Jak obciąć włosy w domu

Jak obciąć włosy w domu? Poradnik dla kobiet

Choć po wizycie u fryzjera Twoje włosy wyglądają pięknie, nie zawsze masz możliwość skorzystania z jego usług. Alternatywą dla wizyty u stylisty jest zadbanie o fryzurę na własną rękę i skrócenie jej w domowych warunkach. Jak obciąć włosy, żeby się dobrze układały? Oto nasze wskazówki!

Jak obciąć samemu włosy w domu?

Czy samodzielne obcinanie włosów w domu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Wykonanie prostych cięć nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani znajomości fryzjerskich sztuczek, zatem na pewno sobie z tym poradzisz. Za zdecydowaniem się na ten krok przemawiają też inne argumenty.

  • Nie musisz czekać miesiąc czy dwa na wolny termin, który będzie Ci pasować – wystarczy wygospodarować sobie wolną chwilę o dowolnej porze dnia lub nocy. Jest to istotne szczególnie w przypadku kosmyków z rozdwojonymi końcówkami, które nie mogą długo czekać na ścięcie, gdyż z każdym dniem zniszczenia „idą w górę”. Stosowanie pewnych kosmetyków może nieco ograniczyć skalę zniszczenia, jednak nie rozwiąże problemu tak skutecznie, jak cięcie.
  • Z pewnością znasz to uczucie, gdy prosisz fryzjera o podcięcie jednego centymetra zniszczonych końcówek, a tracisz znacznie więcej włosów… Gdy obcinasz je sama, masz większą kontrolę nad tym, na jakiej długości obcinasz pasma.
  • W przypadku długich włosów fryzjerzy doliczają czasem dodatkową opłatę – nawet jeśli chcesz jedynie podciąć zniszczone końcówki. W tej sytuacji bardziej opłaca Ci się zająć tym samodzielnie, a z pomocy profesjonalnego stylisty korzystać wtedy, gdy masz ochotę na całkowitą zmianę fryzury.

Jak samodzielnie obciąć włosy? Aby przyniosło to oczekiwany rezultat, powinnaś się do tego odpowiednio przygotować – zadbać o niezbędne akcesoria i miejsce pracy, a także o stan kosmyków.

Jak obciąć włosy w domu 2

Jak obciąć włosy w domu? Potrzebne akcesoria

Jak łatwo się domyślić, do samodzielnego ścinania włosów w domu potrzebujesz przede wszystkim nożyczek. Uwaga – te stosowane w kuchni czy od dziecięcych prac plastycznych kompletnie nie nadają się do tego celu! Dlaczego? Nie są wystarczająco ostre, zatem zamiast precyzyjnie przeciąć włos, poszarpią go. Choć gołym okiem nie zobaczysz żadnych uszkodzeń, będą one widoczne pod mikroskopem. Co więcej, w krótkim czasie objawią się rozdwojonymi końcówkami, których już na pewno nie przegapisz. Obcinanie włosów „zwykłymi nożyczkami” może zatem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Biorąc to pod uwagę, zakup profesjonalnych nożyczek fryzjerskich do domowego użytku wydaje się dobrą decyzją. Jeśli kupisz takie dobrej jakości, możesz korzystać z nich przez długi czas, dbając jedynie o ostrzenie, gdy zaczną tępieć.

Czym się kierować przy zakupie nożyczek fryzjerskich? Do obcinania własnych włosów w domowych warunkach wystarczy Ci model o uniwersalnej długości (5/6 cali) i wykonany ze stali szlachetnej. Materiał ten jest po pierwsze trwały, a po drugie łatwy do utrzymania w czystości. Takie nożyczki będą Ci służyć przez długi czas, jeśli po każdym użyciu umyjesz je, zdezynfekujesz i schowasz w miejsce, w którym nie będą narażone ani na kurz, ani na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli masz do wyboru nożyczki o połyskującym i matowym wykończeniu, ta druga opcja może się okazać wygodniejsza w użytkowaniu. Nie będzie się ślizgać w dłoni, więc utrzymanie ich w stabilnej pozycji nie przysporzy Ci trudności.

Jesteś leworęczna? Rozważ wybranie specjalnych nożyczek fryzjerskich dla leworęcznych. Dzięki specjalnej budowie zapewnią Ci optymalny komfort w sytuacji, gdy Twoją wiodącą ręką jest lewa i to właśnie nią będziesz używać tego akcesorium.

Poza nożyczkami, powinnaś wyposażyć się również w:

  • cienki grzebień z wąsko rozstawionymi zębami – do rozdzielania pasm na warstwy i wyznaczania przedziałka,
  • zestaw lusterek – aby widzieć efekt swojej pracy na bieżąco, będziesz potrzebować jednego z przodu i jednego z tyłu,
  • butelkę-spray z wodą – do zwilżania kosmyków,
  • klamry, gumki, spinki – do spinania wydzielonych wcześniej warstw, aby uchronić je przed poplątaniem,
  • pelerynę lub ręcznik – w ramach ochrony ubrania przed obciętymi włosami.
Jak obciąć włosy w domu 3

Jak obciąć włosy samodzielnie? Przygotuj domowe stanowisko fryzjerskie

Zanim zabierzesz się do cięcia włosów, przygotuj odpowiednie stanowisko do pracy. Na co zwrócić uwagę, gdy je urządzasz?

  • Spokój – nie zaczynaj obcinania włosów w sytuacji, gdy robisz kilka rzeczy jednocześnie i ciągle Cię coś rozprasza, bo nie uda Ci się zrobić tego idealnie, a w efekcie skończysz z zupełnie inną fryzurą niż zamierzałaś. Co prawda włosy odrastają, ale będziesz musiała trochę poczekać zanim urosną na tyle, by można było poprawić niefortunne cięcie.
  • Swoboda ruchów – jeśli masz długie lub półdługie włosy, przy ich obcięciu będziesz musiała się trochę nagimnastykować. Ciągła zmiana pozycji, by zmieścić się w ciasnym pomieszczeniu i nie zahaczyć o sąsiadującą szafkę, stwarza ryzyko do pomyłek, które mogą skutkować krzywo obciętymi włosami.
  • Łatwe sprzątanie – nie jesteś w stanie obcinać włosów w taki sposób, by ani jeden z nich nie spadł na posadzkę. Kluczem do sukcesu jest jednak wybranie takiego miejsca, którego późniejsze posprzątanie nie sprawi problemu. Najlepiej sprawdzą się tu pomieszczenia z gładką posadzką, którą łatwo i szybko odkurzysz po skończonym zabiegu fryzjerskim – np. z płytkami lub panelami. Całkowicie odpadają natomiast te wykończone wykładzinami i dywanami. Jeśli włosy (szczególnie te krótkie) utkną między ich włóknami, dokładne posprzątanie zajmie Ci dużo czasu i będzie wymagało sporo wysiłku.
Jak obciąć włosy w domu 4

Jak obciąć włosy w domu – na sucho czy na mokro?

Przed przystąpieniem do pracy pozostaje Ci podjąć jeszcze jedną decyzję – jak obcinać włosy: na sucho, czy na mokro? Czym różnią się te metody i która jest lepsza? Strzyżenie na sucho jest cenione przez fryzjerów zwłaszcza przy kręconych włosach, gdyż od razu widać efekt końcowy i łatwiej kontrolować długość cięcia. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest to trudniejsze niż po zmoczeniu pasm, bo suche kosmyki mogą być niesforne, puszyć się i nierównomiernie układać. Musisz więc poświęcić dodatkowy czas na ich staranne rozczesanie albo wyprostowanie, by ułatwić sobie pracę.

Cięcie włosów na mokro jest prostsze i z tego powodu polecane osobom niemającym w tym wprawy. Możesz do tego podejść na dwa sposoby: spryskać pasma wodną mgiełką lub umyć je tak jak zwykle, używając codziennego szamponu do włosów. Czy warto aplikować odżywkę do włosów? Jak najbardziej – wygładzi i dociąży pasma, dzięki czemu łatwiej Ci przyjdzie ich wyrównanie przed cięciem. Jeśli Twoje kosmyki mocno się plączą, możesz nawet zaaplikować na nie odrobinę kondycjonującego kremu do stylizacji włosów, który ułatwi ich ujarzmienie. Uważaj tylko, by nie przesadzić z jego ilością. Oblepienie pasm sprawi, że będą się ślizgać w ręce, a tym samym utrudnią Ci pracę.

Pamiętaj o tym, że mokre włosy są zawsze lekko dłuższe niż suche – woda obciąża pasma i maksymalnie je rozprostowuje. Proces wysychania sprawia jednak, że odbijają się od nasady i lekko unoszą, więc wyglądają na krótsze. Uwzględnij ten fakt przy obliczaniu, ile centymetrów obciąć, by nie skończyć z za krótką fryzurą!

Jak obciąć włosy w domu 5

Jak obciąć włosy na krótko w domu – 2 sposoby

Modelowanie krótkich włosów

O ile długie czy półdługie fryzury mogą wyglądać korzystnie od razu po cięciu, o tyle te krótkie wymagają zastosowania kosmetyków do stylizacji włosów i odpowiedniego wymodelowania. Aplikacja odrobiny pianki do włosów pomoże w odbiciu ich od nasady. Sprytnym trickiem na dodanie objętości cienkim, krótkim pasmom jest też zastosowanie suchego szamponu do włosów.

Aby ułatwić sobie układanie pasm z użyciem okrągłej szczotki możesz również spryskać je sprayem modelującym do włosów. Więcej wskazówek dotyczących stylizacji krótkich fryzur znajdziesz w naszym artykule Modne krótkie fryzury – jak je stylizować?.

Pamiętaj także o właściwej pielęgnacji krótkich włosów. Aby nie obciążać kosmyków, wybieraj lekkie kosmetyki, takie jak np. micelarne szampony do włosów. O zaletach ich stosowania przeczytasz tutaj: Szampon micelarny – dlaczego warto na niego stawiać?

Jak obciąć włosy w domu 9

Masz krótkie włosy wymagające podcięcia? A może jeszcze nie, ale marzy Ci się krótka fryzura? Choć cięcie krótkich kosmyków jest nieco trudniejsze niż tych długich, poradzisz sobie z tym samodzielnie. Jak ściąć włosy w domu? Oto 2 sposoby, z których możesz skorzystać.

Jak obciąć włosy, żeby zwiększyć ich objętość?

Jeśli jesteś posiadaczką cienkich włosów, ścięcie ich na krótko może się okazać dobrym pomysłem. Dobre cięcie pomoże w odbiciu ich od nasady. W efekcie będzie to wyglądało tak, jak gdybyś miała na głowie więcej włosów niż zwykle – choć w rzeczywistości będzie ich tyle samo, co wcześniej.

Zastanawiasz się, jak obciąć włosy, aby zwiększyć ich objętość? Rozważ zmianę fryzury na boba, najlepiej asymetrycznego. Czy zrobisz go samodzielnie w domu? Oczywiście – poniżej znajdziesz instrukcję.

  1. Zmocz włosy, rozczesz, starannie wyznacz przedziałek i podziel włosy na dwie równe części.
  2. Zwiąż pasma w dwie kitki.
  3. Na każdą kitkę nałóż drugą gumkę i ustaw na pożądanej wysokości.
  4. Utnij włosy tuż nad tą drugą gumką.
  5. Rozpuść włosy i dokładnie rozczesz.
  6. Podziel je na poziome warstwy i wyrównaj długość prawej i lewej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi warstwami.
Jak obciąć włosy w domu 7

Jak obciąć w domu krótkie włosy damskie? Skorzystaj z pomocy!

Najlepszym sposobem na obcięcie krótkiej fryzury „na chłopaka” w domowych warunkach jest skorzystanie z pomocy drugiej osoby, która będzie je mieć przed oczami, a nie oglądać je w lusterku. Jak ciąć, by efekt był satysfakcjonujący?

  1. Zmocz włosy i podziel je na kilka warstw, w zależności od tego, jak bardzo są gęste.
  2. Zacznij od samego dołu. Przeczesz włosy, przejedź po nich grzebieniem i utnij na wybranej długości.
  3. Kolejne pasma tnij względem pierwszego, aby włosy były równe.
  4. Górne warstwy porównuj z tymi znajdującymi się pod spodem.
  5. Na samym końcu wyznacz przedziałek i wyrównaj górną warstwę, nadając jej pożądany wygląd.

Jak obciąć równo włosy – krok po kroku?

Obcinając włosy w szpic, możesz dodać im lekkości – szczególnie jeśli są naturalnie grube i ciężkie, a przez to ciężkie do ułożenia. Jak wykonać takie cięcie?

  1. Rozczesz włosy, wydziel przedziałek pośrodku i podziel pasma na dwie części.
  2. Przełóż je do przodu i zwiąż gumką tuż pod brodą.
  3. Nałóż na kucyk kolejne gumki w ok. 5-centymetrowych odstępach. Ostatnia powinna znajdować się na docelowej długości włosów.
  4. Chwyć palcami za końcówkę kucyka, wyrównaj kosmyki i utnij.
  5. Rozpuść włosy, przerzuć do tyłu i rozczesz.
  6. Jeśli cięcie wymaga poprawy, poproś kogoś o pomoc w wyrównaniu dolnej linii włosów.
Jak obciąć włosy w domu 8

Jak obciąć długie włosy w domu – na półokrągło?

Zależy Ci na tym, by dolna linia włosów układała się w lekko zaokrąglony sposób? Aby osiągnąć taki efekt, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Dokładnie rozczesz włosy i zwiąż je w niski kucyk tuż nad karkiem.
  2. Nałóż na niego kolejne gumki w odstępach równych 4-5 cm. Ostatnia gumka powinna znajdować się na takiej wysokości, jaką chcesz uzyskać.
  3. Wyrównaj włosy tuż za ostatnią gumką i utnij.
  4. Rozpuść włosy, rozczesz i popraw ewentualne nierówności – możesz poprosić o to drugą osobę.

Jak obciąć równo włosy? Cięcie na prosto

Wydaje Ci się, że obcięcie włosów w taki sposób, by ich dolna linia była idealnie równa, jest zbyt trudne, by zrobić to w domowych warunkach? Wbrew pozorom to całkiem proste.

  1. Podziel włosy na 6-8 sekcji wokół głowy (przy cienkich włosach wystarczy 6, jednak przy gęstszych polecamy zrobić ich więcej). Używając grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami wykonaj przedziałek, linię poziomą od ucha do tyłu głowy oraz pionową biegnącą od środka głowy do szyi. W ten sposób stworzysz 4 kwadraty po każdej stronie głowy.
  2. Zwiąż każdą sekcję w kucyk, jednak uważaj w jaki sposób naciągasz włosy – nie jest to standardowa „kitka”, którą robisz ciasno przy głowie! W taki sposób włosy na środku kucyka byłyby znacznie krótsze niż te zbierane z boków. Każdy kucyk powinien być lekko naciągnięty zgodnie z kierunkiem układania się włosów (dolne sekcje naciągamy nieco w górę, górne nieco w dół i związujemy włosy gumką w ten pozycji około 2-3cm od głowy). Dwa przednie pasma naciągnij także lekko do przodu, żeby kontrolować ich długość.
  3. Weź kolejny pakiet gumek i tym razem zwiąż je na dole kucyków – ich wysokość odzwierciedla linię cięcia. Ustaw je na takiej wysokości od końca, ile cm włosów chcesz ściąć. Jeśli dobrze pokierowałaś włosy w poprzednik kroku, teraz powinnaś uzyskać równe cięcie. Najlepiej, kiedy na tym etapie ustawisz gumki w taki sposób, aby cięcie było krótsze niż zamierzasz – nieco dłuższe kosmyki zawsze można jeszcze skorygować i skrócić, nie cofniesz jednak tego, co zostało ucięte.
  4. Obetnij jedno pasmo i sprawdź, czy odpowiada ci taka długość. Jeśli nie, skorzystaj z okazji przesunięcia gumek na pozostałych sekcjach. Kiedy pasmo kontrolne wygląda w porządku, śmiało ścinaj resztę kosmyków.
  5. Rozpuść włosy i skorzystaj z lusterka, by sprawdzić, czy są równo. Niedociągnięcia możesz skorygować samodzielnie lub poprosić kogoś o pomoc.

Jak dbać o włosy po ścięciu?

Świeżo ścięte włosy mogą nie układać się tak, jak sobie to wymarzyłaś. Jeśli chcesz jak najszybciej zobaczyć rezultat swojej pracy, najlepiej przeprowadź ich pełną pielęgnację i stylizację. Jak zadbać o fryzurę po ścięciu, by zobaczyć ją w pełnej krasie?

Zacznij od umycia kosmyków. Istotne jest to, by dobrać szampon do ich potrzeb. Jeśli pasma są widocznie przesuszone, matowe i pozbawione witalności, dobrym pomysłem może być użycie szamponu do włosów suchych. W przypadku tych narażonych na częste koloryzacje chemiczne lepiej zdecydować się na szampon do włosów farbowanych, który zadba nie tylko o ich kondycję, ale również o ograniczenie wypłukiwania pigmentu. Jesteś posiadaczką naturalnych loków czy fal? Sięgnij po specjalne kosmetyki do kręconych włosów, które podbiją skręt i dodadzą mu sprężystości.

Nie zapomnij również o zastosowaniu odżywki dopasowanej do typu włosów lub efektu, który chcesz osiągnąć. Dzięki niej nie tylko nadasz pasmom piękny połysk, miękkość i sypkość, ale także ułatwisz ich rozczesywanie.

Ostatni krok to modelowanie przy użyciu odpowiednich kosmetyków do włosów. Wybierz spray wygładzający, dodającą objętości piankę lub profesjonalne kosmetyki do stylizacji włosów kręconych, by nadać fryzurze pożądany wygląd.

 

I jak podoba Ci się efekt samodzielnego ścięcia włosów w domowych warunkach? Choć pierwszy raz może sprawiać trochę trudności, z każdym kolejnym będzie Ci to przychodzić coraz łatwiej – aż w końcu zapomnisz, jak wygląda wizyta u fryzjera.

 

Jak obciąć włosy w domu 6