Skoro zmysł dotyku jest niezbędny w przerwaniu, jak przetrwać ten trudny okres, kiedy możemy dotykać wyłącznie przedmioty i musimy trzymać się z dala od innych?
Istnieje wiele czynników determinujących, jak ludzie reagują na ograniczenia w kontaktach. Niemowlak lub małe dziecko zazwyczaj nie zastąpi fizycznego kontaktu niczym innym, a w najgorszym wypadku zachoruje fizycznie lub psychicznie. Młodzież, a właściwie młodzi, dojrzali fizycznie dorośli standardowo utrzymują fizyczny kontakt w ramach grupy wiekowej. Częściowo jest on motywowany poszukiwaniem partnera, ale ma też podłoże w zazwyczaj wyższej skali potrzeb komunikacyjnych w tym przedziale wiekowym. Ta grupa wiekowa oczywiście trudno dostosowuje się do ograniczeń w kontakcie. Niemniej jednak, istnieje fundamentalne pytanie dla osób z tej grupy: jak, gdzie i z kim będą żyć? Kiedy i w jaki sposób staną się atrakcyjną osobą dla innych i kto będzie atrakcyjny dla nich? Utrzymywanie prawdziwego, to znaczy fizycznego kontakt z innymi jest niezbędne, aby odpowiedzieć na te pytania. W tym aspekcie nie możemy posiłkować się internetem ani innymi cyfrowymi technologiami. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że młodzież nieustannie przykuwa uwagę mediów poprzez nieprzestrzeganie restrykcji. Dla ludzi w wieku średnim i podeszłym o radzeniu sobie z brakiem interakcji fizycznej decydują indywidualne predyspozycje. Jeśli życie toczy się w ramach rodziny lub związku rodzinnego, te zasoby społeczne mogą - w idealnym przypadku - zrekompensować ogólny dystans fizyczny podczas tej pandemii. Natomiast u osób, których życie toczy się raczej w izolacji społecznej, istnieje poważne ryzyko zaburzeń fizycznych oraz chorób psychicznych. Jest to ogólny rezultat samotności, który widoczny jest także poza okresem pandemii. Dla ssaków stadnych, jak my, oba ekstrema mogą być na dłuższą metę zagrażające życiu. Mowa tu o braku kontaktu z innymi ludźmi oraz nadmiarze bliskości i niemożności uwolnienia się z niej. Równocześnie każdy inaczej rozumie optymalną sytuację. Nie każdy odczuwa potrzebę kontaktu na tym samym poziomie. Pożądana intensywność oraz długość kontaktu fizycznego są indywidualne dla każdej osoby, zależą też od wieku. Dlatego każdy powinien określić własną strategię na ten wyjątkowy czas pandemii, aby móc odpowiednio reagować na radykalne zmiany w otoczeniu. W najgorszych sytuacjach, ludzie skłaniają się ku narkotykom, alkoholu czy przemocy. W tych bardziej pozytywnych sytuacjach, ludzie wymieniają się masażami poprawiającymi samopoczucie lub szukają podobnych profesjonalnych usług (które mogą być wykonywane w maseczce).
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.