Algi w kosmetyce – jakie znajdują zastosowanie?

Algi w kosmetyce – jakie znajdują zastosowanie?

Algi nie bez powodu są tak chętnie wykorzystywane przez producentów kosmetyków. Doskonale radzą sobie z efektami starzenia, świetnie nawilżają, a dzięki bogactwu licznych makro- i mikroelementów dogłębnie odżywiają skórę i poprawiają jej koloryt. Kto może skorzystać z ich dobrodziejstwa?

Algi w kosmetyce – co musisz o nich wiedzieć?

Spirulina, chlorella czy wakame – to popularne algi. Co to jest? Algi, zwane również glonami, są organizmami jedno- lub wielokomórkowymi. Można je spotkać w morzach i oceanach, w których to stanowią cenne źródło pokarmu dla wielu organizmów wodnych.

Występuje wiele rodzajów glonów, jednak algi w kosmetologii to najczęściej brunatnice, krasnorosty czy zielenice. Co ciekawe, organizmy te mogą przybierać bardzo różne rozmiary, od mikroskopijnych, po sięgające kilkunastu metrów. Największą popularnością algi cieszą się w krajach Dalekiego Wschodu. To właśnie tam stanowią ważny element wielu potraw. Swoją renomę zawdzięczają bogactwu licznych witamin (A, B1, B2, B5, B6 i B12), a także pierwiastków: cynku, wapnia, miedzi, jodu, bromu czy żelaza. Glony zawierają również wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu korzystnie wpływają na zdrowie, ale i wygląd. Wśród produktów NIVEA wyciąg z alg oceanicznych znajdziesz np. w żelu do mycia twarzy do cery tłustej i mieszanej.

 

Algi w kosmetyce – jakie znajdują zastosowanie?

Bogactwo wspomnianych witamin i minerałów pomaga odżywić, ujędrnić i dogłębnie nawilżyć skórę. Dlatego algi w kosmetyce stanowią tak ważny składnik wielu produktów. Dzięki nim maski do twarzy, kremy, serum czy kosmetyki do ciała zapewniają kompleksową pielęgnację i ochronę przed starzeniem.

Masz trądzik albo męczysz się ze stanami zapalnymi skóry? Posiadasz cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień? A może skórę naczyniową, przez co regularnie borykasz się z rumieniem? Tu również pomocne mogą okazać się algi! Kosmetyka, farmacja czy gastronomia – to branże, które czerpią z dobrodziejstw drogocennych glonów. A jaki rodzaj alg będzie idealny dla Ciebie?

Algi w kosmetyce – rodzaje

Algi w kosmetyce – rodzaje

Jak już wiesz, algi w kosmetykach pełnią bardzo ważną rolę. Glony wzbogacają produkty o ogrom dobroczynnych witamin i minerałów, a także efektywnie odżywiają i nawilżają skórę. Jednak w zależności od potrzeb cery, w składach znajdziesz inne algi. W kosmetyce rodzaje glonów mają wpływ na skuteczność danego preparatu.

Ze względu na dużą zawartość kwasu alginowego najpopularniejsze są algi brunatne. W kosmetyce wzbogacają one między innymi żele pod prysznic, szampony czy pasty do zębów. Dlaczego? Algi te doskonale zagęszczają produkty kosmetyczne, zapewniając im idealną, żelową konsystencję. Jednocześnie wykazują się działaniem nawilżającym, regenerującym i odmładzającym, a także wiążą toksyny, pozwalając tym samym skutecznie pozbyć się ich z organizmu.

Zielone algi morskie w kosmetyce są wykorzystywane w produktach o działaniu oczyszczającym. Warto ich zatem szukać w składach masek czy żelów do twarzy. Co więcej, zielenice normalizują pracę gruczołów, łagodzą podrażnienia, a także wspomagają procesy naprawcze.

Działanie podobne do zielonych mają czerwone algi. W kosmetyce znaleźć je można w produktach przeznaczonych dla skór trądzikowych. Te działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także przyspieszają gojenie ran. Dzięki zawartości siarki algi ograniczają nadprodukcję sebum, oczyszczają skórę oraz regulują pH.

Przeczytaj także:

Jeżeli nieustannie dręczą Cię zaskórniki lub wypryski, z artykułu Zaskórniki – jak się ich pozbyć niedoskonałości? dowiesz się, co może być powodem ich powstawania, a także jak skutecznie sobie z nimi radzić. Całkiem możliwe, że popełniasz jedne z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, przez które uporczywe krostki nie chcą zniknąć. Ich wyeliminowanie i poprawa dotychczasowej pielęgnacji mogą przynieść wyraźne polepszenie stanu oraz wyglądu cery.

Oprócz tego algi morskie w kosmetyce znajdują ważne miejsce w składzie kremów czy serum do twarzy o właściwościach przeciwstarzeniowych. Dzięki ogromnej dawce składników antyoksydacyjnych, produkty z udziałem glonów przeciwdziałają rozwojowi wolnych rodników, które odpowiedzialne są starzenie się skóry. Co więcej, algi zawierają polisacharydy, które możesz znać jako kwas hialuronowy. To właśnie dzięki niemu glony wiążą wodę i przeciwdziałają jej utracie. Charakteryzują się przy tym działaniem silnie nawilżającym i ujędrniającym, a także świetnie redukują zmarszczki.

Interesują Cię kremy przeciwzmarszczkowe? Sprawdź ofertę NIVEA, a spośród niej np. kremy przeciwzmarszczkowe 35+ oraz kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy!

Algi i ich zastosowanie w kosmetyce

Algi i ich zastosowanie w kosmetyce jest dosyć szerokie, ale głównie dlatego, że pomagają na wiele problemów skórnych. Glony łagodzą podrażnienia, wyciszają stany zapalne, wzmacniają naczynia krwionośne czy skutecznie przeciwdziałają procesom starzenia. Z ich dobrodziejstw mogą zatem korzystać posiadaczki dowolnego rodzaju cery.

Warto jednak wiedzieć, że algi morskie zastosowanie znalazły również w produktach do włosów. Glony świetnie nawilżają, odżywiają, a także, dzięki normalizacji pracy gruczołów, przeciwdziałają nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów czy łupieżowi. Zapobiegają też wypadaniu włosów. Z tego względu alg warto szukać w składach takich produktów, jak maski, sera, wcierki, szampony czy odżywki do włosów.

Algi w kosmetyce – zastosowanie dla cery tłustej

Jeżeli Twoim problemem jest nadmierne wypadanie włosów, w artykule Jak powstrzymać wypadanie włosów? 5 sposobów znajdziesz porady, które pomogą ci zapobiec ich nadmiernej utracie. Dzięki niemu poznasz produkty kosmetyczne, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji, aby poprawić kondycję i stan włosów, ale także możliwe przyczyny ich wypadania. Czasem zdarza się tak, że bez eliminacji głównej przyczyny utraty włosów nawet najlepsze kosmetyki nie będą mogły efektywnie zadziałać. Dlatego warto podejść do tematu holistycznie i zastanowić się, co może powodować ich wypadanie.

Ale to nie koniec dobroczynnego wpływu glonów na wygląd. Algi morskie zastosowanie w kosmetyce znalazły również w produktach do pielęgnacji ciała. Dzięki bogactwu wspomnianego kwasu alginowego, licznych enzymów, beta-karotenu oraz witamin z grupy B glony wykazują się działaniem antycellulitowym. Dlatego warto wybierać balsamy do ciała, w składzie których znajdują się algi. Dzięki nim dogłębnie ujędrnisz skórę, poprawisz jej elastyczność i przygotujesz się na nadejście lata. Więcej na temat tego, jak skutecznie pozbyć się skórki pomarańczowej oraz jakie są przyczyny jej powstawania przeczytasz w artykule Cellulit – jak się pozbyć?. Dzięki znajomości podłoża problemu będziesz mogła zastosować efektywniejszą kurację i skutecznie pozbyć się skórki pomarańczowej. Dodatkowo wesprzyj się balsamami ujędrniającymi NIVEA.

Algi – działanie dla skóry naczyniowej i skłonnej do podrażnień

Algi zastosowanie w kosmetyce znalazły dość obszerne, ale co ciekawe, mogą być również spożywane. Zapewne nie raz słyszałaś o spirulinie czy chlorelli, ale mogłaś nie wiedzieć, że są to właśnie algi morskie do picia. Występują najczęściej w formie sproszkowanej, dzięki czemu możesz dodawać je do domowych koktajli. Glony są bogate w dobrze przyswajalne białko, magnez, potas, wapń czy miedź, które korzystnie wpływają na wygląd i stan włosów, skóry i paznokci, a także doskonale odżywiają i poprawiają funkcjonowanie całego organizmu. Co ważne, zawierają również drogocenny jod, który usprawnia pracę tarczycy. Ponadto, dzięki dużej dawce polisacharydów, glony działają powlekająco na delikatną i często podrażnioną błonę śluzową żołądka. Z ich dobrodziejstw powinny korzystać zwłaszcza osoby, które mają problemy z układem pokarmowym. Algi  działają również detoksykacyjnie, czyli oczyszczają organizm z toksyn, a także poprawiają odporność.

Algi – zastosowanie dla skór dojrzałych

Algi w kosmetyce – zastosowanie dla cery tłustej

Algi w kosmetyce zastosowanie znalazły w produktach dla cer przetłuszczających się i łojotokowych. Preparaty na bazie glonów doskonale przenikają do głębszych warstw naskórka, dostarczając mu wszystkich niezbędnych makro- i mikroelementów. Co ważne, normalizują pracę gruczołów łojowych i wyrównują pH skóry. Dzięki temu ograniczają nadmierną produkcję sebum, świecenie, a także zapobiegają powstawaniu zaskórników. Ponadto, za sprawą przeciwzapalnego i antybakteryjnego działania, łagodzą podrażnienia, wszelkie stany zapalne, przeciwdziałają ropnym wypryskom, a także przyspieszają gojenie ran.

Algi wspomagają procesy metaboliczne, krążenie krwi i limfy, a także pomagają odbudować warstwę lipidową naskórka, którą możesz nieświadomie sama naruszać przy okazji różnych zabiegów. Stosowanie zbyt wysuszających kosmetyków możesz powodować uszkodzenia naturalnej ochrony skóry. W efekcie staje się ona bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych, bakterii czy na uszkodzenia.

Jeżeli jesteś posiadaczką cery tłustej i łojotokowej, koniecznie dowiedz się co jeszcze, poza kosmetykami z alg, możesz wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji, aby poprawić jej stan i wygląd. W artykule Cera tłusta – jak dbać o skórę łojotokową?, znajdziesz szereg porad i pomysłów na to, w jaki sposób znormalizować pracę gruczołów, przeciwdziałać świeceniu w strefie T, a także na jakie składniki w produktach kosmetycznych warto zwrócić uwagę. To ważne, bo wiele z nich może przesuszać lub podrażniać cerę. Sprawdź także nasze kremy do cery tłustej i mieszanej.

Algi i ich zastosowanie w kosmetyce

Algi – działanie dla skóry naczyniowej i skłonnej do podrażnień

Obkurczają i wzmacniają ścianki naczyń włosowatych, rozjaśniają przebarwienia, wyrównują kolory, a przy tym świetnie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń – to wszystko uzyskasz stosując algi. Działanie glonów szczególnie docenią posiadaczki skór atopowych, skłonnych do podrażnień i alergicznych. Algi nie tylko wyciszają objawy, uspokajają pracę gruczołów, ale i zmniejszają zaczerwienienia oraz koją podrażnienia. Co ważne, regulują gospodarkę wodną, a także pozwalają odbudować warstwę ochronną skóry.

Krem do cery wrażliwej może zawierać także inne składniki łagodzące, jak ekstrakt z lukrecji czy naturalne lipidy pozyskiwane z liści aloesu. Znajdziesz je w kosmetykach NIVEA.

Algi – zastosowanie dla skór dojrzałych

Algi zastosowanie znalazły także u cer dojrzałych, pozbawionych witalności, jędrności i sprężystości. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego glony zapewniają dogłębne nawilżenie, co sprawia, że zmarszczki ulegają wygładzeniu. Natomiast witaminy C i E, które znajdują się w algach w sporych ilościach, zabezpieczają skórę przed działalnością wolnych rodników i procesami starzenia. Co ważne, stymulują także syntezę kolagenu, substancji odpowiedzialnej za młody wygląd. To w połączeniu z bogactwem witamin z grupy B oraz karotenoidów zapewnia kompleksową pielęgnację cer dojrzałych.

Szukasz konkretnych kosmetyków dobrych dla skóry po 50. albo 60. roku życia? Sprawdź nasze kremy do cery dojrzałej.

Algi