Epilacja – jak się przygotować i dbać o skórę po zabiegu?

Epilacja – jak się przygotować i dbać o skórę po zabiegu?

Epilacja pozwala w szybki, skuteczny i trwały sposób pozbyć się uciążliwego owłosienia z twarzy, nóg, pach czy okolic bikini. Dzięki temu możesz długo cieszyć się gładką skórą bez podrażnień. Dowiedz się, jak działa epilacja laserowa oraz jak przygotować się do zabiegu.

Epilacja – co warto o niej wiedzieć?

Co to jest epilacja laserowa? Na czym właściwie polega zabieg? W jaki sposób pozbywa się niechcianego owłosienia? To jedne z najczęstszych pytań klientów, na które znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Epilacja to zabieg z użyciem lasera, którego wiązka świetlna wnika w głąb skóry i doprowadza do zniszczenia cebulek. Jak to się dzieje, że niszczy mieszki włosowe? Urządzenie wykorzystuje zjawisko fototermolizy. To właśnie dzięki niemu może zajść wspomniana epilacja. Co to właściwie za proces? Polega on na zmianie energii świetlnej w cieplną, dzięki czemu wiązka światła wnika w głąb skóry i doprowadza do mocnego podgrzania włosa. Wysoka temperatura powoduje natomiast trwałe zniszczenie cebulki i sprawia, że włos nie odrasta.

Epilacja – co warto o niej wiedzieć?

Epilacja a depilacja – czym się różnią?

Depilacja wykonywana jest w sposób mechaniczny np. przy pomocy plastrów, pianek czy depilatorów mechanicznych. Epilacja to z kolei zabieg z wykorzystaniem lasera. Co ważne, depilacja działa jedynie powierzchniowo, co uniemożliwia całkowite pozbycie się włosa. Epilacja działa znacznie głębiej i efektywnie niszczy cebulki, nie pozwalając owłosieniu na regenerację i ponowne odrastanie. Plastry nie zawsze wyciągają włoski w całości, niektóre z nich ulegają jedynie złamaniu, przez co cebulki pozostają w skórze.

Epilacja - rodzaje

Choć epilacja laserowa jest najpopularniejszym tego typu zabiegiem, warto wiedzieć, że są również jej inne rodzaje. Wyróżnia się m.in. epilację ultradźwiękową oraz elektryczną. Ta ostatnia polega na usuwaniu owłosienia za pomocą cienkiej, przypominającej igłę, elektrody. Tę wprowadza się do każdego mieszka włosowego, do którego doprowadzany jest prąd; pod jego wpływem dochodzi do zniszczenia korzenia mieszka włosowego. Epilacja ultradźwiękowa polega natomiast na wydepilowaniu skóry woskiem, a następnie wprowadzeniu w mieszki włosowe specjalnej mieszanki trzech enzymów (trypsyny, papainy i chymotrypsyny). Preparat aplikowany jest przy pomocy fal ultradźwiękowych i ma pomóc rozpuścić cebulki włosa.

Epilacja laserowa

Epilacja laserowa, choć bardzo popularna, nie u każdego przynosi pożądane efekty. Niektórzy ją wychwalają, inni nie są zadowoleni z jej skuteczności i trwałości. Skąd takie różnice? Czy są osoby, u których epilacja zadziała lepiej lub gorzej? I czy można w jakiś sposób przygotować skórę do epilacji, aby pomóc w uzyskaniu jak najlepszych efektów? Czytaj dalej i dowiedz się najważniejszych wskazówek!

Dla kogo epilacja laserowa?

W procesie usuwania owłosienia niezwykle ważną rolę odgrywa melanina, czyli barwnik, który występuje w skórze, tęczówce oka czy we włosach. To właśnie on nadaje odpowiedni kolor Twojej karnacji czy owłosieniu. Dlatego im więcej pigmentu znajduje się we włosie, tym łatwiej jest on wychwytywany przez laser. Epilacja, jak już wiesz, wykorzystuje fototermolizę, jednak aby zjawisko mogło zajść, niezbędne jest podgrzanie barwnika. Melanina kumuluje w sobie wiązkę światła, która doprowadza do zniszczenia cebulki. To dlatego epilacja laserowa jest tak skuteczna u osób z ciemnym owłosieniem.

Co w przypadku osób z bardzo jasnymi włoskami? Takie owłosienie pozbawione jest barwnika, przez co nieskuteczna okaże się epilacja. A depilacja? Laserowa epilacja nie spełni oczekiwań klientów z jasnym owłosieniem, jednak nie muszą oni rezygnować z gładkiej skóry. Lepsza będzie dla nich depilacja przy pomocy wosku, plastrów czy pianek. Poza tym jasne owłosienie zazwyczaj jest mniej widoczne, a także bardziej miękkie, dlatego nie dostarcza tak wielu problemów czy dyskomfortu.

Epilacja a depilacja – czym się różnią?

Przygotowanie skóry przed zabiegiem epilacji laserowej

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na usuwanie owłosienia za pomocą epilacji laserowej, ultradźwiękowej czy tradycyjnej, dobrze jest wcześniej odpowiednio zadbać i przygotować swoją skórę. Dzięki temu wyeliminujesz potencjalne podrażnienia po depilacji, które objawiają się najczęściej nadmierną suchością, zaczerwienieniem czy uszkodzeniami naskórka. W tym celu zarówno przed, jak i po depilacji warto stosować delikatne kremowe żele pod prysznic, niepodrażniające płyny i emulsje do higieny intymnej (zwłaszcza jeśli zabieg ma być wykonany w tych rejonach) oraz peelingi. Te ostatnie sprawdzą się zwłaszcza przy depilacji tradycyjnej z użyciem plastrów czy maszynki. Dzięki temu unikniesz wrastających włosków czy zapalenia mieszka włosowego, które objawia się wysypem czerwonych lub ropiejących krostek.

Istotne jest również nawilżanie, dlatego warto zaopatrzyć się w olejki w balsamie, które zadbają o odpowiedni poziom nawodnienia skóry oraz zabezpieczą naskórek przed utratą wilgoci. To istotne zalecenia nie tylko dla pań, ale i panów, u których męska depilacja staje się coraz bardziej popularna.

Jak natomiast przygotować się do epilacji? Warto wiedzieć, że w przypadku epilacji przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z wyrywania włosków pęsetą, depilatorem czy woskiem. Dzięki temu wiązka lasera będzie mogła skutecznie zadziałać na cebulki. Istotne jest też, aby minimum dwa tygodnie wcześniej odstawić światłowrażliwe zioła np. nagietek czy dziurawiec, a także zachować pół roku przerwy od stosowania retinoidów. Ponadto epilację należy wykonywać w sezonie jesienno-zimowym, a po zabiegu, zwłaszcza na buzi, warto stosować kremy z filtrem do twarzy. Co ważne, skóry nie można opalać ani przed, ani po zabiegu, dlatego zaleca się również rezygnację z solarium.

Epilacja - rodzaje

Ile trwa epilacja?

Jeśli chodzi o epilację laserową, czas trwania zabiegu jest uzależniony od miejsca, w którym będzie wykonywana. W przypadku twarzy wynosi około 5-10 minut, łydek i ud 30-35 minut, a pełnego bikini 20-25 minut. Warto jednak wiedzieć, że skuteczna i trwała epilacja wymaga przeprowadzenia serii zabiegów, najczęściej 6-8 w odstępach 8-12 tygodni. Ważne, aby uchwycić włosek w fazie wzrostu, dzięki temu można mieć pewność, że będzie on dokładnie usunięty. Istotnej jest także, aby po około roku wykonać zabieg przypominający, który utrwali uzyskane efekty.

Epilacja ultradźwiękowa jest procesem nieco bardziej skomplikowanym i wymaga większej liczby wizyt. Co 4-6 tygodni należy udać się do salonu kosmetycznego, aby poddać się trzem zabiegom, które wykonuje się dzień po dniu. Kurację rozpoczyna depilacja, najczęściej woskiem, a następnie nakładany jest preparat enzymatyczny, który wprowadza się przy pomocy ultradźwięków.

Epilacja elektryczna w zależności od miejsca zabiegowego trwa średnio od 30 do 60 minut.

Epilacja – przeciwwskazania

Na rynku kosmetologicznym możemy znaleźć wiele modeli laserów np. diodowy, który świetnie sprawdza się u jasnych karnacji, rubinowy pozwalający usunąć nawet cieniutkie włoski czy Nd:YAG, który ma dłuższą długość fali i polecany jest dla skór ciemnych. Dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem skonsultować się z kosmetologiem w zakresie doboru urządzenia. Dzięki temu znajdziesz idealny dla siebie model i przeprowadzisz skuteczny zabieg, nawet jeśli posiadasz skórę wrażliwą.

Warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku może być wykonana epilacja. Przeciwwskazania do zabiegu to m.in. ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie leków fotowrażliwych czy zbyt mocno opalony lub poparzony naskórek. Epilacja nóg nie jest wskazana w przypadku występujących podrażnień skóry, łuszczycy, bielactwa czy kurzajek, a także stwierdzonego nowotworu.

Epilacja twarzy jest odradzana w sezonach letnich ze względu na duże ryzyko wystąpienia przebarwień. Kosmetolog może również odroczyć zabieg w przypadku opryszczki. Natomiast epilacja laserowa bikini nie może być przeprowadzona przy infekcji, podrażnieniach czy okresie.

Epilacja laserowa

Epilacja w domu

Dość popularnym rozwiązaniem jest także epilacja w domu. Warto zdecydować się na zakup urządzenia, czy może lepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście? W gabinecie kosmetologicznym specjalista dobierze odpowiedni rodzaj lasera i moc do typu i potrzeb Twojej skóry, co pozwoli Ci uzyskać zadowalające efekty. Nie oznacza to jednak, że urządzenia do użytku domowego są gorsze. Ich moc jest wprawdzie słabsza niż w tych używanych w gabinetach, co znacząco przekłada się na efektywność, ale mimo to uzyskasz efekt gładkiej skóry. Domowymi urządzeniami trzeba jednak wykonać znacznie większą liczbę zabiegów, a rezultaty nie są tak trwałe.

Nie bez znaczenia jest również strona kosztowa. Tanie urządzenie nie spełni Twoich oczekiwań, dlatego istotne jest, aby zainwestować w porządny sprzęt. Pamiętaj również, aby przestrzegać wszystkich zaleceń producenta odnośnie użytkowania urządzenia, a także stosuj filtry ochronne. W przypadku laserów domowych, podobnie jak i gabinetowych, nie zaleca się wykonywania zabiegów w okresie dużego nasłonecznienia.

Dla kogo epilacja laserowa?