czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

Czego potrzebuje skóra rano, a czego wieczorem?

Potrzeby Twojej skóry zmieniają się w ciągu doby. Z tego powodu Twoje poranna i wieczorna pielęgnacja twarzy nie powinny wyglądać dokładnie tak samo. Podpowiadamy, jak zaspokoić potrzeby skóry w zależności od pory dnia.

Poranna pielęgnacja twarzy – dlaczego jest taka ważna?

Poranek to bardzo ważny moment dla Twojej skóry. Po nocnej regeneracji potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której zostanie właściwie przygotowana na cały kolejny dzień i będzie zachwycać świeżym oraz promiennym wyglądem. Noc to czas regeneracji całego organizmu, także skóry. W czasie, gdy Ty śpisz, w Twojej skórze zachodzą intensywne procesy jej odbudowy – zdrowy sen wspiera eliminację zalegających toksyn oraz dotlenia cerę, która staje się bardziej podatna na wchłanianie substancji odżywczych zawartych w stosowanych kosmetykach.

czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

Mimo to czasem pewnie się zastanawiasz, że skoro noc to czas regeneracji, to dlaczego Twoja skóra o poranku jest matowa, pełna zagnieceń lub wyraźnych zmarszczek? Gdy śpisz, tracisz przez skórę więcej wody. Ponadto od razu po przebudzeniu przepływ krwi i temperatura ciała są jeszcze na stosunkowo niskim poziomie, więc tlen i mikroelementy nie są tak skutecznie dostarczane do skóry – efekty wszystkich tych procesów widzisz rano na swojej twarzy. Oznaki niedostatecznego nawilżenia szybko jednak znikają, a poranne zabiegi pielęgnacyjne, jakie podarujesz swojej cerze, pozwolą jej się obudzić, Tobie zaś zacząć dzień z uśmiechem.


Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku? Pierwszy etap to delikatne, ale dokładne oczyszczanie skóry. Nie wystarczy umycie twarzy czy demakijaż poprzedniego wieczoru! Tak, jak już powiedzieliśmy, w nocy Twoja cera się regeneruje i detoksykuje, w związku z czym toksyny, sebum i inne „niepotrzebne” jej substancje są wypychane na zewnątrz, gromadząc się na powierzchni twarzy. Na Twojej skórze osadza się również kurz czy pot, więc rano trzeba je usunąć. Poranne oczyszczanie twarzy najlepiej wykonywać przy użyciu łagodnie działającego kosmetyku do oczyszczania twarzy – żelu, płynu, pianki albo emulsji, dopasowanych do Twojego typu cery. Ten idealny kosmetyk powinien delikatnie, ale skutecznie oczyszczać skórę, a jednocześnie zaspokajać inne jej potrzeby – redukować błyszczenie twarzy, podrażnienia czy uczucie suchości.

czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

Jednak poranna rutyna to nie tylko oczyszczanie – następny krok to tonizowanie cery (chyba, że do porannego oczyszczania użyłaś płynu micelarnego – po tym kosmetyku nie trzeba wykonywać tego dodatkowego kroku). Dlaczego po każdym myciu twarzy trzeba sięgać po tonik do twarzy? Kosmetyk ten przywraca skórze jej naturalny poziom pH, zaburzony podczas mycia. Odpowiednio dobrany do rodzaju cery tonik pozwala przywrócić jej właściwy poziom pH, a zarazem orzeźwia, lekko napina skórę oraz zmniejsza widoczność porów. Efekt? Świeża, miękka i gładka cera, idealnie przygotowana do kolejnych zabiegów.


Kompleksowa pielęgnacja twarzy rano powinna zakończyć się aplikacją kremu do twarzy – podobnie jak w przypadku kosmetyków myjących oraz toniku, musi on być dopasowany do Twojego rodzaju skóry. Kremy na dzień mają za zadanie przede wszystkim zapewnić cerze optymalne nawilżenie, chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a przy tym spełniać jej inne potrzeby. W zależności od typu cery, kremy nawilżające na dzień mogą ją dodatkowo odżywiać, matowić, zmniejszać widoczność porów, redukować zmarszczki czy łagodzić podrażnienia. Ciekawą opcją są też kremy i bazy pod makijaż w jednym, które nie tylko pielęgnują skórę, ale i tworzą idealną, równą bazę pod wykonanie make-upu.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy rano

Na jakie kosmetyki do porannej pielęgnacji twarzy warto zwrócić uwagę? Świetnym rozwiązaniem jest NIVEA żel do mycia twarzy cera mieszana i tłusta z naturalnym algami. To żel z peelingiem, który niezwykle skutecznie oczyszcza cerę z wszelkich zanieczyszczeń i usuwa nadmiar sebum. Kosmetyk pomaga także utrzymać równowagę skóry i odzyskać kontrolę nad niedoskonałościami. Zawarte w nim drobinki peelingujące dogłębnie oczyszczają pory i wspierają usuwanie martwego naskórka, nadając cerze wyjątkowo pożądaną o poranku gładkość i świeżość.

czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

Inna propozycja to z NIVEA Profesjonalny żel do mycia twarzy MicellAIR SKIN BREATHE, który nie tylko oczyści Twoją skórą z nocnych zanieczyszczeń, ale również przygotuje Twoją cerę do nałożenia makijażu. Żel zawiera kompleks peelingujący i kwas mlekowy, dzięki czemu skutecznie oczyszcza cerę, łagodnie złuszcza martwe komórki naskórka, redukuje widoczność porów i usuwa nadmiar sebum. Cera staje się czysta, gładka, odświeżona i doskonale przygotowana do aplikacji make-upu.

Chętnie sięgasz po kosmetyki przyjazne naturze i szukasz odpowiedniego dla siebie toniku? Postaw na NIVEA NATURALLY GOOD Odświeżający tonik, którego skład został wzbogacony o organiczną zieloną herbatę o właściwościach antyoksydacyjnych. Tonik zawiera 98% składników pochodzenia naturalnego, pozostające w harmonii z naturalnym pH Twojej skóry. Kosmetyk efektywnie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni twarzy oraz głęboko tonizuje cerę, przywracając Twojej skórze równowagę, uwalniając ją z toksyn i łagodząc podrażnienia. Ciesz się uczuciem czystej, świeżej i jędrnej cery!


czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

Wieczorna pielęgnacja twarzy – na czym polega?

Gdy wracasz do domu po intensywnie spędzonym dniu, marzysz tylko o tym, by położyć się do łóżka i spać twardo do rana? Nie ma problemu – ale najpierw wieczorna pielęgnacja skóry twarzy. Dlaczego jest to tak ważne? Wieczorne zabiegi pomogą Ci przede wszystkim dogłębnie oczyścić skórę z wszelkich zalegających na niej zanieczyszczeń oraz przygotować do nocnej regeneracji w taki sposób, by ta przyniosła oczekiwane przez Ciebie rezultaty. Niewłaściwa pielęgnacja, powielanie tych samych błędów lub bagatelizowanie znaczenia wieczornych rytuałów prędzej lub później odbiją się na wyglądzie i kondycji Twojej cery – lepiej więc nie dawaj jej powodów do niezadowolenia.

Jak dbać o skórę twarzy przed snem? Wieczorna pielęgnacja powinna obejmować kilka etapów:

  • demakijaż,
  • oczyszczanie,
  • tonizowanie,
  • maska lub serum,
  • krem.

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Pierwszym krokiem w wieczornej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie twarzy z zalegających na nim zanieczyszczeń – makijażu, potu, kurzu czy brudu. Najpierw należy więc wykonać staranny demakijaż, używając w tym celu delikatnych, ale skutecznych w działaniu kosmetyków do demakijażu. Z usuwaniem nawet trwałego lub wodoodpornego makijażu doskonale radzą sobie dwufazowe płyny do demakijażu oczu – pozwalają szybko i bez zbędnego pocierania pozbyć się cieni, tuszu do rzęs czy eyelinera. Pamiętaj, by nigdy nie pomijać tego etapu – to dość powszechny urodowy grzeszek, który cera dość szybko przestanie Ci wybaczać.

Kolejny krok to oczyszczanie skóry i jej porów. Do tego zadania najlepiej nadaje się żel do mycia twarzy, dobrany do Twojego typu cery. Żel pomoże Ci usunąć ewentualne resztki makijażu, zanieczyszczeń czy nadmiar sebum z powierzchni skóry i głęboko oczyścić pory, zapobiegając w ten sposób powstawaniu niedoskonałości. Oprócz żelu, regularnie należy stosować także peeling do twarzy. Kosmetyk ten dogłębnie oczyszcza skórę, odblokowuje pory i złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra odzyskuje promienny wygląd i zachwyca jedwabistą gładkością. Częstotliwość wykonywania peelingu należy dostosować przede wszystkim do typu cery, choć znaczenie ma tu też rodzaj kosmetyku i wykorzystany składnik złuszczający.

Po oczyszczaniu twarzy – podobnie jak o poranku – przychodzi czas na tonizowanie, które przywraca skórze balans i odpowiedni poziom pH. Jednak w odróżnieniu od porannej rutyny pielęgnacyjnej, do wieczornej na stałe powinny wejść serum do twarzy. Serum na wieczór to świetny wybór, ponieważ – co ciekawe – wiele składników kosmetycznych i witamin w nocy zdecydowanie lepiej wchłania się w skórę i zachowuje swoje właściwości. Światło słoneczne może powodować wytrącanie się związków i rozpad witamin, dlatego wiele serum o skoncentrowanej formule lepiej stosować właśnie na noc. Przykładem mogą być wszelakie kosmetyki z witaminą C – jest ona bardzo niestabilna i traci swoje właściwości pod wpływem światła (dlatego też zazwyczaj jest zamykana w nieprzezroczystych opakowaniach lub w ciemnym szkle, aby redukować wpływ światła na formułę kosmetyku).

czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

Świetnym wyborem na wieczór będą także maski do twarzy - oczywiście nie musisz ich robić codziennie, raczej wtedy gdy Twoja cera potrzebuje dodatkowej dawki pielęgnacji. Dlaczego używanie masek jest tak ważnym elementem pielęgnacji? Maseczki do twarzy dostarczają Twojej skórze dodatkowy zastrzyk substancji odżywczych, który od czasu do czasu jest jej potrzebny. Ale to nie jedyne działanie masek – w zależności od rodzaju kosmetyku, mogą one zaspokajać również inne potrzeby Twojej cery.

Maski intensywnie nawilżające, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają Twoje skórze właściwe nawilżenie. Produkty te mogą być z powodzeniem stosowane przez posiadaczki każdego typu cery – od normalnej, przez mieszaną i tłustą, po suchą, wrażliwą czy dojrzałą. Do wyboru masz ponadto maseczki oczyszczające, które odblokowują pory, redukują niedoskonałości, niwelują błyszczenie i zapewniają matowy efekt. Z kolei posiadaczkom cery dojrzałej polecane są maseczki przeciwzmarszczkowe, które zmniejszają widoczność zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry, wyraźnie ją ujędrniają i uelastyczniają, przywracają optymalne nawilżenie i odżywiają, jednocześnie nadając cerze miękkość i gładkość.

czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

To jeszcze nie wszystkie etapy pielęgnacji twarzy przed snem – ostatnim krokiem jest nałożenie odpowiedniego dla rodzaju skóry kremu na noc. Pamiętaj o tym, że serum albo maska nie zastąpią kremu, który wspiera nocną regenerację skóry! Kosmetyki przeznaczone do stosowania przed snem zwykle mają silniej skoncentrowaną formułę, dzięki czemu skutecznie wspierają nocną regenerację skóry i wspomagają proces jej odnowy.


Prawidłowa pielęgnacja twarzy wieczorem – jakie kosmetyki?

Szukasz kosmetyku, który pozwoli Ci wykonać poprawny demakijaż? W takim razie polubisz NIVEA Pielęgnujący płyn micelarny do cery normalnej MicellAIR® Skin Breathe z formułą z witaminą E. To bardzo łagodny, a przy tym skuteczny kosmetyk do demakijażu, który usuwa make-up oraz oczyszcza i odświeża skórę. Po użyciu Twoja cera wygląda zdrowo i nareszcie może swobodnie oddychać!

czego-potrzebuje-skora-rano-a-czego-wieczorem

A może preferujesz kosmetyki o konsystencji mleczka? Twojej uwadze nie powinno więc umknąć NIVEA Mleczko oczyszczające wzbogacone o olejek migdałowy. Mleczko efektywnie zmywa makijaż, oczyszcza skórę, a zarazem delikatnie ją pielęgnuje – pomaga utrzymać naturalny poziom jej nawilżenia i poprawia jej kondycję. Mleczko działa przy tym bardzo łagodnie, dlatego może być stosowane także przez osoby z cerą suchą i wrażliwą.

Jeśli natomiast największą trudność sprawia Ci zawsze demakijaż oczu, postaw na NIVEA Dwufazowy płyn do demakijażu oczu z formułą zawierającą ekstrakt z bławatka. Znakomicie radzi on sobie nawet z mocnym, wodoodpornym make-upem – skutecznie go usuwa bez konieczności uporczywego pocierania. Płyn jednocześnie oczyszcza skórę wokół oczu, pielęgnuje i chroni rzęsy, nie pozostawiając nieprzyjemnej, tłustej warstwy.


W Twojej kosmetyczce stałe miejsca zajmują już żel i tonik do twarzy, ale wciąż brakuje w niej dobrej maski? Spośród produktów o działaniu nawilżającym, możesz zdecydować się na przykład na NIVEA HEY THERE Soft Skin Maskę nawilżającą z formułą z bio olejkiem arganowym i bio aloesem, która pomoże Ci zadbać o skórę i wydobyć jej naturalne piękno.

Krem do twarzy: jaki na dzień, a jaki na noc?

Choć wiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że powinno używać innego kremu na dzień, a innego na noc, nie wszystkie wiedzą, dlaczego właściwie należy tak robić. Warto zapamiętać, że kremy do twarzy na dzień i na noc nie różnią się wyłącznie etykietą, ale przede wszystkim składem, który został opracowany z uwzględnieniem zmieniającego się w ciągu dnia zachowania oraz potrzeb skóry. Podstawowym zadaniem kremu na dzień jest zapewnienie cerze odpowiedniego nawilżenia – dzięki temu niegroźne jej będzie przesuszenie czy odwodnienie spowodowane uszkodzeniem jej bariery ochronnej.