Historia Steve’a McCurry’ego

Moc dotyku przedstawiona na zdjęciach

Już od ponad trzydziestu lat Steve McCurry uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych fotografów. Na zlecenie NIVEA dokumentował różne aspekty fizycznej czułości. Osobiście dla McCurry’ego doświadczenie ludzkiego dotyku jest równie niezbędne jak oddychanie, picie czy sen.

Za kulisami razem ze Stevem McCurrym (1:51)
 
„Czasami wyciągnięcie dłoni i chwycenie kogoś za rękę może stać się początkiem podróży.”

Vera Nazarian

Pisarka Science Fiction

Skóra jest naszym „organem społecznym”

Pięć zmysłów – wzrok, słuch, zapach, smak i dotyk – jest dla nas jak brama na świat: aby nabrać znaczenia, wszystko najpierw musi być odebrane zmysłami i przetworzone. Zmysły naturalnie współpracują, aby pomóc nam zrozumieć i docenić to, co nas otacza. Dotyk ma wpływ na nasze samopoczucie. Poklepanie po plecach może rozluźnić i poprawić nastrój, ale gdy ktoś dźgnie nas w ramię, stajemy się wzburzeni i źli. Dotyk wpływa na to, co czujemy względem innych. Społeczno-emocjonalne znaczenie dotyku jest odczuwane przez całe życie. Badacze nazywają skórę „organem społecznym”.

Steve McCurry uchwycił na swoich zdjęciach różne emocje.

,,

Uważam, że najlepsze zdjęcia zostają wewnątrz człowieka. Są czymś, czego nie można zapomnieć.

Steve McCurry

,,

Wiele zdjęć portretowych czeka na właściwy moment, kiedy to osobowość danego człowieka sama się wyjawi.

Steve McCurry

,,

Porozumiewamy się ze sobą poprzez kontakt wzrokowy. Ta wspólna chwila wzajemnej uwagi daje czasami możliwość wcielenia się w daną osobę – „bycia w jej butach”.

Steve McCurry

 

,,

Aby być dobrym fotografem, należy mieć wiecznie kwestionujący umysł i nie gubić ciekawości świata. Podczas fotografowania staram się traktować ludzi z najwyższym szacunkiem i powagą.

Steve McCurry

,,

Uważam, że dotyk jest uniwersalny. Nie ma znaczenia, skąd pochodzisz. Doświadczenie dotyku jest równie niezbędne jak oddychanie, picie czy sen – to fundament naszego jestestwa. Uczucia to trzon ludzkości.

Steve McCurry

Rola dotyku

Dotyk jest niezbędny do tworzenia zaufania, współpracy oraz do funkcjonowania grup. Na przykład krótki, radosny dotyk w formie zderzania się klatkami piersiowymi lub przybijania piątek poprawia wyniki indywidualne i grupowe zawodowych koszykarzy, wzmacniając ducha współpracy. Delikatny dotyk wpływa na relacje społeczne na wiele sposobów, z których czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy. Ludzie są bardziej skłonni dać większy napiwek, zwrócić zostawione przez kogoś pieniądze, ocenić sklep wyżej, a nawet wydać więcej pieniędzy, gdy podczas transakcji dotknie się ich choćby lekko. 

Za kulisami

Modele biorący udział w sesji McCurry’ego pochodzą z różnych zakątków świata. Nigdy wcześniej się nie spotkali. Mimo to, Steve McCurry robił im zdjęcia podczas dotykania i przytulania, kołysania niemowlaka czy zabawy z dzieckiem. Jak czuli się modele? Spytaliśmy o ich odczucia podczas sesji zdjęciowej. Ich reakcja była jednoznaczna: „Kiedy się dotykaliśmy, momentalnie odczuwana była bliższa więź i większa swoboda.”
„Po sesji czuliśmy ogromną radość, nie mogliśmy przestać się śmiać... Nawet w obecności aparatu fotograficznego.”
Carla

Carla

Przeszkody hamujące nas przed dotykiem

Nawet, jeśli osoba jest niewidoma, nie ma węchu czy smaku może nadal prowadzić pełne, produktywne życie. Ale co jeśli odebrany jest nam dotyk? NIVEA współpracuje z naukowcami oraz instytutami badawczymi, aby dogłębnie poznać korzyści płynące z doświadczania dotyku oraz przeszkody hamujące nas przed tym. Główny wniosek: większość ludzi nie doświadcza wystarczającej ilości dotyku. Prawie 20% respondentów przyznało, że nie doświadczyło żadnego kontaktu fizycznego dzień przed rozmową. A w czasie pandemii koronawirusa sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej.

„Okres izolacji uświadomił mi, jak ważny jest dotyk dla naszego zdrowia.”
75% wszystkich respondentów Międzynarodowego Badania NIVEA

Dotyku nie należy uznawać za coś oczywistego

Jeśli istnieje jakikolwiek pozytywny aspekt kryzysu, jest nim na pewno docenienie na nowo mocy dotyku. W przyszłości, kiedy już będziemy mogli się przytulać, ściskać dłonie i tulić się bez strachu, nie będziemy brali tych chwil kontaktu fizycznego za pewniaki.

Zgadzasz się?