artykuly-o-pielegnacji

Nadmierne pocenie pod pachami – jak je powstrzymać?

NADMIERNA POTLIWOŚĆ POD PACHAMI - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Nadmierne pocenie się pod pachami bywa krępujące w wielu sytuacjach. Poznaj przyczyny tej dolegliwości i sprawdź co zrobić, by ograniczyć pocenie się i nieprzyjemny zapach.

Co wywołuje nadmierne pocenie pod pachami?

Nadmierna potliwość pod pachami, na dłoniach czy stopach to duży problem. Jednak pocenie jest niezbędne do utrzymania stałej temperatury naszego organizmu, niezależnie od temperatury otoczenia. To innymi słowy „system chłodzący” w naszym ciele. Pocenie odparowuje wodę, a wraz z tym ciało ludzkie chroni się przed przegrzaniem. To bardzo ważne w sytuacji wysokiej temperatury otoczenia czy np. zwiększonego wysiłku fizycznego lub gorączki.

W wyniku silnych emocji u większości ludzi występuje nadmierna potliwość pod pachami. Wydzielanie potu wzmaga się również w sytuacjach stresowych, lęku, zakłopotania. Jest to reakcja obronna, regulowana przez układ nerwowy, niezależna od naszej woli. Pocenie się spełnia jeszcze jedną ważną rolę. W połączeniu z łojem tworzy naturalną powłokę na powierzchni skóry, tzw. płaszcz wodnolipidowy. Chroni on skórę przed wnikaniem bakterii, grzybów, wirusów i działaniem czynników zewnętrznych.

wszystko-o-poceniu-się

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe rozmieszczone na skórze całego ciała. Ich liczba sięga kilku milionów, a największa ilość występuje na dłoniach, podeszwach, czole i pod pachami. Gruczoły te znajdują się w głębi skóry. Stamtąd przez tzw. przewody wyprowadzające wypompowują pot na powierzchnię skóry. Nadmierne pocenie się pod pachami wiąże się zatem z większą liczbą zlokalizowanych tam gruczołów. Wyróżniamy 2 typy gruczołów potowych:

 

Zwykłe (ekrynowe). Występują one na całej skórze i mają ważne znaczenie w termoregulacji,
Zapachowe (apokrynowe). Występują one pod pachami i w okolicach płciowych. Ich wydzielina ma znaczenie w pobudzeniu seksualnym.

 

Pot u zdrowego człowieka składa się w 98-99% z wody. Reszta to elektrolity (potas, sód), chlorki, mocznik, amoniak, tłuszcze itd. Skład potu różni się w zależy od temperatury, wilgotności otoczenia, czynników hormonalnych, diety i leków. Potu wydzielamy ok. 700-900 ml dziennie. Jednak w sytuacjach szczególnych ilość ta może wzrosnąć nawet do kilku litrów! Spokojnie. Pamiętaj, że problem, jakim jest nadmierna potliwość pod pachami można zwalczyć lub zminimalizować.

Nadmierne pocenie pod pachami a nieprzyjemny zapach

Nadmierne pocenie pod pachami to ogromny dyskomfort zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W zakłopotanie wprawiają nas mokre ślady na odzieży oraz nieprzyjemny zapach.  Co ciekawe, pot wydzielany z organizmu na powierzchnię skóry jest bezzapachowy! Przykry zapach powstaje dopiero w wyniku jego rozkładu przez bakterie. To one zasiedlają naszą skórę. Niektóre składniki potu, łoju oraz resztki naskórka są doskonałą pożywką dla bakterii. 

wszystko-o-poceniu-się

wszystko-o-poceniu-się
Nadmierna potliwość pod pachami i na ciele

Nadmierne pocenie pod pachami i w innych częściach ciała oraz specyficzny zapach wynika z gruczołów potowych. Okolice, które pocą się najintensywniej, to czoło, dłonie, podeszwy i pachy. Tam występuje zdecydowanie więcej gruczołów niż w pozostałych partiach ciała. I tak np. na podeszwach występuje średnio 700 gruczołów potowych na 1 cm2 skóry. Na podudziu na 1 cm2 skóry przypada ich tylko 120. Warto także podkreślić, że okolice bogate w gruczoły potowe są bogato unerwione. Stąd wynika nadmierne pocenie się tych regionów w odpowiedzi na emocje czy stres. Warto wtedy zastosować antyperspiranty NIVEA Stress Protect dla kobiet lub NIVEA Stress Protect dla mężczyzn.

Przyczyny wywołujące nadmierne pocenie pod pachami, a co za tym idzie przykry zapach, są ściśle związane z ilością gruczołów oraz występowaniem w tych okolicach bakterii.  Pod pachami czy w okolicach intymnych obserwujemy większe nagromadzenie tzw. gruczołów zapachowych (apokrynowych). Ich wydzielina jest mieszaniną wody, tłuszczów i znikomych ilości hormonów steroidowych. Mieszanina ta jest doskonałą pożywką dla bakterii, którym szczególnie odpowiada wilgotne środowisko oraz obecność włosów.

wszystko-o-poceniu-się

„Burza hormonów” i jej wpływ na nadmierne pocenie

Wydzielanie potu faktycznie nasila się w okresie dojrzewania płciowego. Ma to związek z wyrzutem dużej ilości hormonów płciowych. To one pośrednio wpływają na intensywność i jakość pocenia się. Na skórze nastolatków, zwłaszcza chłopców, zwiększa się również ilość gruczołów zapachowych (apokrynowych). Na nadmierne pocenie pod pachami może mieć także wpływ niedojrzały, labilny układ nerwowy. Może być on przyczyną nadmiernego pocenia się w sytuacjach stresowych czy emocjonalnych.


wszystko-o-poceniu-się
Nadmierne pocenie się pod pachami – fizjologia czy choroba?

Wzmożone pocenie się powinno być odpowiedzią na czynnik zewnętrzny, który zaburzałby równowagę organizmu np. na wysoką temperaturę otoczenia, gorący posiłek czy sytuację stresową. W tym wypadku wydzielanie potu jest naturalną reakcją naszego organizmu. Natomiast jeżeli intensywne pocenie się pojawia się znacznie częściej, bez wyraźnego czynnika wyzwalającego lub wydzielanie potu jest nadmierne w stosunku do działającego bodźca, mówimy o nadpotliwości.

Nadpotliwość nie jest uznana za chorobę, a raczej za uciążliwą, przykrą skłonność, dotyczącą 1-3% populacji. Może być jednak objawem współtowarzyszącym różnym schorzeniom np. chorobom tarczycy, nerek, schorzeniom neurologicznym i nowotworowym, gruźlicy, cukrzycy, otyłości. Tak więc, jeśli problem nadpotliwości pojawia się nagle i nie odpowiada na podstawowe metody jego zapobiegania, warto skierować się do lekarza i wykonać zalecone przez niego badania.

Sprawdzone sposoby na nadmierne pocenie pod pachami

Nadmierne pocenie pod pachami i na całym ciele można powstrzymać lub zminimalizować. W walce z tym problemem początkowo warto wykorzystać najprostsze metody – stosowanie antyperspirantów. Wśród produktów NIVEA znajdziesz zarówno antyperspiranty dla mężczyzn jak i dla kobiet, o formułach dopasowanych do różnych potrzeb. Należy oczywiście pamiętać także o utrzymywaniu odpowiedniej higieny – nieprzyjemny zapach potu wynika z gromadzenia się na skórze bakterii, które mnożą się w wilgotnym środowisku. Możesz sięgnąć po żele pod prysznic dla mężczyzn o działaniu antybakteryjnym, takie jak NIVEA MEN Silver Protect. W zwalczaniu zapachu potu pomogą też dezodoranty Żel pod prysznic oraz dezodoranty, a wśród nich delikatne dezodoranty bez aluminium i wygodne dezodoranty w sprayu

Powinno się również zwracać uwagę na noszenie odpowiedniej odzieży (z włókien naturalnych) i skórzanego obuwia dopasowanych do temperatury pomieszczeń, w których przebywamy. Zalecane jest także unikanie pikantnych i gorących potraw, mocnej kawy, herbaty czy używek pobudzających. Zacznij od tych kilku prostych sposobów na nadmierne pocenie pod pachami. W przypadku braku pożądanych efektów, pomyśl o konsultacji medycznej.

 


Jeżeli wyżej wymienione metody nie przynoszą zmniejszenia nadpotliwości, należy rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty. Jeśli jej występowanie jest efektem innego schorzenia toczącego się w organizmie, to leczyć musimy chorobę podstawową. Natomiast jeżeli nadpotliwość jest izolowanym objawem, terapia powinna być ukierunkowana na jej zlikwidowanie. Początkowo wykorzystuje się metody nieinwazyjne; zaleca się antyperspiranty o silniejszym działaniu oraz ewentualnie doustne preparaty ziołowe, mogące zmniejszać nadmierne pocenie się pod pachami. Kolejnym krokiem terapii są już metody instrumentalne lub zabiegowe. Obecnie dostępnych jest kilka zabiegów, które poprzez zablokowanie czy częściowe zniszczenie gruczołów potowych pozwalają skutecznie zwalczać nadpotliwość. Najbardziej efektywne z nich to: ostrzykiwanie miejsc intensywnie pocących się toksyną botulinową, jontoforeza czy chirurgiczne przecięcie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe danego obszaru. Zabiegi te pomagają zlikwidować uporczywy problem, jakim jest nadmierne pocenie pod pachami.
wszystko-o-poceniu-się
wszystko-o-poceniu-się