Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i noworodków

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – jak je rozpoznać?

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry, to dość często występujące schorzenie dermatologiczne. Może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz niemowlęta. Niezależnie kogo dotyczy, ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych objawów i szybko wdrożyć skuteczną kurację.

Łojotokowe zapalenie skóry niemowląt – co musisz wiedzieć?

Łojotokowe zapalenie skóry niemowląt to problem natury dermatologicznej, który może mieć charakter nawracający. Najczęściej występuje u niemowląt w postaci ciemieniuchy. To rodzaj łojotokowego zapalenia skóry, który pojawia się na owłosionej skórze głowy maluszka w okolicy ciemienia, stąd też wzięła się nazwa – ciemieniucha. Przyczyny ŁZS mogą być różne, jednak najczęściej są związane z zaburzoną pracą gruczołów łojowych, przez którą na ciele dziecka pojawiają się żółtawe lub białawe łuski i czerwone plamy, które mogą powodować świąd.

Jak to wygląda w praktyce? Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych sprawia, że wytwarzają one nadmiernie ilości łoju. Sebum zaczyna gromadzić się na ciele dziecka, wskutek czego pojawiają się swędzące, czerwone plamy skórne. Zmiany występują najczęściej na twarzy, w okolicach pieluszki, na rączkach, brzuszku czy na główce. W kolejnym etapie mogą pokrywać się one żółtawymi lub białawymi łuskami.

Istotne jest to, żeby nie bagatelizować zmian skórnych, bowiem w ostrym przebiegu schorzenia może towarzyszyć im również wysięk czy stany zapalne. Dlatego niezbędne jest zastosowanie szybkiej i odpowiedniej pielęgnacji, a także wdrożenie kuracji, nierzadko antybiotykowej. Dzięki niej ukoisz nieprzyjemny świąd i złagodzisz inne nieprzyjemne objawy ŁZS, przez które cierpi niemowlę. Łojotokowe zapalenie skóry może powracać, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w różnych jego przebiegach.

Łojotokowe zapalenie skóry niemowląt – co musisz wiedzieć?

 

Łojotokowe zapalenie skóry u noworodków

Łojotokowe zapalenie skóry u noworodków to choroba, która może się pojawić między 2. a 10. tygodniem życia. Objawia się najczęściej swędzącą wysypką i zaczerwieniem skóry. Co więcej, naskórek może być nieco obrzmiały, tłusty, a także pokryty żółtawą lub białawą skorupą. ŁZS nie jest groźne, jednak wymaga zaczerpnięcia wiedzy u dermatologa, bowiem dość często bywa mylone z wysypką pieluszkową lub atopowym zapaleniu skóry, które wymagają już innej pielęgnacji.

W przypadku AZS skuteczne okażą się emolienty dla niemowląt, które wykazują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwświądowym. Doskonale odbudują również barierę lipidową naskórka oraz właściwie zabezpieczą skórę przed utratą wilgoci. Natomiast w przypadku łojotokowego zapalenia, sprawdzi się dobre osuszanie ciała oraz stosowanie delikatnie wysuszających papek na bazie taniny, cynku czy talku. Niekiedy konieczne jest zastosowanie leków przeciwzapalnych, które pomogą usunąć grzyb i tym samym złagodzić łojotokowe zapalenie skóry. Noworodek powinien być mimo wszystko pokazany specjaliście, który oceni stan skóry i przepisze właściwe antybiotyki, jeśli uzna, że są konieczne.

Dzięki skutecznej diagnozie możliwe jest zastosowanie odpowiedniej kuracji, która szybko zminimalizuje niepożądane objawy. Co ważne, rodzice zostaną również poinstruowani, jak pielęgnować skórę dziecka oraz jakie kosmetyki dla niemowląt warto zastosować. Dzięki temu błyskawicznie zniwelujesz nieprzyjemne objawy ŁZS, a także będziesz skutecznie przeciwdziałać nawrotom schorzenia.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i noworodków

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – przyczyny

Co wywołuje łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt? Przyczyny oraz mechanizm powstawania ŁZS nie są do końca znane, jednak za najczęstsze uważa się nadmierne gromadzenie się drożdżaków lub grzybów drożdżopodobnych, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych, a także niewłaściwą pracę gruczołów łojowych. Zaburzona gospodarka hormonalna matki również może mieć wpływ na łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka. Przyczyny są zatem różne, zadaniem dermatologa jest ich ustalenie i dobranie odpowiedniej kuracji, która wyciszy i złagodzi objawy ŁSZ.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy

Jednym z najczęściej występujących schorzeń o podłożu dermatologicznym jest właśnie łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt. Objawy, które zwykle występują, to wspomniana wysypka, ale również miękka, tłustawa łuska, która pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy. To wcześniej wspomniana ciemieniucha. Choć brzmi dość groźnie, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Ten rodzaj łojotokowego zapalenia skóry najczęściej znika samoistnie między 6. a 12. miesiącem życia malucha. Warto jednak obserwować dziecko, bowiem w skrajnych przypadkach dochodzi do zaostrzenia objawów. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie silniejszej kuracji, którą powinien zalecić dermatolog.

Warto również pamiętać, że w przypadku łojotokowego zapalenia skóry należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, a także zmienić dotychczasową pielęgnację. Przede wszystkim należy używać jedynie delikatne szampony dla niemowląt, czy inne łagodne kosmetyki dla dzieci i niemowląt. Utrzymywanie właściwej higieny oraz pielęgnacji stanowi klucz do wyciszenia objawów ŁZS, a także przeciwdziałania jego nawrotom.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i noworodków

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – sposoby leczenia

Jak już wiesz, właściwa higiena i pielęgnacja delikatnymi produktami są konieczne, żeby złagodzić łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt. Co stosować poza tym? Skuteczne mogą okazać się maści przeciwgrzybiczne czy wcześniej wspomniane wysuszające papki na bazie cynku lub taniny. Warto również pamiętać o dokładnym osuszaniu ciała dziecka po kąpieli. Wszystko to pozwoli złagodzić objawy i wyciszyć łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt.

Systematyczna i wzmożona higiena umożliwi wyciszenie objawów i złagodzi łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt. Kiedy mija najgorsze? Praca gruczołów najczęściej normalizuje się po zastosowaniu pielęgnacji, leków lub, w wielu przypadkach, samoistnie po około roku. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to schorzenie nawracające.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i noworodków

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – jakie kosmetyki stosować?

Jakimi produktami złagodzić łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt? Jakie kosmetyki wprowadzić do codziennej pielęgnacji dziecka? Warto stosować delikatne kosmetyki dla dzieci i niemowląt z witaminą E. Ta bowiem nie tylko przyspiesza gojenie ran, ale i wspomaga regenerację naskórka. Warto też wybierać produkty z pantenolem, które wykazują się działaniem łagodzącym i kojącym na skórę, a także przeciwdziałają swędzeniu. W przypadku zaostrzenia się objawów może być zalecona przeciwgrzybiczna lub przeciwzapalna maść. Na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt stosowane są również leki sterydowe, jednak o tym decyduje lekarz.

Co jeszcze na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt? Istotną rolę odgrywają też produkty zmiękczające łuskę, dzięki którym znacznie łatwiej jest ją wyczesywać z włosków. Pod żadnym pozorem nie należy jej zdrapywać, bowiem można uszkodzić i podrażnić skórę dziecka i doprowadzić do infekcji. Aby do tego nie dopuścić, warto stosować oliwkę dla dzieci.

Jeśli chodzi o krem na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt, warto wybierać produkty, które w swoim składzie mają substancje zmiękczające np. mocznik, nawilżające (kwas mlekowy), łagodzące (wspomniany D-pantenol), przyspieszające gojenie ran i regenerację naskórka (L-argininę) czy zmniejszające zaczerwienienia, świąd i pieczenie (alantoinę, która również stymulującą produkcję nowych komórek).

To wszystko w połączeniu z odpowiednimi produktami pozwoli wyciszyć łojotokowe zapalenie skóry. Pielęgnacja delikatnymi produktami, z dobrym składem, osuszanie ciała maluszka oraz stosowanie się do zaleceń lekarza stanowią klucz do sukcesu w walce ze schorzeniem. Pamiętaj również, aby nie przegrzewać maluszka oraz, w przypadku dużego nasłonecznienia, stosować kremy z filtrem. Promieniowanie UV może bowiem zaostrzyć łojotokowe zapalenie skóry. Czym smarować maluszka w przypadku ciemieniuchy? Możesz dodatkowo zakupić w aptece produkty w formie maści czy spray’u na ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i noworodków