jak urządzić domowe spa

Jak urządzić SPA w domu? 10 rad

Najlepsze sposoby na domowe SPA Czas w domu to czas, by zająć się sobą i tylko sobą! W komfortowych warunkach, przy ulubionej muzyce i w najwygodniejszym szlafroku, Twoje mieszkanie może stać się oazą relaksu! Masz wolny wieczór? Urządź sobie domowe SPA!

Zaopatrz się w olejek do kąpieli

Zamiast płynu możesz użyć olejku do kąpieli. Olejki do kąpieli mają z reguły bogatszy, bardziej odżywczy skład. Nie wytwarzają piany, ale powlekają ciało delikatnym, zabezpieczającym przed wysychaniem skóry filmem. Kosmetyki tego rodzaju mają w składzie naturalne olejki, np. olej arganowy, olej z rokitnika, olejek makadamia czy olejek marula. Ich skład najczęściej uzupełniony jest także o odmładzającą witaminę E.

 

Rada nr 5: Olejku możesz używać nie tylko do kąpieli, ale także pod prysznic!

Jeśli nie odpowiada Ci konsystencja oleju do kąpieli, możesz wypróbować nieco lżejszy kosmetyk, za pomocą którego nie tylko odżywisz skórę, ale też ją… umyjesz! Pielęgnujący olejek NIVEA Natural Oil nadaje się do stosowania pod prysznicem, więc może dać Ci namiastkę spa zawsze wtedy, gdy masz mało czasu dla siebie. Pozwoli Ci też stopniowo przyzwyczajać się do kąpieli w olejkach.

olejek

Jak przygotować domowe SPA?

Termin SPA to skrót od wyrażenia „sanitas per aquam” – zdrowie dzięki wodzie. Początki idei SPA miały miejsce w starożytnym Rzymie, gdzie zamożni obywatele „udawali się do wód”, by odzyskać równowagę psychiczną i fizyczną. I choć we współczesnym SPA zdrowie ciała i ducha wspiera się szeregiem innych substancji i kosmetyków, to w SPA domowym ośrodkiem wszelkich zabiegów jest… wanna i kąpiel, a więc właśnie woda. Nawiązanie do źródeł pozostaje nadal żywe! Poza tym jest to słowo pochodzące prawdopodobnie od nazwy belgijskiego miasta Spa, które niegdyś słynęło z wód termalnych o właściwościach leczniczych.
domowe spa

Rada nr 1: Zarezerwuj czas wyłącznie dla siebie.

Urządzanie domowego spa należy rozpocząć od znalezienia kilku godzin wolnego czasu i całkowitego spokoju. Inni domownicy muszą wiedzieć, że w tym czasie będziesz dla nich niedostępna i że nie powinni Ci przeszkadzać. Uff, spore wyzwanie, prawda? Spokojnie, jeśli Ci się to uda, to potem będzie już znacznie łatwiej. Mało tego – będzie już tylko przyjemnie!

Jak zrobić domowe spa? W dzisiejszych czasach wydaje się to bardzo proste, bo w każdej drogerii jak i w sklepach online znajdziemy nawet profesjonalne kosmetyki do zabiegów pielęgnacyjnych na ciało i twarz. Jednak, w idei „domowego spa” nie chodzi o to, by wydawać duże kwoty i poświęcać całe przedpołudnie na zakupy i poszukiwania adekwatnych produktów. Właśnie po to wybieramy własne spa zamiast wyjazdu do ośrodka odnowy biologicznej, by nie musieć planować go z dużym wyprzedzeniem i długo się do niego przygotowywać. Wieczorne spa w domu można prosto i skutecznie przeprowadzić przy użyciu przede wszystkim łatwo dostępnych, a nawet już posiadanych kosmetyków. Nawet tych, które znajdują się w Twojej łazience na co dzień. Nasz sposób na domowe spa DIY wykorzystuje proste rozwiązania i do maksimum ogranicza potrzebę wychodzenia z domu.

Rada nr 2: Zaopatrz się w ulubione kosmetyki z wyprzedzeniem. Później ze zgromadzonej gamy płynów i dodatków do kąpieli będziesz mogła korzystać wielokrotnie i dobierać zapachy do nastroju – bez wychodzenia z domu i dokupowania kolejnych gadżetów.


Przygotuj podstawowe kosmetyki do kąpieli

Zgodnie z myślę „zdrowie przez wodę”, podstawą zabiegów spa musi być kąpiel. Już sama woda, bez żadnych dodatków, może mieć na Ciebie bardzo dobry wpływ. Na ogólne samopoczucie możesz wpływać wyłącznie jej temperaturą. Najbardziej pożądany efekt relaksu osiągniesz za pomocą kąpieli w wodzie o temperaturze 34-38 stopni Celsjusza. Cieplejsza woda, mająca od 38 do 42 stopni, działa już dużo bardziej usypiająco. Kąpiel w tak gorącej wodzie lepiej jest zostawić sobie na chwile bezpośrednio poprzedzające położenie się do łóżka. Chłodniejsza woda, poniżej 34 stopni, działa natomiast pobudzająco, co też nie jest efektem, jaki chcemy osiągnąć podczas zabiegów spa.

Rada nr 3: Woda w kąpieli powinna być średnio gorąca, między 34 a 38 st. C.

Jakie kosmetyki będą Ci potrzebne w Twoim prywatnym spa? Spójrz na poniższy przegląd. Podstawą każdego zestawu do kąpieli jest oczywiście wytwarzający pianę płyn. Płyn do kąpieli z dużym prawdopodobieństwem zajmuje stałe miejsce na Twojej łazienkowej półce. To kosmetyk, który najczęściej dodajemy do relaksacyjnej kąpieli, nawet, kiedy mamy na nią zaledwie kwadrans. Dodatek płynu dba o Twoje wrażenia węchowe, a dodatek pianki do kąpieli pozwala rozpieścić także zmysł dotyku. Kiedy więc następnym razem będziesz kupować płyn do kąpieli, popatrz na niego przez pryzmat domowego spa. Co to oznacza? Że płyny o kąpieli powinnaś wybierać nie tylko pod kątem zapachu, ale też właściwości pielęgnacyjnych. Płyn dobieraj więc zgodnie z potrzebami swojej skóry, np. nawilżający, odświeżająco-tonizujący, wzmacniający barierę naskórkową.

kąpiel spa w domu
jak urządzić spa w domu

Co jeszcze powinno wejść w skład podstawowego zestawu kosmetyków do kąpieli? Na pewno kosmetyki myjące, od których powinnaś zacząć cały rytuał.

 

Jeśli chcesz, by nawet oczyszczający prysznic miał charakter zabiegu wprost ze spa, tradycyjne mydło czy żel pod prysznic zastąp cudownie przyjemną w dotyku pianką do kąpieli.

 

Oto produkty NVEA, które polecamy Ci wykorzystywać do organizacji własnego spa w domu:


Przed kąpielą – peeling ciała

Zanim przygotujesz sobie kąpiel, weź prysznic. Do wanny powinnaś bowiem wejść z oczyszczoną skórą, by lepiej chłonąć składniki odżywcze z kosmetyków do kąpieli. Umyj ciało żelem do kąpieli o ulubionym, relaksacyjnym zapachu, a następnie wykonaj dokładny peeling ciała. Poczujesz się niezwykle odświeżona, Twoja skóra stanie się miękka i gotowa na kolejne zabiegi.

Jakie peelingi do ciała wybrać? Oczywiście sprawdzi się każdy, którego używasz na co dzień i który masz w łazience! Jednak jeśli jesteś na etapie zakupów, ponownie pomyśl o peelingu w kontekście spa. Przyda Ci się jeden słoiczek gęstego, silnie złuszczającego peelingu do ciała, który będziesz wykorzystywać właśnie przy takich okazjach, jak domowy wieczór ze spa. Możesz sięgnąć np. po peeling gruboziarnisty do ciała na bazie błota z Morza Martwego, peeling z dodatkiem naturalnej kawy albo peeling z solą himalajską. Kosmetyki na bazie soli czy cukru świetnie sprawdzą się jako peeling nóg, zwłaszcza przed depilacją. Na uda i pośladki podziałają natomiast antycellulitowo. Pamiętaj, by przy peelingu nie pomijać stóp, gdzie gromadzi się najwięcej zbędnego, martwego naskórka.

Rada nr 4: Zrób własny peeling ciała z dostępnych Ci produktów!

Na co dzień używasz jedynie żelu pod prysznic z delikatnie peelingującymi drobinkami? Nie masz silnej złuszczającego kosmetyku na potrzeby spa i nie chcesz wychodzić specjalnie po zakupy? Żaden problem. Zrób własny peeling! Po prostu dodaj sól albo cukier do swojego żelu pod prysznic. Otrzymasz w ten sposób gruboziarnisty, domowy peeling do nóg czy peeling antycellulitowy, o którym mówiliśmy wcześniej. Stopień intensywności działania peelingu będzie zależał od tego, jak dużo złuszczających drobinek dodasz do porcji swojego żelu.

Możesz wypróbować nasz przepis na peeling cukrowy do ciała: porcję żelu pod prysznic (np. NIVEA Żel pod prysznic z glinką Blue Agave & Lavender z oczyszczającą białą glinką) wymieszaj z łyżką bądź dwiema grubego cukru. Proporcje dobierz do własnych potrzeb. Zrób trochę więcej mieszanki, niż wydaje Ci się, że będziesz potrzebować. Nadmiar możesz zamknąć w czystym szklanym słoiczku i wykorzystać następnym razem.

spa w domu

Co jeszcze dodać do kąpieli?

Co dodać do kąpieli? Repertuar kosmetyków do kąpieli w domowym spa jest przebogaty i nie kończy się na płynach oraz olejkach. Wybierz zatem swój ulubiony bądź zbierz kilka różnych kosmetyków i stosuj je zamiennie podczas kolejnych sesji spa w swojej łazience!
olejki eteryczne

Olejki eteryczne do kąpieli

Olejki eteryczne do kąpieli zwyczajowo łączy się tylko z aromaterapią, czyli wpływem na zmysł węchu i sferę psychiczną. W rzeczywistości jednak olejki eteryczne mają o wiele szersze działanie na nasze zdrowie. Np. olejek lawendowy do kąpieli działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Kiedy wdychasz jego opary unoszące się nad gorącą kąpielą, pomagasz sobie zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Poza tym olejek potrafi łagodzić bóle migrenowe i reguluje ciśnienie krwi. Za pomocą olejków eterycznych możesz pomóc sobie właściwie w każdej dolegliwości. Czujesz przeciążenie mięśni i stawów po całym tygodniu pracy? Zrób sobie kąpiel z olejkiem eukaliptusowym. Walczysz z wypryskami na plecach bądź pośladkach? Przyda Ci się kąpiel w olejku z drzewa herbacianego. A co dodać do kąpieli, gdy trudno Ci ukoić nerwy? Najlepszym rozwiązaniem będzie olejek miętowy i pomarańczowy!

 

Rada nr 6: Olejki eteryczne przechowuj w szczelnie zamknięte w ciemnym i chłodnym miejscu, a posłużą Ci przez długi czas!

Musujące kule do kąpieli

Kule do kąpieli to kolorowy, bardzo modny i ciekawy kosmetyk, który zamienia zwykłą wannę w namiastkę jacuzzi znanego ze spa. Musujące kule do kąpieli to w podstawowym wariancie po prostu mieszanina sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, oleju i kompozycji zapachowej. Po wrzuceniu do wody zaczynają cudownie musować, masując delikatnie ciało (ze względu na ten efekt kule niekiedy nazywane są bombami do kąpieli). Niestety, kulki do kąpieli nie są aż tak popularnym kosmetykiem, mało tego, są jednorazowe, więc możesz nie mieć ich pod ręką kiedy chcesz urządzić sobie spa. Żeby nie wychodzić z domu i zaprzątać sobie głowy poszukiwaniami, po prostu zrób je sama!

Rada nr 7: Przygotuj kule do kąpieli sama!

Jak zrobić kule do kąpieli? Przygotuj wymienione wyżej składniki. Jeśli wcześniej zaopatrzyłaś się w olejki eteryczne, będziesz mogła dodać je w celu nadania całości przyjemnego zapachu. Odmierz pół szklanki kwasku i szklankę sody. Wymieszaj je dokładnie drewnianą łyżką i dodaj dwie łyżki wybranego oleju, np. oliwy z oliwek albo kokosowego. Następnie czas na kilka kropli olejku zapachowego. Masa po wymieszaniu powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Jeśli chcesz, możesz dodać do niej także wybrane barwniki. Umieść ją np. w foremkach do lodu lub ciastek, ugniatając bardzo dokładnie. Kule powinny wysychać przez dobę. Twoje kule do kąpieli DIY są gotowe! W zależności od wielkości wystarczy Ci jedna kula do kąpieli albo kilka mniejszych. 

kula do kąpieli
maseczka spa

Maseczka do twarzy

Relaksując się w wannie możesz również zadbać o skórę swojej twarzy! W ciągu dnia nie zawsze mamy czas lub pamiętamy o tym, że nasza cera również zasługuje na porcję odżywienia w tym celu idealnie sprawdzi się maseczka do twarzy!

Rada nr 8: Wykorzystaj czas kąpieli i nałóż maseczkę do twarz

Zazwyczaj, zalecany czas trzymania maski na twarzy to około 20 minut – czyli idealnie pokryje się to z czasem naszej relaksującej kąpieli. Dlatego zanim zanurzysz ciało w ciepłej wodzie, nałóż na skórę twarzy jedną z pielęgnujących formuł:


Zadbaj o nastrój – płatki róż do kąpieli, świece zapachowe i inne

Kąpiel w płatkach róż zapewne kojarzy Ci się z obrazkiem jak z reklamy. Myślisz, że to tylko efektowany zabieg dla wzbudzenia w Tobie miłych skojarzeń? Że nie ma nic wspólnego z pielęgnacją ciała? Nic bardziej mylnego! Dodawanie płatków róż do kąpieli ma swoje uzasadnienie. Róża ma właściwości przeciwutleniające, poprawia krążenie krwi i tonizuje skórę, a więc przywraca jej naturalną równowagę. Kąpiel z różą odżywia, ujędrnia i odmładza skórę. Mało tego – olejek różany zawarty w płatkach róży jest w stanie rozjaśniać przebarwienia na skórze oraz wygładzać zmarszczki!

Róże do kąpieli przyjmują różną postać. Najprościej jest wrzucić do wanny płatki oberwane z kilku świeżych kwiatów, jednak w tym celu musiałabyś specjalnie wyjść do kwiaciarni. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po suszone płatki róż, które można kupić wcześniej, przechowywać przez bardzo długi czas i używać wtedy, kiedy są potrzebne. Świeże płatki należy dodawać wyłącznie do ciepłej wody – w gorącej stracą swoje właściwości! Susz nie jest już tak „wrażliwy”. Alternatywą dla kąpieli w płatkach kwiatów jest użycie żelu pod prysznic o różanym zapachu – na przykład NIVEA Care & Roses. To pielęgnująca formuła z mleczkiem migdałowym, dzięki której poprawisz swój nastrój, poczujesz się zrelaksowana, a Twoja skóra dopieszczona. Uspokajający zapach płatków białej róży, w połączeniu z jedwabiście kremową pianą sprawią to idealny dodatek do domowego spa!

spa w domu - co do kąpieli
kąpiel ze świecami

Rada nr 9: Wyłącz lampę, zapal świece

 

Kąpiel z płatkami róż warto uzupełnić także o świece – najlepsze będą te zapachowe o różanym aromacie, ale zwykłe bez zapachu także będą dobre. Świece dopełniają odczucia spa nie tylko przez zapach, ale także poprzez łagodne, naturalne światło. Światło lamp może razić nasze oczy i nie służy relaksowi. Dopiero w nieco mniej oświetlonym pomieszczeniu zabieg będzie miał całościowy wpływ, zarówno na ciało, jak i psychikę. Świece wykreują ponadto magiczny, odprężający nastrój. Zgaś światło w łazience na czas kąpieli. Blask świec zupełnie Ci wystarczy!

Jakie jeszcze akcesoria przydadzą Ci się podczas spa w domu? Na pewno przenośne radio na baterie, z którego popłynie delikatna, odprężająca muzyka. Do wanny możesz zabrać też masażer z drewnianymi wypustkami, którym rozmasujesz spięte i zmęczone mięśnie. Nie zapomnij o poduszeczce lub zwiniętym w rulon ręczniku, na których wygodnie oprzesz głowę!


Utrwal efekt – sięgnij po balsam do ciała

Kąpiel z dodatkami powinna potrwać od 15 do 30 minut. Zadbaj o to, by woda nadmiernie nie ostygła, nie kąp się też zbyt długo w bardzo gorącej kąpieli, by nie przesuszyć skóry. Po wyjściu z wanny nie pocieraj ciała ręcznikiem, a jedynie delikatnie je osusz. Lekko wilgotna skóra lepiej przyjmie balsam do ciała, na który właśnie nadszedł czas!

Dobry balsam do ciała po kąpieli w ramach domowego spa powinien przedłużać działanie składników z płynu, olejku czy soli do kąpieli oraz uzupełniać nawilżenie skóry. Byłoby idealnie, gdyby Twój balsam miał dodatkowo przyjemny zapach, który będzie Ci towarzyszył przez resztę wieczoru i podczas zasypiania. Sięgnij zatem po balsam nawilżający, np. Błyskawicznie nawilżający balsam NIVEA albo po Odżywcze mleczko do ciała NIVEA. Dobry balsam nawilżający będzie też idealnym kosmetykiem bazowym, gdy po kąpieli chcesz jeszcze zaserwować sobie usprawniający krążenie bądź relaksujący masaż. Najlepszy balsam do ciała pod względem zapachu to Olejek w balsamie Wanilia i Olejek Migdałowy NIVEA oraz Olejek w balsamie NIVEA Kokos i Olejek Monoi.

Co z balsamami ujędrniającymi? Jeśli Twojej skórze brakuje zdrowo wyglądającego napięcia i elastyczności, użyj Ujędrniającego mleczka do ciała NIVEA Q10 Plus. Po aplikacji balsamu ujędrniającego również możesz wykonać masaż antycellulitowy.

Rada nr 10: Domowe spa możesz wykonać także poza wanną

Kąpiel w domowym spa to zarówno sedno pielęgnacyjnych zabiegów, jak i wstęp do kolejnych działań. Przedłuż działanie dobra płynącego z zażytej kąpieli. Użyj właściwego balsamu do ciała, zrób masaż.

Co na koniec? Kiedy zakończysz kąpiel, zrobisz masaż i nasmarujesz się balsamem, możesz jeszcze nałożyć maseczkę na twarz, zrobić manicure i pedicure… wszystko zależy od tego, jak wiele masz jeszcze czasu dla siebie. Postaraj się podtrzymać odprężający klimat aż do momentu pójścia spać. Poczytaj (np. nasz artykuł o tym, jak się zrelaksować), wypij ziołową herbatę i w żadnym razie nie zajmuj się obowiązkami! Życzymy miłego wieczoru.

balsam NIVEA