Lista

Pielęgnacja noworodka latem – porady

  • W okresie letnim upewnij się, że Twoje dziecko jest odpowiednio ubrane. Lekkie, jasne ubranka zapobiegną przegrzaniu dziecka podczas upału. Nie zapomnij o nakryciu głowy chroniącym twarz dziecka przed słońcem.
  • Latem podawanie dziecku płynów jest jeszcze ważniejsze niż w innych okresach. Jeśli karmisz piersią, w czasie upałów powinnaś robić to częściej. Możesz dodatkowo podawać dziecku butelkowaną (niegazowaną) wodę.
  • Klimatyzacja to podstawa – dzieci nie mają jeszcze wyrobionego tak skutecznego mechanizmu chłodzenia organizmu przez pocenie jak dorośli, dlatego niezwykle ważne jest, by obserwować dziecko i nie dopuścić do jego przegrzania.
  • Wszyscy wiemy, jak ważne jest, by chronić maluchy przed słońcem, jednak w przypadku niemowląt, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa, wskazane jest całkowite unikanie bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Pozostawanie w miejscu zacienionym jest zazwyczaj najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka grożącego maleństwu.
  • Unikaj wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz w czasie najbardziej intensywnego nasłonecznienia. Wystawienie maluszka na działanie słońca jest dla niego najbardziej ryzykowne między 10:00 a 14:00. W tych godzinach nawet 10-15 minut na świeżym powietrzu może wywołać poparzenia delikatnej skóry lub prowadzić do wyczerpania cieplnego.