Sól morska – jak ją wykorzystać do pielęgnacji ciała?

Sól morska – jak ją wykorzystać do pielęgnacji ciała?

Właściwości pielęgnacyjne soli morskiej znane są ludziom od wieków. Można na przykład dodawać ją do kąpieli, wykorzystywać do naturalnych peelingów do ciała… Jakie są właściwości i zastosowanie soli morskiej w kosmetyce?

Sól morska – czym jest?

Sól to bez wątpienia najpopularniejsza przyprawa świata. Mało kto z nas wyobraża sobie zupy, sałatki i inne potrawy bez jej dodatku. Wyróżniamy kilka rodzajów soli spożywczej. Zwykle w kuchni stosujemy tę kamienną, tymczasem za zdrowszą i bardziej wartościową uznaje się sól morską. Co to jest sól morska? Pozyskuje się ją poprzez odparowywanie słonej wody z morza lub oceanu. Jej smak, kolor i skład chemiczny mogą się różnić w zależności od miejsca, z którego pochodzi. Jedną z najcenniejszych odmian jest sól morska z Morza Martwego, którą wykorzystuje się nie tylko w kuchni, lecz także w kosmetyce.

Sól morska – jak ją wykorzystać do pielęgnacji ciała?

Sól morska pozyskiwana jest przez ludzi już od czasów prehistorycznych. Koneserzy cenią sobie jej walory smakowe, natomiast miłośników pielęgnacji na pewno ucieszy fakt, że doskonale wpływa ona na stan skóry. Warto wiedzieć, że sól morska w przeważającej większości składa się z chlorku sodu, podobnie jak każdy inny rodzaj soli. Dlatego powinniśmy ograniczać jej spożycie, gdyż negatywnie wpływa na zdrowie układu krwionośnego. Nie dotyczy to jednak użycia soli morskiej w kosmetyce!

Sól morska w kosmetyce

Sól morska – skład

Skład chemiczny soli morskiej może różnić się w zależności od miejsca jej pochodzenia. W przeważającej części składa się ona z chlorku sodu. Większość soli morskich zawiera 95-98% tego związku chemicznego, choć niektóre sole (np. hawajskie) mogą zawierać ok. 75-85% NaCl. Oprócz tego w skład soli morskiej wchodzić mogą inne minerały, np. potas, wapń, magnez, chrom oraz siarczany. Sole pozyskiwane ze specyficznych lokalizacji mogą wyróżniać się charakterystycznym zabarwieniem, np. czerwona sól pochodzić może z miejsca, w którym występują gliny wulkaniczne. Najcenniejszym gatunkiem jest sól morska z Morza Martwego, która zbawiennie wpływa na stan naszej skóry.

Sól morska – skład

Jakie są właściwości kosmetyczne soli morskiej? Przede wszystkim ma ona działanie detoksykujące i złuszczające. Jeśli chcesz oczyścić skórę i poprawić jej stan, świetnie sprawdzą się kąpiele solankowe lub peelingi solne. Możesz przeprowadzić zabieg złuszczania całego ciała lub zrobić oczyszczający peeling do rąk. Nasze dłonie codziennie mają styczność z licznymi kosmetykami, przedmiotami, żywnością, dlatego warto dbać o ich zdrowie i piękno. Jak w szybki i prosty sposób przyrządzić peeling do rąk? Wymieszaj ulubione mydło w płynie z solą morską. Jeśli zależy Ci na silnym złuszczaniu, wybierz sól gruboziarnistą, natomiast jeżeli masz wrażliwą skórę, postaw na sól drobnoziarnistą. Gdy będziesz myć ręce, drobinki soli delikatnie złuszczą martwy naskórek z dłoni.

Sól morska w kosmetyce jest składnikiem uniwersalnym i bezpiecznym. Nie powoduje alergii i można stosować ją w każdym wieku. Nie powinno się jedynie używać jej do pielęgnacji w sytuacji, gdy cierpimy z powodu stanów zapalnych skóry, mamy ranki lub inne mikrouszkodzenia na ciele bądź twarzy. Sól mogłaby podrażnić skórę i spowodować silne pieczenie.

Właściwości kosmetyczne soli morskiej to nie wszystko. Ma ona również działanie odprężające i rozluźniające. To kolejny powód, dlaczego warto dodawać ją do relaksujących kąpieli. Takie solankowe kąpiele koją zmysły, odprężają, a także wspomagają leczenie problemów skórnych, np. łuszczycy, cellulitu oraz grzybicy.

Sól morska – właściwości

Sól morska stosowana w kosmetyce nie tylko oczyszcza ciało i odstresowuje organizm, lecz także poprawia krążenie krwi. Kąpiele, masaże lub peelingi z jej dodatkiem niwelują zmęczenie, odprężają i łagodzą bóle mięśniowe. Właściwości lecznicze soli morskiej wykorzystuje się także w walce z cellulitem i rozstępami.

Sól morska jodowana wzbogacona jest o odpowiednie ilości jodu, który jest niezbędny dla naszego organizmu. Do celów kulinarnych idealnie sprawdzi się sól morska w płatkach. Natomiast sól morska gruboziarnista znalazła zastosowanie w peelingach i scrubach do ciała. Zastanawiasz się, czym jest sól morska hipertoniczna? To roztwór wody morskiej, który stosuje się do nosa. Produkt nawilża śluzówkę i łagodzi objawy kataru oraz chorób zatok. W aptekach znajduje się wiele produktów bazujących na jej roztworze, np. sól morska z kwasem hialuronowym.

Sól morska – zastosowanie

Sól morska znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Możesz dodać ją do wanny wraz z ulubionymi kosmetykami, aby uzyskać kąpiel solankową w zaciszu własnej łazienki. W dalszej części artykułu radzimy, jak to zrobić. Sól do kąpieli zmiękcza naskórek, działa detoksykująco i poprawia krążenie.

Sól morska do kąpieli – jak stosować?

Sól morska doskonale nadaje się do przyrządzania domowej roboty peelingu do ciała! Jak go wykonać? Do ulubionego żelu pod prysznic dodaj do sól morską gruboziarnistą lub drobnoziarnistą i gotowe! Więcej na ten temat piszemy w artykule: Domowy peeling do ciała – jak zrobić? Doskonale sprawdzi się NIVEA Clay Fresh Hibiscus & White Sage z glinką. Bogata formuła kosmetyku głęboko oczyszcza i pielęgnuje skórę, nie wysuszając jej. Jeśli natomiast masz suchą skórę, świetnym wyborem będzie Pielęgnujący olejek pod prysznic NIVEA Natural Oil. Jego aksamitna formuła zawiera aż 55% naturalnych olejków. Kosmetyk otula skórę kremową pianą, zmiękcza ją i wygładza, a delikatny zapach jest źródłem prawdziwej przyjemności. Wykonuj peeling solny z dodatkiem pielęgnującego kosmetyku myjącego 1-2 razy w miesiącu (częściej tylko wtedy, gdy masz odporną skórę, a sól nie wywołuje u Ciebie efektu szczypania). Twoja skóra Ci za to podziękuje!

Sól morska – właściwości

Sól morska do włosów również świetnie nadaje się do domowej roboty peelingów. Taki kosmetyk złuszcza martwe komórki skóry głowy, usuwa zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków. Dzięki temu włosy stają się idealnie czyste, szybciej rosną i mniej wypadają. Sól morską można używać także do peelingów do twarzy, ale należy to robić z rozwagą. Peeling solny sprawdzi się u posiadaczek cery normalnej i mieszanej bądź tłustej. Zdecydowanie jednak nie powinny go stosować panie ze skórą suchą, wrażliwą, trądzikową i naczynkową. Więcej na temat peelingów do twarzy dowiesz się z artykułu: Peeling – ile razy w tygodniu go wykonywać?

Do jakich jeszcze zabiegów kosmetycznych przyda się sól morska? Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą i ulubionym płynem lub olejkiem eterycznym to świetny sposób na relaks. Dodatkowo taka kąpiel stóp oczyszcza nogi, wspomaga leczenie grzybicy i zmiękcza zrogowaciały naskórek, dzięki czemu łatwiej Ci będzie usunąć go za pomocą tarki lub pumeksu.

Czy sól morską można wykorzystać do zrobienia peelingu do ust DIY? Naszym zdaniem nie jest to dobry pomysł. Skóra ust jest bardzo delikatna i często popękana, więc sól mogłaby zbyt mocno ją podrażnić. Poza tym peeling solny zdecydowanie nie smakuje dobrze! Znacznie lepiej sprawdzi się pielęgnujący peeling do ust przeznaczony konkretnie do tego celu. Gorąco polecamy np. Pielęgnujący peeling do ust z aloesem NIVEA Caring Scrub Super Soft Lips. Zawiera on naturalne drobinki złuszczające, witaminę E i składniki nawilżające. Wygodny sztyft doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji!

Sól morska – zastosowanie

Sól morska do kąpieli – jak stosować?

Sól morska do kąpieli ma działanie relaksujące, oczyszczające, odżywiające i poprawiające krążenie. Solankowe kąpiele stosuje się nawet w sanatoriach, uzdrowiskach i salonach spa! Jak używać soli do kąpieli? Wsyp do wanny sól drobnoziarnistą lub gruboziarnistą i wlej ulubiony płyn do kąpieli. Na pytanie, ile soli morskiej do kąpieli dodać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może to być garść lub dwie, wszystko zależy od potrzeb Twojej skóry oraz Twoich preferencji.

Sól morska do włosów – jak używać?

Sól morska na włosy doskonale sprawdzi się w roli peelingu do skóry głowy. Aby go wykonać, wymieszaj ulubiony szampon do włosów z solą i stosuj kosmetyk podczas mycia, delikatnie masując skalp. Taki peeling solny pomoże Ci zniwelować objawy łupieżu i łuszczycy, a także zmniejszyć problem przetłuszczania się pasm. Do czego natomiast służy sól morska w sprayu do włosów? To naturalny produkt, z pomocą którego wykonasz fryzurę a’la beach waves.

Sól morska do włosów – jak używać?

Sól morska a skóra

Choć sól morska świetnie wpływa na stan skóry, nie każdy może stosować ten produkt do pielęgnacji. Zrezygnuj z peelingów i kąpieli solnych, jeśli masz na ciele ranki, mikrouszkodzenia, wysypkę lub podrażnienia. Sól morska na trądzik powinna być stosowana po konsultacji z lekarzem, tak aby nie doprowadzić do zaognienia zmian. Jeżeli borykasz się z problemem wyprysków na twarzy, zapoznaj się z artykułem: Wypryski na twarzy – jak sprawić, by było ich mniej? Jeśli natomiast masz skórę tłustą lub mieszaną, stosuj codziennie odpowiedni krem do cery mieszanej i tłustej.

Kąpiele, masaże czy też peelingi z solą morską to świetny sposób na urozmaicenie codziennej pielęgnacji. Obserwuj reakcje swojej skóry i stosuj produkty, które służą jej najlepiej!

Sól morska w kosmetyce