Puchnięcie nóg – jak sobie z nim radzić?

Puchnięcie nóg – jak sobie z nim radzić?

Borykasz się z problemem opuchniętych nóg? Nie jesteś sama! Dolegliwość ta dotyka wielu z nas i może mieć mnóstwo różnych przyczyn. Długie przebywanie w pozycji stojącej, problemy z krążeniem, urazy – to tylko kilka z nich. Jak sobie radzić z puchnięciem nóg?

Puchnięcie nóg – przyczyny

Puchnięcie nóg to problem, z którym zmaga się wiele z nas. Dolegliwość ta może mieć mnóstwo przyczyn – od błahych, takich jak zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, po poważne dolegliwości ze strony układu krążenia. Częstą przyczyną puchnięcia nóg jest wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej, np. podczas pracy. Opuchlizna dokucza najbardziej w upalne dni. Problem ten pojawia się również często po spożyciu alkoholu oraz po długiej podróży w samochodzie.

Puchnięcie nóg od kolan w dół to również skutek schorzeń nerek albo niedoczynności tarczycy. Dolegliwość występuje także przy chorobach reumatoidalnych. Zauważyłaś, że problem puchnięcia nóg dotyka Cię często przed miesiączką? To nic dziwnego! Na skutek zmian hormonalnych może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie. Z tego samego powodu opuchlizna przytrafia się kobietom przyjmującym doustne środki antykoncepcyjne.

Puchnięcie nóg – przyczyny

Kolejną przyczyną puchnięcia nóg może być niewydolność układu krążenia. Jeśli krew nie jest prawidłowo odprowadzana z kostek oraz łydek, może rozwijać się opuchlizna. Poważnym stanem chorobowym jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, która objawia się opuchlizną kończyn dolnych, bólem oraz ociepleniem chorej nogi. Mogą pojawić się również duszności. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną opuchlizny nóg w twoim przypadku mogą być choroby układu krążenia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Puchnięcie nóg od serca zawsze powinno wzbudzać niepokój.

Opuchnięta noga od kolana do kostki może być wynikiem nieleczonej cukrzycy, a także schorzeń układu limfatycznego. Przyczyną opuchlizny nóg zupełnie innej natury może być silna alergia, np. od ukąszenia owada. Kolejnym powodem są urazy mechaniczne – złamania, zwichnięcia i obicia. Jeśli przydarzył ci się wypadek, w wyniku którego ucierpiała kończyna, możesz spodziewać się opuchlizny!

Opuchnięte kostki nóg

Puchnięcie nóg w kostkach może mieć podobne przyczyny co opuchlizna wyższych partii kończyn dolnych. Opuchlizna może więc być wynikiem zaburzeń hormonalnych, schorzeń nerek, zaburzeń pracy układu limfatycznego, urazów czy też chorób serca. Aby zapobiec schorzeniom układu krążenia, zadbaj o zdrową dietę i regularny wysiłek fizyczny.

Jak ćwiczyć w domu? Dowiesz się tego w artykule: Pilates – jak zacząć go ćwiczyć w domu?

Spuchnięta noga nad kostką może być wynikiem długiego biegania lub skręcenia kończyny. Jeżeli opuchliźnie towarzyszy ból, zastanów się, czy przypadkiem nie nadwerężyłaś nogi lub czy nie doszło do jakiegoś urazu. Opuchnięte kostki nóg mogą wynikać z przyjmowania nie tylko leków hormonalnych, lecz także sterydów i niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Opuchnięte kostki nóg

Opuchnięte kostki nóg w ciąży

Puchnięcie nóg w ciąży zdarza się bardzo często. Dolegliwość wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Opuchnięte kostki nóg w ciąży są również wynikiem utrudnionego krążenia krwi w kończynach dolnych. Poza tym kobiece nogi muszą w tym okresie dźwigać znacznie większy ciężar niż zwykle! Jak sobie radzić z puchnięciem nóg w ciąży? Odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej tułowia. Możesz położyć je np. na wysokiej poduszce. Ulgę przyniosą również odprężające kąpiele stóp. Dodaj do wody ulubiony płyn do kąpieli i pozwól nogom odpocząć!

Opuchnięte kostki nóg w ciąży

Opuchnięte kostki nóg po porodzie

Opuchnięte kostki nóg po porodzie to również wynik zmian hormonalnych. Ponadto w trakcie ciąży organizm produkuje znacznie więcej krwi, a macica się powiększa. Potrzeba czasu, aby Twoje ciało powróciło do stanu sprzed ciąży! Aby poradzić sobie z opuchlizną nóg po porodzie, pozwól sobie na odpoczynek. Zadbaj o zdrową dietę i uzbrój się w cierpliwość. Niebawem wszystko powróci do normy.

Opuchnięte nogi – kiedy?

Opuchnięte kostki nóg po porodzie

W jakich porach dnia opuchlizna nóg dokucza najbardziej? Problem nasila się wieczorem. Płyny gromadzą się w kończynach dolnych przez cały dzień, dodatkowo często o tej porze jesteśmy po kilku godzinach stania, chodzenia lub siedzenia w jednej pozycji. Stąd właśnie wynika puchnięcie nóg wieczorem.

Wielu z nas dokucza najbardziej puchnięcie nóg latem. Gdy jest gorąco, naczynia krwionośne się rozszerzają, a w organizmie gromadzi się więcej wody. Dodatkowo procesy metaboliczne mogą zwalniać, co prowadzi do spowolnionego krążenia limfy. To wszystko prowadzi do puchnięcia nóg latem. Jak sobie z tym poradzić? Staraj się nie spędzać dużo czasu w tej samej pozycji. Ulgę mogą przynieść chłodne prysznice. Zimna woda złagodzi ból i puchnięcie nóg, a pachnące żele pod prysznic ukoją zmysły i sprawią, że łatwiej Ci będzie się zrelaksować. Jeśli upały często dają Ci się we znaki, zapoznaj się z artykułem, w którym dowiesz się, jak czuć się świeżo i rześko mimo wysokich temperatur: Jak czuć się bardziej świeżo latem?

Jak wspominaliśmy, częstą przyczyną puchnięcie kostek i nóg jest długie przebywanie w tej samej pozycji. Jeśli spędzasz codziennie kilka godzin w pracy, stojąc lub siedząc, staraj się co jakiś czas zmieniać pozycję. Ruszaj nogami, rozciągaj je, przestępuj z nogi na nogę. Natomiast po powrocie do domu odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze. Dzięki temu unikniesz nie tylko opuchlizny, lecz także żylaków w przyszłości.

Opuchlizna nóg – jak się pozbyć?

Istnieje wiele sposobów na opuchliznę nóg. Zdecydowanie łatwiej jest jednak zapobiegać niż leczyć. Dlatego podczas pracy stojącej lub siedzącej pamiętaj o zmianach pozycji i ruszaniu nogami. Unikaj jednak krzyżowania nóg, bo ta pozycja utrudnia krążenie krwi. Staraj się regularnie robić krótkie przechadzki, chociażby po biurze. Nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że puchnięcie nóg może być skutkiem noszenia butów na obcasie. Jeżeli ten problem Cię dotyczy, rozważ porzucenie szpilek na rzecz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie (przynajmniej na co dzień).

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak leczyć opuchnięte kostki nóg, musisz najpierw zdiagnozować problem. Jeżeli oprócz opuchlizny zauważasz u siebie inne niepokojące objawy, np. szybkie męczenie się, duszności, osłabienie czy też ból jednej kończyny, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania. Udaj się do specjalisty również w sytuacji, gdy domowe sposoby na opuchliznę nóg nie przynoszą Ci ulgi.

Jak się pozbyć opuchlizny nóg, która jest wynikiem problemów z krążeniem? Odpoczywaj z nogami uniesionymi pod kątem 45 stopni w stosunku do reszty ciała. Unikaj gorących kąpieli, a w zamian bierz chłodne prysznice, które pobudzają krążenie. Użyj ulubionego kosmetyku myjącego, np. NIVEA Żel pod prysznic Lemongrass & Oil. Jego orzeźwiający zapach dodaje energii, a przyjemna formuła z drobinkami olejku delikatnie masuje skórę. Możesz także zacząć stosować uciskowe pończochy lub podkolanówki, które pobudzają krążenie w nogach i zapobiegają powstawaniu żylaków.

Nie zapominaj o tym, że jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobom układu krążenia jest regularny ruch. Uprawiaj sport lub chociaż spaceruj kilka razy w tygodniu. Zadbaj o zdrową dietę i pij odpowiednią ilość wody. Ogranicz natomiast spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. W ten sposób możesz zapobiec obrzękom nóg.

Jakie są domowe sposoby na opuchliznę nóg? Pomogą Ci zimne okłady, np. z lodu lub specjalnej galaretki chłodzącej, którą wkłada się na kilka godzin do zamrażalnika. Na problemy z krążeniem pomogą zioła, np. kasztanowiec, miłorząb japoński lub arnika górska. Mocz nogi w naparze ziołowym lub sięgnij po żele z apteki zawierające ekstrakty z tych roślin. Jak leczyć obrzęki nóg, które wynikają ze schorzeń układu krążenia? Możesz rozważyć stosowanie suplementów z heparyną, troksyrutyną lub diosminą. Wzmacniają one naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu żylaków. Lepiej jednak skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz przyjmować lekarstwa na własną rękę.

Skutecznym sposobem na to, jak zlikwidować opuchliznę nóg, są kąpiele stóp w chłodnej wodzie. Dodaj do niej sól oraz kosmetyki do mycia ciała o pięknym zapachu. Takie zimne kąpiele sprawdzą się zwłaszcza w upalne, letnie dni. Oprócz tego, że łagodzą opuchliznę, są po prostu bardzo przyjemne!