Tłusty łupież – co musisz o tym wiedzieć?

Łupież tłusty – sposoby leczenia i łagodzenia objawów

Łupież tłusty nieestetycznie wygląda i powoduje nieprzyjemne swędzenie. To problem, z którym należy walczyć dla własnego zdrowia oraz komfortu. Po jakie środki sięgnąć? Czy można samodzielnie się go pozbyć? Wyjaśniamy!

Tłusty łupież – co musisz o tym wiedzieć?

Łupież tłusty to kolejne stadium łupieżu suchego, które pojawia się w efekcie zaniedbania leczenia na wstępnym etapie. Przyjmuje on postać łusek pokrywających skórę głowy. Tłusty łupież wiąże się z silnym łojotokiem skóry. Z tego względu dość często występuje w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe intensywnie pracują za sprawą hormonów. Poza tym nadmierny łojotok stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybów z rodzaju Malassezia, które żywią się łojem. Te z kolei wywołują stan zapalny oraz swędzenie. Nierzadko okazuje się, że łupież tłusty poprzedza inną chorobę. Mowa tu o łojotokowym zapaleniu skóry głowy, które zwykle ma podłoże grzybicze.

Występowanie łupieżu wzmagają czynniki takie jak stres, przemęczenie, niewłaściwe metody pielęgnacji skóry głowy, choroby przewlekłe, autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne.


Łupież tłusty – objawy

Łupież tłusty u dzieci

Rzadko stwierdza się łupież tłusty u dzieci. U niemowląt pojawia się ciemieniucha, czyli łuski oblepiające skórę głowy. Nie jest to jednak łupież i nie wywołują jej grzyby. Z kolei u dzieci w wieku od 6 do 10 lat pojawia się zazwyczaj łupież zwykły. W tym wypadku stan zapalny występuje bardzo rzadko (jedynie w przypadku uciążliwego drapania). Łupież łojotokowy u dziecka towarzyszy raczej nastolatkom w okresie dojrzewania. To wina wspomnianej burzy hormonów, ale też niewłaściwej diety bazującej na białku, cukrach prostych oraz tłuszczach. Łupież tłusty czasami bywa także objawem uczulenia lub atopowego zapalenia skóry.

Łupież tłusty – objawy

Dość łatwo rozpoznać objawy łupieżu łojotokowego. To wspomniana już tłusta łuska oblepiająca skórę głowy. Łuski nawarstwiają się i mocno przylegają do skóry, tworząc efekt lśniącej głowy. Mają one żółtawe zabarwienie. Wyraźnie łuszczą się na skórze głowy, a czasami nawet na czole, linii brwi oraz rzęsach. W ujściach gruczołów łojowych można zaobserwować masę łojowo-rogową. W niektórych przypadkach objaw łupieżu tłustego pojawia się również rumień sygnalizujący wytworzenie się stanu zapalnego. Ponadto łuski sklejają włosy, a same kosmyki są tłuste i zbijają się w strąki.

Zdarza się, że na skórze głowy występuje stan zapalny z grudkami i krostkami, będący objawem wtórnej infekcji bakteryjnej. Ponadto łupież tłusty na głowie wiąże się z uporczywym świądem. Swędząca skóra głowy to nic przyjemnego, lecz musisz powstrzymać się przed drapaniem! Wywołuje ono nadkażenia z sączącymi się zmianami. Gdy podejrzewasz, że masz łupież tłusty, a objawy opisane powyżej dotyczą właśnie Twojej skóry głowy, koniecznie zacznij działać. Nigdy nie ignoruj łupieżu tłustego, ponieważ nawarstwione strupy i stan zapalny prowadzą nawet do łysienia.

Łupież tłusty – leczenie

Łupież tłusty – leczenie

Leczenie łupieżu tłustego wymaga wielotorowego działania. Nierzadko niezbędna okazuje się wizyta u lekarza. Dermatolog na łupież tłusty przepisze Ci lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu lub kortykosteroidów. Poza tym zaleci on pielęgnację opierającą się na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą środków keratolitycznych. Kosmetyki mają także ograniczyć produkcję łoju. W chorobie, którą jest łupież tłusty, leczenie obejmuje głównie szampony do włosów oraz płyny aplikowane na skórę głowy.

Co powinno charakteryzować kosmetyki do włosów przeznaczone do walki z łupieżem tłustym? Przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe oraz złuszczające. Tutaj najlepiej sprawdzą się szampony dla mężczyzn i kobiet z ketokonazolem. Musisz jednak wiedzieć, że nie można stosować ich bez przerwy. Sięgaj po nie w czasie kuracji, która trwa przez około miesiąc. Po tym czasie wybieraj dokładnie oczyszczające, lecz zarazem delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Dobry wybór to Łagodny mleczny szampon NIVEA® Hairmilk, który nie zaburza naturalnego poziomu pH skóry głowy, a przy tym pielęgnuje włosy. Spiszą się również micelarne szampony do włosów. Za sprawą wyjątkowych cząsteczek, którymi są micele, dokładnie usuwają zanieczyszczenia bez ryzyka podrażnienia. Z pewnością znakomicie wypadnie Nawilżający Micelarny Szampon NIVEA® bez silikonów. Do mycia głowy używaj letniej wody. Gorący strumień nasila łojotok, a przy tym prowadzi do powstania suchej skóry głowy, a nie taki jest Twój cel.

W chorobie, którą jest łupież tłusty, szampon przeciwłupieżowy przeznaczony do leczenia łupieżu zwykłego także okaże się pomocny. Tutaj szczególnie duży wybór mają mężczyźni. My polecamy Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power. Sprawdź też artykuł: Jaki szampon przeciwłupieżowy?.

Duże wsparcie w leczeniu łupieżu tłustego to dieta. Zacznij od ograniczenia w jadłospisie cukru, ostrych potraw, tłustych dań, mocnej kawy, herbaty oraz alkoholu. Sięgaj za to po produkty bogate w biotynę, witaminy E, A, B, krzem, magnez, fosfor, żelazo i potas. Ogromne znaczenie ma też cynk. Bardzo ważne jest unikanie sytuacji stresowych, które pobudzają produkcję łoju. Jeśli chodzi o łupież tłusty, leki przyjmowane doustnie podaje się tylko w ostrych stanach zapalnych. W kwestii tego, jak leczyć łojotokowy łupież, liczy się regularna, staranna pielęgnacja.

Łupież tłusty – domowe sposoby

Łupież tłusty – domowe sposoby

łupież

Wiesz już, jaki szampon na łupież suchy wybrać. Jednak w walce z problemem, możesz wspomagać się też domowymi sposobami. Oczywiście w tym wypadku wskazana jest ostrożność. Jakie domowe sposoby na łupież tłusty wybrać? Bardzo prosta metoda zakłada płukanie skóry głowy sokiem z cytryny. Podobnie działa roztwór wody z octem jabłkowym. Na łupież tłusty stosuje się także olejek herbaciany. W formie wcierki używa się oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Dowolny olej lekko podgrzej, wetrzyj w skórę głowy i pozostaw na mniej więcej godzinę. Po tym czasie umyj włosy. Pamiętaj, że leczenie domowe łupieżu tłustego wymaga uważnej obserwacji skóry głowy.

Łupież tłusty to uciążliwa przypadłość, jednak istnieją sposoby, które sobie z nim radzą. Stosowanie leków, szamponów, a nawet domowych metod z pewnością przyniesie zadowalające rezultaty. Nie zapomnij o wykluczeniu czynników drażniących!