w maskach i odżywkach). Równowaga pomiędzy tymi trzema składnikami to przepis na włos idealny. Każda porowatość włosa będzie wymagała innego stężenia danego składnika w świadomej pielęgnacji. Proteiny są odpowiedzialne za odbudowywanie uszkodzeń włosa. Kiedy ich brakuje, Twoje włosy mogą być matowe i oklapnięte. Emolienty są jak zabezpieczający film: otulają włos i chronią go przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Znajdziesz je w olejkach i woskach. A humektanty? One odpowiadają z kolei za nawilżenie włosa. Kiedy ich brakuje, włosy są pozbawione blasku. Łatwo jednak przesadzić z ich ilością: wtedy włosy mogą bardziej się plątać. Przeczytaj także: Porowatość włosów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!.

Istnieje jednak kilka zasad uniwersalnych, niezależnych od stopnia porowatości czy historii farbowania. Jak rozczesywać włosy, żeby nie narazić ich na zniszczenia? Zaczynaj szczotkować je od dołu. Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że rozczesujemy kosmyki lub całe partie fryzury od skóry głowy aż po same końce. W ten sposób łatwo o spustoszenie: nie rozczesujesz splątań, ale jedynie je przesuwasz i sprzyjasz powstawaniu nowych zniszczeń. Czesz się od dołu ku górze, zaczynając od warstw u spodu. W uporaniu się z niesfornymi partiami mogą pomóc Ci odżywki do włosów: zmiękczą ich strukturę i ułatwią poślizg grzebieniowi lub szczotce.

Świadoma pielęgnacja włosów zaczyna się już od prawidłowego mycia głowy (Przeczytasz o nim więcej tutaj: Jak myć głowę? 10 zasad). Unikaj nadmiernego tarcia skóry głowy i… częstego mycia! Codzienne mycie włosów (zwłaszcza agresywnymi środkami) naraża je na mikrourazy oraz może być przyczyną nadmiernego przetłuszczania się. Z pomocą przychodzą ulubione kosmetyki każdej włosomaniaczki: suche szampony do włosów. Nie tylko wydłużają czas między myciami, przywracając fryzurze świeżość, ale również nadają teksturę i objętość nawet ciężkim i przyklapniętym włosom.




Jak czesać włosy po umyciu?

Czesanie włosów na sucho

Kiedy przy czesaniu na mokro polecaliśmy Ci grzebień z szerokimi zębami, w czesaniu na sucho już nie masz tego ograniczenia. Co do czesania suchych włosów? Świetnie sprawdzi się tu szczotka z naturalnego włosia lub mieszana. Dlaczego naturalne włosie ma znaczenie? Ponieważ pomaga Twoim włosom rzadziej się przetłuszczać! Naturalne włosie, w przeciwieństwie do syntetycznego, ma zdolność rozprowadzania sebum z czubka głowy na całą długość włosa. Dzięki temu Twoje kosmetyki nie będą tłuste na górze, a suche na końcówkach!

Czesanie włosów na sucho

Czesanie na mokro

Czesanie mokrych włosów nie jest z reguły wskazane – chyba, że jesteś posiadaczką włosów kręconych, przy których czesanie na sucho doprowadziłoby to puszenia się i utraty skrętu. W takim wypadku warto na koniec mycia nałożyć na włosy solidną porcję odżywki i używając grzebienia o szerokich zębach delikatnie rozczesać włosy, kiedy nadal mają na sobie kosmetyk. Odżywka ułatwi rozczesywanie, dzięki czemu unikniesz szarpania i nadmiernego wypadania włosów. Po zmyciu odżywki odciśnij włosy w ręcznik, zbierając kosmyki od dołu i przyciskając je do głowy – ten sposób suszenia dodatkowo wspiera naturalny skręt włosa.

Kiedy w innym przypadku możesz czesać włosy na mokro? Oczywiście jeśli zaczynasz już w tym momencie stylizację! Niektóre kosmetyki stylizacyjne najlepiej nałożyć już na mokre włosy (np. primer czy piankę do włosów). Jeśli wolisz zająć się fryzurą zaraz po kąpieli, po wyjściu spod prysznica zacznij od nałożenia olejku lub innych pielęgnacyjnych kosmetyków do włosów, aby dostarczyć grzebieniowi „poślizg” a włosom gładkość, co zapobiegnie szarpaniu. Tu również przyda się grzebień o szerokich zębach lub szczotka do czesania włosów na mokro, z szeroko rozstawionymi wypustkami.

Jak rozczesywać włosy, które nie zdążyły jeszcze wyschnąć? Nie szarp ani nie ciągnij pasm: mokre kosmyki są jeszcze bardziej narażone na mechaniczne zniszczenia. Dlatego też dobrze suszyć je w sposób naturalny – odciśnij w ręcznik nadmiar wilgoci (co ważne, nie trzyj włosów!) i pozwól im wyschnąć pod wpływem powietrza. Nie trzymaj włosów pod turbanem z ręcznika – nie tylko nie pomoże im to szybciej wyschnąć (w końcu trzymasz je w wilgotnym kokonie), ale także sprzyja to plątaniu się włosów i ukształcaniu w „nienaturalnych” pozach.

Jak czesać włosy po umyciu?

Czesanie włosów w trakcie suszenia – blow dry

Chcesz uzyskać modny efekt blow dry? Polega on na czesaniu włosów podczas suszenia ich suszarką w taki sposób, by ciepłe powietrze utrwaliło je w pozycji pełnej objętości i delikatnego skrętu. Do tego sposobu czesania włosów dobrze najpierw rozczesać włosy na morko grzebieniem o szerokich zębach, a następnie do samego suszenia wybierz okrągłą szczotkę. Im szerszy „walec” szczotki, tym szerszy (deliktaniejszy) skręt uzyskasz.

O czym należy pamiętać wykonując blow dry? Oto kilka wskazówek:

  • Obchodzenie się z okrągłą szczotką nie jest łatwe – jeśli niedostatecznie rozczeszesz włosy zanim przejdziesz do jej użycia, kołtuny mogą się zaplątać w jej włosie i… nie wyjść. Szczególnie plączące mogą być okrągłe szczotki z włosiem z nylonu lub plastiku – najlepiej stawiać na szczotki z naturalnego włosia (np. dzika), lub mieszane z naturalnego i sztucznego tworzywa. Z okrągłą szczotką obchodź się bardzo uważnie i ostrożnie.
  • Suszarka, której używasz powinna być wyposażona w dyfuzor – to naprawdę duża ochrona dla Twoich włosów! Dyfuzor, albo tak zwana „końcówka do suszarki” rozbija strumień powietrza, aby nie uderzał we włosy w maksymalną siłą. Piszemy o tym więcej w artykule: Jak suszyć włosy, by im nie zaszkodzić?
  • Kontroluj kierunek skrętu – zwróć uwagę, jak nakładasz włosy na szczotkę – dla uzyskania większej objętości (przy czubku głowy) warto zakręcać włosy „na szczotkę”, a nie pod nią. Natomiast na długości włosów możesz trzymać szczotkę lekko po skosie, aby uzyskać ładniejszy skręt
suszarka z dyfuzorem

Rodzaje szczotek do włosów

Powiedzieliśmy Ci już co nieco o materiale, z którego mogą być wykonane szczotki do włosów. Jednak w sklepach znajdziesz wiele rodzajów szczotek do włosów i grzebieni, różniących się nie tylko włosiem, ale także kształtem, wielkością czy zakończeniem igiełek (z kuleczkami na czubkach lub bez). Jak się wśród nich rozeznać? Przede wszystkim – nie musisz znać i posiadać ich wszystkich. Przedstawiamy kilka najważniejszych szczotek, które przydadzą się w domu każdej kobiety.

  • Grzebień o szerokich zębach – przeznaczony jest do rozczesywania włosów na morko, lub wczesywania odżywek, masek lub pianek do włosów. W szczególności dla posiadaczek włosów kręconych grzebień o szerokich zębach to absolutny must-have!
  • Okrągła szczotka – przydatna w stylizacjach typu blow dry, sprawdzi się najlepiej na włosach niskoporowatych, a dla śrenio lub wysokoporowatych włosów powinna być stosowana zawsze w towarzystwie odpowiednich kosmetyków do stylizacji włosów.
  • Szotka prostokątka – może być szeroka lub wąska. Szeroka świetnie wygładza długie i półdługie włosy, natomiast wąska pomoże Ci zebrać włosy do kitki czy koka.
  • Szczotka półokrągła – sprawdzi się do codziennego czesania włosów jak i ich modelowania. Świetna dla włosów półdługich, pomoże także lekko unieść fryzurę u nasady. Dla włosów kręconych to także dobry wybór, jednak najlepiej w towarzystwie naturalnego, nie syntetycznego włosia.
  • Szczotka kwadratowa – jeśli często prostujesz włosy, szczotka kwadratowa to kompan dla Ciebie! Szczotką kwadratową nie tylko ułatwisz prostowanie, ale też wykonasz loki prostownicą. Więcej na ten temat w naszym artykule: Jak zrobić loki prostownicą? Krok po kroku
  • Grzebień do tapirowania – to grzebyk o bardzo cienkich i gęstych zębach, najczęściej zakończony szpiczastą końcówką. Jeśli używasz dopinek do włosów zaczepianych na klipsy, będzie bardzo przydatny w Twojej łazience. Szpiczasta końcówka świetnie sprawdza się także przy podziałach włosów, np. jeśli chcesz pofarbować kosmyki w domu. Podział włosów wykonasz też z łatwością grzebienia o szerokich zębach.
Rodzaje szczotek do włosów

Jak i czym czesać kręcone włosy?

Fryzury z kręconych włosów robią niesamowite wrażenie. Włosy wysokoporowate wymagają jednak dużej troski już na etapie mycia. Szampony do włosów dobrze zmyć ciepłą wodą, ale samo mycie zakończyć przepłukaniem zimnym strumieniem wody. Dlaczego? W ten sposób domykamy już i tak naturalnie rozchylającą się łuskę włosa.

W jaki sposób ujarzmić burzę loków? Najlepiej przy użyciu kosmetyków do stylizacji włosów oraz za pomocą specjalnej szczotki do włosów kręconych, której używamy na mokro. Akcesoria do włosów tego typu są często wąskie, o prostokątnym lub zaokrąglonym kształcie, z wieloma rzędami zębów. Zazwyczaj są one wykonane z plastiku lub tworzywa: twardy materiał lepiej radzi sobie z rozplątaniem fal i loków. Jak czesać kręcone włosy o bardzo mocnym skręcie? Na pomoc przychodzi grzebień typu „Afro comb” o charakterystycznym wyglądzie: podwójne zęby pomagają zagęścić włosy i odbić je od nasady. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad wymodelowaniem skrętu, susz włosy za pomocą dyfuzora.

Jak i czym czesać kręcone włosy?

Jak prawidłowo czesać krótkie włosy?

Krótkie fryzury stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego: eksponują rysy twarzy oraz są bardzo wygodne w noszeniu. Bywają jednak dość trudne w stylizacji. Są przecież takie dni, kiedy każdy kosmyk chce żyć własnym życiem. Jak uczesać włosy do ucha, żeby uzyskać elegancką i trwałą fryzurę? Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po kremy do stylizacji włosów. Produkty tego typu utrzymają całość uczesania w ryzach: pozwalają na nastroszenie jednej sekcji włosów i wygładzenie innej. Możesz bawić się ułożeniem do woli, każdego dnia ciesząc się z innego wyglądu!

Przy pielęgnacji krótkich włosów łatwo przesadzić z ilością nakładanych kosmetyków pielęgnacyjnych i tych przeznaczonych do stylizacji (np. pianek, olejków czy primerów). Produkty oblepiają wtedy cały włos, a nawet skórę głowy. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie skalpu, żeby uniknąć reakcji uczuleniowej. Pozostawienie resztek produktu może wywołać nawet łupież czy przesuszenie skóry głowy. Jak sobie z nim poradzić? Z pomocą przychodzą nawilżające szampony do włosów suchych: nie tylko zapobiegną przesuszeniu się skalpu, ale również ukoją podrażnioną skórę.

Przeczytaj także: Modne, krótkie fryzury – jak je stylizować?

Przeczytaj także:

Jak czesać długie włosy, aby nie wypadały?

Twoje włosy błyskawicznie rozprostowują się po zakręceniu i trudno dodać im objętości? Są sprężyste, bardzo gładkie i rzadko się puszą? To znak, że jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych. Ten typ włosów odznacza się szczelną strukturą pozbawioną ubytków. Pielęgnacja jest w tym przypadku bardzo minimalistyczna i prosta: fryzura układa się niemal sama!

Jak czesać długie włosy i na co zwrócić uwagę w ich pielęgnacji? Możesz mieć kłopot z uzyskaniem pożądanej objętości. Grube i długie włosy są naturalnie ciężkie i oklapnięte: zwłaszcza, jeśli borykasz się z szybkim przetłuszczaniem. Micelarne szampony do włosów będą w tym wypadku strzałem w dziesiątkę. Czym charakteryzują się te nowoczesne kosmetyki? Są na tyle delikatne, że nie obciążą włosów u nasady, ale odbiją je od skóry głowy. Jeżeli zależy Ci na dodatkowym podkreśleniu blasku i zdrowym wyglądzie, sięgnij po szczotki do włosów z naturalnego włosia. Do najpopularniejszych akcesoriów tego typu należą te z włosiem z dzika. Szczotka delikatnie rozplącze włosy i dodatkowo je nabłyszczy (dzięki zdolności rozprowadzania sebum, o której pisaliśmy wcześniej).

Jak czesać długie włosy, aby nie wypadały?

Jak czesać włosy, żeby ograniczyć ich wypadanie? Po pierwsze, nie dopuszczaj do ich splątania. Czesz włosy systematycznie, nawet kilka razy dziennie. W ten sposób zapobiegniesz poważniejszym uszkodzeniom. Im dłuższy włos, tym łatwiej o jego poplątanie. Doprowadzenie zwichrzonej fryzury do porządku wymaga niestety użycia siły: to z kolei łączy się z wypadaniem włosów. Musimy też pamiętać o tym, że tracenie włosów jest naturalnym procesem. Stary, zniszczony i ciężki włos zostaje zastąpiony nowym. Na utratę większej ilości włosów mają też wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne (zaburzenia hormonalne, niezrównoważona dieta).

Jak uczesać włosy półdługie i długie? Najlepiej użyć do pielęgnacji takiej fryzury szczotki do włosów z dzika. Włosie wykorzystane do produkcji takich akcesoriów na tyle sprężyste, że nie ciągnie naszego włosa, ale go wygładza. Jak czesać włosy do ramion i te jeszcze dłuższe? Właścicielkom bujnych włosów poleca się również wszelkiego rodzaju upięcia: koki, kitki czy warkocze. Fryzury tego typu trzymają włosy w ryzach, zapobiegają splątaniom i wypadaniu. Pamiętaj jednak, żeby dawać włosom także odpocząć od upięć, pozostawiając je rozpuszczone.

Jak prawidłowo czesać krótkie włosy?

Jak czesać cienkie i rzadkie włosy?

Jeżeli jesteś posiadaczką cienkich włosów, na pewno wiesz, jak ważne jest dbanie o objętość. Istnieje kilka przydatnych trików, które pomogą Ci wyczarować piękne fryzury. Jednym z nich jest suszenie włosów głową w dół! W ten sposób ciepło suszarki odbije je od nasady. Włosy momentalnie wydadzą się bardziej gęste. Efekt utrzyma się dłużej, jeżeli przed suszeniem nałożysz piankę do włosów. Możesz pokusić się również o ostrożne natapirowanie fryzury u nasady. Ten trik zachowaj jednak na większe wyjścia. Na co dzień o wiele bezpieczniej skorzystać jednak z lakieru do włosów: za jego pomocą utrwalisz fryzurę bez niszczenia struktury włosa.

Jak czesać cienkie i rzadkie włosy, żeby zwiększyć ich objętość? Na początku zapomnij o prostownicy. W dużej mierze to właśnie ten gadżet oraz wielokrotne rozjaśnianie stoją za oklapniętymi i przerzedzonymi włosami. W powróceniu do dawnej świetności Twoim włosom pomoże również suchy szampon. Nie tylko odsunie konieczność umycia głowy, ale przede wszystkim doda im tekstury i ułatwi stylizowanie. Uczesanie cienkich włosów nie jest też zadaniem niemożliwym. Świetnie spiszą się wszelkiego rodzaju koki i wysokie upięcia: będą wyglądać jeszcze lepiej, kiedy najpierw przygotujesz włosy do układania primerem.

Przeczytaj także nasze artykuły, które dostarczą Ci więcej przydatnych wskazówek: Rzadkie włosy – wszystko, co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji, oraz Fryzury dla cienkich włosów – jak dodać im objętości?

 

Teraz już wiesz, jak i czym czesać włosy – życzymy ci, żeby ten proces przebiegał bezproblemowo i bez supełków!

Jak czesać cienkie i rzadkie włosy?